копія Справа № 2-а-7121/09/170
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 жовтня 2009 року Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Чубари Н.В.
при секретарі: Коробченко Є.К.
за участю представників:
позивача – ОСОБА_1,
від відповідача – Десятника В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (надалі – позивач) до Новоархангельської районної державної адміністрації (надалі – відповідач) про визнання бездіяльності неправомірною та надання в оренду земельної ділянки водного фонду для рибогосподарських потреб , -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача з вимогами визнати бездіяльність Новоархангельської районної державної адміністрації з питань розгляду його звернень у відмові в наданні земельної ділянки водного фонду в оренду неправомірною та зобов’язання відповідача видати розпорядження, яким надати позивачу дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду із земель водного фонду державної власності площею 20 га на території Канівської сільської ради на 20 років для рибогосподарських потреб.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач двічі звертався до відповідача із заявами про надання в оренду строком на 20 років ставка площею 20 га для рибогосподарських потреб. В укладені договору оренди було відмовлено у зв’язку з тим, що з 01.01.2008 р. всі землі державної та комунальної власності надаються в оренду виключно на аукціонах, а оскільки на даний час порядок проведення аукціонів законодавством не встановлено, вирішення вказаного питання можливе лише після законодавчого врегулювання цього питання. У зв’язку з вказаною відмовою, на думку позивача, порушено його право користування земельного фонду для рибогосподарських потреб.
Відповідач позив не визнав з тих підстав, що відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених ч. 2, 3 ст. 134 цього кодексу.
В судовому засіданні 01.10.2009 р. на підставі ст. 160 КАС України було проголошено вступну та резолютивну частину постанови. Складення постанови в повному обсязі відкладено до 06.10.2009 р.
Розглянувши позовну заяву, долучені до справи документи і матеріали, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частин 2, 3 ст. 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом її відведення, звертається з клопотанням про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. До клопотання додаються матеріали, передбачені частиною п'ятою статті 151 цього Кодексу.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач, маючи на меті одержати в користування земельну ділянку зайняту водним об’єктом, 05.03.2009 року звернувся до відповідача з відповідною заявою (а. с. 6).
Листом від 23.03.2009 р. №12-28/4 (а. с. 8) позивача було повідомлено про те, що відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім того, форма подано заяви не відповідає типовій формі встановленій ПКМУ №113 від 18.02.2009 р. та не подана схема розташування.
21.04.2009 р. позивач вдруге звернувся до відповідача із заявою про вибір місця розташування земельної ділянки із відповідними додатками (а. с. 10).
Листом від 07.08.2009 р. № 12-51/4 (а. с. 14) позивачеві було повідомлено про неможливість передачі в оренду земельної ділянки у зв’язку з тим, що не визначено на законодавчому рівні порядок проведення аукціонів щодо передачі в оренду земельних ділянок.
Частиною 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України та обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Згідно ч. 4 ст. 59 Земельного кодексу України громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, а також озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт тощо.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Згідно п. б ч. 3 ст. 122 Земельного кодексу України районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для ведення водного господарства, крім випадків, передбачених частиною сьомою цієї статті.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Згідно ст. 127 Земельного кодексу України органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом. Продаж земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) на конкурентних засадах у формі аукціону здійснюється у випадках та порядку, встановлених главою 21 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
З аналізу наведених норм Земельного кодексу України вбачається, що передача в оренду земельних ділянок здійснюється шляхом проведення земельних торгів на конкурентних засадах у формі аукціону.
Згідно ч. 5 ст. 137 Земельного кодексу України земельні торги проводяться у порядку, встановленому законом.
Станом на час розгляду справи закону, яким унормовано порядок проведення земельних торгів Верховною Радою України не прийнято.
Таким чином, в судовому засіданні знайшов підтвердження факт, що відмовляючи у надані в оренду земельної ділянки відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, а тому дії відповідача є правомірними, отже позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 159-163 , 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови складено 06.10.2009р.
Суддя – підпис Н.В.Чубара
З оригіналом згідно:
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Н.В.Чубара