Судове рішення #6395796


 

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД  


справа №2а-2870/09/1370  

ПОСТАНОВА  

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

 

22 вересня 2009 року                                   Львівський окружний адміністративний суд  


в складі  

головуючої - судді                                                                Потабенко В.А.  

при секретарі судового засідання                                     Слиш О.Я.,  


з участю представників сторін:

від позивача –  Жидков Ю.В., згідно доручення,

від відповідача – Задорожній І.В.,  


розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом Закритого акціонерного товариства "Торгова група "Тиса" до Державної податкової інспекції (надалі - ДПІ) в Личаківському районі Львівської області, Управління державного казначейства у Личаківському районі м. Львова Головного управління Державного казначейства України у Львівській області про стягнення суми бюджетної заборгованості з податку на додану вартість,  


ВСТАНОВИВ:  


ЗАТ "Торгова група "Тиса" звернулось до адміністративного суду із позовом, в якому просить стягнути з відповідача – ДПІ в Личаківському районі м. Львова суму бюджетної заборгованості по податку на додану вартість в розмірі 201155 грн. та зобов'язати відповідача протягом п'яти днів подати до управління Державного казначейства у Личаківському районі м. Львова висновок про відшкодування суми бюджетної заборгованості з податку на додану вартість.

 В ході судового розгляду 22.09.2009 року позивачем було уточнено позовні вимоги, просить зобов’язати ДПІ в Личаківському районі м. Львова подати протягом п’яти днів після набрання законної сили відповідним судовим рішенням до Управління державного казначейства в Личаківському районі м. Львова висновок із зазначенням сум податку на додану вартість, які підлягають бюджетному відшкодуванню в розмірі 201 155,00 грн., та зобов’язати Управління державного казначейства в Личаківському районі м. Львова перерахувати на поточний рахунок вищевказану суму бюджетної  заборгованості з податку на додану вартості.

 В обґрунтування своїх вимог покликається на те, що за результатами виїзної позапланової перевірки ЗАТ "ТГ "Тиса" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість ДПІ в Личаківському районі м. Львова  17 жовтня 2008 року складено акт №413/23-4/30053266, згідно якого встановлено, що в порушення п.п. 7.7.2, ст.7 Закону України №168/97-ВР від 03.04.1997 року "Про податок на додану вартість", ЗАТ ТГ "Тиса" завищило заявлену суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень 2008 року на 172629 грн. та сума податку на додану вартість, яка підлягатиме до відшкодування на розрахунковий рахунок, після отримання відповідей про загальні відомості про основних постачальників, згідно яких податковий кредит буде підтверджено податковими зобов’язаннями, складатиме за серпень 2008 року 201 155,00 грн. Оскільки податковий орган не подав у п’ятиденний термін після закінчення перевірки до органу Державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню, в свою чергу Управління державного казначейства не здійснило перерахування коштів з бюджету на рахунок ЗАТ "Торгова група "Тиса", що с свою чергу негативно відображається на платоспроможності підприємства.

 До участі у справі в якості другого відповідача було залучено Управління державного казначейства у Личаківському районі м. Львова Головного управління Державного казначейства України у Львівській області.

В судовому засіданні представник позивача уточнені позовні вимоги підтримав повністю. Просив позов задовольнити.  

 В судовому засіданні представник відповідача – ДПІ в Личаківському районі м. Львова - позов заперечив з тих підстав, що в ході проведення виїзної позапланової перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість було надіслано запити контрагентам ЗАТ "ТГ "Тиса". Оскільки відповіді на таки ще не поступили, ДПІ в Личаківському районі не мала можливості подати до УДК в Личаківському районі м. Львова висновок про відшкодування суми ПДВ. Письмових заперечень відповідачем надано не було.

Представник відповідача – Управління державного казначейства в Личаківському районі м. Львова - в судове засідання не з'явився. На адресу суду надійшло письмове заперечення на позов, з якого вбачається, що відповідач позов не визнає та вважає, що облік податків, зборів та інших платежів до бюджетів по платниках податків та стану їх розрахунків з бюджетами здійснює податкова служба, тому Державне казначейство в Личаківському районі м. Львова не несе відповідальності за дії органів, що здійснюють повернення та відшкодування податкових платежів.

Заслухавши пояснення представників сторін, оглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.  

Закрите акціонерне товари товариство "Торгова група "Тиса" 15.08.2003 року зареєстроване виконавчим комітетом Львівської міської ради, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію № 380217 /а.с. 6/. Товариству присвоєно ідентифікаційний код 30053266. 02 вересня 2003 року відповідач зареєстрований  платником податку на додану вартість, свідоцтво № 18078273 /а.с. 8/.

В судовому засіданні встановлено, що позивачем за серпень 2008року в рядку 25 Податкової декларації з податку на додану вартість від 19.08.2008 року заявлено до відшкодування 373784,00 грн.  

ДПІ в Личаківському районі м. Львова з 10.10.2008 року по 16.10.2008 року проводилася позапланова виїзна документальна перевірка ЗАТ "Торгова група "Тиса" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахункових рахунок платника в банку за серпень 2008 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалась в травні-липні 2008 року. В результаті даної перевірки було складно акт  від 17.10.2008 року № 413/23-4/30053266. У висновках перевірки встановлено, що на порушення п.п.7.7.2, п.7.7, ст.7 Закону України №168/97-ВР від 03.04.1997 року "Про податок на додану вартість", ЗАТ "ТГ "Тиса" завищено заявлену суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень 2008 року на 177269,00 грн. Відтак, сума податку на додану вартість, яка підлягатиме відшкодуванню на розрахунковий рахунок, після отримання відомостей про загальні відомості про основних постачальників, згідно яких податковий кредит буде підтверджено податковими зобов’язаннями, складатиме за серпень 2008 року – 201155,00 грн.  

На  підставі зазначеного акту було винесено податкове-рішення № 0000912340/0 про зменшення суми бюджетного відшкодування по податку на додану вартість на 172269,00 грн. /а.с.9/.

Відповідно до 7.7.5. п.7.7. ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" №168/97-ВР від 03.04.1997 року, з наступними змінами та доповненнями (надалі – Закон), протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування. Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. У відповідності до вимог підп.7.7.6 п.7.7 статті 7 зазначеного Закону , на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.  

 Таким чином, із аналізу вказаних норм закону вбачається, що право у позивача на бюджетне відшкодування виникає через 40 днів після отримання податкової декларації з податку на додану вартість податковим органом.  

 Як вбачається з наявної у матеріалах справи декларації з податку на додану вартість за серпень 2008 року,  по ній пройшов строк на здійснення бюджетного відшкодування за висновком податкового органу.

 Нормами Наказу Державної податкової адміністрації України № 350 від 18.08.2005 року «Про затвердження методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість», на який посилається ДПІ в Личаківському районі м. Львова, проведення зустрічних перевірок визначено як обов’язок податкових органів. Однак, Закон України «Про податок на додану вартість» не ставить відшкодування податку на додану вартість в залежність від проведення податковими органами перевірок. Призначення податковим органом перевірки платника податку не може продовжити визначений законом термін відшкодування податку на додану вартість з Державного бюджету України.

 Слід також зазначити, що згідно до п.1.8 ст. 1 Закону, бюджетне відшкодування - це сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у визначених законом випадках.

 Відповідно до підп.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності — зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.  

 Згідно з підп.7.7.2 п.7.7 ст.7 зазначеного Закону, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:  

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг);  

б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

 Як вбачається із матеріалів справи, у позивача за період з травня по липень 2008 року наявне від'ємне значення податку на додану вартість.  

 Згідно пункту 6.2. «Порядку відшкодування податку на додану вартість», затвердженого наказом ДПА України та Головного управління Державного казначейства України від 02.07.1997 року № 209/72 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.07.1997 року за № 263/2067), із наступними змінами та доповненнями, платник податку має право у будь-який момент після виникнення бюджетної заборгованості звернутися до суду з позовом про стягнення коштів бюджету.  

 Таким чином, позивач правомірно сформував собі податковий кредит та заявив до бюджетного відшкодування суми податку на додану вартість 201155,00 грн. за податкові періоди травень-липень 2008 року, що, крім іншого, підтверджено висновками ДПІ в Личаківському районі м. Львова.  

Приймаючи до уваги, що Закон України "Про податок на додану вартість" підставою для отримання відшкодування визначив тільки дані податкової декларації за звітний період і не передбачає надання даних податкових декларацій контрагентів платника податків, твердження відповідача – ДПІ в Личаківському районі м. Львова є неправомірними. Водночас, цей Закон не ставить в залежність отримання бюджетного відшкодування платником податків від податкового обліку (стану) інших осіб і фактичної сплати контрагентами податку на додану вартість до бюджету. Питання від'ємного значення ПДВ поширюється тільки на окремо взятого платника податків і не ставить цей факт у залежність від розрахунків з бюджетом третіх осіб.

Якщо контрагент не виконав свого зобов'язання по сплаті ПДВ до бюджету, то це тягне відповідальність та негативні наслідки саме щодо цієї особи. Зазначена обставина не є підставою для позбавлення платника податку права на відшкодування податку на додану вартість у разі, якщо останній виконав весь перелік умов щодо отримання такого відшкодування та мА належні підтвердження розміру свого податкового кредиту.       

 За таких обставин, суд вважає, що уточнені позовні вимоги підставні і обґрунтовані, а тому адміністративний позов належить задовольнити.

 Щодо судових витрат, зокрема судового збору, який був сплачений позивачем в сумі 1503,40 грн., то, у відповідності до вимог ст.94 КАС України, такі належить стягнути в користь ЗАТ "Торгова група "Тиса" з Державного бюджету України.  

Керуючись ст.ст. 7-14, 18, 19, 69-71, 86, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд -  


П О С Т А Н О В И В :  


позов задовольнити повністю.  

Зобов'язати Державну податкову інспекцію в Личаківському районі м. Львова подати протягом п’яти днів після набранням законної сили рішенням суду до Управління державного казначейства в Личаківському районі м. Львова Головного управління Державного казначейства України у Львівській області відповідний висновок із зазначенням суми податку на додану вартість, яка підлягає бюджетному відшкодуванню в користь Закритого акціонерного товариства "Торгова група "Тиса" в розмірі 201 155 (двісті одна тисяча сто п’ятдесят п’ять) гривень 00 коп.

Стягнути з Державного бюджету України через Управління Державного казначейства в Личаківському районі м. Львова Головного управління Державного казначейства України у Львівській області в користь Закритого акціонерного товариства "Торгова група "Тиса", код ЄДРПОУ 30053266, на поточний рахунок 26005015333980 в філії ЗРУ ВАТ "Банк "Фінанси та кредит", МФО 325923, суму бюджетної заборгованості з податку на додану вартість в розмірі 201 155 (двісті одна тисяча сто п’ятдесят п’ять) грн. 00 коп.

Стягнути із Державного бюджету України на користь Закритого акціонерного товариства "Торгова група "Тиса" 1503 (одна тисяча п’ятсот три) гривні 40 копійок судових витрат.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови виготовлений 27.09.2009 року.


           

Суддя                                       (Підпис)    

З оригіналом звірено  

Суддя     Потабенко В.А.  























Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація