Справа № 2-А-1692
2009 рік
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 вересня 2009 року . Суддя Шевченківський районний суд м. Чернівці КИРИЛЮК Л.К., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити її перерахунок, -
В С Т А Н О В И В :
В серпні 2009 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити її перерахунок.
Посилався на те, що він є постраждалим від наслідків Чорнобильської катастрофи першої категорії, інвалід третьої групи, учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції у 1986 році. Його захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції. Знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці та отримує пенсію в розмірі 1054 грн. 70 коп., яка менша за мінімальний розмір пенсії, передбаченої чинним законодавством відповідно до ст.ст. 49, 50, 54 ч.4, 67 ч.3 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року, згідно якого пенсії особам віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Згідно ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою не можуть бути нижчими, по 3-ій групі інвалідності – 6 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам 3-ої групи – 50% мінімальної пенсії за віком.
Згідно підпункту 12 пункту 28 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" було викладено в такій редакції: особам, віднесеним до 1-ої категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам 3-ої групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу – 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Також частини третю та четверту замінили частинами такого змісту: в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою не можуть бути нижчими для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції. У 1986 році: по 3-ій групі інвалідності – 180% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року положення Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України № 107-VІ" визнані неконституційними, а саме положення ст. 67 розділу І, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу ІІ "Внесення змін до деяких законодавчих актів України".
На даний час чинними є норми Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції зі змінами, внесеними Законом України від 05 жовтня 2006 року № 231-V.
Відповідно до ст. 54 ч.4 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчими: інвалідам 3-ої групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу – 50% мінімальної пенсії за віком.
Згідно ст. 67 ч.3 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Відповідно до ст. 1 Закону України № 2017-ІІІ від 05 жовтня 2000 року "Про державні соціальні гарантії" прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі мінімального розміру пенсії за віком, який відповідно до ст. 28 Закону України від 09 липня 2003 року "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність визначеного законом.
Відповідно до абзацу 2 ч.1 ст.2 Закону України "Про прожитковий мінімум" для встановлення розмірів пенсії за віком застосовується прожитковий мінімум.
Згідно ст. 54 Закону України "Про Державний бюджет на 2009 рік" у 2009 році встановлено прожитковий мінімум на одну особу для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення в розмірах, що діяли в грудні 2008 року, тобто 498 грн.
Тому вважає, що його пенсія як інваліда 3-ої групи, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії повинна становити суму 3237 грн., а саме: згідно ст. 54 ч.4 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" державної пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком в сумі 2988 грн., додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в сумі 249 грн.
Тому управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці незаконно нараховує йому 1054 грн. 70 коп., зокрема, згідно ст. 71 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" дія положень цього Закону не може призупинятись іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону. Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені Конституцією, не є вичерпними.
Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.
16 червня 2009 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст.ст. 49, 50, 54 ч.4, 67 ч.3 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", на яку 17 червня 2009 року отримав відповідь про відмову в перерахунку пенсії, в якій управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці вказує, що його пенсія розрахована відповідно до норм пенсійного законодавства.
Просить визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонд України в Шевченківському районі м. Чернівці щодо відмови в перерахунку пенсії по інвалідності у відповідності до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зобов'язати управління Пенсійного фонд України в Шевченківському районі м. Чернівці зробити перерахунок пенсії по інвалідності з 01 серпня 2008 року у відповідності до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, і виплатити йому заборгованість з 01 серпня 2008 року.
Позивач ОСОБА_1 надав суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримав повністю.
Представник відповідача управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці надав суду заяву про розгляд справи у його відсутності в порядку письмового провадження, тому відповідно до вимог ст.122 ч.3 КАС України судовий розгляд здійснюється в порядку письмового провадження.
Відповідач управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці позовні вимоги не визнав, надав письмові заперечення, вважає позовні вимоги необґрунтованими з наступних підстав:
Відповідно до ст. 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року, пенсія особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюється у вигляді: державної пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Розмір державної пенсії може визначатися відповідно до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09 липня 2003 року або за нормами іншого закону, який регулює питання пенсійного забезпечення, за умови дотримання норм, що визначають умови набуття права на відповідне пенсійне забезпечення. Крім того, інвалідам із числа осіб, інвалідність яких настала внаслідок каліцтва або захворювання, пов'язаного з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС, державна пенсія – пенсія по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків та мінімальний її розмір визначаються ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію, визначається нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно до ст. 54 якого пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
У всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987-1990 роках та осіб, евакуйованих із зони відчуження: по 1 групі інвалідності – 160% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; по 2 групі інвалідності – 150% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; по 3 групі інвалідності – 140% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до ч.7 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 654 від 16 липня 2008 року "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян", починаючи з 01 липня 2008 року встановлено доплату окремим категоріям осіб з тим, щоб їх пенсії (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсій за особливі заслуги перед Україною, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством) досягали таких розмірів – у інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою: 1 групи – 710 грн., 2 групи – 655 грн., 3 групи – 600 грн., у дітей-інвалідів – 380 грн.
Відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірах: інвалідам 1 групи – 30%, інвалідам 2 групи – 20%, інвалідам 3 групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу – 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст. 58 Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VІ від 28 грудня 2007 року затверджено на 2008 рік прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 01 січня – 470 грн., з 01 квітня – 481 грн., з 01 липня – 482 грн., з 01 жовтня 2008 року – 498 грн.
Згідно даних пенсійної справи позивач отримує пенсію по інвалідності 3 групи в розмірі фактичних збитків, обчислену за нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Страховий стаж використаний для призначення даного виду пенсійного забезпечення складає 31 рік 16 днів. Скоригований середньомісячний заробіток за період роботи на Чорнобильській АЕС з 30 травня 1986 року по 31 травня 1986 року становить 0,02855 грн. Мінімальний розмір пенсії інвалідам 3 групи, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи з 01 липня 2008 року становить 980 грн. Оскільки розмір пенсії ОСОБА_1 розрахований із заробітної плати (300 грн. 60 коп.) менше мінімального розміру (980 грн.), обчислення пенсії проводиться із розрахунку мінімального розміру. Станом на 01 квітня 2009 року розмір пенсійної виплати становить 1054 грн. 70 коп., з яких: 980 грн. – мінімальний розмір державної пенсії, 74 грн. 70 коп. – додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію (15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність).
Згідно ст. 95 Конституції України виключно Законом України про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Тому вважає, що відсутні правові підстави для визнання їх дій неправомірними, оскільки пенсія обчислена відповідно до норм чинного законодавства України, а тому просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Дослідивши письмові докази, вважаю, що позовні вимоги обґрунтовані частково і підлягають частковому задоволенню.
Встановлено, що згідно ст. 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року, пенсія особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, встановлюється у вигляді: державної пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХІІ в редакції згідно із Законом від 09 лютого 2006 року, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
У всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, зокрема, по 3 групі інвалідності 6 мінімальних пенсій за віком.
Згідно ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії 1, зокрема інвалідам 3 групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком. Виплата додаткової пенсії відповідно до ст. 53 цього Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Таким чином, вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, яка згідно ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09 липня 2003 року встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму, визначеного законом для осіб, які втратили працездатність.
Встановлено, що позивач ОСОБА_1 є потерпілим від аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, має 3 групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою, що підтверджується копіями посвідчень (а.с.6-7), у зв'язку з чим користується правами та пільгами, передбаченими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Розрахунок пенсії позивачу ОСОБА_1 відповідачем управлінням Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці проведено, виходячи з встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2003 року № 544 максимального розміру трудових пенсій за віком в розмірі 150 грн.
Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року № 523. Постановою від 03 січня 2002 року № 1, всупереч положенням ст.ст. 50, 54 Закону України № 796-ХІІ, Кабінет Міністрів України встановив розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, при тому, що ці суми не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ч.ч. 4, 5 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подання заяви з усіма необхідними документами. Перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права на її підвищення провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Згідно цих вимог закону, встановлено, що позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці із заявою 16 червня 2009 року, що підтверджується копією заяви (а.с.11), тому перерахунок пенсії по інвалідності слід здійснити з 01 липня 2009 року.
Таким чином, вважаю, що при зверненні позивача ОСОБА_1 з заявою до управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці йому безпідставно було відмовлено в перерахунку пенсії по інвалідності у відповідності до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому вважаю, що такі дії відповідача є неправомірними, належить зобов’язати його зробити перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01 липня 2009 року у відповідності до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, задовольнивши частково повністю позові вимоги в цій частині.
Вважаю, що немає підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії і виплатити заборгованість з 01 серпня 2008 року, оскільки з заявою про такий перерахунок позивач звернувся 16 червня 2009 року і перерахунок по закону повинен здійснюватись в цьому випадку з 01 числа наступного місяця, яким є липень 2009 року, в цій частині в задоволенні позовних вимог належить відмовити за безпідставністю.
На підставі викладеного, ст.ст. 3, 8, 16, 22, 24, 46, 50, 55 Конституції України, ст.ст. 1, 49, 50, 54 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 58 Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів на 2008 рік", ч.ч. 4, 5 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закону України "Про державний бюджет України на 2009 рік", постанови Вищого адміністративного суду України від 27 листопада 2008 року, керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 158-163, 167 КАС України, суддя, -
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці щодо відмови в перерахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_1 у відповідності до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати управління Пенсійного фонд України в Шевченківському районі м. Чернівці зробити перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01 липня 2009 року у відповідності до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Заява про апеляційне оскарження постанови може бути подана протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі, а апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівці або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.
СУДДЯ