Судове рішення #6427348

                    Справа № 6-а-5\09


У Х В А Л А

іменем України


8 жовтня 2009 р.                                                                м. Чугуїв


Чугуївський міський суд Харківської області у складі: головуючого - судді Оболєнської С.А., при секретарі Гамоліній О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Чугуївського міського суду адміністративну справу за заявою Управління праці та соціального захисту населення виконкому Чугуївської міської ради про відстрочку виконання постанови  по адміністративній справі № НОМЕР_1 ,

   

ВСТАНОВИВ:


27.11.2008 року ОСОБА_1  звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення   Чугуївської міської ради, в якому просила суд:

- визнати дії відповідача по призначенню допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку незаконними (протиправними) в частині розміру допомоги;

- зобов’язати відповідача перерахувати та виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 р. по 31.12. 2007 р. (включно) та сплатити - 2046,51 грн., а також розмір втрати частини грошових доходів по догляду за дитиною в зв'язку з порушенням строків їх виплати -590, 91 грн., всього - 2637,42 грн.;

Постановою Чугуївського міського суду Харківської області від 13.02.2009 року позовні вимоги задоволені частково. Дії Управління праці та соціального захисту населення   Чугуївської міської ради  Харківської області, щодо нарахування, призначення  та виплати ОСОБА_1  щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного визнано протиправними. Зобов’язано У правління праці та соціального захисту населення   Чугуївської міської ради  Харківської області перерахувати та виплатити   ОСОБА_1  недоотриману  суму допомоги  по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по грудень 2007 року, включно у сумі 2046,51 грн.

Відповідач не погодившись з постановою суду,  подав апеляційну скаргу, в якій просив оскаржувану постанову суду першої інстанції скасувати.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 11.06.2009 року апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Чугуївської міської ради – залишено без задоволення.

09.09.2009 року Управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Чугуївської міської ради, звернулося до суду з заявою про відстрочку виконання постанови Чугуївського міського суду Харківської області від 13.02.2009 року по адміністративній справі НОМЕР_1  до прийняття рішення Вищим адміністративним судом, та у зв'язку з тим, що витрати, пов’язані з задоволенням судами позовних заяв одержувачів щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, які виникли внаслідок рішення Конституційного суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007, в Державному бюджеті України на 2009 рік не враховані. Крім того, кошти Управлінню виділяються цільового призначення для конкретних виплат допомоги сім’ям з дітьми, тому виникає загроза невиконання поточних зобов’язань іншим отримувачам цієї допомоги  та утворення заборгованості з виплат.

Представник Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Чугуївської міської ради надав суду заяву з проханням розглядати заяву за його відсутності.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу  існуючих прав і свобод.

Згідно ч.2, 3 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України  постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відсутності у державному бюджеті коштів на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку громадянам України створює ситуацію правової невизначеності стосовно джерела коштів, з яких має виплачуватися зазначена надбавка. Однак, в той же час, це не може бути підставою для порушення прав громадян на соціальний захист, в тому числі й на отримання зазначеної виплати, яка прямо непередбачена законом і за рішенням суду.

Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може  бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину неможливості виплатити кошти за рішенням суду, судом не приймається до уваги.

Відповідно до правової позиції Європейського суду (далі ЄС) з прав людини по справі ОСОБА_2  проти України «якщо   чинне   правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи   державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Органи   державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов’язань»

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, невиконання рішення суду по зобов’язанню відповідача призначити ОСОБА_1  

ОСОБА_1 .   допомогу по догляду за дитиною у зв’язку з відсутністю коштів є  порушенням п.1 ст. 6 Конвенції та статті 1 Протоколу №1 до Конвенції - це справа « ОСОБА_3  проти України»  від 08.11.2005 року, справа « ОСОБА_4  проти України» від 29.11.2005 року, справа « ОСОБА_5  проти України» п.25. рішення від 3 травня 2005 року, справа « ОСОБА_6  проти України», рішення від 29.06. 2004 року ( п.п. 43,48, 55).

Отже, суд відповідно до вимог ст. 263 КАС України, не може взяти до уваги   як виняткові обставини для  відстрочки виконання рішення суду відсутність коштів і не передбачення їх  в Державному бюджеті України на ці цілі.

Крім того, не ґрунтуються на Законі твердження заявника про неможливість виконання судового рішення через неврахування у Державному бюджеті України на 2009 р. витрат з щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, які виникли у зв’язку з  рішенням Конституційного суду України.  Відносно даної категорії осіб: «рішення   Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України державну допомогу сім’ям з дітьми» , є обов’язковим   до виконання на території України, остаточним   і не може бути оскарженим.

Крім того, в  заяві Управління праці та соціального захисту населення не визначено конкретний строк виконання рішення суду, а також представником Управління праці та соціального захисту населення не надано доказів, щодо оскарження зазначених рішень у касаційному порядку.

Отже, суд  вважає, що заява У правління праці  та соціального захисту населення виконкому Чугуївської міської ради про  відстрочку виконання постанови Чугуївського міського суду Харківської області від 13.02.2009 року № НОМЕР_1  не підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 160, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -


УХВАЛИВ:


У задоволенні заяви Управлінню праці та соціального захисту населення виконкому Чугуївської міської ради Харківської області про відстрочку виконання постанови Чугуївського міського суду Харківської області від 13.02.2009 року  по адміністративній справі № НОМЕР_1 , відмовити.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської обл. через суд першої інстанції шляхом подачі у 5-денний строк з дня проголошення ухвали заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 10 днів апеляційної скарги або в порядку ч.4 ст. 295 ЦПК України.

     

Головуючий суддя                                             Оболєнська С.А.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація