Судове рішення #6437341

ПОСТАНОВА  

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  


21 жовтня 2009 року                                                                     справа № 2а-4219/09/2370

11 год. 05 хв.                                                                              м. Черкаси


Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Холода Р.В.,

при секретарі судового засідання Шоколенко Т.М.,

за участю:

представника позивача – Багмета О.П. за посадою,

представника відповідача – Давтян Л.С. за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Ребедайлівка» до Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення 321-950/9 від 01.06.2009 р.,


ВСТАНОВИВ:

Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Ребедайлівка» звернулось до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення від 01.06.2009 р. № 321-950/9 як незаконне.

У судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги та просив скасувати рішення від 01.06.2009 р. № 21-950/9.

Представник позивача позовні вимоги з урахуванням уточнень підтримав та просив задовольнити позов повністю.  

Представник відповідача проти позову заперечував повністю та просив суд відмовити у його задоволенні.

Сторони заявили, що не бажають закінчити справу примиренням.

Вислухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Ребедайлівка», відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії НОМЕР_1, зареєстроване 10.05.2002 р., ідентифікаційний кодНОМЕР_2

20 травня 2009 року головним спеціалістом Смілянської міжрайонної виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведено цільову перевірку по призначенню допомоги по вагітності та пологах у СТОВ «Ребедайлівка». За результатами перевірки складено акт № 9 від 20.05.2009 р.

Перевіркою встановлено, що допомога по вагітності та пологах призначена уповноваженим із соціального страхування та оформлена протоколом. Застрахована особа призначена на посаду юриста з 16.02.2009 р. наказ № 3 від 16.02.2009 р. Листок непрацездатності серія АБЧ № 236982 виданий 30 березня 2009 року Смілянською міською поліклінікою. Розрахунковий період для нарахування допомоги по вагітності та пологах взято не вірно. Підприємство призупинило свою діяльність. Допомога по вагітності та пологах нарахована без врахування графіка роботи підприємства, чим порушено п. 20 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 року № 1266. Звіт до Пенсійного фонду за квітень місяць подано з прочерками про нарахування заробітної плати. За результатами перевірки виявлено порушень на суму 2814 грн. 00 коп. (Не прийнято до витрат допомогу по вагітності та пологах 84 дні 2814 грн. 00 коп.).  

01.06.2009 р. заступником директора виконавчої дирекції обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_1 винесено рішення № 21-950/9 про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображенні у звіті (Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, яким вирішено стягнути з позивача штраф за порушення витрачання коштів Фонду у розмірі 1407 грн. 00 коп. та не прийняті до зарахування витрати у розмірі 2814 грн. 00 коп., в загальній сумі 4221 грн. 00 коп.

Судом встановлено, що  наказом № 3 від 16.02.2009 р. ОСОБА_2 прийнято на посаду юриста СТОВ «Ребедайлівка» з місячним окладом 670 грн. 00 коп., тобто в розумінні ст.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» вона є найманим працівником і відповідно до ч.1 ст.1 вказаного Закону України є застрахованою особою.

Застрахована особа - найманий працівник, а у випадках, передбачених цим Законом, також інші особи (громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України), на користь яких здійснюється загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.  

Згідно ст. 38  Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»  ОСОБА_2, як застрахована особа, має право на отримання допомоги по вагітності та пологах.

Відповідно ст. 39 вказаного  Закону , допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу), обчисленої відповідно до статті 53 цього Закону, і не залежить від страхового стажу.

Статтею 53  Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»  визначено що, при обчисленні середньої заробітної плати (доходу) для забезпечення допомогою по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах враховуються всі види заробітної плати (доходу) в межах граничної суми місячної заробітної плати (доходу) за відпрацьований час, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, відповідно до статті 21 цього Закону.

Порядок обчислення середньої заробітної плати для надання допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах визначається Кабінетом Міністрів України.

      Такий Порядок затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 1266 «Про обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням».

      У пункту 5 Порядку зазначено, якщо застрахована особа працювала та сплачувала страхові внески або за неї сплачувалися страхові внески менш як 6 календарних місяців, середня заробітна плата (дохід) обчислюється за фактично відпрацьовані календарні місяці (з першого до першого числа), в яких сплачено страхові внески.           

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.            

Права та обов’язки страховика, яким виступає Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, викладені в статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».

Твердження відповідача щодо наявності у позивача потреби в прийнятті на роботу ОСОБА_2 у період коли, підприємство фактично не працювало, спростовується ст. 184 Кодексу Законів про працю України, в якій проголошується, що забороняється відмовляти жінкам у прийнятті на роботу і знижувати їм заробітну плату з мотивів, пов'язаних з вагітністю або наявністю дітей віком до трьох років, а одиноким матерям - за наявністю дитини віком до чотирнадцяти років або дитини-інваліда. Крім того, позивачем сплачувались податки, збори та обов’язкові платежі до бюджету, що підтверджується копіями платіжних доручень № 385, № 386, № 387, № 388, № 389, № 390, № 391, від 16.04.2009 р.

Частина 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Аналізуючий Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», судом встановлено, що Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності не має права перевіряти потреби в прийнятті на роботу працівників та обсяг виконуваних ними робіт.  

Оцінивши докази, заслухавши доводи сторін суд дійшов висновку, що рішення №21-950/9 від 01.06.2009 р. виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.

Керуючись ст. ст. 2, 11, 14, 70, 71, 89, 94, 159 – 163 Кодексу адміністративного судочинства  України, суд,


ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Скасувати рішення виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 21-950/9 від 01.06.2009 р.

Стягнути з Державного бюджету України на користь сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Ребедайлівка», адреса: 20811, Черкаська область, Кам’янський район, с. Ребедайлівка, вул. Кам’янська, 2 (НОМЕР_2) судовий збір у розмірі 3 грн. 40 коп. (три грн. 40 коп.).            

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її отримання особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.




Суддя                                                                                                     Р.В. Холод  

Повний текст постанови виготовлений 21 жовтня 2009 року  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація