Судове рішення #6402431

                                                               Справа № 2-1412/09

 




РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



        м.Енергодар                                                                                                   27 серпня 2009 року


        Енергодарський міський суд Запорізької області у складі:

        головуючого – судді: Федоренка О.І.;

        при секретарі: Сердюк О.П.,

        розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1  до Кредитної спілки «Актив» м.Енергодар Запорізької області та ОСОБА_2  про визнання недійсним договору кредиту,    


ВСТАНОВИВ:


        Позивач звернувся до суду з позовною заявою про визнання недійсним договору кредиту від 25.05.2006р. № НОМЕР_1 , укладеному між відповідачами. В позовній заяві позивач  обґрунтовує вимоги посиланням на невідповідність вчиненого правочину ст.ст.10,11,21 Закону України «Про кредитні спілки». При цьому вказує, що кредитна спілка «Актив» не мала права приймати до складу своїх членів і видавати кредит громадянину ОСОБА_2 ., оскільки останній мав непогашену судимість.  Свою заінтересованість щодо визнання недійсним оскаржуваного договору обґрунтовує тим фактом, що він виступив поручителем по цьому договору, не маючи відомостей про судимість боржника і невідповідність закону вчиненого ним правочину.

        В судовому засіданні представник позивача позов підтримав. Додатково пояснивши, що про факт судимості боржника позивач дізнався лише у січні 2008 року з приговору Енергодарського міського суду від 28.01.2008 року по справі №1-75, тому виступаючи поручителем не мав відомостей про відсутність у позичальника передбачених законом меж цивільної дієздатності щодо членства у спілці та отримання кредиту з урахуванням його непогашеної судимості. Також посилається на порушення кредитною спілкою встановлених законом ліцензійних умов діяльності під час вчинення оскаржуваного правочину.  Вказує, що ці обставини безпосередньо стосуються прав, обов’язків і законних інтересів поручителя, оскільки кредитною спілкою заявлено позов про стягнення боргу з поручителя.

       Відповідач в судове засідання, повідомлений своєчасно, належним чином не з’явився, причину та обставини неявки не повідомив, заперечень проти позову, зустрічного позову, заяв про розгляд справи за його відсутністю не надав, у зв’язку з чим, суд вважає можливим розглянути справу в порядку заочного провадження, згідно ст.224 ЦПК України, посилаючись на матеріали справи.    

        Вислухавши пояснення представника позивача, дослідив матеріали справи, суд приходить до наступного.

        Згідно ч.3 ст.10 та ч.1 ст.60 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.  

        Із змісту позовної заяви та наданих документів вбачається, що між кредитною спілкою «Актив» (спілка) та громадянином ОСОБА_2  (позичальник) було укладено договір кредиту № НОМЕР_1  від 25.05.06р., предметом якого було надання позичальнику кредиту в розмірі 5000 грн. на соціальні потреби. У преамбулі цього договору наведено, що позичальник є членом спілки. Діяльність кредитних спілок в Україні регулюється відповідним законодавством, зокрема Законом України «Про кредитні спілки», іншими законами, виданими відповідно до них нормативно-правовими актами та статутами цих спілок.

        Кредитна спілка «Актив» заснована рішенням загальних зборів від 06.03.2004р. та зареєстрована Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України 22.06.2004р. Починаючи з 01.09.2005р. кредитна спілка «Актив» здійснює діяльність в сфері надання фінансових послуг на підставі Ліцензії серії АБ №270219, виданої Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України, тому на неї також розповсюджується дія «Ліцензійних умов провадження діяльності кредитних спілок з надання фінансових послуг», затверджених Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України 02.12.2003  N 146.

         Згідно п.1 ч.2 ст.21 Закону України «Про кредитні спілки» кредитна спілка відповідно до свого статуту надає кредити своїм членам на умовах їх платності, строковості та забезпеченості в готівковій та безготівковій формі. Отримувати кредити від імені членів кредитної спілки можуть також фермерські господарства та приватні підприємства, які знаходяться у їх власності.     Згідно п.1 ч.3 ст.11 цього Закону, члени кредитної спілки мають право одержувати від кредитної спілки кредити та користуватися іншими послугами, які надаються членам кредитної спілки відповідно до її статуту.     Згідно п.2 ст.10 цього Закону, не можуть бути прийняті до кредитної спілки особи, які за рішенням суду визнані недієздатними або обмежено дієздатними, особи, які відбувають покарання у вигляді позбавлення волі, а також особи, що мають непогашену судимість за корисливі злочини. З цих норм закону можна зробити висновок, що право фізичних осіб на одержання кредиту в кредитній спілці є дещо обмеженим, оскільки належить лише членам, які прийняті до кредитної спілки у встановленому порядку. При цьому кредитній спілці заборонено приймати до своїх членів і видавати кредити особам, які мають непогашену судимість. Пряма заборона з цього питання також міститься в «Ліцензійних умовах провадження діяльності кредитних спілок з надання фінансових послуг» та в статуті кредитної спілки «Актив». Згідно п.3.15 зазначених «Ліцензійних умов...» кредитній  спілці забороняється здійснювати діяльність, яка не передбачена її статутом. Підпунктом б) пункту 5.1 статуту кредитної спілки «Актив» передбачено, що ця кредитна спілка надає кредити своїм членам на умовах їх гласності, строковості та забезпеченості в готівковій та безготівковій формі. Згідно 3.17 зазначених «Ліцензійних умов…» при прийнятті членів до кредитної спілки вона зобов'язана дотримуватись ознаки членства, визначеної її статутом.

        Ознаки членства в кредитній спілці «Актив» визначені розділом 6 статуту цієї спілки. Зокрема у п.6.2 вищезазначеного Статуту наведено наступне: не можуть бути прийняті до кредитної спілки особи, які за рішенням суду визнані недієздатними або обмежено дієздатними, особи, які відбувають покарання у вигляді позбавлення волі, а також особи, що мають непогашену судимість за корисливі злочини.

        Строки погашення судимості визначені ст.89 КК України. Згідно п.7 ч.1 цієї Статті, т акими, що не мають судимості, визнаються особи, засуджені до позбавлення волі за злочин середньої  тяжкості,  якщо вони протягом трьох років з дня відбуття покарання (основного та додаткового) не вчинять нового злочину. З приговору Енергодарського міського суду від 28.01.2008р. по справі №1-75 вбачається, що громадянин ОСОБА_2  був осуджений Енергодарським міським судом тричі за корисливі злочини середньої тяжкості - крадіжки, а саме: 14 липня 2000 р. по ст.17, ч.2 ст.140, ч.3 ст.140, 44, 46-1 КК України (в редакції 1960 року) до 3 років позбавлення волі з відстроченням виконання вироку на 2 роки; 27 березня 2002 року по ч.3 ст.185, ст.71,72 КК України до 3 років 6 місяців позбавлення волі, звільнений 20.07.2005 року після відбуття строку покарання; 12 липня 2007 р. по ч.3 ст.185, 75, 76 КК України до 3 років позбавлення волі із звільненням від відбуття покарання з випробувальним терміном на 2 роки. Отже під час прийняття у члени спілки та укладення оскаржуваного кредитного договору позичальник мав непогашену судимість за корисливі злочини.

        За таких обставин суд вважає обґрунтованими посилання позивача на відсутність у кредитної спілки права прийняття вказаного громадянина до своїх членів, видачі кредиту такому громадянину та перевищення останнім встановлених законом меж правової  дієздатності під час укладення кредитного договору, тому недійсність цього правочину зумовлено наявністю дефекту одного з його елементів – суб’єктного складу. Також суд вважає обґрунтованим посилання позивача на те, що укладення між відповідачами правочину, який суперечить закону, безпосередньо стосується його прав, обов’язків та законних інтересів, оскільки для забезпечення цього правочину ним було укладено договір поруки № НОМЕР_1  від 25.05.06р.  Виступаючи поручителем позивач дійсно є заінтересованою особою, бо у розумінні ст.ст.553, 554 ЦК України порука має похідний характер від забезпечуваного нею зобов’язання – своєчасного повернення кредиту за кредитним договором.

За таких обставин позивач, як заінтересована особа, може бути суб’єктом оспорювання договору кредиту, зокрема з підстав, передбачених статтею 215 ЦК України.

         На підставі вищенаведеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

          Керуючись ст.ст.10,11,21 Закону України «Про кредитні спілки», ст.ст.203,215,553,554, 559 ЦК України, ст.89 КК України та ст.ст.10,14,57-60,88,208-209,212-215,218,224-226,294 ЦПК України,    

ВИРІШИВ:


         Позов задовольнити. Визнати недійсним договір кредиту № НОМЕР_1  від 25.05.2006 року, укладений між кредитною спілкою «Актив» та громадянином ОСОБА_2 .

 

        Заочне рішення може бути переглянуто судом за письмовою заявою відповідача, протягом 10 днів з дня отримання копії рішення.

 

       Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Запорізької області. Заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.


        Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про перегляд заочного рішення, апеляційне оскарження та апеляційної скарги.







        Суддя                                                                            О.І. Федоренко  

























                                                               Справа № 2-1412/09

 




РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



        м.Енергодар                                                                                                   27 серпня 2009 року


        Енергодарський міський суд Запорізької області у складі:

        головуючого – судді: Федоренка О.І.;

        при секретарі: Сердюк О.П.,

        розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1  до Кредитної спілки «Актив» м.Енергодар Запорізької області та ОСОБА_2  про визнання недійсним договору кредиту,    


ВИРІШИВ:


         Позов задовольнити. Визнати недійсним договір кредиту № НОМЕР_1  від 25.05.2006 року, укладений між кредитною спілкою «Актив» та громадянином ОСОБА_2 .

 

        Заочне рішення може бути переглянуто судом за письмовою заявою відповідача, протягом 10 днів з дня отримання копії рішення.

 

       Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Запорізької області. Заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.


        Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про перегляд заочного рішення, апеляційне оскарження та апеляційної скарги.







        Суддя                                                                            О.І. Федоренко  








Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація