Судове рішення #6406782

                   копія:                                                                         Справа № 2- 4926/09  року

                                                                                                                                                                                                                                               

                                                                       


                                                           ЗАОЧНЕ   РІШЕННЯ

                                                           ІМЕНЕМ    УКРАЇНИ


        26 жовтня     2009 року         Кіровський  районний  суд  м. Кіровограда                                                                              

в складі: головуючого судді:                                         Бершадської О.В.

               при секретарі:                                                  Столярчук О.М.

розглянувши у  відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді  справу за  позовом    Публічного акціонерного товариства акціонерний банк “Укргазбанк” в особі Кіровоградської філії АБ “Укргазбанк”  до  ОСОБА_1, ОСОБА_2 про стягнення  заборгованості  за договором  кредиту,-


                                                                  ВСТАНОВИВ:    


    Позивач   у  липні 2009 року звернувся   в  суд  з  позовом,  яким  просить  стягнути   із відповідач ів, солідарно, заборгованість за кредитним договором  - 4 612,81 доларів США та 504 грн. 11 коп., понесені ними судові витрати.     На  обгрунтування  вимог в судовому  засіданні  представник  позивача   зазначив, що  07 жовтня  2008 року між ВАТ АБ «Укргазбанк», від імені якого діє Кіровоградська філія, правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство акціонерний банк “Укргазбанк” та  ОСОБА_1  було укладено Кредитний договір №10-102130008-Ф, за умовами якого  Банк надав позичальнику по програмі кредитування суб”єктів малого підприємництва та учасників малого бізнесу 5 000,00 (п”ять тисяч) доларів США на строк з 07.10.2008 року по 06.10.2010 року, із сплатою процентів за користування кредитом, виходячи із 30 % річних. Відповідно до п. 3.3 кредитного договору, позичальник зобов'язався: повертати суми кредиту згідно вказаного в підпункті 3.3.3. графіку; сплачувати проценти за користування кредитом щомісячно, виходячи з 30 % річних, не пізніше 10 числа місяця, наступного  за місяцем нарахування процентів, або в день дострокового погашення заборгованості по кредиту, або в день дострокового розірвання цього договору. Факт отримання позичальником  ОСОБА_1 кредитних коштів у сумі 5 000,00 (п”ять тисяч) доларів США підтверджують: виписка з особового рахунку №НОМЕР_1 з 07.10.2008 року по 16.07.2009 року та розрахунок заборгованості  станом 16.07.2009 року. ОСОБА_1  свої зобов'язання за кредитним договором, щодо щомісячного погашення заборгованості за кредитом, сплати процентів за користування кредитними коштами та щомісячної комісійної винагороди Банка не виконує.  Як   вбачається   з   розрахунку   заборгованості   позичальника,   станом   на   16.07.2009   року,   погашення здійснювалось  із  порушенням   встановленого  кредитним  договором   графіку,   кредит  погашався  не   щомісячно,  внаслідок чого виникла прострочена заборгованість. Відповідно до п.3.3.2 кредитного договору, у разі  виникнення простроченої заборгованості за простроченим кредитом позичальник зобов”язаний сплачувати проценти за користування кредитом  виходячи з процентної ставки, встановленої п.3.1.8 цього договору, починаючи з дня виникнення простроченої заборгованості, та пеню у розмірі 0,1 % від суми простроченої заборгованості за кожен день прострочення.  Станом на 16.07.2009 року заборгованість відповідача перед Банком складає: заборгованість за  кредитом  - 3 119   доларів   США  00 центи;  заборгованість  за  відсотками- 54 долари  США 70 центів; прострочена  заборгованість за кредитом — 1 153 доларів США, 40 центів;  прострочена заборгованість за відсотками- 285  доларів  США 71 центів; пеня за простроченими відсотками- 78 грн. 75 коп.; пеня за простроченим кредитом - 425  грн. 36 коп., всього —

4 612,81 доларів США  ( що в еквіваленті по курсу НБУ складає 35 200,81 грн.) та 504,11 грн. Позовні вимоги щодо стягнення заборгованості за Кредитним договором №10-102130008-Ф від 07 жовтня 2008 року в доларах США, а не в національній валюті України, обґрунтовані тим, що кредит ОСОБА_1 був наданий  у доларах США. Кредитні операції банків в Україні здійснюються у порядку встановленому Законом України ?ро банки та банківську діяльність". Зазначений Закон встановлює як порядок отримання відповідного дозволу на здійснення банківських операцій так і перелік операцій які відповідно до цього Закону можуть здійснюватись банками. У  відповідності до ч.   1  ст. 49, Закону України «Про банки і банківську діяльність» до кредитних операцій, що здійснюються у порядку встановленому цим законом віднесені операції, зазначені у пункті 3 частини першої у пунктах 3-7 частини другої статті 47 цього Закону. Відповідно п. 3, ч.  1, ст. 47, Закону України «Про  банки та банківську діяльність» визначає кредитну операцію, як банківську операцію яка здійснюється на підставі банківської  ліцензії та полягає у розміщенні залучених коштів від свого імені, на власних умовах та на власний ризик. Визначення терміну кошти, яке вживається у Законі України «Про банки та банківську діяльність» надане у ч. 1, ст. 2 Закону «Визначення термінів» відповідно до якого термін кошти у цьому законі вживається у такому значенні — гроші у  національній або іноземній валюті чи їх еквівалент. Системний аналіз норм встановлених ч. 1, ст. 2, п. 3, ч. 1, ст. 47 та  ч. 1, ст. 49, Закону України ?ро банки та банківську діяльність" дає можливість стверджувати, що Законом України ?ро банки та банківську діяльність”  банкам надано право надавати кредити в іноземній валюті.

Крім того, при поверненні відповідачем заборгованості в національній валюті України й наступним придбанням банком іноземної валюти виникне курсова різниця, оскільки курс долара США до гривні на дату ухвалення рішення буде відрізнятися від курсу на день виконання рішення суду, внаслідок чого, банк понесе додаткові витрати по сплаті збору до Пенсійного фонду України, адже відшкодування боржником таких витрат договором не передбачене. Належне виконання зобов”язань забезпечувалось договором поруки  №10-102130008-Ф від 07 жовтня 2008 року  укладеного між ВАТ АБ «Укргазбанк», в особі директора  Кіровоградської філії ВАТ АБ “Укргазбанк”, правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство акціонерний банк “Укргазбанк” та ОСОБА_2. Відповідно до п.п.1.2 та 1.3 договору поруки поручитель несе солідарну відповідальність з позичальником перед кредитором за порушення виконання зобов”язань по кредитному договору. Поручитель відповідає за повернення заборгованості за кредитним договором в тому ж об”ємі, що і позичальник- за сплату кредиту, процентів за користування кредитом, неустойки (штраф, пені) за невиконання або неналежне виконання зобов”язань,  в повному об”ємі.   07.04.2009 року  за вих. №11/658 ОСОБА_1  було надіслано повідомлення  з проханням виконати свої договірні зобов’язання перед ВАТ АБ “Укргазбанк”, від імені якого діє Кіровоградська філія та погасити  кредитну заборгованість .  


     Відповідачі ОСОБА_1, ОСОБА_2  до суду  не з”явились, повідомлялись, будь-яких заяв   про відкладення   розгляду  справи , з поважних причин,   станом  на  26.10.2009 року  не  надали (а.с.47).

     

            Зі згоди   позивача  суд  ухвалює   рішення   при     заочному розгляді  справи,  що  відповідає   положенням   ст.224  ЦПК   України.

    Судом  встановлено   наступні  факти  та  відповідні  їм  правовідносини.    

    07 жовтня 2008 року між ВАТ АБ «Укргазбанк», від імені якого діє Кіровоградська філія, правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство акціонерний банк “Укргазбанк” та ОСОБА_1  було укладено Кредитний договір №10-102130008-Ф, за умовами якого  Банк надав позичальнику по програмі кредитування суб”єктів малого підприємництва та учасників малого бізнесу 5 000,00 (п”ять тисяч) доларів США на строк з 07.10.2008 року по 06.10.2010 року, із сплатою процентів за користування кредитом, виходячи із 30 % річних.

    Згідно умов Договору кредиту, Кредитор прийняв на себе зобов'язання надати  кредитні кошти Позичальнику, в порядку визначеному в кредитному договорі.

    Позичальник, в свою чергу, прийняв на себе зобов'язання, повернути Кредит в повному обсязі, із нарахованими відсотками за фактичний час його використання та можливими  штрафними санкціями в порядку, що визначений умовами договору кредиту, відповідно до графіку погашення кредиту та відсотків.

    Зобов'язання щодо відкриття позичкового рахунку та перерахування суми кредиту з нього Кредитором виконано в повному обсязі.  

    Позичальник  свої зобов'язання, передбачені Договором  кредиту щодо  щомісячного погашення заборгованості за кредитом, сплати процентів за користування кредитними коштами та щомісячної комісійної винагороди Банка не виконує.

    Станом на 16.07.2009 року заборгованість відповідача перед Банком складає: заборгованість за  кредитом  - 3 119   доларів   США  00 центи;  заборгованість  за  відсотками- 54 долари  США 70 центів; прострочена  заборгованість за кредитом — 1 153 доларів США, 40 центів;  прострочена заборгованість за відсотками- 285  доларів  США 71 центів; пеня за простроченими відсотками- 78 грн. 75 коп.; пеня за простроченим кредитом - 425  грн. 36 коп., всього  4 612,81 доларів США  ( що в еквіваленті по курсу НБУ складає 35 200,81 грн.) та 504,11 грн.

    Частина 2 статті 1050 ЦК України передбачає, що в разі якщо  договором встановлений обов'язок позичальника повертати отриману позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилась не сплаченою та сплати  процентів.

    Відповідно до ст. 525 ЦК України   одностороння відмова від виконання зобов 'язань, або одностороння зміна його умов не допускається. Зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог що звичайно ставляться (ст. 526 ЦК України).

    Згідно із ст. 526 ЦК України зобов”язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог-відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

    Відповідно до ст. 533 ЦК України грошове зобов”язання має бути виконане у гривнях. Якщо у зобов”язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом. Використання іноземної валюти, а також платіжних документів в іноземній валюті при здійсненні розрахунків на території України за зобов”язаннями допускається у випадках, порядку та на умовах, встановлених законом.    

    Таким  чином,  оскільки у відповідності до умов Кредитного договору№10-102130008-Ф від 07.10.2008 року валютою виконання зобов”язань за даним  договором є долари США та відповідачі зобов”язані належним чином виконати передбачені зобов”язання, тому суд  вважає  за необхідне задовольнити  вимоги  позивача   в  повному  обсязі.

    Відповідно до  ст. 88  ЦПК України стороні, на користь якої постановлено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати, тому з відповідачів  на користь позивача підлягає стягненню п о   15   грн.,з  кожного,   витрат  на  інформаційно-технічне  забезпечення  розгляду  справи   та  по 178   грн. 53 коп., з  кожного, судового збору.

    Керуючись  ст. ст.  525,  526, 530, 553 , 554    ЦК України, ст. ст.  88,   224-226  ЦПК України, суд, -

                                                                  ВИРІШИВ:

    Позов    задовольнити.    

    Стягнути, солідарно,   із  ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н. та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 р.н.  на   користь   акціонерного  банку  “Укргазбанк” в особі Кіровоградської філії  АБ “Укргазбанк”-  заборгованість по договору кредиту в сумі - 4 612,81  доларів США та 504 грн. 11 коп. ,    по 15  грн., з кожного,-   витрат на інформаційно-технічне забезпечення  розгляду  справи   та    по 178  грн. 53 коп., з кожного, судового збору.


    Заочне   рішення  може бути  переглянуте  судом,  що його  ухвалив,  за письмовою  заявою  відповідача.   Заяву   про  перегляд  заочного  рішення  може  бути  подано  протягом  десяти  днів  з  дня  отримання  його  копії.


    Рішення може бути оскаржене  в  апеляційному  порядку  до апеляційного суду Кіровоградської області через  суд  першої  інстанції   шляхом  подачі  в  10-денний  строк  з дня   проголошення рішення  заяви  про   апеляційне  оскарження   і  поданням   після цього протягом  20  днів апеляційної  скарги , з  подачею  її копії  до  апеляційної   інстанції   або  в порядку  ч.4 ст.295 ЦПК  України.


    Суддя                                        підпис                                         О.В.Бершадська

    Згідно  з оригіналом:

   

    Суддя Кіровського райсуду

м. Кіровограда                            :                                                            О.В.Бершадська



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація