УКРАЇНА
Справа №2а-1680/1220
2009 р.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2009 року Первомайський міський суд Луганської області
в складі: головуючого судді Мазка Н.Б.
при секретарі Шмельовій О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Первомайське справу за позовом
ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради Луганської області про визнання незаконними дій відповідача з відмови у проведенні виплати заборгованості з матеріальної допомоги по догляду за дитиною віком до 3 років ,
В с т а н о в и в :
Позивачка звернулась до суду з даним позовом посилаючись на те, що вона має сина — ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження.
В зв’язку з народженням дитини вона звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради Луганської області з метою отримання матеріальної допомоги по догляду за дитиною віком до трьох років, користуючись правом, наданим ст..15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».
В зв’язку з даним зверненням відповідач взяв її на свій облік та призначив їй виплату відповідної допомоги на період з 15 листопада 2007 р. по 26 жовтня 2010 р. розмір якої складає: з 15 листопада 2007 р. по 31 грудня 2007 р. – 130 гр 64 к; з 01 січня 2008 р. по 26 вересня 2010 р. – 144 гр 10 к.
В зв’язку з тим, що нарахований та виплачуваний їй розмір допомоги по догляду за дитиною відповідачем не відповідав ст..15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми », ст..43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратам , зумовленими народженням та похованням», ст..ст. 1,2 Закону України «Про прожитковий мінімум», ст..22 Конституції України та іншим правовим нормам, 04 березня 2009 р. вона звернулась до нього з письмовою заявою щодо повернення їй наявної заборгованості з відповідних виплат, яка дорівнює сумі різниці між розміром встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років та фактично сплаченими їй коштами з розрахунку на місяць.
Її письмове звернення від 04 березня 2009 р. Відповідач залишив без задоволення, посилаючись на Постанову Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2007 року №1751 та на Закону України «Про державний бюджет» на відповідні 2007 та 2008 р. щодо внесення змін до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з- дітьми», підтвердженням чого є лист відповідача від 11 березня 2009 р. №03-1810.
З відмовою відповідача у виплаті їй заборгованості з виплат матеріальної допомоги по догляду за дитиною віком до 3-х років, викладеною у листі Відповідача від 11 березня 2009 року №03-1810 незгодна в зв’язку з наступним:
В період часу з 19 грудня 2006 р. по 28 грудня 2007 р. питання виплати допомоги по догляду за дитиною віком до 3-х років регулювалося низкою нормативно - правових актів. Ст.. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» було передбачено виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Ст.. 12 цього закону надавала право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом не застрахованій в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування особі, яка фактично здійснює догляд за дитиною. Ст.. 15 цього Закону не містила в собі відомостей щодо неможливості застосування зазначеного в ній розміру для застрахованих в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування особі та відповідача гарантованому розміру, зазначеному у ст.. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
Ст. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» було передбачено, що розмір виплат по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинен бути не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Розмір прожиткового мінімуму для призначення допомоги по догляду за дитиною до 3 річного віку в зазначений вище час також регулювався ст..46 Конституції України та статтями 1 та 2 Закону України «Про прожитковий мінімум», а також ст.. 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік».
Ст.. 46 Конституції України передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної , часткової або тимчасової втрати працездатності , втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян , підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Ст..1 Закону України «Про прожитковий мінімум», який прийнято на виконання ч.3 ст.46 Конституції України зазначено, що прожитковий мінімум – це вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров’я набору продуктів харчування (далі – набір продуктів харчування), а також мінімального набору непродовольчих товарів (далі – набір непродовольчих товарів) та мінімального набору послуг (далі – набір послуг) , необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості. Прожитковий мінімум визначається нормативним методом у розрахунку на місяць на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в тому числі на дітей віком до 6 років. Ст..2 Закону України «Про прожитковий мінімум застосовується в тому числі для визначення розмірів допомоги сім’ям з дітьми та інших соціальних виплат, виходячи з вимог Конституції України та законів України.
Ст.. 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» передбачено розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 1 січня – 434 гр, з 01 квітня – 463 гр, з 1 жовтня – 470 гр.
Разом з тим , крім зазначених вище норм в зазначений вище період часу існували й інші нормативно – правові акти , які йшли з ними в протиріччя.
Так, при нарахуванні їй допомоги по догляду за її дитиною відповідач користувався нормами абзацу третьої частини другої статті 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 р. № 489 – У, яким було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується в розмірі , що дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом в сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гр для застрахованих осіб та не менше 23 % прожиткового мінімуму , встановленого Кабінетом Міністрів України.
Відповідний абзац третій частини другої ст.. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік » від 19 грудня 2006 р. № 489 –У втратив чинність, як такий, що не відповідає конституції на підставі Рішення КСУ №6-рп 2007 р. від 09 липня 2007 р. що підтверджує необґрунтованість та протиправність відмови відповідача у виплаті їй заборгованості з відповідних виплат.
П.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 р. № 13, прийнятої на виконання ст.. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» (489-16) передбачав розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, не застрахованим у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму , встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гр (мінімальний розмір), а для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про середньомісячний сукупний доход сім’ї , визначений згідно з методикою обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан усіх членів сім’ї. З часу визнання норм абзацу 3 ч.2 ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 р. № 489-У, на підставі яких прийнято спірну Постанову Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 р. № 13 її положення теж є протиправними у зв’язку з невідповідністю деяким Законам України, тобто нормам вищої по відношенню до неї юридичної сили, в тому числі ст..15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», ст.. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове соціальне державне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами пов’язаними з народженням та поховання».
В період часу з 01 січня 2008 р. по 26 грудня 2008 р. питання нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною віком до 3 років регулювалося також ст.. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» ст..43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та поховання», але відповідні ст.. зазнали суттєвих змін у зв’язку з прийняттям Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Так, пунктом 23 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» , в тому числі до ст.. 15 у зв’язку з чим вона була викладена в наступній редакації «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом , встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менше 130 гр» Також даним п.23 п.3 розділу УІІІ Прикінцеві положення Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» : «допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року – 50%, з 1 січня 2009 року – 75%, з 1 січня 2010 року – 100% прожиткового мінімуму, встановленого законом прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців». Що стосується ст..43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування в зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», то п. 25 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» її було виключено разом з іншими, яким передбачалось проведення виплат з допомоги по догляду за дитиною віком до 3 років застрахованим особам на підставі Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
П.25 р.ІІ Закону України «Про держаний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» втратив чинність з часу вступу в дію Рішення Конституційного Суду України №10-рп2008 від 22 травня 2008 р. Таким чином, норми ст.. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами , зумовленими народженням та похованням» залишаються діючими , стосовно визначення розміру спірних виплат, виходячи з суми не меншої за прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років. Разом з тим, внесення змін п. 23 Р.ІІ Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», в тому числі до ст.. 15 є теж невідповідним конституції, хоча дана норма й не була розглянута Конституційним Судом України. Підтвердженням цього є наступні доводи Конституційного Суду України , наведені ним у мотивувальній частині рішення №10-рп \2008 від 22 травня 2008 року: затвердження Державного бюджету належить до повноважень Верховної Ради України (п.4 ч.1 ст.85, ч.1 ст.96 Конституції України) і відбувається виключно в формі закону (п.1 ч.2 ст.92, ч.2 ст.95 Конституції України не визначає окремої процедури розгляду, ухвалення і набрання чинності Законом про Держбюджет, але встановлює деякі особливості для його змісту, що обумовлює також певні вимоги для його розгляду , ухвалення і , відповідно, набрання ним чинності. Згідно зі ст.. 96, 116 Конституції України проект Закону про Держбюджет розробляє і подає до Верховної Ради України Кабінету Міністрів України разом із доповіддю про хід виконання Державного бюджету України поточного року, а його дія в часі обмежується конкретним періодом – з- 1 січня по 31 грудня, а за особливих обставин – іншим періодом. Зі змісту частини другої ст.. 95 та частини першої ст.. 130 КУ вбачається, що закон про Держбюджет обов’язково повинен визначати будь – які видатки на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Структура і, відповідно, зміст Закону про Держбюджет визначені частиною 2 ст. 38 Кодексу. У Рішенні від 14 грудня 2000 р. №15-рп2000 (справа про порядок виконання рішень КСУ) КСУ зазначив, що «рішення КСУ мають пряму дію і для набрання чинності не потребують підтверджень з боку будь - яких органів державної влади. Обов’язок виконання рішення КСУ є вимогою Конституції України. Ухвалюючи Рішення від 9 липня 2007 року № 6-рп2007(справа про соціальні гарантії громадян), КСУ звернув увагу верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України на необхідність додержання положень ст.ст. 1,3,6,8,19,22,95,96 КУ, ст..ст. 4,27, ч.2 ст. 38 Кодексу (2542 -14) при підготовці, прийнятті та введенні в дію закону про Держбюджет. Ця рекомендація ґрунтувалася на правових позиціях Суду, висловлених у зазначеному Рішенні, відповідно до яких: ст.. 38 Кодексу конкретизує вимоги ч. 2 ст. 95 Конституції України щодо змісту закону про Держбюджет, у сукупності вказані статті Кодексу( 2542) і Конституції України визначають вичерпний перелік правовідносин, які повинні регулюватися законом про Держбюджет – встановлення тільки доходів та видатків держави на загальносуспільні потреби, а тому закон про Держбюджет не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов’язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України (абзац 4,5,6,8 п.4 мотивувальної частини). У зв’язку з цим, Конституційний Суд України дійшов висновку, що «зупинення законом про Державний бюджет України дії інших законів України щодо надання пільг, компенсацій, гарантій, внесення змін до інших законів України , встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України, не відповідає ст..1,3, ч.2 ст.6, ч.2 ст.8, ч.2 ст.19, ст..ст.21,22, п.1 ч.2 ст.92, ч.1,2,3 ст.95 Конституції України» (254к96-ВР) (абзац перший пункту 5 мотивувальної частини).
При прийнятті оспорюваного Закону (107-17) всупереч зазначеним правовим позиціям законодавець вийшов за межі правового регулювання бюджетних відносин: зупинив дію окремих положень законів (ст..67 р.1) (107-17) і вніс до ряду Конституції України (254к96-ВР) у ст.. 92 визначила сфери, зокрема бюджетну, які мають врегулюватися виключно законом. Закон про Держбюджет є основним фінансовим документом держави. Через своє спеціальне призначення цей закон не повинен регулювати відносини в інших сферах суспільного життя. Конституція України (254к96-ВР) не надає Закону про Держбюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів. Таким чином, Конституційний Суд України дійшов висновку, що Законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об’єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок – скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина. У разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх нечинними мають використовуватися окремі закони.
Не відповідає Конституції та протистоїть іншим нормативно - правовим актам вищої по відношенню до неї юридичної сили Постанова Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2008 р. № 57, прийнята на виконання положень Закону України «Про державний бюджет України на 008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року №107 –УІ щодо зменшення гарантованого розміру виплат по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Ст.. 58 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 207 р. № 107-УІ передбачено розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 1 січня – 526 гр, з 1 квітня – 538 гр, з 1 липня – 540 гр, з 1 жовтня – 557 гр.
Таким чином, у відповідача є перед позивачкою заборгованість із виплат допомоги по догляду за дитиною ст.. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» та ст.. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» за період часу з 05 червня 2007 р. по 28 грудня 2007 р. та з 01 січня 2008 р. по 26 грудня 2008 р. з наступного розрахунку:
- за листопад 2007 р. – (470 гр – 130 гр 64 к) = 339 гр 36 к;
- за грудень 2007 р. – (470 гр – 130 гр 64 к) = 339 гр 36 к;
- за січень 2008 р. – (526 гр – 144 гр 10 к) = 381 гр 90 к;
- за лютий 2008 р. – (526 гр – 144 гр 10 к) = 381 гр 90 к;
- за березень 2008 р. – (526 гр – 144 гр 10 к) = 381 гр 90 к;
- за квітень 2008 р. – (538 гр – 144 гр 10 к) = 393 гр 90 к;
- за травень 2008 р. – (538 гр – 144 гр 10 к) = 393 гр 90 к;
- за червень 2008 р. – (538 гр – 144 гр 10 к) = 393 гр 90 к;
- за липень 2008 р. – (540 гр – 144 гр 10 к) = 395 гр 90 к;
- за серпень 2008 р. – (540 гр – 144 гр 10 к) = 395 гр 90 к;
- за вересень 2008 р. – (540 гр – 144 гр 10 к) = 395 гр 90 к;
- за жовтень 2008 р. – (557 гр – 144 гр 10 к) = 412 гр 90 к;
- за листопад 2008 р. – (557 гр – 144 гр 10 к) = 412 гр 90 к;
- за грудень 2008 р. – (557 гр – 144 гр 10 к) = 412 гр 90 к;
Загальна суму заборгованості складає 5 432 гр 52 к.
Доводи відповідача щодо правомірності застосування Закону України « Про державний бюджет» на відповідні 2007 та 2008 роки та Постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. №1751 (зі змінами) щодо визнання розміру відповідних виплат, виходячи з суми 130 гр 00 к спростовується рішеннями КСУ від 09 липня 2007 р. та від 22 травня 2008 р., а також ст. ст. 1, 3, 6, 8, 19, 22, 46, 95, 96 КУ, ст.. 38 Бюджетного кодексу України, ст. ст. 1,2 ЗУ «Про прожитковий мінімум» та ін.
Позивачка просить визнати дії відповідача з вiдмови у виплатi заборгованості з допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку такими, що порушують її конституційні права і свободи, зобов’язати відповідача зробити перерахунок призначеної допомоги в 2007 р. та 2008 р., встановивши її в розмірі, який дорівнює прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років з розрахунку на місяць та виплатити заборгованість з виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період 05 червня 2007 р. по 28 грудня 2007 р. та з 01 січня 2008 р. по 26 грудня 2008 р. в сумі 5432 гр 52 к.
Позивачка в судове засідання не з’явилась, надала заяву про розгляд справи у її відсутність та підтримку позовних вимог у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з’явилась, надав письмову заяву про розгляд справу у її відсутності, позовні вимоги не визнає, просить суд відмовити в задоволенні позову..
Дослідивши надані докази, суд визнає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
В судовому засіданні установлено, що позивачка є матір»ю, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 р. народження, (а.с.9). та перебуває на обліку в УП та СЗН Первомайської міської Ради Луганської області.
Відповідно до листа відповідача (а.с.11) позивачці було призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі з з 15 листопада 2007 р. по 31 грудня 2007 р. – 130 гр 64 к; з 01 січня 2008 р. по 26 вересня 2010 р. – 144 гр 10 к.
Статтею 5 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" визначено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
Статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 р. № 489-У допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гр для незастрахованих осіб та не менше 23 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19грудня 2006, № 489-У зупинена на 2007 р. дія статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 р. у справі N 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) статті 56, 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 р. N 489-У.
Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Отже, з 9 липня 2007 р. відновлена дія статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21 листопада 1992 р. № 2811-ХІІ, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" затверджений на 2007 рік прожитковий мінімум для дітей віком до 6 р: з 1 січня - 434 гр, з 1 квітня - 463 гр, з 1 жовтня - 470 гр.
Таким чином, починаючи з 09 липня 2007 р. по 31 грудня 2007 р. при здійсненні виплати допомоги сім'ям з дітьми до досягнення ними трирічного віку відповідач повинен був керуватись зазначеними сумами. В межах заявлених позовних вимог суд вважає необхідним зобов‘язати відповідача нарахувати та виплатити позивачці допомогу по догляду за дитиною віком до 3-х років в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років за період з 15 липня 2007 р. по 28 грудня 2007 р. (з урахування раніше виплачених сум). При цьому конкретні розрахунки суми невиплаченої допомоги повинен провести відповідач відповідно до своїх функцій.
Статтею 4 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.
Що стосується вимог позивача про стягнення допомоги по догляду за дитиною за 2008 р., то вони задоволенню не підлягають з наступних підстав.
Відповідно до Розділу 2 “Внесення змін до деяких законодавчих актів України Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» (№ 107), пункт 23, у Законі України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" у статті 13 слова "не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування" виключені та частина перша статті 15 викладена в такій редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гр»
Пункт 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" викладений у такій редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. - 50 %, з 1 січня 2009 р. - 75 %, з 1 січня 2010 р. - 100 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців".
Таким чином з 01 січня 2008 р. існує норма закону, відповідно до якої спірні правовідносини регулюються тільки Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", функції по виплаті допомоги до догляду за дитиною покладені на УПСЗН і допомога виплачується саме за рахунок державного бюджету.
Питання щодо порядку призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" зі змінами внесеними, постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2008 р. № 57.
Відповідно до цієї постанови з 01 січня 2008 р. і застрахованим, і незастрахованим особам допомогу сплачує УПСЗН.
За Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 р. № 256, виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам. Перерахування коштів допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку безпосередньо на рахунки населення здійснюють територіальні управління праці та соціального захисту населення з реєстраційних рахунків за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 "Допомога на догляд за дитиною віком до 3 років".
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 р. № 10-рп/2008 визнані такими, що не відповідають Конституції України положення, зокрема пунктів 24-34 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік». При цьому пункт 23 неконституційним визнаний не був.
Таким чином, порушень норм ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" з боку відповідача у 2008 р. судом не встановлено, а тому в частині визнання дій УПСЗН щодо виплати щомісячно допомоги по догляду за дитиною у розмірі меншому за прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років протягом 2008 р. та стягнення недоотриманих сум, вимоги позивача є безпідставними.
Згідно зі ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом , свобод та інтересів особи встановлено річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для захисту прав, свобод та інтересів, особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до п. 55 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затв. Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751 (зі змінами і доповненнями) призначені, але своєчасно не одержані суми державної допомоги сім’ям з дітьми з вини органу, що призначає або виплачує зазначену допомогу, виплачується протягом будь-якого часу без обмежень. При цьому виплата здійснюється виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого на день її призначення.
Таким чином, наслідки пропуску строку звернення до суду, передбачені ст.. 100 КАС України, застосуванню не підлягають.
Керуючись вимогами ст.159-163 ,99,94 КАС України, ст.ст. 8,22,46,55,56 Конституції України ст. 12,15,23 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дiтьми», Рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 р. та 22 травня 2008 р., суд
П о с т а н о в и в :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради Луганської області задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради Луганської області виплати ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі меншому, ніж встановлений законом прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років за період з 15 липня 2007 р. по 28 грудня 2007 р.
Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради Луганської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 р. народження до досягнення нею 3-річного віку за період з 15 липня 2007 р. до 28 грудня 2007 р. в розмірі, передбаченому ст.. 15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, тобто у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з урахуванням фактично виплачених сум.
Відмовити в задоволенню позову за період з 05 червня 2007 р. по 14 липня 2007 р., з 29 грудня 2007 р. по 31 грудня 2007 р., з 01 січня 2008 р. по 26 грудня 2008 р.
Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку для подання заяви на апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з для її проголошення в Донецькому апеляційному адміністративному суді через Первомайський міський суд.
Суддя