УКРАЇНА № 2а-916/1220/2009р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 жовтня 2009 р. Первомайський міський суд Луганської області
в складі: судді Мазки Н.Б.
при секретарі Шмельовій О.С.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Первомайську справу за адміністративним позовом
ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в місті Первомайську про визнання протиправними дій відносно відмови у перерахунку пенсії,
В с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з даним позовом в якому вказує, що він належить до осіб, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, є інвалідом першої групи з захворювання, пов’язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи, пенсія по інвалідності виплачується Управлінням ПФУ в м. Первомайську.
У відповідності до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» йому повинна виплачуватися по І групі інвалідності, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії у розмірі: - державної пенсії – не менше 10 мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю для осіб, що відносяться до І категорії І групи інвалідності – 100 % мінімальної пенсії за віком.
В квітні 2009 р. звернувся з заявою до відповідача про перерахунок основної та додаткової пенсії. Але листом від 09 квітня 2009 р. № 95\Б-11 відповідач відмовив у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що пенсія призначена у розмірі, передбаченому законодавством.
Позивач вважає відмові відповідача безпідставною, а його дії протиправними.
Ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії І потерпілих від Чорнобильської катастрофи та у зв’язку з втратою годувальника.
Позивач просить визнати неправомірними дії відповідача в частині відмови в перерахунку з квітня 2009 р. основної пенсії по інвалідності відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру 10 прожиткових мінімумів для осіб, що втратили працездатність та додаткової пенсії у розмірі 100% мінімальної пенсії за віком; зобов’язати відповідача провести перерахунок основної пенсії по інвалідності і виплачувати її з 01 квітня 2009 р. виходячи з розміру 10 прожиткових мінімумів для осіб, що втратили працездатність у розмірі 4 980 гр 00 к, та додаткової пенсії у розмірі 100% прожиткових мінімумів для осіб, що втратили працездатність у розмірі 498 гр 00 к.
Позивач позовні вимоги підтримав, просить їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з»явилась, надала суду заперечення, згідно якого просить розглянути справу у її відсутність, позовні вимоги не визнала в повному обсязі, посилаючись на те, що відповідач до вимог ст. 49 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 р. пенсії особам, що відносяться до першої категорії, встановлюються у вигляді державної пенсії і додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю.
Згідно ст. 67 – конкретні розміри всіх доплат, пенсій підвищується КМУ. Тобто, виходячи зі змісту цих положень Закону, законодавець надав право КМУ визначати порядок нарахування та перерахування раніш призначених пенсій.
Боровських пенсія була призначена за нормами Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а саме за ч. 1 ст. 54 на підставі наданої довідки про заробіток за період з 01 червня 1988 р. по 31 липня 1988 р.
На 01 квітня 2009 р. загальний розмір пенсії склав 1 402 гр 76 к, де: 912 гр 38 к – основний розмір пенсії ( з врахуванням збільшення розміру прожиткового мінімуму, на підставі ст. 67 Закону України № 796-ХІІ до 01 січня 2008 р.); 149 гр 40 к – додаткова пенсія, 249 гр 00 к – підвищення інваліду війни 1 групи ( 40% прожиткового мінімуму); 70 грн. – допомога на прожиття інвалідам війни; 21 гр 98 к – підвищення згідно постанови КМУ № 198 від 11 березня 2009 р.
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік», та про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 28 грудня 2007 р. за № 107-VІ було змінено частину 3 та 4 статті 54 «Чорнобильського « Закону та викладено в новій редакції статтю 50. А саме: у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчими для інваліда 2 групи, учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 –1990 р. р. 160 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю інвалідам 1 групи призначається у розмірах – 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Тобто згідно внесених змін до Закону, розмір державної пенсії з 1 січня 2008 р. для інваліда 1 групи не повинен бути нижчим 752 гр, а розмір додаткової пенсії – 141 гр 00 к.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 р. у справі № 10рп-2008 визнано таким, що не відповідають Конституції України, положення пункту 28 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Разом з тим рішення про відновлення дії вищезазначеного законодавчого акту України у редакції, чинній до внесення змін до нього, Верховною Радою України не приймалося.
Внаслідок цього порядок обчислення підвищення до пенсії залишився не врегульованим.
У 2008 році обчислення пенсій та підвищень передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» здійснюється відповідно до Постанови КМУ від 28 травня 2008 р. № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
Відповідно до п. 6 Постанови розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою не могли бути нижче для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 – 1990 році: по 1 групи інвалідності – 770 гр, а розмір додаткової пенсії - 20% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Згідно Постанови КМУ від 16 липня 2008 р. № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» було установлено, що в інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою відповідно до Закону України
« Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи»: в учасниках ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 -1990 році: інвалідів І групи – пенсії (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсій за особливі заслуги перед Україною, сум індексацій) досягли розміру – 870 грн.
Розмір державної пенсії Боровських є вищим, а розмір додаткової пенсії, відповідає вимогам вищевказаної постанови КМУ
Застосувати ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» якою встановлюється мінімальний розмір пенсії за віком, у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність не законно по наступних підставах.
Статтею 65 Закону України «Про державний бюджет на 2006 рік» затверджений прожитковий мінімум для різних категорій населення, зокрема для непрацездатних осіб з 1 січня – 350 гр, з 1 квітня – 359 гр, з 1 жовтня – 366 гр, який встановлюється щорічно.
Виходячи з цього було внесено зміни в Законі України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09 липня 2003 р. зокрема, в статтю 28, якою встановлюється мінімальний розмір пенсії за віком, у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність. Але дія цієї статті застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з зим Законом, яке закріплене п.3 ст. 28. Згідно вказаного закону в солідарній системі призначаються пенсії за віком, по інвалідності внаслідок загального захворювання, у зв’язку з втратою годувальника. Такого виду пенсії, як пенсія по інвалідності від захворювання пов’язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС – даним законом не передбачено.
У ст. 54 «Чорнобильського» Закону йдеться про конкретні розміри державної пенсії, а про 6 мінімальних пенсій за віком.
До 1 січня 2004 р., тобто до набрання чинності Законом України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком визначався на рівні мінімального споживчого бюджету (ч. 3 ст. 19 Закону України „Про пенсійне забезпечення” № 1788 -12).
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму, при цьому, за змістом ч. 3 зазначеної норми мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом.
Тому конкретний розмір державної і додаткової пенсії, які виплачуються за рахунок державного бюджету, визначається КМУ, оскільки за правилами ст. 11 Закону України «Про пенсійне забезпечення», саме до відома Уряду належить питання, пов’язані з реалізацією і додержанням гарантій, передбачених пенсійним законодавством.
Орган Пенсійного фонду України є органом державної виконавчої влади, які в своїй діяльності керується Конституцією і законами України, актами КМУ.
Виконуючи постанови КМУ управління ПФУ не порушило жодну з норм чинного законодавства, і не одне з конституційних прав позивача, оскільки відповідно до п.п. 1,2,3, ст. 116 Конституції України КМУ забезпечує виконання Конституції і законів України, актів Президента України, вживає заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина.
Стаття 117 Конституції України, КМУ в межах своєї компетенції видає постанови та розпорядження, які обов’язкові до виконання. Таким чином дані постанови не суперечать «Чорнобильському» Закону а прийняті на виконання його вимог. До того ж , жодна постанова КМУ на збільшення розмірі пенсії „чорнобильця” не бусла визнана неконституційною.
Позивач не звернув увагу, що відповідно до ст. 62 Заключних положень Закону, роз’яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному КМУ. Тобто наведеною нормою Закону обчислення пенсії за цим Законом віднесені до відома КМУ.
Частиною 3 статті 46 Конституції України передбачено, що пенсії інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Загальний розмір пенсії Боровських на момент звернення за перерахунком ( в квітні 2009 р.) складає 1 402 гр 76 к, що зазначено вище прожиткового мінімуму (498 гр) тому вважає, що УПФУ в м. Первомайську нарахувало та сплачує позивачеві пенсію, забезпечує рівень його життя не нижче прожиткового мінімуму, встановленого законом, чим забезпечує конституційне право на соціальний захист.
Суд вважає можливим розглядати справу у відсутність сторін.
Дослідивши надані докази, суд визнає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивач є інвалід 1 групи віднесений до 1-ї категорії, як особа, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи.
Листом № 85/Б-11 від 09 квітня 2009 р. позивачу повідомлено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2009 р. № 198 „Деякі питання соціального захисту окремих громадян” розмір пенсії з 01 березня 2009 р. склав 1 402 гр 76 к, з 01 квітня 2009 р . – 1 410 гр 26 к. Призначення пенсії проведено відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».Крім названих законодавчих актів на теперішній час інших постанов та законів прийнято не було, тому підстав провести перерахунок пенсії немає (а.с.8).
Суд вважає таку відмову у перерахунку пенсії неправомірною.
Згідно ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір пенсії для інвалідів 1 групи, призначеної у відповідності з цим законом повинен бути не нижчим 10 мінімальних пенсій за віком, а згідно зі ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» таким інвалідам 1 групи виплачується додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров’ю у розмірі 100 % мінімальної пенсії за віком.
Згідно ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Частиною 3 ст. 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності 31 жовтня 2006 р. встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму, для осіб які втратили працездатність визначеного законом, підвищується розмір пенсії визначений до ст. 54 цього закону. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Таким чином з 01 листопада 2006 р. у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, органи Пенсійного фонду України зобов’язані здійснювати перерахунок пенсії саме з дня встановлення цього розміру прожиткового мінімуму незалежно від звернення пенсіонера з відповідною заявою про перерахунок пенсії.
Відповідно до Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” прожитковий мінімум для осіб що втратили працездатність складає: з 01 січня 2008 р. – 470 гр. З 01 квітня 2008 р. – 481 гр, з 01 липня 2008 р. – 482 гр, з 01 жовтня 2008 р. – 498 гр.
У всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, що до яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою не може бути нижчим по 1 групі інвалідності - 100 % прожитого мінімуму для осіб, які втратили працездатність (ст. 50 Закону).
Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність визначається на момент виплати пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно – правовими актами.
Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 р. положення пункту 28 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 р., щодо внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Відповідно до ст.ст. 147, 152 Конституції України єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні є Конституційний суд, рішення якого набирають чинності з дня його ухвалення.
Відповідно до ст. 71 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Статтями 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» виплати встановлюють більші соціальні гарантії для позивача, тому відповідно до вимог ст. 92 Конституції України, суд не приймає до уваги розмір пенсії, встановлений п.п. 4,6 Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року.
Відповідно до ст. 152 ч.2 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність.
Посилання відповідача на те, що ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений цією статтею, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом на увагу не заслуговують оскільки у ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» міститься вказівка про те, що розмір пенсії за 1 групою інвалідності, отриманою внаслідок участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, у всіх випадках її призначення, а не тільки у разі призначення її на підставі Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», не може бути нижчим 10 мінімальних пенсій за віком.
Згідно до Закону «Про державний бюджет України на 2009 рік» з 1 січня 2009 р. прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність (мінімальна пенсія за віком) встановлено на рівні 2008 р., тобто у розмірі 498 гр.
Статтею 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму, для осіб які втратили працездатність визначеного законом, підвищується розмір пенсії визначений до ст. 54 цього закону. Станом на 01 квітня 2009 р. мінімальний розмір пенсії за віком, який встановлений у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність складає 498 гр, тому розмір державної пенсії повинен бути розрахований з цього розміру, а саме: 498 гр х 10=4980 гр.
Керуючись вимогами ст. ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік», Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 р., ст.ст. 159, 160, 161, 163, 167 КАС України суд,
П о с т а н о в и в:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Первомайського міського Управління Пенсійного Фонду України задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного Фонду України в м. Первомайську Луганської області у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області здійснити перерахунок виплаченої ОСОБА_1 основної пенсії у розмірі 10 пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 100 % мінімальної пенсії за віком з 01 квітня 2009 р. відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням фактично виплачених сум.
Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку на апеляційне оскарження.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя