справа № 22ц-840/2009рік головуючий у 1 інстанції – Зушман Г.І.
категорія – спори, що виникають із договорів(20) доповідач – Гірський Б.О.
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 серпня 2009 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Тернопільської області в складі :
головуючого - Ткач О.І.
суддів - Гірського Б.О., Кузьми Р.М.
при секретарі - Вийванко О.В.
з участю представників ОСОБА_1 . – ОСОБА_2 ., ОСОБА_3 ., представника ОСОБА_4 . – ОСОБА_3 ., представника ТОВ "Торгово-виробнича компанія "Аква-Віта" – Байдацького М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Тернополі цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Борщівського районного суду від 29 травня 2009 року в справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Торгово-виробнича компанія "Аква-Віта" до ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , Кудринецької сільської ради Борщівського району Тернопільської області, третя особа ОСОБА_5 про визнання договору купівлі-продажу недійсним, переведення прав та обов’язків покупця, визнання частково недійсним свідоцтва про право власності на майновий пай, -
В С Т А Н О В И Л А :
Рішенням Борщівського районного суду від 29.05.2009 року позов задоволено частково.
"Визнано недійсним договір купівлі-продажу майнового паю, що належить продавцеві на підставі свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства серії НОМЕР_1 , виданого Кудринецькою сільською радою Борщівського району Тернопільської області 27.11.2006 року, укладений між ОСОБА_4 (продавцем) та ОСОБА_1 (покупцем) 05 січня 2009 року за 699 грн.
Зобов’язано ОСОБА_4 повернути ОСОБА_1 699 грн., отриманих за проданий майновий пай згідно договору купівлі-продажу від 05 січня 2009 року.
Зобов’язано Кудринецьку сільську раду видати на ім’я ОСОБА_4 свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат), який має право на пайовий фонд майна колективного сільськогосподарського підприємства ТОВ "Мир" на частку, визначену в розмірі 874 грн.
Визнано частково недійсним свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) серії НОМЕР_2 , виданий Кудринецькою сільською радою 13 січня 2009 року на ім’я ОСОБА_1 в частині розміру частки на суму 874 грн.
В решті позовних вимог відмовлено за безпідставністю.
Повернуто товариству з обмеженою відповідальністю "Торгово-виробнича компанія "Аква-Віта" грошові кошти в сумі 699 грн., внесені на депозитний рахунок № НОМЕР_3 згідно платіжного доручення №159 від 15.04.2009 року, банк отримувача ГУДКУ в Тернопільській області, код банку отримувача 838012.
Стягнуто з ОСОБА_4 . та ОСОБА_1 . в користь товариства з обмеженою відповідальністю "Торгово-виробнича компанія "Аква-Віта" по 40,50 грн. сплаченого судового збору та витрат з інформаційно-технічного розгляду справи.
Інші судові витрати покладено на сторони в межах сум ними понесених".
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 . просить рішення суду в частині задоволення позовних вимог ТОВ "Торгово-виробнича компанія "Аква-Віта" скасувати та ухвалити нове, яким і в цій частині відмовити товариству в задоволенні позову.
Апелянт зазначає, що суд першої інстанції неправильно встановив обставини справи стосовно права ОСОБА_4 . на відчуження в його користь майнового паю, неправильно оцінив докази у справі та неправильно застосував норми матеріального права.
Розглянувши справу в межах доводів апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення, суд апеляційної інстанції прийшов до висновку, що скаргу ОСОБА_1 . слід відхилити.
З матеріалів справи вбачається, що в лютому 2009 року ТОВ "Торгово-виробнича компанія "Аква-Віта" звернулася до суду з позовом, посилаючись на те, що порушені її права, як орендаря, за договором оренди майнового паю №707 від 02.12.2006 року, укладено між ними та ОСОБА_4 .
Зокрема зазначили, що даний договір оренди був укладений між ними строком на 5-ть років, протягом якого ОСОБА_4 . взяв на себе обов’язок не вчиняти будь-яких угод по відчуженню зданого в оренду майнового паю.
Оскільки ОСОБА_4 . не дотримався взятих зобов’язань та відчужив 05.01.2009 року майновий пай ОСОБА_1 ., просили визнати даний договір купівлі-продажу недійсним і перевести на них права покупця.
В квітні 2009 року, а потім в травні цього ж року позивачі доповнили свої вимоги і просили: 1) визнати недійсним свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) серії НОМЕР_2 , виданий Кудринецькою сільською радою Борщівського району Тернопільської області на ім’я ОСОБА_1 ., в частині майнового паю на суму 874 грн. відчуженого в його користь ОСОБА_4 ., 2) повернути сторони договору купівлі-продажу в попередній стан, зобов’язавши ОСОБА_4 . повернути ОСОБА_1 . гроші в сумі 699 грн., одержані за договором, а Кудринецьку сільську раду повторно видати на ім’я ОСОБА_4 . свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) в розмірі 874 грн.
Частково задовольняючи пред’явлений ТОВ "Торгово-виробнича компанія "Аква-Віта" позов, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про порушення прав товариства, як наймача, укладенням наймодавцем ОСОБА_4 . договору купівлі-продажу предмету оренди в користь ОСОБА_1 .
З даним висновком погоджується суд апеляційної інстанції, оскільки він достатньо мотивований, підтверджений доказами, наявними в матеріалах справи.
Так, з матеріалів справи вбачається, що 02.12.2006 року між наймодавцем ОСОБА_4 . та наймачем ТОВ "Торгово-виробнича компанія "Аква-Віта" був укладений договір №707 оренди, згідно умов якого наймодавець передав наймачу в оренду строком на 5-ть років належний йому, на підставі свідоцтва серії НОМЕР_2 , виданого Кудринецькою сільською радою Борщівського району Тернопільської області, майновий пай вартістю 874 грн. та зобов’язався протягом терміну дії даного договору не вчиняти будь-яких угод по відчуженню предмету оренди.
05.01.2009 року ОСОБА_4 . відчужив ОСОБА_1 . за 699 грн. належний йому майновий пай вартістю 874 грн., про що між ними був укладений письмовий договір купівлі-продажу.
Тому, відчуживши предмет договору оренди від 02.12.2006 року – майновий пай вартістю 874 грн., ОСОБА_4 . порушив взяті на себе за даним договором зобов'язання.
Крім того, уклавши без відому наймача - ТОВ "Торгово-виробнича компанія "Аква-Віта" договір купівлі-продажу майнового паю в користь ОСОБА_1 ., ОСОБА_4 . також порушив, передбачене ст. 777 ЦК України переважне право товариства (як належного виконавця договору оренди, від якого наймодавець не відмовлявся) перед іншими особами на придбання орендованого майнового паю.
Таким чином, суд першої інстанції повно та правильно з'ясував характер спірних правовідносин, правильно застосував норми матеріального права, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності та підтверджені достовірними доказами, які досліджені в судовому засіданні, тому рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим.
Керуючись ст.ст. 307, 308, 313, 314 ЦПК України, колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Тернопільської області, -
У Х В А Л И Л А :
апеляційну скаргу ОСОБА_1 . відхилити.
Рішення Борщівського районного суду від 29.05.2009 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення і з того дня може бути оскаржена протягом двох місяців в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України.
Головуючий:
Судді: