Справа № 2-3930/2009 р.
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 вересня 2009 року суд Жовтневого району м. Харкова в складі:
головуючого судді Чижиченко Д.В.
при секретарі Бухтіяровій О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Харкові цивільну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства „Сведбанк” в особі Харківського відділення № 4 ВАТ „Сведбанк” до ОСОБА_1 про стягнення боргу, -
В С Т А Н О В И В:
20.07.2009 року до Жовтневого районного суду м. Харкова з позовною заявою звернувся позивач та просить суд ухвалити рішення яким, стягнути з відповідача на користь ВАТ «Сведбанк» в особі ХВ ВАТ «Сведбанк» суму заборгованості по кредитному договору № 2005/0707/50-12718 від 13.07.2007 р. у розмірі 13 800, 47 грн.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 13.07.2007 р. між Акціонерним комерційним банком „ТАС – Комерцбанк” та ОСОБА_1 був укладений кредитний договір № 2005/0707/50-12718, відповідно до умов якого, банк надав клієнту грошові кошти (кредит) у розмірі 13 430, 00 грн. на строк з 13.07.2007 р. по 13.07.2010 р. і на умовах, передбачених кредитним договором, а клієнт зобов’язався повернути кредит, сплатити проценти за користування ним та виконати свої зобов’язання у строк і на умовах, передбачених кредитним договором. Відповідно до п. 1.1 Статуту ВАТ „Сведбанк”, затвердженого 15.10.2007 р., змінено найменування АКБ „ТАС-Комерцбанк” на ВАТ „Сведбанк”, тому Харківську Філію АКБ „ТАС-Комерцбанк” перереєстровано на Харківське відділення ВАТ „Сведбанк”, відповідно позивачем є Харківське відділення ВАТ „Сведбанк”. Підставою звернення з позовними вимогами є невиконання відповідачем зобов’язання щодо дотримання строків погашення кредиту та сплати процентів згідно умов п. 2.1.1. кредитного договору. Відповідно до умов п. 7.1. договору за порушення клієнтом строків здійснення платежів на погашення кредиту та (або) несплату процентів за користування кредитом клієнт сплачує пеню у розмірі подвійної ставки НБУ, що діє на момент прострочення відповідного платежу від суми відповідного простроченого платежу за кожний день прострочення. Також, відповідно п. 7.2. кредитного договору клієнт сплачує штраф у розмірі 2 % від суми наданого кредиту за кожен випадок порушення умов, передбачених п. 4.2 кредитного договору. У зв’язку з невиконанням відповідачем своїх зобов’язань по вказаному кредитному договору банком на його адресу було направлено листа про те, що ХВ ВАТ „Сведбанк” у відповідності з умовами п. 5.2 договору змінює строки повернення кредиту, строк виконання відповідачем своїх зобов’язань (по поверненню кредиту, сплаті процентів за користування ним, сплаті комісій) буде вважатися таким, що настав, на десятий календарний день з дня направлення банком цього листа. Тобто, строк виконання відповідачем зобов’язань (по поверненню кредиту, сплаті процентів за користування ним, сплаті комісій) вважитися таким, що настав. На цей час сума заборгованості відповідачем не сплачена, станом на 12.03.2009 р. сума заборгованості ОСОБА_1 за кредитним договором № 2005/0707/50-12718 від 13.07.2007 р. становить 13 800, 47 грн.
Представник позивача ОСОБА_2, діюча за дорученням № 260 від 05.02.2009 р., в судове засідання не з”явилась, надала до суду письмову заяву з проханням розглянути справу за її відсутності, позовні вимоги підтримала у повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з’явився, про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчать зворотні данні, які знаходяться в матеріалах справи. Зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.
Суд, дослідивши заяву представника позивача, матеріали справи, приходить до висновку про законність і обґрунтованість позовних вимог та можливість їх задоволення, виходячи з наступного.
Так, 13.07.2007 р. між Акціонерним комерційним банком „ТАС – Комерцбанк” та ОСОБА_1 був укладений кредитний договір № 2005/0707/50-12718, відповідно до умов якого, банк надав клієнту грошові кошти (кредит) у розмірі 13 430, 00 грн. на строк з 13.07.2007 р. по 13.07.2010 р. і на умовах, передбачених кредитним договором, а клієнт зобов’язався повернути кредит, сплатити проценти за користування ним та виконати свої зобов’язання у строк і на умовах, передбачених кредитним договором. Вищевикладене підтверджується наданим суду кредитним договором № 2005/0707/50-12718 від 13.07.2007 р.
Факт отримання кредиту відповідачем у ВАТ „Сведбанк” на суму 13 430, 00 грн. підтверджується анкетою-заявою відповідача.
Згідно до п. 1.1 Статуту ВАТ „Сведбанк”, затвердженого 15.10.2007 р., змінено найменування АКБ „ТАС-Комерцбанк” на ВАТ „Сведбанк”, тому Харківську Філію АКБ „ТАС-Комерцбанк” перереєстровано на Харківське відділення ВАТ „Сведбанк”, відповідно позивачем є Харківське відділення ВАТ „Сведбанк”.
Відповідно до п. 8.6 кредитного договору, спори, що виникають з цього договору, вирішуються в судових органах за місцем знаходження банку. Згідно змісту кредитного договору банк, яким надано кредит позичальнику, - Харківське відділення № 4 ВАТ „Сведбанк”, зареєстрований та фактично розташований по вул. Полтавський шлях, 161 на території Жовтневого району м. Харкова.
п. 7 ст. 110 ЦПК України передбачено, що позови, виникаючи з діяльності філії або представництва юридичної особи, можуть пред’являтися також за їх місцезнаходженням.
Згідно положень ст. 95 ЦК України філією є обособлений підрозділ юридичної особи, розташованої за межами місцезнаходження організації та здійснюючій усі або часткові його функції.
Суду надано Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи ВАТ „Сведбанк” № 452528, що знаходиться у м. Києві, вул. Комінтерну, 30 та зареєстровано у Шевченківській районній у м. Києві державній адміністрації 31.10.1991 р., найменування юридичної особи змінено 03.12.2007 р.
Також суду надана довідка № 6832 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) у відношенні ВАТ „Сведбанк”.
Підставою звернення з позовними вимогами є невиконання відповідачем зобов’язання щодо дотримання строків погашення кредиту та сплати процентів згідно умов п. 2.1.1. кредитного договору. Відповідно до умов п. 7.1. договору за порушення клієнтом строків здійснення платежів на погашення кредиту та (або) несплату процентів за користування кредитом клієнт сплачує пеню у розмірі подвійної ставки НБУ, що діє на момент прострочення відповідного платежу від суми відповідного простроченого платежу за кожний день прострочення. Також, відповідно п. 7.2. кредитного договору клієнт сплачує штраф у розмірі 2 % від суми наданого кредиту за кожен випадок порушення умов, передбачених п. 4.2 кредитного договору.
У зв’язку з невиконанням відповідачем своїх зобов’язань по вказаному кредитному договору банком на його адресу було направлено листа про те, що ХВ ВАТ „Сведбанк” у відповідності з умовами п. 5.2 договору змінює строки повернення кредиту, строк виконання відповідачем своїх зобов’язань (по поверненню кредиту, сплаті процентів за користування ним, сплаті комісій) буде вважатися таким, що настав, на десятий календарний день з дня направлення банком цього листа. Строк виконання відповідачем зобов’язань вважається таким, що настав. На цей час сума заборгованості відповідачем не сплачена.
Станом на 12.03.2009 р. сума заборгованості ОСОБА_1 за кредитним договором № 2005/0707/50-12718 від 13.07.2007 р. становить 13 800, 47 грн.
Вищевказаний розмір заборгованості ОСОБА_1 перед позивачем підтверджується розрахунком по кредитному договору станом на 12.03.2009 р. за підписом директора Харківського відділення № 4 ВАТ „Сведбанк”.
Згідно вимогам ч. 1 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа зобов’язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов’язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до ст. 509 ЦК України зобов’язанням визнається правовідношення, на підставі якого одна сторона (боржник) зобов’язується на користь другої сторони (кредитора) певні дії (передати майно, виконати роботу, надати послуги, виплатити грошові кошті та ін.) або утриматися від певних дій, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його зобов’язань.
Згідно вимогам ст. 526 ЦК України зобов’язання повинні виконуватися належним чином згідно з умовами договору та вимогами ЦК України.
Згідно вимогам ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо в зобов’язанні встановлений термін (дата) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей термін (дату).
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов’язання.
Боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь період прострочення, а якщо за порушення зобов’язання встановлена неустойка (штраф, пеня), то вона підлягає стягненню з відповідача в повному розмірі, незалежно від стягнення збитків, на підставі ст. 624 ЦК України.
У зв’язку з вищенаведеним суду надані безперечні докази того, що непогашення відповідачем ОСОБА_1 заборгованості перед банком по договору № 2005/0707/50-12718 від 13.07.2007 року свідчить про грубе порушення відповідачем вимог ст. 525 ЦК України, яка встановлює неприпустимість односторонньої відмови від виконання зобов’язань.
Згідно ст. 4 ЦПК України, здійснюючи правосуддя суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб визначений законом України.
Аналізуючи наведені обставини, суд приходить до висновку про задоволення вимог позивача, стягнення зі ОСОБА_1 грошових коштів в розмірі 13 800, 47 гривень в якості заборгованості за кредитним договором, так як відповідачем були суттєво порушені пункти вказаного договору щодо його зобов’язань по погашенню кредиту та сплати відсотків за користування ним.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 212 - 215, 224-226 ЦПК України, ст.ст.509, 525, 526, 530, 624, 625, ч. 1 ст. 1054 ЦК України суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов Відкритого акціонерного товариства „Сведбанк” в особі Харківського відділення № 4 ВАТ „Сведбанк” до ОСОБА_1 про стягнення боргу - задовольнити.
Стягнути зі ОСОБА_1 на користь Відкритого акціонерного товариства „Сведбанк” в особі Харківського відділення ВАТ „Сведбанк” (рахунок № 29099001092001 у Харківському відділенні ВАТ “Сведбанк”, МФО 300164, кодж 19356810) суму заборгованості по кредитному договору № 2005/0707/50-12718 від 13.07.2007 р. у розмірі 13 800, 47 (тринадцять тисяч вісімсот) гривень 47 копійок.
Судові витрати, а саме: судовий збір у розмірі 138, 00 (сто тридцять вісім) гривень 00 копійок та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у розмірі 252, 00 (двісті п”ятдесят дві) грн. 00 коп. стягнути з ОСОБА_3 на користь Відкритого акціонерного товариства „Сведбанк” в особі Харківського відділення ВАТ „Сведбанк”.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя Чижиченко Д.В.