Судове рішення #64584759

Справа № 346/5143/16-ц

Провадження № 22-ц/779/905/2017

Категорія 53

Головуючий у 1 інстанції Калинюк О. П.

Суддя-доповідач ОСОБА_1


УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2017 року м. Івано-Франківськ

Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Апеляційного суду Івано-Франківської області в складі:

головуючої Беркій О.Ю.,

суддів: Василишин Л.В., Пнівчук О.В.,

секретаря Турів О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_2 до відділу молоді та спорту Коломийської міської ради про визнання незаконними та скасування наказів про застосування дисциплінарного стягнення у виді догани та звільнення з роботи, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, за апеляційною скаргою відділу молоді та спорту Коломийської міської ради на рішення Коломийського міськрайонного суду від 05 квітня 2017 року, -

в с т а н о в и л а :

У вересні 2016 року ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до відділу молоді та спорту Коломийської міської ради про визнання незаконним та скасування наказу про застосування дисциплінарного стягнення у вигляді догани.

Позовні вимоги обґрунтовував тим, що наказом управління освіти Коломийської міської ради від 30 березня 2001 року його було прийнято на посаду директора Коломийської дитячо-юнацької спортивної школи № 1.

Наказом відділу молоді та спорту Коломийської міської ради за № 1-КД від 13 вересня 2016 року його притягнуто до дисциплінарної відповідальності у вигляді догани за систематичне невиконання своїх посадових обов’язків (наказів та протокольних доручень начальника відділу молоді та спорту Коломийської міської ради).

Зазначав, що між ним та відділом молоді та спорту Коломийської міської ради жодних трудових договорів не укладалось, а також не було здійснено жодних переведень вищевказаної школи в підпорядкування зазначеного відділу.

Посилаючись на те, що ні наказ від 02 вересня 2016 року, ні прийняті рішення згідно з протоколами наради від 05 вересня 2016 року йому до відома доведені не були, крім того, йому нічого не було відомо про складання актів про нібито його відмову від підпису та фіксацію його відмови від будь-яких пояснень, просив позов задовольнити.

У грудні 2016 року ОСОБА_2 збільшив позовні вимоги та зазначав, що наказом відділу молоді та спорту Коломийської міської ради № 15-К від 15 листопада 2016 року його було звільнено із посади директора Коломийської дитячо-юнацької спортивної школи № 1.

Посилаючись на відсутність підстав для звільнення з роботи за п. 3 ч. 1 ст. 40 КЗпП України, перебування на лікуванні у день звільнення та зазначаючи, що дійсною причиною його звільнення була його відмова від переїзду очолюваної ним ДЮСШ №1 в інше приміщення, в якому відсутні належні умови для праці, а також його звернення з позовом про оскарження рішення Коломийської міської ради від 13 липня 2016 року про зміну підпорядкування спортивних шкіл, просив визнати незаконними та скасувати наказ № 1-КД від 13 вересня 2016 року «Про притягнення до відповідальності», наказ № 15-К від 15 листопада 2016 року «Про звільнення з роботи», поновити його на посаді директора Коломийської дитячо-юнацької спортивної школи № 1 та стягнути з відділу молоді та спорту Коломийської міської ради на його користь середній заробіток за час вимушеного прогулу.

Рішенням Коломийського міськрайонного суду від 05 квітня 2017 року позов задоволено.

Визнано незаконним та скасовано наказ № 1-КД «Про притягнення до відповідальності», винесений 13 вересня 2016 року начальником відділу молоді та спорту Коломийської міської ради Івано-Франківської області, про оголошення ОСОБА_2, як директору Коломийської дитячо-юнацької спортивної школи №1 догани за систематичне невиконання його посадових обов’язків.

Визнано незаконним та скасовано наказ № 15-К «Про звільнення з роботи», винесений 15 листопада 2016 року начальником відділу молоді та спорту Коломийської міської ради Івано-Франківської області, про звільнення ОСОБА_2 з посади директора Коломийської дитячо-юнацької спортивної школи № 1 на підставі п. 3 ч. 1 ст. 40 КЗпП України у зв’язку із систематичним невиконанням без поважних причин посадових обов’язків, що призвело до зриву організації роботи та навчального процесу дитячо-юнацьких спортивних шкіл.

Поновлено ОСОБА_2 на посаді директора Коломийської дитячо-юнацької спортивної школи № 1 з 15 листопада 2016 року.

Стягнуто з відділу молоді та спорту Коломийської міської ради Івано-Франківської області на користь ОСОБА_2, 15 166,80 грн. середнього заробітку за час вимушеного прогулу за період з 15 листопада 2016 року по 05 квітня 2017 року включно.

Стягнуто з відділу молоді та спорту Коломийської міської ради Івано-Франківської області в дохід держави 2 204,80 грн. судового збору.

Допущено до негайного виконання рішення в частині поновлення ОСОБА_2 на посаді директора Коломийської дитячо-юнацької спортивної школи № 1 та виплати йому середнього заробітку за один місяць.

В апеляційні скарзі на дане рішення відділ молоді та спорту Коломийської міської ради посилається на неповне з’ясування судом обставин, що мають істотне значення для справи, на порушення норм матеріального та процесуального права.

Зазначає, що посилання суду на медичну довідку № 3690, видану Коломийською ЦРЛ є безпідставним, оскільки позивач 15 листопада 2016 року був на роботі і працював, за що йому нарахована заробітна плата.

Крім того, 15 листопада 2016 року ОСОБА_2 підписав наказ № 6-б про звільнення двох працівників Коломийської ДЮШС № 1, що є підтвердженням його перебування на роботі у день звільнення.

Вказує, що суд першої інстанції залишив без належної правової оцінки документи надані відділом молоді та спорту на спростування доводів, наведених у позовній заяві.

Також, судом було задоволено клопотання відповідача про виклик в суд свідків ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, однак вони допитані не були, оскільки письмове клопотання відповідача про відкладення розгляду справи, призначеного на 05 квітня 2017 року суд відхилив і продовжив розгляд справи без участі представників відповідача. Представники відповідача з поважних причин не змогли прибути у судове засідання, і тому, відповідно, не забезпечили явку свідків з боку відділу молоді та спорту.

Вважає, що суд помилково застосував до спірних правовідносин ч. 4 ст. 40 КЗпП України, визнавши достатнім доказом непрацездатності позивача медичну довідку № 3690, видану Коломийською ЦРЛ.

Суд не застосував норм Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ України від 13 листопада 2001 року № 455, якою встановлено, що тимчасова непрацездатність працівників засвідчується листком непрацездатності.

У зв’язку з наведеним, просить оскаржуване рішення скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

В засіданні апеляційного суду представники відділу молоді та спорту Коломийської міської ради – ОСОБА_6 та ОСОБА_7 апеляційну скаргу підтримали з вищенаведених мотивів.

Позивач ОСОБА_2 та його представник ОСОБА_8 апеляційну скаргу заперечили, посилаючись на її безпідставність.

Вислухавши доповідача, пояснення сторін, перевіривши письмові матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку про відхилення апеляційної скарги з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що наказом відділом освіти Коломийської міської ради за № 83-к від 30 березня 2001 року позивача було призначено на посаду директора ДЮСШ №1 в порядку узгодженого переводу з посади тренера-викладача з вільної боротьби цієї установи.

29 серпня 2016 року управлінням освіти Коломийської міської ради на виконання рішення міської ради від 13 липня 2016 року №549-10/2016 року «Про деякі питання роботи дитячо-юнацьких спортивних шкіл міста», від 10 серпня 2016 року № 693-11/2016 та № 686-11/2016 у зв’язку з перепідпорядкуванням спортивних шкіл від управління освіти до відділу у справах молоді та спорту міської ради, створенням ДЮСШ №3 та перепрофілюванням спортивних секцій діючих спортивних шкіл міста, керуючись ст. 32, п.5 ст. 36 , п.1 ст. 40, ст. 42, ст. 49-2 та 49-4 КЗпП України було видано наказ, яким попереджено керівників дитячого-юнацьких спортивних шкіл міста (ОСОБА_2, ОСОБА_3М.) про зміну істотних умов праці на підставах і у порядку, визначеному чинним законодавством.

Також даних керівників було зобов’язано розробити та внести відповідні зміни до штатних розписів цих шкіл міста із врахуванням змін у їх роботі, що затверджені вищезазначеними рішеннями міської ради та здійснити заходи щодо попередження тренерсько-викладацького складу та працівників шкіл міста про наступну зміну істотних умов праці та/або наступне звільнення (у зв’язку із переведенням на інше місце роботи чи скорочення штатів).

З даним наказом позивач не був ознайомлений, про що свідчить відсутність його підпису під наказом.

Згідно листа Коломийської міської організації профспілки працівників освіти і науки України від 02 вересня 2016 року вбачається, що всі працівники ДЮСШ № 1 є членами даної профспілки, надання згоди на переведення школи у підпорядкування відділу молоді і спорту профспілка не розглядала і згоди не давала.

Відповідно до Положення про відділ молоді та спорту Коломийської міської ради, затвердженого рішенням Коломийської міської ради від 13 липня 2016 року за №578-10/2016 вбачається, що відділ молоді та спорту міської ради створений відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», засновником є Коломийська міська рада.

Відділ призначає та звільняє керівників дитячо-юнацьких спортивних шкіл, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Коломиї та перебувають в його підпорядкуванні, на основі делегованих повноважень, який виконує функції уповноваженого органу міської ради.

Також з матеріалів справи вбачається, що позивач, як директор ДЮСШ №1 в судовому порядку оскаржив рішення Коломийської міської ради про зміну перепідпорядкування спортивних шкіл від управління освіти до відділу у справах молоді та спорту міської ради і на даний час спір не вирішений.

Судом встановлено, що наказом відділу молоді та спорту від 02 вересня 2016 року за №8-0 було зобов’язано керівників ДЮСШ №1 ОСОБА_2, ДЮСШ №2 ОСОБА_9 та ДЮСШ №3 ОСОБА_3 внести зміни до штатних розписів та надати їх для затвердження до 05 вересня 2016 року у відділ молоді та спорту міської ради, а також прибути 05 вересня 2016 року на нараду з питань затвердження штатних розписів.

Наказом відділу від 08 вересня 2016 року «Про попередження про вивільнення у зв’язку із скороченням», зобов’язано директорів спортивних шкіл №1 та №2 до 12 вересня 2016 року попередити працівників про можливе їх вивільнення відповідно до п. 1 ст. 40 КЗпП України у зв’язку із скороченням посад та запропонувати працівникам, що підпадають під скорочення переведення за їх згодою на вакантні посади.

Даних про те, що даний наказ був доведений до відома позивача, матеріли справи не містять.

Відповідно до протоколу наради №2 від 12 вересня 2016 року було зобов’язано директора ДЮСШ №1 ОСОБА_2 надати в термін до 13 вересня 2016 року тарифікаційні списки тренерів-викладачів; копії наказів чи інших підтверджуючих документів про повідомлення працівників ДЮСШ №1 про скорочення у зв’язку із зміною істотних умов праці; забезпечити працевлаштування усіх тренерів-викладачів у відповідні ДЮСШ. Про проведену роботу надати письмову інформацію на ім’я начальника відділу молоді та спорту.

Оскаржуваним наказом начальника відділу молоді та спорту Коломийської міської ради №1-КД, винесеним 13 вересня 2016 року, позивачу як директору Коломийської ДЮСШ №1 оголошену догану за систематичне невиконання своїх посадових обов’язків.

Зі змісту наказу вбачається, що підставою для оголошення догани ОСОБА_2 послужило невиконання ним своїх посадових обов’язків, а саме: невиконання наказів та протокольних доручень начальника відділу молоді та спорту міської ради, що призвело до зриву організації роботи та навчального процесу дитячо-юнацьких спортивних шків.

Відповідно до ч. 1 ст. 147 КЗпП України за порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано тільки один з таких заходів стягнення: догана; звільнення.

Дисциплінарне стягнення застосовується власником або уповноваженим ним органом безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення, не рахуючи часу звільнення працівника від роботи у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю або перебування його у відпустці. Дисциплінарне стягнення не може бути накладене пізніше шести місяців з дня вчинення проступку (ст. 148 КЗпП України).

Згідно зі ст. 149 КЗпП України до застосування дисциплінарного стягнення власник або уповноважений ним орган повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення. За кожне порушення трудової дисципліни може бути застосовано лише одне дисциплінарне стягнення. При обранні виду стягнення власник або уповноважений ним орган повинен враховувати ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяну ним шкоду, обставини, за яких вчинено проступок, і попередню роботу працівника. Стягнення оголошується в наказі (розпорядженні) і повідомляється працівникові під розписку.

Порушення трудової дисципліни - це невиконання чи неналежне виконання працівником, без поважних причин, обов’язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку. Трудові обов’язки працівника визначаються у посадовій інструкції.


Частиною 1 ст. 10 ЦПК України закріплений принцип змагальності сторін у цивільному судочинстві. Відповідно до ч. 3 ст. 10 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підстави своїх вимог або заперечень, надавши докази відповідно до вимог ст. ст. 57?60 ЦПК України.

Як встановлено судом, після перепідпорядкування спортивних шкіл міста Коломиї, створенням ДЮСШ №3 та перепрофілюванням спортивних секцій діючих спортивних шкіл, обов’язки директора дитячої юнацько-спортивної школи №1 ОСОБА_2 були визначені посадовою інструкцією, затвердженою 01 вересня 2016 року начальником відділу молоді та спорту Коломийської міської ради.

Відповідно до п. 1.3 посадової інструкції, директор спортивної школи призначається на посаду і звільняється з посади наказом начальника відділу молоді та спорту міської ради відповідно до чинного законодавства.

Трудовим договором є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін (стаття 21 КЗпП України).

Матеріали справи не містять доказів ознайомлення позивача із затвердженою 01 вересня 2016 року посадовою інструкцією.

З доданого до матеріалів справи акту про відмову від підпису, складеного в цей же день, вбачається що позивач відмовився підписати посадову інструкцію.

З показів свідків ОСОБА_10 та ОСОБА_11, допитаних судом першої інстанції вбачається, що тексти актів про відмову позивача від підпису заздалегідь набирався з використанням комп’ютерної техніки у приміщенні вказаного відділу, оскільки була відома позиція позивача про його цілковиті відмови.

Разом з тим, з наявних у матеріалах актів вбачається, що всі акти відповідача про відмову від підпису позивача пронумеровані, крім акту від 01 вересня 2016 року, акт за №1 датований 02 вересня 2016 року.

Виходячи із специфіки розгляду трудових спорів щодо незаконного звільнення чи накладення дисциплінарного стягнення, обов’язок доведення правомірності таких покладається саме на роботодавця. Будь-які сумніви з цього питання повинні тлумачитися на користь працівника.

За таких обставин відсутні передбачені законом підстави вважати, що у встановленому законом порядку позивач був ознайомлений з посадовою інструкції, затвердженою відділом молоді та спорту міської ради.

За наведених обставин суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що відповідачем незаконно було застосовано до позивача дисциплінарне стягнення.

Також встановлено, що наказом відділу молоді та спорту Коломийської міської ради №15-К від 15 листопада 2016 року позивача звільнено з посади директора Коломийської дитячо-юнацької спортивної школи №1 на підставі п. 3 ст. 40 КЗпП України у зв’язку із систематичним невиконанням без поважних причин посадових обов’язків, що призвело до зриву організації роботи та навчального процесу дитячо-юнацьких спортивних шкіл.

Відповідно до п. 3 ст. 40 КЗпП України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом у випадку систематичного невиконання працівником без поважних причин обов’язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку, якщо до працівника раніше застосовувалися заходи дисциплінарного чи громадського стягнення.

Зокрема, у справі про звільнення за п. 3 ст. 40 КЗпП України суд повинен з’ясувати, чи передував безпосередньо звільненню дисциплінарний проступок, за який не застосовувалися інші заходи дисциплінарного чи громадського стягнення, та чи можна вважати у зв’язку з вчиненням його систематичним невиконанням працівником без поважних причин обов’язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку.

Судом встановлено, що підставою для звільнення ОСОБА_2 з роботи стало застосування до нього стягнення за порушення трудової дисципліни у вигляді догани за порушення трудової дисципліни (наказ від 13 вересня 2016 року), а також доповідні записки в.о. директора ДЮСШ №1 ОСОБА_12 від 29 вересня 2016 року, від 06 жовтня 2016 року, від 25 жовтня 2016 року, акти відмови від підписів в протоколах наради від 07 листопада 2016 року, від 10 листопада 2016 року, від 14 листопада 2016 року, акт фіксації відмови від надання письмових пояснень від 15 листопада 2016 року.

Враховуючи, що підставою для звільнення ОСОБА_2 за п. 3 ст. 40 КЗпП України був наказ від 13 вересня 2016 року №1-КД, який обґрунтовано визнаний судом першої інстанції незаконним, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про визнання наказу про звільнення ОСОБА_2 за п. 3 ст. 40 КЗпП України незаконним.

Матеріали справи не містять належних та допустимих доказів того, що систематичне невиконання без поважних причин ОСОБА_2 посадових обов’язків призвело до зриву організації роботи та навчального процесу дитячо-юнацьких спортивних шкіл.

Як встановлено судом першої інстанції, позивач 15 листопада 2016 року у зв’язку з погіршенням самопочуття - остехондроз поперекового відділу хребта з вираженим больовим синдромом звернувся за медичною допомогою до Коломийської ЦРЛ, про що вказаною лікарнею була видана довідка, яка відповідно до вимог п. 2.19 Інструкції про порядок видачі документів, затвердженої наказом МОЗ України № 455 від 13 листопада 2001 року засвідчує тимчасову непрацездатність громадян.

А тому складений 15 листопада 2016 року акт фіксації відмови від надання письмових пояснень не може бути взятий судом до уваги, оскільки позивач звертався за медичною допомогою і вказані обставини не спростовані.

Колегією суддів встановлено та вбачається з матеріалів справи, що оскаржуване рішення суду інстанцій ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги правильності висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому підстав для його скасування колегія суддів не вбачає.

Керуючись ст. ст. 307, 308, 313-315, 317 ЦПК України, колегія суддів

у х в а л и л а :

Апеляційну скаргу відділу молоді та спорту Коломийської міської ради відхилити.

Рішення Коломийського міськрайонного суду від 05 квітня 2017 року залишити без зміни.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, однак може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.

Головуюча О.Ю. Беркій

Судді: Л.В. Василишин

ОСОБА_13


  • Номер: 22-ц/779/905/2017
  • Опис: Хмуляка Василя Васильовича до відділу молоді та спорту Коломийської міської ради Івано-Франківської області   про  визнання  незаконними  та скасування  наказів  про застосування  дисциплінарних стягнень у виді догани  та   звільнення з роботи, поновлення на роботі та  стягнення  середнього   заробітку   за час вимушеного  прогулу
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 346/5143/16-ц
  • Суд: Апеляційний суд Івано-Франківської області
  • Суддя: Беркій О.Ю.
  • Результати справи: позов (заяву, скаргу) задоволено; Постановлено ухвалу про відхилення апеляційної скарги і залишення без зміни рішення суду першої інстанції
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 03.05.2017
  • Дата етапу: 09.06.2017
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація