Судове рішення #6411750

                                    Справа № 2-а-819/2009 р.


П О С Т А Н О В А


І М Е Н Е М       У К Р А Ї Н И


    20 жовтня 2009 року. Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області, в складі:

                головуючий суддя             -     Андріянов О.В.

розглянувши у письмовому провадженні, в Світловодському міськрайонному суді Кіровоградської області, справу за адміністративним позовом:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; мешкає: 27500, АДРЕСА_1 , м. Світловодськ, Кіровоградської області; учасник ліквідації аварії на ЧАЕС, 1 категорії, інвалід ІІІ групи; ід. код: НОМЕР_1 ,

до

Управління Пенсійного фонду України в м. Світловодську, 27500, м. Світловодськ, Кіровоградської області, вул. Димитрова, б. 1,

про перерахунок розміру призначеної пенсії, -


В С Т А Н О В И В:


    Позивач звернувся до суду із позовними вимогами до відповідача, просить суд визнати дії відповідача протиправними, зобов’язати його провести перерахунок розміру призначеної пенсії з 01.10.2007 року по 31.12.2007 року, стягнути з відповідача 3189,6 гр. Також просить суду зобов’язати відповідача проводити нарахування пенсії з урахуванням подальших змін у законодавстві.

    Сторони по справі в судове засідання не з’явилися, подали до суду заяви про розгляд справи за їх відсутністю.

    Відповідач проти позову заперечив, про що подав письмове заперечення, в якому зазначив, що така допомога позивачу сплачується відповідно до законодавства, розрахунок є необґрунтованим, просить суд у позові відмовити.

    Справа розглядається в порядку письмового провадження, у відповідності до ч. 3, ст. 122 КАС України.

    Сторони про застосування наслідків передбачених ст. 100 КАС України не наполягали.

    В судовому засіданні були дослідженні докази: посвідчення інваліда ІІ групи, виданого на ім’я позивача; посвідчення особи, постраждалої в наслідок Чорнобильської катастрофи, виданого на ім’я позивача з вкладкою; відповідь відповідача; експертне заключення; довідка архіву про те, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 21.10.1986 року по 28.10.1986 року; розпорядження про призначення відповідачем позивачу, інваліду ІІ групи, ліквідатору І категорії, пенсії; довідка висновку МСЕК про те, що позивачу встановлена ІІ група інвалідності, безстроково, причина інвалідності – ліквідація наслідків аварії на ЧАЕС; пенсійне посвідчення; витяг з акту огляду МСЕК.

    Відповідно до ч. 2, ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін, про захист яких вони просять.

    В судовому засіданні було встановлено, що позивач, є інвалідом ІІ групи, ліквідатором І категорії, внаслідок ліквідації аварії на ЧАЕС, в період з 21.10.1986 року по 28.10.1986 року, що підтверджується наданими доказами.

    На теперішній час відповідачем нараховується позивачу пенсія, виходячи з мінімального розміру державної пенсії за віком, у розмірі 19 грн. 91 коп., відповідно до підпункту «б», пункту 2, Постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2002 року №1, що суперечить вимогам ст. ст. 49, 50, 51, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зазначені обставини справи не були заперечені відповідачем.

Статтею 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що мінімальна пенсія за віком повинна визначатися в розмірі, визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій І, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на пенсію.

Відповідно до ст. 54 цього Закону, якою визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів II групи, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими восьми мінімальних пенсій за віком.

Згідно зі ст. 50 цього ж Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема, інвалідам II групи - у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком. Як передбачено ст. 53 того самого Закону, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Розрахунок пенсій позивачу Управлінням Пенсійного фонду України у м. Світловодськ здійснено, виходячи з розміру 19,91 грн. встановленого чинною на той час постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 №1 «Про підвищення розмірів пенсій га інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджет».

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями ч. 4 ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають ч. 1, ст. 50, та ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не ІІостанова Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 № І, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.

Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до І, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

    Не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині щодо стягнення з відповідача сум несплачених коштів, так як відповідач не є власником таких коштів та зазначені суми коштів не перебувають у його віданні, згідно ст. ст. 13, 63 „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Враховуючи викладені обставини справи, з урахуванням рішень Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року та 22 травня 2008 року про визнання неконституційними положення Законів України «Про Державний бюджет на 2007 рік» та “Про Державний бюджет на 2008 рік», позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ст. 4 Декрету Кабунету Міністрів України «Про державне мито» позивач звільнений від його сплати, а тому судові витрати підлягають віднесенню за рахунок Державного бюджету України.


Керуючись: ст. 19 Конституції України; ст. ст. 49, 50, 54, 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”; ст. 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”; ст. ст.: 17, 89, 92, 94, 98, 158-163, 186 КАС України, суд, -


П О С Т А Н О В И В:


    Позовні вимоги задовольнити частково:


    Визнати дії та бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в м. Світловодську Кіровоградської області з питання застосування ст. ст. 49, 50, 54, ч. 3, ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та не застосування ст. 28 України Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», при призначенні та виплаті пенсії ОСОБА_1 , як ліквідатору I категорії, інваліду 3-ї групи – неправомірними.


    Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Світловодську Кіровоградської області зробити перерахунок призначеної ОСОБА_1  пенсії з 09 липня по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року, виходячи із розрахунку 6 мінімальних розмірів державної пенсії за віком, та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 50%, від зазначеного мінімального розміру державної пенсії за віком, передбачених статтями 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосувавши розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та ч. 1, ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком, з нарахуванням інших, передбачених діючим законодавством коефіцієнтів, пільг та доплат на які позивач має право.


    Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Світловодську Кіровоградської області в подальшому, з часу набрання чинності цією постановою, при розрахунку ОСОБА_1  державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосовувати розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та ч. 1, ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.


    В решті позовних вимогах відмовити.


    Судові витрати віднести за рахунок Державного бюджету України.


    Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається до суду апеляційної інстанції.

    Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

    Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.


Суддя Світловодського міськрайсуду

Кіровоградської області

                                        О.В. Андріянов




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація