Судове рішення #6422657

                                                                                                                                    Справа № 2-А-863

                                                                                                                                                2009 рік


П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

 

      14 серпня 2009 року .                  Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:    

                                               головуючого судді       -         Кирилюк Л.К.

                                               при секретарі                -         Палилюлько Н.О.,    

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернівці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити її перерахунок, -

       

    В С Т А Н О В И В  :    


    В травні 2009 року позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до відповідача управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці  про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити її перерахунок.  

    Посилалась на те, що вона інвалід другої групи першої категорії постраждала від Чорнобильської катастрофи, її захворювання пов'язано з впливом аварії на Чорнобильській атомній електростанції. Знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці та отримує пенсію в розмірі 754 грн. 60 коп., яка менша за мінімальний розмір пенсії, передбачений чинним законодавством відповідно до ст. 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-7 від 28 лютого 1991 року, згідно якого пенсії особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Особам, віднесеним до 1 категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірах: інвалідам 1 групи – 100% мінімальної пенсії за віком; інвалідам 2 групи – 75% мінімальної пенсії за віком; інвалідам 3 групи – 50% мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ст. 54 ч.4 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути меншим по 1 групі інвалідності – 10 мінімальних пенсій за віком; по 2 групі інвалідності – 8 мінімальних пенсій за віком; по 3 групі інвалідності – 6 мінімальних пенсій за віком.

Згідно ст. 28 п.1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком 25 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до ст. 58 Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів на 2008 рік" на одну особу із розрахунку на місяць, для осіб, що втратили працездатність на 2008 рік прожитковий мінімум з 01 січня становить 470 грн., з 01 квітня – 481 грн., з 01 липня – 482 грн., з 01 жовтня 2008 року – 498 грн.

Тому їй, як інваліду 2 групи та особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, розмір державної та додаткової пенсії повинен розраховуватись, виходячи з розмірів, передбачених ч.4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і повинен складати (498х8=3984 грн.)+(75% від 498 грн. = 373 грн. 50 коп.) = 4357 грн. 50 коп., але на даний момент розмір її пенсії складає 754 грн. 60 коп.

Таким чином, розмір її пенсії не відповідає законодавчо встановленому мінімальному критерію, чим порушуються її конституційні права. Пенсія інваліда 2 групи не може бути нижчою восьми мінімальних пенсій за віком. Згідно ст. 19 ч.1 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" мінімальний розмір пенсії за віком визначається виключно законами України, а не постановами Кабінету Міністрів України. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, організацій незалежно від форми підпорядкування, а відповідно до ст. 75 Конституції України єдиним органом законодавчої влади в Україні є Верховна Рада України, тому розмір мінімальної пенсії визначається саме Верховною Радою України.

Згідно ст. 24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень між громадянами України, недопустимо, щоб для однієї категорії громадян мінімальний розмір пенсії становив 498 грн., а для інших менший.

Ст. 28 п.1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" чітко визначає, що мінімальна пенсія за віком дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність. Зважаючи на це, 17 квітня 2009 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії як того вимагає закон, але отримала відмову в перерахунку пенсії, оскільки відповідач послався не на закон, а на підзаконні нормативно-правові акти.

Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці відмовляючи у перерахунку пенсії, посилається на постанову Кабінету Міністрів України № 654 від 16 липня 2008 року "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян" не враховуючи, що дана постанова не встановлює розмір мінімальної пенсії за віком, що протирічить п.2 постанови Верховної Ради України "Про введення в дію Закону України "Про внесення змін та доповнень до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 06 червня 1996 року № 242/96 ВР.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, пенсії та інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму встановленого законом.

Отже, мінімальна пенсія і є державний соціальний стандарт, тобто мінімальна пенсія за віком, яка помножується на 8 – це і є державна гарантія відповідно до Конституції України.

Відповідно до рішень Конституційного Суду України № 8-2005 від 11 жовтня 2005 року, справа № 1-21/2005; № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року встановлено Закон України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року, яким визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи на охорону їх життя та здоров'я і у відповідності до ст. 50 Конституції України кожен має право на безпечне життя і здоров'я, довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

Просить визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонд України в Шевченківському районі м. Чернівці щодо відмови в перерахунку пенсії по інвалідності у відповідності до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зобов'язати управління Пенсійного фонд України в Шевченківському районі м. Чернівці зробити перерахунок пенсії по інвалідності з 01 квітня 2009 року у відповідності до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.    

    В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 та її представники позовні вимоги підтримали повністю, просять визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонд України в Шевченківському районі м. Чернівці щодо відмови в перерахунку пенсії по інвалідності у відповідності до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зобов'язати управління Пенсійного фонд України в Шевченківському районі м. Чернівці зробити перерахунок пенсії по інвалідності з 01 квітня 2009 року у відповідності до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з підстав вказаних в позовній заяві, повністю підтвердивши викладені в ній обставини.

    Представники відповідача управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці в судовому засіданні позовні вимог не визнали і пояснили, що відповідно до ст. 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року, пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюється у вигляді: державної пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Розмір державної пенсії може визначатися відповідно до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09 липня 2003 року або за нормами іншого закону, який регулює питання пенсійного забезпечення, за умови дотримання норм, що визначають умови набуття права на відповідне пенсійне забезпечення. Крім того, інвалідам із числа осіб, інвалідність яких настала внаслідок каліцтва або захворювання, пов'язаного з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС, державна пенсія – пенсія по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків та мінімальний її розмір визначаються ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію, визначається нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно до ст. 54 якого пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

    У всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987-1990 роках та осіб, евакуйованих із зони відчуження: по 1 групі інвалідності – 160% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; по 2 групі інвалідності – 150% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; по 3 групі інвалідності – 140% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

    Відповідно до ч.7 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

    Постановою Кабінету Міністрів України № 654 від 16 липня 2008 року "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян", починаючи з 01 липня 2008 року, встановлено доплату окремим категоріям осіб з тим, щоб їх пенсії (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсій за особливі заслуги перед Україною, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством) досягали таких розмірів – у інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою: 1 групи – 710 грн., 2 групи – 655 грн., 3 групи – 600 грн., у дітей-інвалідів – 380 грн.

Відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірах: інвалідам 1 групи – 30%, інвалідам 2 групи – 20%, інвалідам 3 групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу – 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.      

Відповідно до ст. 58 Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VІ від 28 грудня 2007 року затверджено на 2008 рік прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 01 січня – 470 грн., з 01 квітня – 481 грн., з 01 липня – 482 грн., з 01 жовтня 2008 року – 498 грн.

Згідно даних пенсійної справи позивачка отримує пенсію по інвалідності 2 групи в розмірі фактичних збитків, обчислену за нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Страховий стаж використаний для призначення даного виду пенсійного забезпечення складає 19 років 2 місяці і 3 дні. Скоригований середньомісячний заробіток з 01 березня 1991 року по 31 липня 1997 року та з 01 серпня 1997 року по 28 лютого 1999 року становить 96 грн. 89 коп. Розмір пенсії розраховується виходячи з двох показників, а саме: розміру заробітної плати та мінімального розміру пенсії. Отже, розмір пенсійного забезпечення ОСОБА_1 відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" складає 58 грн. 13 коп. – пенсія по інвалідності в розмірі пенсії за віком, розрахована із заробітної плати, а саме: 96 грн. 86 коп.*60%. Мінімальний розмір пенсії інвалідів 2 групи, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи з 01 липня 2008 року становить 655 грн. Оскільки розмір пенсії ОСОБА_1 розрахований із заробітної плати (58 грн. 13 коп.) менше мінімального розміру (655 грн.), обчислення пенсії проводиться із розрахунку мінімального розміру. Станом на 01 січня 2009 року розмір пенсійної виплати становить 754 грн. 60 коп., з яких: 655 грн. – державна пенсія, 99 грн. 60 коп. – додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію (20% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність).

Згідно ст. 95 Конституції України виключно Законом України про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Тому вважають, що відсутні правові підстави для визнання їх дій неправомірними, оскільки пенсія обчислена відповідно до норм чинного законодавства України, а тому просять відмовити в задоволенні позовних вимог за безпідставністю.    

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані і підлягають задоволенню.    

Судом встановлено, що згідно ст. 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року, пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, встановлюється у вигляді: державної пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХІІ в редакції згідно із Законом від 09 лютого 2006 року, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

У всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, зокрема, 2 групи інвалідності 8 мінімальних пенсій за віком.

Згідно ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії 1, зокрема інвалідам 2 групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком. Виплата додаткової пенсії відповідно до ст. 53 цього закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Таким чином, вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, яка згідно ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09 липня 2003 року встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму, визначеного законом для осіб, які втратили працездатність.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є потерпілою від аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, має 2 групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою, що підтверджується копією посвідчення (а.с.9) і це визнано сторонами в судовому засіданні, у зв'язку з чим користується правами та пільгами, передбаченими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Розрахунок пенсії позивачці ОСОБА_1 відповідачем управлінням Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці проведено, виходячи з встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 03 січня 2002 року № 1 "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету" розміру мінімальної пенсії 19 грн. 91 коп.

Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року № 523. Постановою від 03 січня 2002 року № 1, всупереч положенням ст.ст. 50, 54 Закону України № 796-ХІІ, Кабінет Міністрів України встановив розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, при тому, що ці суми не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ч.ч. 4, 5 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подання заяви з усіма необхідними документами. Перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права на її підвищення провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Згідно цих вимог закону, судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 звернулась до відповідача управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці із заявою 09 квітня 2009 рок, що підтверджується копією заяви (а.с.6), тому перерахунок пенсії по інвалідності слід здійснити з 01 квітня 2009 року.  

Таким чином, суд вважає, що при зверненні позивачки ОСОБА_1 з заявою до управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці їй безпідставно було відмовлено в перерахунку пенсії по інвалідності у відповідності до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому суд вважає, що такі дії відповідача є неправомірними, належить зобов’язати його зробити перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01 квітня 2009 року у відповідності до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, задовольнивши повністю позовні вимоги.          

    На підставі викладеного, ст.ст. 3, 8, 16, 22, 24, 46, 50, 55 Конституції України, ст.ст. 1, 49, 50, 54 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 58 Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів на 2008 рік", ч.ч. 4, 5 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", постанови Вищого адміністративного суду України від 27 листопада 2008 року, керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 158-163, 167 КАС України, суд,  -


П О С Т А Н О В  И  В  :


Позовні вимоги задовольнити.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці щодо відмови в перерахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_1 у відповідності до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".


Зобов'язати управління Пенсійного фонд України в Шевченківському районі м. Чернівці зробити перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01 квітня 2009 року у відповідності до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

 

Заява про апеляційне оскарження постанови може бути подана протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі, а апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівці або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.

     


           


СУДДЯ

   

       

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація