Судове рішення #6411303

                                            Справа № 2а-1


                                          2009 р.


П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ     УКРАЇНИ


03 квітня 2009 року Галицький районний суд міста Львова у складі :


            головуючої – судді  -  ОЛЕКСІЄНКО М.Ю.

            при секретарі       -  БЕСПАЛЬОК О.А.,


розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у місті Львові справу за адміністративним позовом


ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Львівського міського голови з участю третьої особи Управління капітального будівництва Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради про визнання незаконним розпорядження Львівського міського голови від 27 квітня 2006 року № 396,


в  с  т  а  н  о  в  и  в  :


ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 звернулись до суду з адміністративним позовом до міського голови м.Львова Садового А.І. про визнання незаконним та скасування розпорядження № 396 від 27 квітня 2006 року "Про продовження ремонтних робіт на пл. Ринок".


В обґрунтування позовних вимог покликаються на те, що при винесенні вищезазначеного розпорядження міський голова Садовий А.І. порушив вимоги Закону України "Про охорону культурної спадщини", оскільки проведення згаданих ремонтних робіт на пл. Ринок у м.Львові завдало, за висновками експертизи Наглядової радою з питань проведення реконструкції інженерних мереж, непоправної шкоди археологічній, архітектурній та історичній пам’ятці національного значення, оскільки здійснювалось без погодження з Державною службою з питань національної культурної спадщини, призвело до істотного пошкодження будинків, які розташовані у межах історичного ареалу міста Львова, включеному до всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, а також супроводжувалось знахідками археологічного та історичного характеру, про що не був у визначені законом строки та порядку повідомлений відповідний орган охорони культурної спадщини. Просять визнати незаконним та скасувати зазначене розпорядження міського голови.


У судовому засіданні позивачі та їх представники підтримали позов, покликаючись на викладені у ньому мотиви, дали пояснення, ідентичні його фабулі, доповнили, що ремонтні роботи проводились буз дозволу інспекції ДАБК Львівської міської ради та відповідної проектної документації, погодженої у встановленому законом порядку з Державною службою з питань охорони культурної спадщини. Просять задовольнити позов.


Представник відповідача у судовому засіданні позов заперечив, просить відмовити у його задоволенні, покликаючись на те, що підставою для проведення ремонтних робіт на пл. Ринок у м.Львові слугувало не розпорядження міського голови, а дозволи відповідних служб. Міський голова Садовий А.І. оскаржуваним розпорядженням скасував попередні розпорядження в.о. голови З.Сірика про зупинення проведення ремонтних робіт до отримання відповідних проектно-технічних дозволів. На момент винесення розпорядження від 27 квітня 2006 року чинною була проектно - кошторисна документація, розроблена у 2005 році, а ремонтні роботи проводились Управлінням комунального будівництва Львівської міськради, якому було надано функції замовника Кабміном. Всі будівельно-ремонтні роботи були у встановленому законом порядку погоджені з Міністерством культури і туризму, Державною службою з питань охорони культурної спадщини та Управлінням охорони історичного середовища Львівської міськради. Крім того, жоден з позивачів не навів обґрунтованих доказів про те, що винесенням зазначеного розпорядження міського голови, а також самим проведенням ремонтно-будівельних робіт завдано шкоди їх законним правам та інтересам, оскільки ніхто з них не мешкає у районі пл. Ринок у м.Львові.  

   

Представник третьої особи Управління капітального будівництва Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради     позов заперечив, дав аналогічні пояснення, що і представник відповідача. Просить у задоволенні позову відмовити.


    Суд, заслухавши пояснення учасників судового розгляду та вивчивши матеріали справи, приходить до висновку про необхідність задоволення позову, виходячи з наступних підстав.


    Розпорядженням Львівського міського голови № 396 від 27 квітня 2006 року продовжено виконання робіт з ремонту та реконструкції інженерних мереж на пл. Ринок, відповідно до розпорядження міського голови № 234 від 15 березня 2006 року "Про тимчасове перекриття пл. Ринок", при цьому слід вважати таким, що втратило чинність розпорядження міського голови № 365 від 19 квітня 2006 року "Про призупинення робіт на пл. Ринок".


    Згідно розпорядження в.о. міського голови З.Сірика від 15 березня 2006 року, з метою забезпечення виконання робіт щодо ремонту та реконструкції інженерних мереж на пл. Ринок з нагоди святкування 750-річчя м.Львова ВАТ "Львівське спеціалізоване будівельно-монтажне управління № 1" дозволено перекрити рух транспортних засобів по пл. Ринок на ділянці від вул. Памви Беринди до вул. Підвальної з 09 години 20 березня 2006 року до 18 години 15 липня 2006 року, відповідно до схеми тимчасової зміни руху транспортних потоків, погодженої з ВДАІ ЛМУ УМВСУ у Львівській області та Управлінням транспорту і зв’язку Львівської міськради; встановити необхідні дорожні знаки та щити загородження у місцях проведення будівельних робіт; зняти рух трамваїв відповідних маршрутів та знеструмити контактну мережу живлення; інформувати населення міста через ЗМІ про зміни руху електротранспорту; організувати під’їзд спеціального технологічного транспорту до пл. Ринок за визначеними маршрутами.


    Відповідно до розпорядження в.о. міського голови З.Сірика від 19 квітня 2006 року, з врахуванням службової записки Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради від 18 квітня 2006 року та позиції громадськості, проведення робіт з упорядження та реконструкції інженерних мереж на пл. Ринок, крім археологічних досліджень та відновлення інженерного забезпечення будинків (у частині водопостачання та водовідведення) призупинено до погодження проектної документації відповідно до вимог чинного законодавства.


    Згідно листа археологічно-архітектурної служби м.Львова (а.с.104), станом на 13 травня 2006 року ними завершено рятівні дослідження навпроти будинків № 19-20 та № 16, у результаті чого навпроти них виявлено ряд нерухомих об’єктів, які мають перспективу музеєфікації у майбутньому, у зв’язку з чим з метою їх збереження доцільно провести їх глуху консервацію піском.


    Як вбачається з акта огляду пам’яток архітектури – будинків       № № 14,15,17,19 на пл. Ринок у м.Львові від 17 травня 2006 року (а.с.54), члени наглядової ради з питань проведення реконструкції та впорядкування пл. Ринок встановили, що спеціалізовані виробничі організації проводять роботи із заміни ділянок газових мереж, пов’язаних  із перенесенням існуючих вводів у будинки – пам’ятки архітектури. Роботи проводяться без погодженої в установленому порядку робочої документації та без погодження з органами охорони культурної спадщини. Внаслідок вчинених дій розрубано портали вищезгаданих будинків, чим завдано непоправної шкоди пам’яткам, внесеним до національного реєстру об’єктів   культурної спадщини.


    Листом Державної служби охорони культурної спадщини від 19 травня 2006 року Управління капітального будівництва Львівської міської ради зобов’язано доопрацювати представлену ним для розгляду проектну документацію щодо робіт з реконструкції та реставрації пл. Ринок у м.Львові, після чого проводити відповідні роботи лише за наявності відповідних дозволів під постійним археологічним та авторським наглядом архітекторів-реставраторів, а також представників Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради та відділу охорони культурної спадщини Львівської обласної державної адміністрації.


    Відповідно до подання прокурора м.Львова від 01 червня 2006 року, міського голову зобов’язано вирішити питання щодо припинення будівельних робіт по реконструкції інженерних мереж на пл. Ринок у м.Львові до погодження у встановленому законом порядку науково-проектної документації, а також провести службове розслідування за фактом порушення законодавства про охорону культурної спадщини, за результатами якого притягнути винних осіб до відповідальності.  


    Згідно припису Інспекції ДАБК Львівської міської ради від 06 червня 2006 року, Управлінню капітального будівництва Львівської міськради запропоновано припинити виконання будь-яких будівельно-ремонтних робіт на пл. Ринок до погодження проекту та отримання дозволу на виконання будівельних робіт.


    Як вбачається з дозволу Інспекції держархбудконтролю Львівської міської ради на виконання будівельних робіт з реконструкції площі Ринок, такий надано Управлінню капітального будівництва Львівської міськради 22 червня 2006 року.  

 

    Площа Ринок м.Львова є історико-культурною пам’яткою національного значення, внесена до Державного реєстру нерухомих пам»яток України за   № 326-Н, а з 04 грудня 1998 року – до Списку всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО.


    Відповідно до вимог ст. 22 Закону України "Про охорону культурної спадщини", пам’ятки, їхні частини, пов’язане з ними рухоме та нерухоме майно забороняється зносити, змінювати, переміщувати (переносити) на інші місця. Зазначені дії допускаються як виняток з дозволу Кабінету Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини у випадках, коли неможливо зберегти пам’ятку на місці, за умови проведення комплексу науково обґрунтованих заходів із вивчення та фіксації пам’ятки.


    Стаття 26 Закону України "Про охорону культурної спадщини" передбачає, що консервація, реставрація, реабілітація, музеєфікація, ремонт, пристосування пам’ятки національного значення здійснюються лише за наявності письмового дозволу центрального органу виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини на підставі погодженої з ним науково-проектної документації, розробленню якої передує проведення необхідних науково-дослідних робіт, у тому числі, археологічних і геологічних.  


    Згідно постанови Кабінету Міністрів України № 336 від 15 березня 2006 року, центральним органом виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини є Державна служба з питань національної культурної спадщини.  


    Як вбачається з листа Державної служби охорони культурної спадщини від 11 травня 2006 року, оскільки реконструктивно-будівельні роботи проводяться на території пл. Ринок та пл. Катедральної у м.Львові, яка внесена до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО та у межах історичного ареалу м.Львова, виконавчому комітету Львівської міської ради 03 травня 2006 року та 06 травня 2006 року було скеровано відповідні приписи з вимогою негайно зупинити проведення зазначених робіт до погодження і обговорення проекту та отримання необхідних дозволів на їх проведення.


    Відповідно до ч.3 ст. 26 Закону України "Про охорону культурної спадщини", приписи органів охорони культурної спадщини є обов’язковими для виконання всіма юридичними та фізичними особами.


    Враховуючи те, що ремонтні роботи на пл. Ринок у м.Львові полягали у зміні характеру мощення бруківки, зміні фасадів будинків та частковому знищенні передпоріж, такі є зміною, а не реставрацією пам’ятки  архітектури, а відтак повинні бути погоджені з Державною службою охорони культурної спадщини.


    Як встановлено у ході судового розгляду та шляхом дослідження письмових доказів по справі, Інспекція ДАБК м.Львова, Державна служба охорони культурної спадщини, прокурор м.Львова та інші уповноважені посадові особи та служби вчиняли передбачених законом заходів щодо зупинення ремонтних робіт до моменту розроблення та погодження відповідної проектної документації, натомість міський голова А.Садовий оскаржуваним розпорядженням такі відновив, незважаючи на ряд недоліків та порушень технічних та археологічних норм.


    Покликання представника відповідача про наявність на момент винесення оскаржуваного розпорядження дозволів всіх уповноважених служб не заслуговують на увагу суду, оскільки у процесі розгляду справи встановлено, що робочий проект був погоджений Управлінням історичного середовища Львівської міської ради 31 липня 2006 року, а дозвіл на проведення земляних робіт виданий Міністерством культури і туризму України 07 червня 2006 року (а.с.27), тобто, після винесення міським головою розпорядження від 27 квітня 2006 року.


    Таким чином, суд вважає, що позивачами представлено достатньо належних доказів, які свідчать про незаконність розпорядження міського голови від 27 квітня 2006 року № 396, у зв’язку з чим таке не може залишатись у законній силі та підлягає скасуванню.      

         

    Керуючись ст. ст. 7-12, 86, 160, 161, 162, 167 КАС України, суд


     п  о  с  т  а  н  о  в  и  в  :


Адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5                    з а д о в о л ь н и т и .


Визнати розпорядження Львівського міського голови від 27 квітня 2006 року № 396 "Про продовження ремонтних робіт на пл. Ринок" незаконним та скасувати його.


Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі, відповідно до ст.160 КАС України – з дня складення в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку, передбаченому ч.5 ст. 186 КАС України.



    СУДДЯ    

                   


Оригінал постанови.





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація