Справа № 2-а-8643/08/0470
П О С Т А Н О В А
Іменем України
08 вересня 2009 року о 15 годині 28 хвилин м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Чабаненко С.В.
при секретарі – Росітюк Є.В.
за участю позивача - ОСОБА_1.
представника відповідача - Кібець З.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Управління Пенсійного фонду України в Довгинцівському районі м. Кривого Рогу про скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії, –
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1. звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив скасувати незаконне рішення комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 12 від 12.03.2008, зарахувати до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 2 період роботи з 19.10.1979 по 12.01.1990 у Криворізькому спеціалізованому управлінні № 1 тресту «Укренергочормет», яке перереєстроване в колективне підприємство «Укренергочормет-1» на посаді слюсаря з ремонту котельних і пилоприготувальних цехів теплових електростанцій металургійних заводів на гарячих і запилених роботах, а також призначити йому пенсію за вислугу років на пільгових умовах за Список № 2.
Ухвалою суду від 18.06.2009 другим відповідачем у справі залучено Управління Пенсійного фонду України в Довгинцівському районі м. Кривого Рогу.
В судовому засіданні позивачем були уточнені позовні вимоги, відповідно до яких позивач просив: скасувати незаконне рішення комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 12 від 12.03.2008; зарахувати до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 2 період роботи з 19.10.1979 по 12.01.1990 у Криворізькому спеціалізованому управлінні № 1 тресту «Укренергочормет», яке перереєстроване в колективне підприємство «Укренергочормет-1» на посаді слюсаря з ремонту котельних і пилоприготувальних цехів теплових електростанцій металургійних заводів на гарячих і запилених роботах згідно вимог Постанови кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» та «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637; зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Довгинцівському районі м. Кривого Рогу призначити йому пенсію за вислугу років на пільгових умовах за Списком № 2, затвердженого Постановою Ради міністрів СРСР № 1173 від 22.08.1956, з жовтня 2006 року.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що в період з 19.10.1979 по 12.01.1990 він працював у Криворізькому спеціалізованому управлінні № 1 тресту «Укренергочормет», яке перереєстроване в колективне підприємство «Укренергочормет-1», на посаді слюсаря з ремонту котельних і пилоприготувальних цехів теплових електростанцій металургійних заводів на гарячих і запилених роботах. При цьому з 01.02.1985 йому було присвоєно 5 розряд слюсаря з ремонту котельного обладнання.
Вважаючи, що згідно розділу XIV Списку № 2, затвердженого Постановою Ради Міністрів СРСР № 1173 від 22.08.1956 він має право на пенсію за Списком № 2, оскільки ним передбачені посади слюсаря електромонтера чергового, слюсаря і електромонтера з ремонту і обслуговування обладнання і автоматики в цехах: котельних, машинних, паливоподачі і пилоприготування, позивач у жовтні 2006 року звернувся до управління Пенсійного фонду України у Довгинцівському районі м. Кривого рогу Дніпропетровської області з питання призначення пенсії на пільгових умовах та у березні 2007 року отримав протокол про відмову в призначенні пенсії за віком з підстав не надання доказів на підтвердження відпрацьовування повного робочого дня на роботах зі шкідливими умовами праці та характеру виконуваної роботи.
Після надання ним додаткових доказів на підтвердження права на отримання пільгової пенсії рішенням № 12 від 12.03.2008 комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області вказано про неможливість зарахувати до стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 2 періоду роботи з 19.10.1979 по 12.01.1990, оскільки він, як робітник спеціалізованих ремонтних цехів і організацій документально не підтвердив зайнятість протягом повного робочого дня на роботах, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Дане рішення позивач вважає незаконним, оскільки його право на пільгове пенсійне забезпечення підтверджено записами у трудовій книжці, відповідно до яких він працював слюсарем 4-го розряду з ремонту котельних і пилоприготувальних цехів електростанцій металургійних заводів на гарячих і запилених роботах, та даний документ є основним, що підтверджує стаж роботи.
Представник відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області проти позову заперечувала, посилаючись на те, що відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах з шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженими Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, зокрема чоловіки – після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених посадах.
З наданих на розгляд комісії при Головному управлінні документів позивача не підтверджується його зайнятість на роботах слюсарем з ремонту котельних і пилоприготувальних цехів теплових електростанцій металургійних заводів на гарячих і запилених роботах протягом повного робочого дня, тому зарахувати період його роботи з 19.10.1979 по 12.01.1990, як пільговий стаж, не має законних підстав.
Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Довгинцівському районі м. Кривого Рогу в судове засідання не прибув, до суду була подана заява про розгляд справи без участі повноважного представника відповідача. Крім цього Управлінням Пенсійного фонду України в Довгинцівському районі м. Кривого Рогу до суду були подані заперечення проти позову, відповідно до яких відповідач також посилається на п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та вважає, що позивачем не надані первинні документи, які б підтверджували його зайнятість протягом повного робочого дня на роботах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах.
Крім цього, відповідач зазначає, що відповідно до Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 10.11.2006 № 18-1 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 № 1231/13105, 12.03.2008 комісією з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах при Головному управлінні Пенсійного фонду України встановлено, що відповідно до трудової книжки ОСОБА_1. працював на посаді слюсаря з ремонту котельних і пилоприготувальних цехів теплових електростанцій металургійних заводів на гарячих і запилених роботах з 19.10.1979 по 12.01.1990. Згідно картки Т-2 ОСОБА_1. з 19.10.1979 до 12.01.1990 працював на посаді слюсаря з ремонту обладнання котельних, пилоприготувальних цехів теплових електростанцій металургійних заводів. Згідно платіжно-розрахункоих відомостей позивачу проводилась доплата як бригадиру. Посада, на якій працював ОСОБА_1., дільниця (цех) не зазначені. Первинні документи, які б підтверджували зайнятість на протязі повного робочого дня на дільницях, передбачених Списком № 2, архівом не надані. На підставі рішення комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах при Головному управлінні Пенсійного фонду України, рішенням комісії по призначенню пенсій управління Пенсійного фонду України в Довгинцівському районі м. Кривого Рогу від 15.04.2008 у призначенні пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1. було відмовлено.
Заслухавши пояснення сторін та дослідивши письмові докази у справі суд дійшов висновків про те, що позовні вимоги ОСОБА_1. не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах з шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, зокрема, чоловіки – після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.
Відповідно до п. 2 Порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за № 1451/11731, під повним робочим днем слід вважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов’язаних з виконанням своїх трудових обов’язків.
відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка.
Згідно п. 20 зазначеного Порядку, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У разі ліквідації підприємства підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінпраці та Мінфіном.
Згідно з порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 10.11.2006 № 18-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 за № 1231/13105, підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється відповідними комісіями, що утворені при головних управліннях Пенсійного фонду України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі.
Для підтвердження стажу роботи особа подає до управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах за місцем проживання (реєстрації) такі документи: заяву про підтвердження стажу роботи; довідку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців про ліквідацію підприємства, установи, організації без визначення правонаступника; трудову книжку; документи, видані архівними установами, зокрема, довідку про заробітну плату; копії документів про проведення атестації робочих місць; копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності – довідка про їх відсутність).
Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 № 18-1 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 р. за № 1231/13105 визначений механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника, який поширюється на осіб, які працювали, в тому числі, на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, а також на осіб, яким призначено пенсію до набрання чинності цим Порядком.
Рішенням комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 12 від 12.03.2008 за результатами розгляду заяви ОСОБА_1. прийняте рішення про неможливість зарахування до стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 2, періоду роботи з 19.10.1979 по 12.01.1990.
Вказане рішення відповідачем було прийняте з посиланням на те, що відповідно до трудової книжки ОСОБА_1. працював у Криворізькому спеціалізованому управлінні № 1 тресту «Укренергочормет», яке перереєстроване в колективне підприємство «Укренергочормет-1», на посаді слюсаря з ремонту котельних і пилоприготувальних цехів теплових електростанцій металургійних заводів на гарячих і запилених роботах з 19.10.1979 до 12.01.1990. В довідці з Єдиного державного реєстру № 036236 зазначено, що державна реєстрація КП «Укренергочормет-1» припинена у зв’язку з визнанням його банкрутом.
Розділом XIV Списку № 2, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР № 1173 від 22.08.1956 передбачені посади слюсаря електромонтера чергового, слюсаря і електромонтера з ремонту і обслуговування обладнання і автоматики в цехах: котельних, машинних, паливоподачі і пилоприготування. При цьому, робітники спеціалізованих ремонтних цехів і організацій свою зайнятість на протязі повного робочого дня на роботах, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, повинні підтверджувати документами.
Довідкою архівного відділу виконкому Криворізької міської ради від 08.01.2008 № 536-П підтверджено, що згідно особової картки звільнених працівників ОСОБА_1. з 19.10.1979 до 12.01.1990 значиться слюсарем 4 р. з ремонту обладнання з ремонту обладнання котельних, пилоприготувальних цехів теплових електростанцій металургійних заводів на гарячих і запилених роботах. Картки обліку відпрацьованого часу на підприємстві з шкідливими умовами праці на ОСОБА_1. на зберігання до архівного відділу не надходили.
Згідно копій наказів ОСОБА_1. був прийнятий на дільницю № 1 слюсарем з ремонту устаткування котельних пилоприготувальних цехів теплових електростанцій металургійних заводів на гарячих і запилених роботах (наказ від 18.10.1979 № 206-к), з- 12.01.1990 звільнений з посади слюсаря дільниці № 1 за станом здоров’я (наказ від січня 1990 № 16-к). Накази про переведення ОСОБА_1. на іншу посаду, дільницю не надані. Згідно протоколу № 3 від 31.01.1985 ОСОБА_1. з 01.02.1985 слюсарю 4 розряду дільниці № 1 присвоєно 5 розряд слюсаря з ремонту котельного обладнання. В особистій картці форми Т-2 посада ОСОБА_1. значиться відповідно до запису у трудовій книжці. В довідках про заробіток за період з жовтня 1979 по січень 1990 зазначена тільки сума заробітку, посада не зазначена. При проведенні зустрічної перевірки виявлено, що згідно картки Т-2 ОСОБА_1. з 19.10.1979 по 12.01.1990 працював на посаді слюсаря з ремонту обладнання котельних, пилоприготувальних цехів теплових електростанцій металургійних заводів. Згідно платіжно-розрахункових відомостей ОСОБА_1. проводилася доплата як бригадиру. Посада ОСОБА_1., дільниця (цех) не зазначені. Первинні документи на підтвердження зайнятості ОСОБА_1. на дільницях, передбачених Списками, архівом не надані.
За викладених обставин комісія дійшла висновку про неможливість зарахування до стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 2 періоду роботи з 19.10.1979 по 12.01.1990 та прийняла відповідне рішення.
Комісією по призначенню пенсій управління Пенсійного фонду України в Довгинцівському районі м. Кривого Рогу відповідно до протоколу № 2 від 15.04.2008 також встановлена відсутність законних підстав для призначення пенсії ОСОБА_1. , оскільки комісією при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до пільгового стажу за Списком № 2 період роботи ОСОБА_1. з 19.10.1979 по 12.01.1990 не включено.
Відповідно до архівної довідки архівного відділу виконкому Криворізької міської ради Дніпропетровської області від 08.01.2008 № 536-П, картки обліку відпрацьованого часу на підприємстві з шкідливими умовами праці на ОСОБА_1. на зберігання до архівного відділу не надходили та їх місце перебування не відоме.
Повідомленням архівного відділу виконкому Криворізької міської ради Дніпропетровської області від 30.06.2009 № 398/354-Л, наданим представником відповідача в судовому засіданні, підтверджено, що в наказах з особового складу КСУ № 1 тресту «Укренергочормет» відсутні накази про направлення працівників на підрядні роботи.
Отже, комісія при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області дійшла правомірного висновку про неможливість зарахувати до стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 2 періоду роботи позивача з 19.10.1979 по 12.01.1990, оскільки первинними документами щодо позивача не було підтверджено його зайнятість протягом повного робочого дня на роботах слюсарем з ремонту котельних і пилоприготувальних цехів теплових електростанцій металургійних заводів на гарячих і запилених роботах.
Враховуючи вимоги п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» підтвердження зайнятості на роботах з шкідливими і важкими умовами праці протягом повного робочого дня є обов’язковою умовою для призначення пенсії на пільгових умовах.
Завданням адміністративного судочинства, згідно ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства. При цьому, у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень, суд перевіряє, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, чи обґрунтоване рішення, чи використані повноваження з метою, з якою це повноваження надано, та ін.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За викладених вище обставин, суд вважає, що оскаржуване позивачем рішення № 12 від 12.03.2008 комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області прийняте на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Отже, підстави для задоволення позовної заяви відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 69-72, 86, 99, 100, 128, 160-162, 167, 186, 254 КАС України, суд –
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Управління Пенсійного фонду України в Довгинцівському районі м. Кривого Рогу про скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії відмовити.
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її складення у повному обсязі до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, у разі її подання протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано, а у разі її подання – після закінчення строку на подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не буде скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови суду викладений 11.09.2009.
Суддя С.В.Чабаненко