справа № 22ц-544/2009рік головуючий у 1 інстанції – Зембра Є.Й.
категорія – спори про спадкове право доповідач – Гірський Б.О.
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 травня 2009 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Тернопільської області в складі :
головуючого - Міщія О.Я.
суддів - Гірського Б.О., Ткача З.Є.
при секретарі - Стечишин Л.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Тернополі цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Кременецького районного суду від 20 березня 2009 року в справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно, -
В С Т А Н О В И Л А :
Ухвалою судді Кременецького районного суду від 20.03.2009 року відмовлено у відкритті провадження у даній справі з підстави, передбаченої п. 1 ч. 2 ст. 122 ЦПК України, а саме в зв’язку з тим, що заява не підлягає розгляду в судах в порядку цивільного позовну.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 . просить скасувати вказану ухвалу, посилаючись на те, що вона постановлена з порушенням вимог закону.
Апеляційна скарга ОСОБА_1 . підлягає до задоволення.
Пунктом 1 частини 2 статті 122 ЦПК України передбачено право судді відмовити у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
Постановляючи ухвалу про відмову у відкритті провадження у справі, суд виходив з того, що подана позивачем ОСОБА_1 . заява про визнання права власності на спадкове майно після смерті ОСОБА_3 ., в порядку спадкування за заповітом, не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства, оскільки ОСОБА_1 . може одержати в нотаріальній конторі свідоцтво про право на спадщину, а тому відповідно до роз’яснень, викладених в п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року "Про судову практику у справах про спадкування", за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розгляду не підлягають.
Однак такий висновок суду не є обґрунтованим.
Так, із поданої заяви вбачається, що ОСОБА_1 . просить визнати за ним право власності на спадкове майно, в зв’язку з тим, що державним нотаріусом районної нотаріальної контори йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом.
За вказаних обставин, відповідно до роз’яснень, викладених в частині 3 цього ж 23 пункту вищезгаданої постанови Пленуму Верховного Суду України, у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження, що і було позивачем ОСОБА_1 . зроблено.
Таким чином дана позовна заява підлягає розгляду в суді в порядку цивільного судочинства, а винесена Кременецьким районним судом ухвала від 20.03.2009 року є незаконною і підлягає скасуванню, з передачею питання на новий розгляд до суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 307, 312, 313, 314 ЦПК України, колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Тернопільської області, -
У Х В А Л И Л А :
апеляційну скаргу ОСОБА_1 . задовольнити.
Скасувати ухвалу Кременецького районного суду від 20.03.2009 року, а питання передати на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення і з того дня може бути оскаржена протягом двох місяців в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України.
Головуючий: Судді: