П О С Т А Н О В А
Іменем України
15 жовтня 2009 року справа № 2а-4515/09/2370
15 год. 15 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Холода Р.В.
при секретарі судового засідання Шоколенко Т.М.,
за участю:
позивача – ОСОБА_1
відповідач – не з’явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військового інституту телекомунікацій та інформатизації Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут» про визнання неправомірними дій начальника Військового інституту телекомунікацій та інформатизації Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут»,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Військового інституту телекомунікацій та інформатизації Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут» про визнання дій начальника Військового інституту телекомунікацій та інформатизації Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут» щодо не зарахування строку навчання у Київському військовому ліцеї ім.І.Богуна до вислуги років на військовій службі та до строку безперервної військової служби – неправомірними; встановити, що початком військової служби є день зарахування позивача до Київського військового ліцею ім. І.Богуна – 13 серпня 1996 року; встановити, що термін навчання позивача у Київському військовому ліцеї ім. І.Богуна входить до вислуги років на військовій службі та до строку безперервної військової служби.
У судовому засіданні позивач змінив позовні вимоги, а саме просив визнати дії Військового інституту телекомунікацій та інформатизації Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут» неправомірними щодо не зарахування строку навчання у Київському військовому ліцеї ім. І. Богуна до вислуги років на військовій службі та до строку безперервної військової служби.
Відповідач відзив на позовну заяву не надав, у судове засідання представника не направив, не повідомивши причини, хоча був повідомлений про час і місце розгляду справи в установленому порядку. Неподання відповідачем письмових заперечень на позовну заяву та нез’явлення представника відповідача в судове засідання не перешкоджає розгляду справи по суті.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.
Пункт 2 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Публічна служба – діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування (п. 15 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 протягом 13 серпня 1996 р. по 11 червня 1999 р. навчався у Київському військовому ліцеї імені Івана Богуна, що підтверджуються архівними довідками Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 17.03.2006 р. № 3302 та від 22.05.2006 р. № 5458.
Відповідно до витягу із послужного списку особової справи старшого лейтенанта Козачка С.А., виданого Військовим інститутом телекомунікацій та інформатизації Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут» 24.04.2007 р. № 3/33/5/331, 19.07.1999 р. позивач був зарахований курсантом Київського військового інституту управління та зв’язку.
Досліджуючи трудову книжку позивача, судом встановлено, що перша запис про відомість про роботу значиться перебування на військовій службі у Збройних Силах України в період з 19.07.1999 р. по 26.06.2009 р. з відбитком печатки Військового інституту телекомунікацій та інформатизації Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут». Підставою внесення запису є наказ № 122 від 26.06.2009 р.
26.06.2009 р. начальником Військового інституту телекомунікацій та інформатизації Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут» прийнято наказ № 122, яким капітана ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу. Одним з пунктів наказу вказано про виплату ОСОБА_1 одноразову допомогу за 9 календарних років служби.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 19.08.1992 р. № 490 «Про реформу системи військової освіти» створено мережу військових ліцеїв та ліцеїв з посиленою військово-фізичною підготовкою ( у тому числі Київський військовий ліцей) з підпорядкуванням Міністерству оборони і вони належали до Міністерства оборони України.
Згідно ст. 24 Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» (в редакції 25.03.1992 р.), початком перебування на військовій службі вважається день прибуття на навчання до військово-навчального закладу (військового ліцею), вказаний у приписі, виданому військовим комісаріатом, - для допризовників, призовників і військовозобов'язаних. Закінченням перебування на військовій службі вважається день, з якого військовослужбовця взято на військовий облік у військовому комісаріаті у зв'язку із звільненням з військової служби, відчисленням з військово-навчального закладу або закінченням навчального закладу чи навчальних зборів, але не пізніше строку, вказаного у приписі.
13 липня 1999 року набрала чинності нова редакція вказаного Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». В даній редакції стаття 24 не передбачала, що навчання у військових ліцеях є початком перебування на військовій службі.
Стаття 58 Конституції України проголошує, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Аналізуючи Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу», судом встановлено, що відповідачем невірно застосовану норму законодавства, не зарахувавши позивачу строк навчання у Київському військовому ліцеї ім. І.Богуна. При нарахуванні вислуги років при проходження військової служби потрібно застосовувати статтю 24 Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» в редакції 25.03.1992 р.
Крім того, на судовий запит надано належним чином завірену копію листа директора Правового департаменту Міністерства оборони України від 09.01.2007 р. №241/2/56, в якому вказано, що відповідно до рішення Міністра оборони України від 03.08.2006 р. № 3975/з командири військових частин, начальники установ, військових навчальних закладів, обласні військові комісари в графі 12 особових справ військовослужбовців, які проходили навчання у військових ліцеях в період з березня 1992 року по червень 1999 року зобов’язані зробити відповідний запис (внести необхідні зміни) про початок перебування на військовій служби, момент якого вважати день прибуття на навчання до військового ліцею.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що навчання ОСОБА_1 у Київському військовому ліцеї імені Івана Богуна з 13 серпня 1996 року по 11 червня 1999 року входить до вислуги років на військовій службі та до строку безперервної військової служби.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Витрати позивача на сплату судового збору в сумі 3 грн. 40 коп. відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають відшкодуванню із Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 11, 14, 70, 71, 89, 94, 105, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати дії Військового інституту телекомунікацій та інформатизації Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут» щодо не зарахування ОСОБА_1 строку навчання у Київському військовому ліцеї імені Івана Богуна до вислуги років на військовій службі та до строку безперервної військової служи – неправомірними.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її отримання особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Р.В. Холод
Повний текст постанови виготовлений 19 жовтня 2009 року