Машівський районний суд Полтавської області
Справа № 2-525/2009 рік
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 жовтня 2009 року. Машівський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого – судді Кравець С.В.
за участю: секретаря Ткач Н.М.
третьої особи ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Машівка цивільну справу за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Кошманівської сільської ради, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог ОСОБА_1 про визнання права спільної часткової власності на квартиру, -
в с т а н о в и в :
У вересні 2009 року позивачі звернулися до суду з зазначеним позовом, посилаючись на те, що 20.03.1997р. ОСОБА_5, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 було видано свідоцтво про право власності на квартиру АДРЕСА_1, яка належить їм на праві спільної сумісної власності. Цього ж числа була проведена державна реєстрація. 13.02.2009р. ОСОБА_5 померла. Оскільки частки співвласників не визначені нотаріус відмовляє у видачі свідоцтва про право на спадщину. У зв’язку з наведеним позивачі просять визнати за ОСОБА_5, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 право спільної часткової власності на цю квартиру та визначити розмір часток кожного зі співвласників в розмірі 1/3, та визнати за ОСОБА_2 право власності на 1/3 частки цієї квартири в порядку спадкування після померлої ОСОБА_5
В судове засідання позивачі не з’явилися, направили суду заяви з проханням справу слухати без їх участі, наполягають на задоволенні позовних вимог. Представник відповідача також в судове засідання не з’явився направив суду заяву з проханням справу слухати без його участі, покладається на розсуд суду. Третя особа з позовом погоджується.
Суд, заслухавши пояснення третьої особи, вивчивши матеріали справи та дослідивши надані сторонами докази, прийшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_5, ОСОБА_3, ОСОБА_6 є власниками квартири № 8 розташованої по вул. Шевченка, 14 в с. Кошманівка Машівського району Полтавської області, та яка належить їм на праві спільної сумісної власності, що підтверджується копією свідоцтва про право власності та технічного паспорту ( а.с. 8-10 ).
ОСОБА_5, померла 13 жовтня 2009 року ( а.с. 5 ), в зв’язку з чим, згідно ч.1 ст. 346 ЦК України припинилось її право власності на майно.
Як убачається з повідомлення Машівської державної нотаріальної контори – позивач ОСОБА_2 є єдиною спадкоємицею за законом після померлої ОСОБА_5 ( а.с. 15 ).
Відповідно до ч.2 ст. 372 ЦК України – у разі поділу майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними або законом.
Згідно п. 12 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008р. «Про судову практику у справах про спадкування» - у разі смерті власника приватизованого будинку ( квартири ) частки кожного із співвласників у праві спільної власності є рівними, якщо інше не було встановлено договором між ними. Частка померлого співвласника не може бути змінена за рішенням суду. Для оформлення права на спадщину закон не вимагає рішення суду про визначення частки спадкодавця.
Аналізуючи докази по справі, суд приходить до висновку, що оскільки за змістом норм законодавства, частки у праві спільної сумісної власності є рівними, спір між співвласниками квартири про розмір їх часток відсутній, а тому позов в цій частині безпідставний і задоволенню не підлягає.
Згідно п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008р. № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» - за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають.
Відповідно до п.1, підпункту 3 п.2 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України вчинення нотаріальних дій в Україні покладається на нотаріусів, які відповідно до Закону України «Про нотаріат», Цивільного та Сімейного кодексів України вчиняють нотаріальні дії в т.ч. видають свідоцтва про право на спадщину.
Стосовно відповіді нотаріуса про необхідність визначення часток у праві власності на квартиру відповідно до п. 206 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України та ст.ст. 1296, 1297 ЦК України, то суд вважає слід зазначити, що жодна з цих норм не передбачає обов’язку спадкоємців подавати рішення суду про визначення часток у спадковому майні. Такий обов’язок покладається саме на нотаріусів.
Таким чином, оскільки у позивачів є правовстановлюючий документ на спадкову квартиру, який належним чином зареєстрований в органах БТІ, спір між співвласниками з приводу його розміру відсутній, а тому суд вважає, що в даному випадку є всі умови для одержання позивачем ОСОБА_2 свідоцтва про право на спадщину на загальних підставах в нотаріальній конторі, а тому позов задоволенню не підлягає.
Разом з тим, оскільки законодавством такі обов’язки покладені саме на нотаріусів, а тому суд не може перебирати на себе функцію замість органу чи посадової особи, яким надані такі повноваження.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 346, 372, 1296, 1297 ЦК України, п.п. 12, 23 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008р. «Про судову практику у справах про спадкування , п.п.1, 2, 206 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, ст. ст. 10, 11, 60, 212-215, 218 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в :
В задоволенні позову ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Кошманівської сільської ради, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог ОСОБА_1 про визнання права спільної часткової власності на квартиру – відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Полтавської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч.4 ст. 295 ЦПК України.
Суддя: ( підпис)
Копія вірна:
Суддя Машівського районного суду Кравець С.В.