ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
Іменем України
РІШЕННЯ
"20" жовтня 2009 р. справа № 5020-4/144
За позовом Споживчого кооперативу «Підприємці ринку «Фіолентовський»
(99053, місто Севастополь, Фіолентовське шосе, 6)
до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
(99001, АДРЕСА_1)
про усунення перешкоди в користуванні земельною ділянкою
Суддя Погребняк О.С.
За участю представників сторін:
позивача - Кузов Є.О. –голова правління, наказ № 1к від 22.03.2007, Філонов О.О. представник - довіреність б/н від 17.04.2007;
відповідача - ОСОБА_4 представник –довіреність 8МК № 314249 від 31.08.2009;
СУТЬ СПОРУ:
Споживчий кооператив «Підприємці ринку «Фіолентовський»(далі –Позивач) звернулось до господарського суду міста Севастополя з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі –Відповідач) про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою шляхом демонтажу павільйону «Шиномонтаж»загальною площею 21,63 кв.м, розташованого в АДРЕСА_4
Позовні вимоги мотивовані тим, що між позивачем та Севастопольською міською радою укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 2,85 га з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування речового ринку. Позивач посилається на Акт про проведення обмірів площі торгівельного павільйону «Шиномонтаж»на території ринку «Фіолентівський», яким встановлено, що на орендованій позивачем земельній ділянці відповідачем за відсутності правовстановлюючих документів розміщено торгівельний павільйон площею 21,63 кв.м. Таким чином, позивач, посилаючись на норми статті 125 Земельного кодексу України, статті 27 Закону України «Про оренду землі»просить суд постановити рішення про зобов’язання відповідача усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою шляхом демонтажу павільйону «Шиномонтаж».
Представник відповідача у судовому засіданні з доводами позовних вимог не погодився, надав відзив на позов, в якому посилається на Правила торгівлі на ринку, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України, які надають визначення торговельного місця, а також на Інформаційний лист Державного комітету з питань регуляторної політики і підприємництва № 2-222/1575 від 20.03.2002, який передбачає можливість укладення між підприємцем та адміністрацією ринку договору, який надає підприємцю право на користування торговим місцем.
Представникам сторін у судових засіданнях були роз'яснені їх процесуальні права і обов'язки, передбачені статтями 20, 22 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, суд
встановив:
23.07.2008 між Севастопольською міською радою –Орендодавець, та Споживчим кооперативом «Підприємці ринку «Фіолентовський»- Орендар, було укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до пунктів 1.1, 1.2 якого Орендодавець у відповідності з рішенням Севастопольської міської ради від 08.04.2008 № 4140 надає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 2,85 га для будівництва і обслуговування речового ринку з віднесенням цих земель до категорії земель житлової забудови, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_4 (а.с.7-16).
Пунктом 3.1 вказаного вище Договору оренди встановлено, що договір укладено строком на 25 років.
23.07.2008 між Севастопольською міською радою та Споживчим кооперативом «Підприємці ринку «Фіолентовський»було підписано Акт прийому-передачі земельної ділянки (а.с.20).
Позивач посилається на те, що Актом про проведення обмірів площі торгівельного павільйону «Шиномонтаж»на території ринку «Фіолентівський»встановлено факт знаходження на орендованій ним земельній ділянці торгівельного павільйону площею 21,63 кв.м. правовстановлюючі документи на який відсутні.
Дослідивши наявні у справі докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення виходячи з наступного.
Споживчий кооператив «Підприємці ринку «Фіолентовський»зареєстровано у якості юридичної особи Гагарінською районною державною адміністрацією у м.Севастополі 20.03.2007 (а.с.31).
Відповідно до пункту 2.2 Статуту Споживчого кооперативу «Підприємці ринку «Фіолентовський», предметом діяльності кооперативу є: експлуатація ринку «Фіолентівський»; будівництво і розміщення торгових місць на ринці «Фіолентівський», створення відповідної інфраструктури ринку; надання послуг та створення для продавців і покупців належних умов у процесі купівлі-продажу товарів за цінами, що складаються залежно від попиту і пропозицій.
Із змісту експлікації будівель і споруд, розташованих на земельній ділянці, переданій в оренду Споживчому кооперативу «Підприємці ринку «Фіолентовський», вбачається той факт, що павільйон «Шиномонтаж»розташований саме в межах вказаної земельної ділянки (а.с.23).
Факт знаходження павільйону «Шиномонтаж»в межах земельної ділянки, переданого в оренду Споживчому кооперативу «Підприємці ринку «Фіолентовський», також підтверджується Листом Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у м.Севастополі (а.с.47).
Оскільки в даному випадку між Споживчим кооперативом «Підприємці ринку «Фіолентівський»та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 існує спір відносно правомірності розміщення на території ринку павільйону «Шиномонтаж»загальною площею 21,63 кв.м., суд вважає за необхідне дослідити положення законодавства, які регулюють питання діяльності ринків та порядку надання в користування торговельних місць.
Судом встановлено, Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства внутрішніх справ України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету стандартизації, метрології та сертифікації України 26.02.02 № 57/188/84/105 затверджено Правила торгівлі на ринках.
Відповідно до пункту 1 Правил торгівлі на ринках, ці Правила визначають вимоги щодо функціонування створених в установленому порядку ринків усіх форм власності, організації оптового та роздрібного продажу на них сільгосппродуктів, продовольчих і непродовольчих товарів, худоби, тварин, кормів тощо, надання послуг, додержання ветеринарних, санітарних, протипожежних вимог і правил безпеки праці на ринках, прав споживачів і вимог податкового законодавства.
Відповідно до пунктів 2-4 Правил торгівлі на ринках, ринок - це суб'єкт господарювання, створений на відведеній за рішенням місцевого органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування земельній ділянці і зареєстрований в установленому порядку, функціональними обов'язками якого є надання послуг та створення для продавців і покупців належних умов у процесі купівлі-продажу товарів за цінами, що складаються залежно від попиту і пропозицій.
Ринок незалежно від форми власності та організаційно-правової форми керується у своїй діяльності законодавством України.
Торгівлю на ринках можуть здійснювати фізичні особи - громадяни України, іноземні громадяни, особи без громадянства, суб'єкти підприємницької діяльності, а також юридичні особи незалежно від форм власності.
Пункт 13 Правил торгівлі на ринках закріплює поняття торговельного місця - площа, відведена для розміщення необхідного для торгівлі інвентарю (вагів, лотків тощо) та здійснення продажу продукції з прилавків (столів), транспортних засобів, причепів, візків (у тому числі ручних), у контейнерах, кіосках, палатках тощо.
Пунктом 2 Наказу від 26.02.2002 № 57/188/84/105 про затвердження Правил торгівлі на ринках встановлено, що Правила торгівлі на ринках носять рекомендаційний характер для затвердження правил торгівлі органами місцевого самоврядування.
Судом встановлено, що рішенням Севастопольської міської ради № 1879 від 06.04.2004 було затверджено Правила торгівлі на ринках м.Севастополя.
Так, частиною 4 пункту 16 Правил торгівлі на ринках м.Севастополя встановлено, що у випадку використання торгового місця на умовах оренди у продавця має бути копія угоди з адміністрацією ринку.
Пунктом 20 Правил торгівлі на ринках м.Севастополя передбачено, що адміністрація ринку при наданні продавцям торговельних місць на визначений строк укладає з ними письмову угоду , в якій рекомендується встановити строк дії угоди, асортимент (вид) товару, які реалізуються, розташування торгового місця, умови оренди торгового місця, розмір і порядок оплати за оренду майна, перелік послуг, які надає ринок, та їх вартість.
Відповідно до пункту 1 Указу Президента України від 28.06.1999 № 761/99 (761/99) "Про впорядкування механізму сплати ринкового збору", ринковий збір - це плата за право займання місця для торгівлі на ринках усіх форм власності, в тому числі у павільйонах, на критих та відкритих столах, майданчиках (включаючи орендовані), з автомобілів, візків, мотоциклів, ручних візків тощо.
Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідач не надав суду жодних доказів, які б свідчили про наявність у нього із Споживчим кооперативом «Підприємці ринку «Фіолентовський»угоди про надання торговельного місця на визначений строк та здійснення ним відповідної плати за право займання місця для торгівлі.
Із змісту листа Гагарінської районної державної адміністрації від 11.08.2009 № 3338/16 вбачається, що павільйон «Шиномонтаж»СПД ОСОБА_1 функціонує за відсутності проектно-дозвільної документації (а.с.46).
Надаючи оцінку доводам відповідача про наявність у нього підстав для розміщення на території ринку «Фіолентовський»павільйону «Шиномонтаж», суд виходить з наступного.
З матеріалів справи вбачається наявність укладеного між сторонами у справі Договору № ЭЛ-2007 від 12.02.2008 про спільне використання технологічних мереж основного споживача на ринку «Фіолентівський», яким сторони у даній справі обумовили правовідносини з приводу передачі електричної енергії на об’єкти Субспоживача (СПД ОСОБА_1.) на ринку «Фіолентівський»на шиномонтаж (а.с.56-58).
Судом також встановлено факт укладення між сторонами у даній справі Договору про надання послуг від 12.02.2008, відповідно до пункту 2.1 якого позивач зобов’язався надавати відповідачеві послуги з прибирання та вивозу сміття на ринці «Фіолентівський»та охорони ринку (а.с.58). Відповідач також посилається на здійснення ним оплати за отримані від позивача послуги.
В той же час, суд звертає увагу на пункт 8.4 Договору № ЭЛ-2007 від 12.02.2008 про спільне використання технологічних мереж основного споживача на ринку «Фіолентівський», відповідно до якого договір діє протягом одного року з дня його підписання і вважається пролонгованим на наступний рік, якщо жодна із сторін не заявила вимоги про його перегляд або розірвання.
З матеріалів справи вбачається, що Листом від 12.01.2009 вих. № 1 позивач повідомив відповідача про відсутність наміру на продовження договору № ЭЛ-2007 від 12.02.2008 та припинення правовідносин за вказаним договором з 13.02.2009 (а.с.72). На вказаному листі мається відмітка про отримання його відповідачем.
02.04.2009 та 10.07.2009 на адресу відповідача також направлялись листи з повідомленнями про припинення правовідносин за Договором № ЭЛ-2007 від 12.02.2008 (а.с.73-74).
На підставі викладеного, суд вважає, що Договір № ЭЛ-2007 віл 12.02.2008 свою дію припинив, у зв’язку з чим, посилання на нього є безпідставним.
Що стосується Договору про надання послуг від 12.02.2008, то за відсутності належних доказів про наявність у відповідача права на зайняття на ринку «Фіолентовський»торгового місця, вказаний договір сам по собі не може свідчить про правомірність функціонування павільйону «Шиномонтаж».
Доводи відповідача, в обґрунтування наявності правовідносин за вказаними договорами, про справляння ним плати за електроенергію та послуги ринку не можуть бути визнані обґрунтованими з огляду на те, що сплачені грошові суми були повернуті позивачем відповідачеві як помилково отримані та даний факт підтверджується матеріалами справи (а.с.96-101).
Статтею 1 Закону України «Про державний контроль за охороною та використанням земель», самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
В даному випадку будь-які дії, які б свідчили про правомірність використання відповідачем земельної ділянки на території ринку «Фіолентовський»для розташування павільйону «Шиномонтаж»відсутні.
При цьому, посилання відповідача у судовому засіданні на Договір № 1 від 14.06.2002 про будівництво об’єкта торгівлі на ділянці ПП «Фірма «Блекси-Скат»по Фіолентовському шосе, 6 жодним чином не може свідчити про наявність у СПД ОСОБА_1 права на зайняття в даний момент ділянки для розташування павільйону «Шиномонтаж», оскільки будь-яких доказів фактичного виконання договору № 1 від 14.06.2002 (фактичне будування павільйону, прийомка збудованого павільйону ДАБКом, що передбачено пунктами 3.2.1 договору) суду не представлено.
Відповідно до частини 1 статті 27 Закону України «Про оренду землі», орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.
Частиною 2 статті 27 Закону України «Про оренду землі»встановлено, що орендар в установленому законом порядку має право витребувати орендовану земельну ділянку з будь-якого незаконного володіння та користування, на усунення перешкод у користуванні нею, відшкодування шкоди, заподіяної земельній ділянці громадянами і юридичними особами України, іноземцями, особами без громадянства, іноземними юридичними особами, у тому числі міжнародними об'єднаннями та організаціями.
Наведені вище обставини та норми законодавства свідчать про обгрунтвоаність позовних вимог Споживчого кооперативу «Підприємці ринку «Фіолентовський»та необхідність їх задоволення.
Відповідно до частини 5 статті 49 Господарського процесуального кодексу України, суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача адвоката, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються при задоволенні позову - на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 49, 82 –85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Зобов’язати фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 (99001, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код - НОМЕР_1) усунути Споживчому кооперативу «Підприємці ринку «Фіолентовський» (99053, місто Севастополь, Фіолентовське шосе, 6, ідентифікаційний код - 34957686) перешкоди в користуванні земельною ділянкою, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_4 шляхом демонтажу павільйону «Шиномонтаж»загальною площею 21,63 кв.м.
3. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (99001, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код - НОМЕР_1) на користь Споживчого кооперативу «Підприємці ринку «Фіолентовський» (99053, місто Севастополь, Фіолентовське шосе, 6, ідентифікаційний код –34957686; р/р 2600830118254 в СФ АБ «Таврика», ОКПО 26124308, МФО 324377) 85,00 грн. держмита та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя підпис О.С.Погребняк
Рішення оформлено згідно з вимогами
статті 84 Господарського процесуального кодексу України
та підписано 26.10.2009
Розсилка:
1. Споживчий кооператив “Підприємці ринку “Фіолентівський”
(99053, місто Севастополь, Фіолентовське шосе 6)
(99038, місто Севастополь, вулиця Астана Кесаєва, 5/7 квартира 1)
2. ФОП ОСОБА_1
(99001, місто Севастополь, вулиця Рози Люксембург 52 квартира 16)
3. Справа