ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.10.09 Справа № 27/215/09
Суддя
За позовом: ОСОБА_1, м. Запоріжжя
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Наталі”, м. Запоріжжя
про визнання недійсними рішення загальних зборів учасників, оформлених протоколом № 2 від 28.11.06 р.
Суддя Дроздова С.С.
Представники :
Від позивача: ОСОБА_2, дов. № 3700 від 25.08.09 р.
Від відповідача: не з’явився
Ухвалою суду від 26.08.2009 р., у зв’язку з неявкою у судове засідання уповноваженого представника відповідача та з метою надання додаткових доказів, на підставі ст. 77 ГПК України, розгляд справи відкладався.
Ухвалою виконуючого обов’язки голови господарського суду від 21.09.09 р. строк вирішення спору продовжено, на підставі ч. 3 ст. 69 ГПК.
Ухвалою господарського суду від 21.09.09 р. розгляд справи відкладався, на підставі ст. 77 ГПК України.
На підставі статті 85 ГПК України –12 жовтня 2009 року прийнято рішення.
ОСОБА_1, м. Запоріжжя звернулась до господарського суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю “Наталі”, м. Запоріжжя про визнання недійсними рішення загальних зборів учасників, оформлених протоколом № 2 від 28.11.2006 р.
Ухвалою господарського суду від 22.07.2009 р. порушено провадження у справі № 27/215/09 та призначено судове засідання.
Сутність спору викладена в ухвалах суду від 26.08.09 р., 21.09.09 р.
12.10.09 р. продовжено розгляд справи № 27/215/09.
12.10.2009 р. до початку розгляду справи представник позивача заявив письмове клопотання щодо відмови від здійснення технічної фіксації судового процесу.
Головуючим суддею оголошено яка справа розглядається, склад суду, та роз’яснено представнику позивача, який прибув в судове засідання, його права, у тому числі право заявляти відводи.
Відводів складу суду не заявлено.
Представник позивача у судовому засіданні, відкритому 12.10.2009 р. підтримав позовні вимоги, на підставах, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судове засідання, відкрите 12.10.09 р. не з’явився. Про час та місце розгляду справи був попереджений належним чином. 02.10.09 р. відповідач надіслав на адресу суду письмову заяву, в якій просить суд розглянути справу без участі свого уповноваженого представника, при вирішенні спору покладається на розсуд суду.
Згідно ст. 22 ГПК України, сторони зобов’язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об’єктивного дослідження всіх обставин справи.
У відповідності із ст. 33 ГПК України, обов’язок доказування і подання доказів покладається на сторони. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Неявка уповноваженого представника ТОВ “Наталі” в судове засідання не звільняє відповідача від виконання вимог суду, викладених в ухвалі суду і направлення суду витребуваних матеріалів.
Згідно ст. 75 ГПК України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами, якщо їх достатньо для вирішення спору по суті. Відповідач свої зобов’язання не виконав, не скористався належним чином без поважних причин правом на захист своїх інтересів.
Проаналізувавши матеріали та фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, вислухавши пояснення представника позивача, суд вважає вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, способами захисту цивільних прав та інтересів може бути –визнання права.
Право на звернення до суду з позовом про визнання недійсним рішення органів управління товариства мають лише ті його акціонери (учасники), які були акціонерами (учасниками) на дату прийняття рішення, що оскаржується.
Господарським судом встановлено, що 28.11.06 р. були проведені збори учасників ТОВ «Наталі». Порядком денним були питання: про призначення директора ТОВ «Наталі», про необхідність вступити фінансовим поручителем в якості забезпечення по кредиту ФОП ОСОБА_3 у АКІБ «УкрСіббанк»; про передачу в якості забезпечення по кредиту ФОП ОСОБА_3 в АКІБ «УкрСіббанк»майнового комплексу підприємства, яка розташований за адресою: АДРЕСА_1; про делегування повноважень на підписання договору іпотеки та договору поручительства з АКІБ «УкрСіббанк».
Прийняття даного рішення оформлено протоколом № 2 від 28.11.2006 р.
Відповідно до ч. 1 ст. 167 ГК України, корпоративні права –це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Для визнання недійсним рішення загальних зборів товариства необхідно встановити факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів учасника (акціонера) товариства, чи відповідає оспорювань рішення вимогам чинного законодавства та/або компетенції органу, що прийняв це рішення, чи були загальні збори правомочними, чи було дотримано визначеного законом порядку скликання і проведення загальних зборів.
Відповідно до протоколу зборів учасників ТОВ «Наталі»від 28.11.06 р., на зборах були присутні ОСОБА_3 (доля у статутному фонді 30 %), ОСОБА_4 (доля у статутному фонді 70 %), що в сумі склало 100 % голосів від загальної кількості.
Зборами учасників прийнято рішення, яким:
1. директором ТОВ «Наталі»призначено ОСОБА_3 з правом підпису всіх господарських, бухгалтерських та банківських документів;
2. укласти з АКІБ «УкрСіббанк»договір поруки в забезпечення по кредиту ФОП ОСОБА_3 в АКІБ «УкрСіббанк»у сумі 300 000,00 доларів США строком на 132 місяця;
3. передати в якості забезпечення по кредиту ФОП ОСОБА_3 в АКІБ «УкрСіббанк»в сумі 300 000,00 доларів США строком на 132 місяці майновий комплекс підприємства, розташований за адресою: АДРЕСА_1:
4. підписання договору іпотеки та поруки по кредиту доручено головному бухгалтеру підприємства ОСОБА_5
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про господарські товариства" товариство з обмеженою відповідальністю створюється та діє на підставі статуту, який є його установчим документом. Статут товариства повинен містити, зокрема, склад та компетенцію органів товариства та порядок прийняття ними рішень.
Відповідно до ст. 50 Закону України "Про господарські товариства" товариством з обмеженою відповідальністю визнається товариство, що має статутний (складений) капітал, розділений на частки, розмір яких визначається установчими документами.
Статтею 98 ЦК України встановлено, що рішення загальних зборів може бути оскаржене учасником товариства до суду.
Підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути: порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства; акціонер (учасник) товариства був позбавлений можливості взяти участь у загальних зборах; рішення загальних, зборів порушує права чи законні інтереси акціонера (учасника) товариства.). Безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів в силу прямої вказівки закону є прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення з питань, не включених до порядку денного.
Згідно ст. 58 Закону України «Про господарські товариства», вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори учасників. Вони складаються з учасників товариства або призначених ними представників. Учасники мають кількість голосів, пропорційну розміру їх часток у статутному (складеному) капіталі.
Відповідно до ст. 60 вищевказаного закону, загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів. Брати участь у зборах з правом дорадчого голосу можуть члени виконавчих органів, які не є учасниками товариства. Учасники зборів, які беруть участь у зборах, реєструються з зазначенням кількості голосів, яку має кожний учасник. Цей перелік підписується головою та секретарем зборів. Будь-хто з учасників товариства з обмеженою відповідальністю вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. У випадках, передбачених установчими документами або затвердженими товариством правилами процедури, допускається прийняття рішення методом опитування. У цьому разі проект рішення або питання для голосування надсилається учасникам, які повинні у письмовій формі сповістити щодо нього свою думку. Протягом 10 днів з моменту одержання повідомлення від останнього учасника голосування всі вони повинні бути проінформовані головою про прийняте рішення. Голова зборів товариства організує ведення протоколу. Книга протоколів має бути у будь-який час надана учасникам товариства. На їх вимогу повинні видаватися засвідчені витяги з книги протоколів.
Згідно ст. 61 Закону України «Про господарські товариства», про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.
Відповідно до ст. 12.4 Статуту ТОВ «Наталі»збори учасників скликаються не рідше двох разів у рік. Позачергові збори скликаються і проводяться головою товариства. Учаснику (представнику учасника) надсилається письмове повідомлення за 30 днів до скликання зборів. В повідомленні зазначається час і місце проведення зборів та порядок денний.
Позивач у позовній заяві зазначила, що під час проведення загальних зборів ТОВ «Наталі»вона перебувала за кордоном (США). У жовтні ОСОБА_3 запропонував скласти від імені ОСОБА_1 довіреність на ОСОБА_4 для представлення інтересів позивача
В порушення вимог Закону України «Про господарські товариства»та ст. ст. 12.4 Статуту ТОВ «Наталі»ОСОБА_1 не була належним чином повідомлена про проведення загальних зборів учасників, про час та місце проведення зборів та про порядок денний, навіть до видачі довіреності від 17.11.06 р.
Отже, загальні збори учасників ТОВ «Наталі»28.11.2006 року проведені з порушенням встановленого законом та статутом порядку проведення загальних зборів учасників, чим порушені права учасників товариства, зокрема ОСОБА_1, на участь в управлінні справами товариства шляхом участі в органах управління, зокрема зборах учасників товариства, право одержання інформації про проведення загальних зборів учасників товариства та про порядок денний, право ознайомитися із документами до моменту проведення загальних зборів, право голосувати на засіданні з питань порядку денного, право передати свої повноваження на зборах іншому учаснику або представникові іншого учасника товариства, а також права передбаченим законом способом вплинути на результат прийняття оскаржуваного рішення загальних зборів.
Відповідно до ст. 88 ГК України та ст. 116 ЦК України учасники господарського товариства мають право брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами.
Відповідно до ст. 58 Закону України «Про господарські товариства»кожен з учасників товариства має право голосувати на засіданні загальних зборів пропорційно розміру своєї частки в статутному (складеному) капіталі товариства.
Вирішуючи спір, суд враховує також наступне:
статтею 1 Господарського процесуального кодексу України встановлено право підприємств та організацій, а також у випадках, передбачених законодавчими актами України, фізичних осіб, звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів. Із змісту ст.12 ГПК України слідує, що господарський суд розглядає спори, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів та з інших підстав, а також спори про визнання недійсним актів з підстав, зазначених у законодавстві.
Рішення загальних зборів господарського товариства є за своєю правовою природою актом, оскільки породжують певні правові наслідки, спрямовані на регулювання господарських відносин, і мають обов’язковий характер для суб’єктів цих відносин.
ОСОБА_1 є учасником ТОВ «Наталі»з долею й його статутному фонді (капіталі) 70 %.
Прийняття відповідачем рішення без участі ОСОБА_1 порушує корпоративні права позивача, передбачені ст. 167 Господарського кодексу України та ст. 10 Закону України "Про господарські товариства", зокрема, право на участь в управлінні господарською організацією особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) цієї організації, а також прямо порушує порядок відчуження належного відповідачеві майна, встановлений його статутом.
Встановлені законом вимоги до порядку скликання зборів акціонерів, реєстрації акціонерів та порядку проведення загальних зборів мають завданням забезпечити власникам акцій реальну можливість реалізувати своє право на участь у зборах. Тому недотримання вказаних вище вимог закону є підставою для визнання прийнятих на загальних зборах рішень недійсними, оскільки це істотно вплинуло на здійснення позивачем, як акціонером, своїх корпоративних прав та прийняття зборами рішень, які в силу закону були неправомочними.
Крім того, відповідно до ст. 92 ЦК України, юридична особа набуває прав та обов’язків та здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону.
Відповідно до п. 2.1 Статуту ТОВ «Наталі»головною метою діяльності товариства є одержання прибутку від господарської діяльності по насиченню ринку товарами та послугами.
Кредитний договір № 11085765000 від 29.11.06 р. та договір поруки не можуть відповідати інтересам ТОВ «Наталі»та укладені не з метою отримання прибутку та насичення ринку товарами та послугами.
Кредитний договір укладений між АКІБ «УкрСіббанк»між ФОП ОСОБА_3, отже кредитні кошти у сумі 300 000,00 доларів США отримані ОСОБА_3 з метою поповнення оборотних коштів та забезпечення поточної діяльності саме позичальника, а не ТОВ «Наталі».
Таким чином, на підставі викладеного, порушене право позивача підлягає захисту, рішення загальних зборів акціонерів ТОВ «Наталі», оформлене протоколом зборів учасників від 28.11.2006р. суперечить наведеному вище законодавству.
Враховуючи вищевикладене, пояснення представника позивача, наявні матеріали справи, господарський суд дійшов висновку щодо задоволення позову у повному обсязі.
Судові витрати: державне мито України, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу та витрати по оплаті юридичних послуг підлягають віднесенню на відповідача, тому як спір доведений до суду з його вини.
Керуючись Законом України «Про господарські товариства», ст.ст. 22, 44, 47, 49, 82 - 85 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати недійсним рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю “Наталі”, яке оформлене протоколом зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю “Наталі” № 2 від 28.11.2006 р.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Наталі” (69035 м. Запоріжжя пр. Леніна, 186, код ЄДРПОУ 13614583, розрахункові рахунки в матеріалах справи відсутні) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1, розрахункові рахунки в матеріалах справи відсутні) 85 (вісімдесят п’ять) грн.00 коп. державного мита та 118 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
(Рішення оформлено відповідно до вимог ст. 84 ГПК України та підписано 12.10.2009р.)
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
Суддя С.С. Дроздова