Справа №2-55547/2009
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2009 року місто Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області в складі головуючого судді Пікалової Н.М., при секретарі Леонідовій Г,І., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Відкритого акціонерного товариства «Донецьке обласне підприємство автобусних станцій» про захист прав споживача,
ВСТАНОВИВ:
15.06.2009 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Відкритого акціонерного товариства «Донецьке обласне підприємство автобусних станцій» про захист прав споживача.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач в позовній заяві вказує, що він має статус ветерана війни – інваліда війни. 01.08.2006 року в порушення п.7 ч.1 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в автостанції міста Краматорська товариством «Донецьке обласне підприємство автобусних станцій» йому відмовлено у видачі квитка на безплатний проїзд автобусом до автостанції «Путіловський» міста Донецька. Він поніс витрати – заплатив за проїзд 15,55 грн. Просить стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Донецьке обласне підприємство автобусних станцій» на користь нього реальні збитки – витрати у сумі 15,55 грн.
Позивач в судове засідання не з’явився, надав суду заяву, в якій підтримує позовні вимоги в повному обсязі та просить розглянути справу без його участі, не заперечує проти ухвалення заочного рішення.
В судове засідання представник відповідача не з’явився з невідомої суду причини, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Відповідно до вимог ст.224 - 225 ЦПК України, судом прийняте рішення про заочний розгляд справи. Позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Дослідивши матеріали справи, враховуючи те, що представник позивача не заперечувала проти заочного розгляду справи в порядку, передбаченому ст. 224, 225 ЦПК України, суд вважає за можливе ухвалити заочне рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю з наступних підстав.
Згідно зі ст. 11 Закону України «Про автомобільний транспорт», соціально значущими послугами автомобільного транспорту є послуги з перевезення пасажирів автобусними маршрутами загального користування за визначеними уповноваженими органами тарифами та на пільгових умовах відповідно до законодавства.
Як вбачається зі ст. 37 Закону України «Про автомобільний транспорт», пільгові перевезення пасажирів, які відповідно до законодавства України користуються такими правами, забезпечують автомобільні перевізники, які здійснюють перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування. Автомобільному перевізнику забороняється відмовляти від пільгового перевезення. Безпідставна відмова від пільгового перевезення тягне за собою відповідальність згідно із законом.
Відповідно до п. 7, ч.1, ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ветерана війни – інваліда війни мають право на безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі - та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання.
Згідно зі ст. 4 Закону України «Про захист прав споживачів», споживачі мають право на захист своїх прав, гарантований рівень споживання, відшкодування моральної шкоди «...» звернення до суду за захистом порушеного права.
Згідно зп.3 ст. 10 Закону України «Про захист прав споживачів», у разі виявлення недоліків у наданій послузі споживач має право на свій вибір вимагати відшкодування завданих йому збитків з усуненням недоліків наданої послуги своїми силами.
Відповідно до посвідчення серії Б №097855 ОСОБА_2 є інвалідом 3 – ї групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни – інвалідів війни.
Згідно до фіскального чеку від 01.08.2006 року ОСОБА_1 одержав квиток у ВАТ «ДОПАС» м. Краматорськ на проїзд до міста Донецька та сплатив 15 грн.55 коп.;
Таким чином у судовому засіданні встановлено, що при одержанні послуги перевезення від відповідача, 01.08.2006 року, останнім в супереч ст. 37 Закону України «Про автомобільний транспорт», були порушені права позивача ОСОБА_1 на безплатний проїзд автобусом з м. Краматорська до м. Донецька, згідно пільг наданих позивачу державою.
Відповідно до ст. 22 ЦК України збитками є: витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права /реальні збитки/.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 у частині стягнення з відповідача реальних збитків у сумі 15 грн. 55 коп. підлягають задоволенню.
Крім того, в зв’язку з тим, що відповідно до ст. 22 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” позивач звільнений від сплати судових витрат, згідно з ч. 3 ст. 88 ЦПК України, з відповідача підлягають стягненню судові витрати на користь держави.
Керуючись ст. 10, 14, 60, 88, 212, 213, 215, 224, 226 ЦПК України, ст. 22 ЦК України, ст. 4, 10 Закону України «Про захист прав споживачів», ст. 11, 13, 37 Закону України «Про автомобільний транспорт», ст. 13, 22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», суд,
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Відкритого акціонерного товариства «Донецьке обласне підприємство автобусних станцій» про захист прав споживача – задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Донецьке обласне підприємство автобусних станцій» на користь ОСОБА_1 реальні збитки – витрати у сумі 15,55 грн. (п’ятнадцять грн. 55 коп.).
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Донецьке обласне підприємство автобусних станцій» на користь держави судовий збір в сумі 51,00 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у сумі 250,00 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте Краматорським міським судом за письмовою заявою відповідачів, яка може бути подана протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 294 ЦПК України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом. Заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано в Краматорський міський суд протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається в Апеляційний суд Донецької області через Краматорський міський суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються апеляційному суду через Краматорський міський суд.
Суддя
Рішення постановлено в дорадчій кімнаті та надруковане в єдиному примірнику.
Суддя