КОПІЯ
Справа №2а-1522/09
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.07.2009 р. Кіровський райсуд м. Кіровоград
в складі:
головуючого Бурко Р.В.
при секретарі Рудніковій О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Кіровограді адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Кіровської районної у м.Кіровограді ради про визнання бездіяльності неправомірною та стягнення недоплаченої допомоги, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з позовом в якому просить визнати дії відповідача неправомірними щодо відмови здійснення перерахунку та виплати допомоги; зобов'язати перерахувати та стягнути на її користь допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 1515,16 грн з 15.12.2008р. по 1.04.2009р.
В обґрунтування позову зазначила, що є матір'ю ОСОБА_2, який народився 18 вересня 2008 року, про що свідчить свідоцтво про народження від 08 жовтня 2008 року серії НОМЕР_1. З моменту народження сина перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Кіровської районної ради м. Кіровограда та отримує соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. В період з 01.09.2008 по 31.03.2009 року отримала допомогу про що свідчить довідка управління праці та соціального захисту населення №602 від 07.04.2009р. З даним розміром нарахування та виплати допомоги не згодна та вважє його незаконно заниженим з огляду на наступні обставини .
Згідно абз.З ст.46 Конституції України , пенсії , інші види соціальних виплат та допомоги , що є основним джерелом існування , мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст.ст. 22, 64 Конституції України , конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків , передбачених Конституцією України.
Відповідно до ст.. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами , зумовленими похованням» від 18.01.2001 р. № 2240-ПІ, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Виключення названої статті пунктом 25 розділу II Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік» визнано неконституційним згідно рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 р. № 10- рп /2008. Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2008 р., 2009 рік » прожитковий мінімум для дітей віком до 6-ти років затверджений у таких розмірах : з 01.07.08р. по 30.09.08р. - 540,00 грн. з 01.10.08 по 01.04.09р. - 557 грн.
З огляду на зазначені вище норми чинного законодавства України, відповідач мав виплачувати мені допомогу по догляду за дитиною у розмірі не нижче прожиткового мінімуму і в зв'язку з порушенням названого зобов'язання щомісячно відповідач недонарахував та недоплачував суми допомоги - таким чином , з 15.12.2008 по 01.04.2009 відповідач недоплатив 1515,16 гривень.
Відповідно до п. 57 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» затвердженого постановою КМУ № 1751 від 27.12.2001 р. у разі затвердженого нового розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку перераховується без звернення осіб яким дана допомога була призначена.
Необхідно відзначити , що відповідачем у зв'язку з невиконанням ним норм діючого законодавства було завдано мені моральних страждань , які полягають у тому , що недоотримувала кошти для того, щоб забезпечити достатній обсяг рівня матеріального забезпечення моєї дитини. Фактично моя дитина із-за цього недотримувала певні матеріальні блага.
Представник відповідача у суді вимоги не визнав повністю, посилаючись на довідку про виплату призначеної допомоги, просив відмовити у задоволенні позовних вимогу, так як виплата допомоги проводилась згідно діючого законодавства та крім того позивачем при зверненні до суду пропущений строком звернення до суду.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Встановлено, що позивач є матір'ю ОСОБА_2, який народився 18 вересня 2008 року, про що свідчить свідоцтво про народження від 08 жовтня 2008 року серії НОМЕР_1.
Згідно зі ст.12 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми в редакції, яка діяла до набрання законної сили Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", допомога при народженні дитини надається кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Виплата здійснюється одноразово у дев'яти кратному розміру прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта - протягом наступних 12 місяців, у порядку встановленого Кабінетом Міністрів України. Відповідно до ст.15 Закону України ""Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надасться у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Відповідно до ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" в редакції, що діяла до набрання законної сили Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Разом з тим, Законом України "Про державний бюджет України на 2007 рік" № 489-У від 19.12.2006 р. було встановлено, що допомога при народженні дитини та догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про обов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетом у розмірі 8500 грн. з виплатою допомоги одноразово при народженні дитини у сумі 3400 грн., та решти протягом 12 місяців рівними частинами у порядку встановленим Кабінетом Міністрів України (абз. 2 ч.2 ст.56), а також допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що дорівнює різницю між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб у порядку, встановленого Кабінетом Міністрів України "Про державний бюджет України на 2007 рік" було призупинено дію ст.12 ч.1 ст.13 та п.З розділу 8 Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", відповідач проводив виплати позивачу згідно з вищезазначеним порядком та розміру.
Проте, рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 положення абз. З ч.2 ст.56 та п.12 ст.71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" були визнані неконституційними, у зв'язку з чим втратили чинність.
Відповідно до положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» та розділу ІІ і розділу ІІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» стаття 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» була викладена в наступній редакції «допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень».
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 28/2008 (№ 10-рп/2008) положення наведених законів, якими визначено розмір державної допомоги по догляду за дитиною не визнавалися неконституційними, що свідчить про їх чинність та про правомірність дій відповідача щодо нарахування і виплати позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, аналізуючи вищенаведені обставини та положення законодавчих актів, суд приходить до висновку, що у період з 01.09.2008 року до 01.04.2009 року Управління праці та соціального захисту населення виконкому Кіровського районної ради м.Кіровограда діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України, що відповідно свідчить про відсутність підстав у суду для задоволення адміністративного позову щодо зобов'язання донарахувати позивачці суму допомоги за період з 15 грудн 2008 р. до 01 квітня 2009 року у розмірі 1515,16 грн.
Суд находить за можливе поновити строк звернення до суду з позовними вимогами, оскільки позивач, маючи маленьку дитину не могла раніше звернутися до суду. Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У відповідності до зазначеної норми Закону, забезпечуючи захист порушених прав позивача, враховуючи, що згідно вище вказаного законодавства, надання щомісячної державної допомоги, суд дійшов висновку, про необхідність зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Кіровської районної у м.Кіровограді ради самостійно здійснювати щомісячне нарахування державної допомоги до досягнення дитиною трирічного віку згідно Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" за відповідний період.
На підставі Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", керуючись ст.ст. 161-164 КАС України, суд.
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Кіровської районної у м.Кіровограді ради про визнання бездіяльності неправомірною та стягнення недоплаченої допомоги- відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду, шляхом подачі заяви про оскарження на протязі 10 днів з дня винесення постанови і послідуючих 20 днів для подачі апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.
Суддя підпис Р.В.Бурко
Звірено з оригіналом:
Суддя Кіровського райсуду
м. Кіровограда Р.В.Бурко