Справа № 2а-7564/09/1170
Категорія статобліку 6.14
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 жовтня 2009 року м. Кіровоград
Кіровоградський окружний адміністративний суд
в складі головуючого: судді Ком’якович Г.М.
при секретарі: Господарікову М.О.
за участю представників:
прокурора – Стойко А.В.
позивача – Шевченко Т.В.
відповідача – Карпінської Г.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: прокурора Кіровського району м. Кіровограда, який діє в інтересах держави в особі Кіровоградського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку
до відповідача: Відкритого акціонерного товариства «Центр – племресурси Кіровоград»
про стягнення штрафних санкцій в сумі 34 000 грн., суд -
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Кіровського району, який діє в інтересах держави в особі Кіровоградського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Відкритого акціонерного товариства «Центр – племресурси Кіровоград» про стягнення штрафних санкцій в сумі 34 000 грн .
Позовні вимоги мотивовані тим, що ВАТ «Центр-племресурси Кіровоград» у добровільному порядку не сплачує штрафні санкції накладені уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку внаслідок допущених правопорушень на ринку цінних паперів. Несплата штрафних санкцій спричиняє шкоду економічним інтересам держави, загрожує невиконанню загальнодержавних програм, які фінансуються з бюджету, підриває основні принципи існуючого суспільного ладу, що є підставою для звернення до суду прокурором, на якого відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», ст. 121 Конституції України покладено обов’язок щодо представництва інтересів держави в суді.
У зв’язку з відсутністю фінансування Кіровоградського окружного адміністративного суду на відправлення поштової кореспонденції, судовий виклик осіб, які беруть участь у справі, здійснюється у відповідності до ст. 38 КАС України телефонним засобом зв’язку.
В судовому засіданні прокурор та представник позивача, позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання прибув та позовні вимоги визнав в повному обсязі. При цьому пояснив, що аудиторський висновок не був поданий до Кіровоградського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку внаслідок відсутності коштів у товариства на його проведення.
Заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 121 Конституції України на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів громадян або держави в судах у випадках визначених законом.
Крім того, відповідно до ст.60 КАС України, у випадках встановлених законом, прокурор може звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах. Прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому КАС України та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.
Згідно зі ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру» підставою для представництва у суді інтересів держави є наявність порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вичиняються у відносинах між ними або з державою. При цьому представництво інтересів держави здійснюється шляхом звернення прокурора до суду з заявою (позовом) в інтересах органу уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 р., державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
В ч.1 ст.5 Закону закріплено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визнаних чинним законодавством.
Статтею 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» встановлено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи. Комісія може делегувати надані їй повноваження центральному апарату і територіальним органам шляхом прийняття відповідного рішення, затвердженого в установленому порядку.
Згідно п.1 „Положення про Кіровоградське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку", затвердженого Головою Комісії 21.01.2003, Кіровоградське територіальне управління входить до системи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка покликана забезпечувати реалізацію єдиної державної політики в регіоні щодо розвитку та функціонування ринку цінних паперів та їх похідних у відповідності з наданими повноваженнями, визначеними цим Положенням, і користується статусом юридичної особи (п.п.4,16 Положення).
Відповідно до п.8 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам.
У відповідності до п.10 ст. 8 цього Закону, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов’язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до вимог ст. ст. 8 та 9 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» ДКЦПФР, в особі своїх уповноважених осіб має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, обов’язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів, відповідно до чинного законодавства, а також накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання дозволів на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
21.02.2008 року уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку було винесено розпорядження № 08-КІ, в якому зазначено, що емітент, здійснивши випуск цінних паперів у документальній формі, не привів у відповідність до вимог чинного законодавства та видав акціонерам сертифікати цінних паперів, що порушує вимоги підпункту ст. 27 Закону України «Про господарські товариства» та Положення про вимоги до сертифікатів цінних паперів випущених у документальній формі від 31.07.1998 року.
Цим же розпорядженням зобов’язано відповідача в термін до 20 квітня 2009 року усунути порушення законодавства про цінні папери та до 25 квітня 2009 року письмово поінформувати уповноважену особу Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про виконання цього розпорядження. Проте з боку відповідача зазначене розпорядження залишилося невиконаним.
24.10.2008 року уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку було винесено розпорядження № 75-КІ, в якому зазначено, що відповідачем не надано аудиторський висновок до складу річної інформації за 2007 рік, що порушує вимоги підпункту п. 6 п.3 ст.40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та п.7 гл. 7розділу V «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішенням ДКЦПФР від 19.12.2006 року № 1591та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.02.2007 року за № 9713364.
Зазначеним розпорядженням зобов’язано відповідача в термін до 01 березня 2009 року усунути порушення законодавства про цінні папери та до 05 березня 2009 року письмово поінформувати уповноважену особу Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про виконання цього розпорядження. Однак з боку відповідача зазначене розпорядження залишилося невиконаним.
Відповідно до ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» регулярна інформація про емітента – річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді), звітним періодом для складання річної інформації про емітента є календарний рік.
Річна інформація про емітента повинна містити такі відомості
- найменування та місцезнаходження емітента, розмір його статутного капіталу;
- орган управління емітента, його посадові особи та засновники;
- господарська та фінансова діяльність емітента;
- цінні папери емітента (вид, форма випуску, тип, кількість), розміщення та лістинг цінних паперів;
- річна фінансова звітність;
- аудиторський висновок.
Емітент має право додатково надавати іншу інформацію.
Річна інформація про емітента є відкритою і підлягає оприлюдненню емітентом у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом опублікування її в одному з офіційних друкованих видань ВРУ, КМУ або ДКЦПФР і розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних ДКЦПФР про ринок цінних паперів.
Згідно ч.1 ст.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Державна комісія з цінних паперів та фондового накладає на юридичних осіб штрафи за ухилення від виконання або несвоєчасного виконання розпоряджень, рішень про усунення порушень щодо цінних паперів.
У відповідності до вимог статті 27 Закону України «Про господарські товариства» - акціонерне товариство має право випускати ціні папери відповідно до вимог, встановлених Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. У разі додаткового випуску акцій без реєстрації попереднього випуску акцій усі договори купівлі-продажу акцій додаткового випуску вважаються недійсними з наслідками, передбаченими частиною п’ятою статті 30 цього Закону.
Не пізніше чим через шість місяців після реєстрації випуску акцій акціонерне товариство зобов’язано видати акціонерам акції (сертифікати акцій). Закрите акціонерне товариство має право випускати лише іменні акції.
Як свідчать матеріали справи, уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 12.05.2009 р. встановлено факт невиконання з боку ВАТ «Центр – племресурси Кіровоград» розпорядження КТУ ДКЦПФР про усунення порушень законодавства про цінні папери 24.10.2008 року №75-КІ, а саме: товариством не надано аудиторський висновок до складу річної інформації за 2007 рік, що порушує вимоги підпункту 6 п.3 ст.40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та п.7 гл. 7розділу V «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішенням ДКЦПФР від 19.12.2006 року № 1591та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.02.2007 року за № 9713364. Факт вчинення зазначеного
правопорушення підтверджується складеними постановою про правопорушення на ринку цінних паперів від 12.05.2009 року та актом про правопорушення на ринку цінних паперів від 20.05.2009 р. № 39-КІ.
За результатами розгляду вищевказаного акту, керуючись вимогами ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», п.п.3.1, розділу XVII «Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій», затверджених рішенням ДКЦПФР від 11.12.2007 року № 2272, винесено Постанову № 42-КІ від 28.05.2009 року про застосування до відповідача санкцій у вигляді накладення штрафу у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто 17000 грн.
Крім того, уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 12.05.2009 р. встановлено факт невиконання з боку ВАТ «Центр – племресурси Кіровоград» розпорядження КТУ ДКЦПФР про усунення порушень законодавства про цінні папери 21.02.2008 року № 08-КІ, а саме: емітент, здійснивши випуск цінних паперів у документальній формі, не привів у відповідність до вимог чинного законодавства та видав акціонерам сертифікати цінних паперів, що порушує вимоги підпункту ст. 27 Закону України «Про господарські товариства» та Положення про вимоги до сертифікатів цінних паперів випущених у документальній формі від 31.07.1998 року. Факт вчинення зазначеного правопорушення підтверджується складеними постановою про правопорушення на ринку цінних паперів від 12.05.2009 року та актом про правопорушення на ринку цінних паперів від 20.05.2009 р. №40-КІ.
За результатами розгляду вищевказаного акту, керуючись вимогами ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», п.п.3.1, розділу XVII «Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій», затверджених рішенням ДКЦПФР від 11.12.2007 року № 2272, винесено Постанову № 43-КІ від 28.05.2009 року про застосування до відповідача санкцій у вигляді накладення штрафу у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто 17000 грн.
Доказами про направлення відповідачу інформації про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів та про направлення актів про правопорушення на ринку цінних паперів свідчать супровідні листи № 292-05-е від 20.05.2009 року, 293-05-е від 20.05.2009 року та № 330-05-е від 28.05.2009 року та фіскальні чеки поштового зв’язку від 28.05.09 року -2 шт., 20.05.2009 року – 2 шт., 12.05.2009 року - 2шт..
Таким чином, Кіровоградським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку було винесено постанови № 42-КІ від 28.05.2009 року та №43-КІ від 28.05.2009 року про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів в розмірі 2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає загальну суму штрафних санкцій в розмірі 34000 грн. Зазначені постанови про накладення санкцій відповідачем до суду не оскаржувалися.
Вказані суми штрафів відповідача було зобов’язано перерахувати в дохід Державного бюджету України на рахунок № 31112106700002 «Надходження до загального фонду Державного бюджету», код бюджетної класифікації – 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ 101, одержувач – УДК у м. Кіровограді, код одержувача – 24145329, банк одержувача – ГУДКУ у Кіровоградській області, МФО – 823016 протягом 15 днів з моменту отримання постанови. Копію розрахункового документу. що підтверджуватиме виконання цих постанов направити протягом 5 робочих днів в КТУ ДКЦПФР.
Як вбачається з матеріалів справи, та як встановлено в судовому засіданні і зазначено самим відповідачем штраф до Державного бюджету України товариством станом на 27.10.2009 року не перерахований.
В силу ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
У справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються (ч.4 ст. 94 КАС України).
Відповідно до ч.1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
За таких обставин суд прийшов до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, підтверджені належними та допустимими доказами та підлягають до задоволення в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 159 – 163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Центр-племресурси Кіровоград» (код ЄДРПОУ -13745716, пр.260002670 в КД «Райффайзен банк Аваль», МФО – 323538) до Державного бюджету України на рахунок відділення державного казначейства за місцезнаходженням платника за балансовим рахунком № 31112106700002 «Надходження до загального фонду Державного бюджету», код бюджетної класифікації – 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ 101, одержувач – УДК у м. Кіровограді, код одержувача – 24145329, банк одержувача – ГУДКУ у Кіровоградській області, МФО – 823016 штрафні санкції в сумі 34 000 (тридцять чотири тисячі) грн.
3. Судові витрати віднести на рахунок Державного бюджету України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України – з дня складення в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
В повному обсязі постанову складено 29 жовтня 2009 року.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Г.М. Ком’якович