№ 2а-6779/2009/28
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 жовтня 2009 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області у складі
головуючого судді Космачевської Т.В.,
при секретарі Сергієнко І.В.,
за участю позивачки ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Краматорської міської ради, Головного Управління Державного казначейства України в Донецькій області про визнання дій неправомірними, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату держаної щомісячної допомоги по догляду за дитиною за період з 1 січня 2009 року по 31 серпня 2009 року,
ВСТАНОВИВ:
Відповідачі позов не визнали.
До Краматорського міського суду звернулася ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Управління праці і соціального захисту населення виконкому Краматорської міської ради, Головного Управління Державного казначейства України в Донецькій області про визнання дій неправомірними, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату держаної щомісячної допомоги по догляду за дитиною за період з 1 січня 2009 року по 31 серпня 2009 року, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що 8 листопада 2008 року вона народила доньку ОСОБА_2. У зв`язку з народженням дитини їй виплачується щомісячна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Згідно зі ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» щомісячна державна допомога на дитину до досягнення ним трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей у віці до шести років. Незважаючи на це, її виплату було зроблено згідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 „Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми ”. І за період з січня 2009 року по березень 2009 року їй було виплачено допомогу в сумі 373,23 грн. Тому позивачка вважає, що дії відповідача є неправомірними, і відповідачі повинні виплачувати допомогу в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років і перерахувати їй держану щомісячну допомогу за період з 1 січня 2009 по 31 серпня 2009 року відповідно до законодавства, а також просила зобов»язати здійснити їй перерахунок та сплатити недоотриману допомогу по нагляду за дитиною за період з 1 січня 2009 р. по 31 серпня 2009 року.
У судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
У судове засідання представник відповідача ОСОБА_3 не з»явився, але надав суду заперечення в яких просив справу розглянути у його відсутність, вказавши, що вимоги позивачки безпідставні і не ґрунтуються на законі. ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення як соціально застрахована особа, та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку – доньки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. Допомога їй призначена відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми». Виплата допомоги у 2008 році регламентується у розділі 11 п. 23 Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік”, яким передбачені в п. 8 зміни до п. 3 розділу УIII „Прикінцеві положення” Закону України „Про державну допомогу сім”ям з дітьми”, а саме - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50%, з 01.01.2009 року - 75%, з 01.01.2010 року – 100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, та в п. 7 частину першу ст. 15 викласти в такій редакції: „Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.”. Зазначене відповідає нормам Конституції України, оскільки частиною другою ст. 95 Конституції України передбачено, що виключно Законом „Про Державний бюджет України” визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Згідно з частиною другою ст. 4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні, положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та Закону „Про Державний бюджет України”. Тому виплати щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та одноразової допомоги при народженні дитини нараховані і виплачені з урахуванням норм діючих положень законодавчих актів. Вказані зміни є діючими з 01.01.2008 року і діють на цей час. Конституційним судом не скасовувались. Просив у задоволенні позову відмовити.
Представник відповідача – Головного управління Державного казначейства у Донецькій області в судове засідання не з`явився, але подав до суду письмові заперечення по справі, в яких просив справу розглянути без його участі та вказав, що вимоги позивачки безпідставні, оскільки допомога їй призначалася і виплачувалася відповідно до діючого законодавства. Просив у позові відмовити.
Суд, вислухавши позивачку, проаналізувавши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що позивачка має дитину – доньку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. За період з січня 2009 по березень 2009 року їй було виплачено щомісячну допомогу у сумі 373,23 грн. (а.с. 16).
Згідно зі ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» державна допомога на дитину до досягнення ним трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей у віці до шести років.
Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік” від 28.12.2007 № 107, який набрав чинності з 01.01.2008 року знову внесено зміни до частини 1 статті 15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми„. Відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановлених для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Але внесені зміни не розглядались Конституційним Судом щодо їх неконституційності, тому є чинними. За таких обставин, вимоги позивачки перерахувати та доплатити їй держану щомісячну допомогу по догляду за дитиною за 2008 рік безпідставні і задоволенню не підлягають.
Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року статті, що визначають розмір державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не були визнані неконституційними.
У 2009 році Конституційний Суд України також не розглядав питання нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Тобто при нарахуванні та виплаті допомоги відповідач користується ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» в редакції 2008 року.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 6, 14, 99, 100, 159 КАС України, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Краматорської міської ради, Головного Управління Державного казначейства України в Донецькій області про визнання дій неправомірними, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату держаної щомісячної допомоги по догляду за дитиною за період з 1 січня 2009 по 31 серпня 2009 року - відмовити.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана в Донецький апеляційний адміністративний суд через Краматорський міський суд протягом 10 днів із дня його проголошення.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана в Донецький апеляційний адміністративний суд через Краматорський міський суд протягом 20 днів після подачі заяви про апеляційне оскарження.
Суддя:
Постанова ухвалена в нарадчій кімнаті в єдиному екземплярі.
Суддя: