Справа № 2а-362
2009 рік
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 жовтня 2009 року суддя Троїцького районного суду Луганської області Ляшенко М.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 до управління пенсійного фонду України в Троїцькому районі Луганської області про визнання незаконними бездіяльності відповідача та відновлення порушеного права на пенсію, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачі звернулися до суду з позовом, посилаючись на те, що вони належать до осіб, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, є інвалідами ІІІ групи, пенсія по інвалідності виплачується відповідачем.
У всіх випадках, розмір пенсії для інвалідів, які вважають ліквідаторами наслідків Чорнобильської катастрофи, не може бути нижчою у відповідності до ІІІ групи інвалідності – 6 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування», «Закону України про державний бюджет України на 2008 рік, розмірі мінімальної пенсії за віком складає 498 гривень.
Вважають, що їхні права на одержання пенсії в розмірі, передбаченому законодавством порушуються, так як їм виплачується пенсія в значно меншому розмірі.
Позивачі звернулися до відповідача з заявами про перерахунок пенсії у відповідності до розмірів, передбачених законодавством.
Листом-відповіддю № 162/Б-14 від 31 серпня 2009 року відповідач відмовив ОСОБА_1, в перерахунку, з посиланням на те, що виплати йому провадяться на підставі норм діючого законодавства.
Листом-відповіддю № 163/М-14 від 31 серпня 2009 року відповідач відмовив ОСОБА_2, в перерахунку, з посиланням на те, що виплати йому провадяться на підставі норм діючого законодавства.
Вважають, що відповідач повинен був провести їм перерахунок основної та додаткової пенсії у вищезазначених ними розмірах.
Просять визнати неправомірними дії відповідача в частині відмови в перерахунку основної пенсії по інвалідності, встановивши основну пенсію в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, та додаткову пенсію в розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком.
В судове засідання позивач ОСОБА_1, не з’явився, від нього надійшла заява, згідно якої він позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просить розглянути справу в його відсутність.
В судове засідання позивач ОСОБА_2, не з’явився, від нього надійшла заява, згідно якої він позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просить розглянути справу в його відсутність.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, надала заяву, згідно якої просить розглянути справу за відсутності представника відповідача, та письмові заперечення, згідно яких позов не визнає.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування», «Закону України про державний бюджет України на 2008 рік, розмірі мінімальної пенсії за віком складає 498 гривень.
Статтею 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачений порядок підвищення розміру доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим Законом.
Згідно ст. 67 – конкретні розміри всіх доплат, пенсій підвищуються Кабінетом Міністрів України. Тобто, виходячи з розміру цих положень Закону, законодавець надав право Кабінету Міністрів України визначати порядок нарахування та перерахування раніше призначених пенсій.
Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 р. у справі № 10-рп/2008 визнано таким, що не відповідають Конституції України, положення пункту 28 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Разом з тим рішення про відновлення дії вищезазначеного законодавчого акту України у редакції чинній до внесення змін до нього, Верховною Радою України не приймалось.
Внаслідок цього порядок обчислення підвищення до пенсії залишився неврегульованим.
У 2008 році обчислення підвищення до пенсії та підвищень, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
В суді прийнято без заперечень, що позивачі є особами, віднесеними до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інвалідами ІІІ групи. Позивачі звернулися до УПФУ в Троїцькому районі Луганської області з заявами про перерахунок пенсії, на що отримали відповідь про відмову в перерахунку.
Статтею 58 ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-УІ, що набрав чинності з 1 січня 2008 року, був затверджений прожитковий мінімум на 2008 рік, на одну особу, яка втратила працездатність з 1 січня – 470 грн, з 1 квітня 481 грн, з 1 липня – 482 грн. з 1 жовтня – 498 грн.
Відповідно до ст. 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» з 1 січня 2009 року прожитковий мінімум встановлено на рівні грудня 2008 року, тобто в розмірі 489,00 грн.
Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р., щодо внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Відповідно до ст. ст. 147, 152 Конституції України єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні є Конституційний суд, рішення якого набирають чинності з дня його ухвалення.
Відповідно до ст. 71 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади т а органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Статтями 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» виплати встановлюють більші соціальні гарантії для позивача, тому відповідно до вимог ст.. 92 Конституції України, суд не приймає до уваги розмір пенсії, встановлений п.п. 4,6 Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року.
Відповідно до ст. 152 ч.2 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність.
Посилання відповідача на те, що ч.3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений цією статтею, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом на увагу не заслуговують оскільки у ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» міститься вказівка про те, що розмір пенсії за ІІІ групою інвалідності, отриманою внаслідок участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, у всіх випадках її призначення, а не тільки у разі призначення її на підставі Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.
Суд вважає за необхідне визнати дії відповідача щодо відмови в перерахунку додаткової пенсії по інвалідності позивачам в розмірі меншому, ніж передбачено чинним законодавством неправомірними, а також зобов’язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачам додаткової пенсії в розмірі по 3237 гривень кожному, щомісячно, починаючи з дати призначення позивачам пенсії, виходячи з наступного розрахунку:
6 – мінімальних пенсій за віком;
498 грн. – мінімальна пенсія за віком;
50 % - додаткова пенсія від прожиткового мінімуму;
(6 х 498) + (50% х 498) = 3237 гривень.
Враховуючи наведене, керуючись ст. ст. 50, 54, 67 ЗУ « Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, ст..ст. 159, 160, 161, 163, 167 КАС України, суд , -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1, ОСОБА_2 до управління пенсійного фонду України в Троїцькому районі Луганської області про визнання незаконними бездіяльності відповідача та відновлення порушеного права на пенсію задовольнити у повному обсязі.
Визнати дії управління пенсійного фонду України в Троїцькому районі Луганської області щодо відмови в перерахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_1, ОСОБА_2 в розмірі меншому, ніж передбачено у ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», неправомірними .
Зобов'язати управління пенсійного фонду України в Троїцькому районі Луганської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1, ОСОБА_2 пенсії по інвалідності в розмірі по 3237 гривень кожному починаючи з дати призначення пенсії, за рахунок коштів Державного бюджету України з урахуванням фактично здійснених виплат.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя