Справа № 2-6626/09
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2009 р.
Малиновський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого – судді Гуревського В.К.,
при секретарі судового засідання – Кузнєцовій Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Одеської міської ради про визнання права власності на квартиру, -
в с т а н о в и в :
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до Малиновського районного суду з позовом про визнання права власності на квартиру, що розташована за адресою: Одеса, АДРЕСА_1. Позивачка зазначила, що в процесі експлуатації спірної квартири нею було проведено капітальний ремонт в результаті якого були демонтовані тимчасові перегородки в кімнатах через що квартира перетворилась в 4 кімнатну та загальна площа квартири збільшилась та стала складати 158, 8 кв. м., жила - 109,1 кв.м. у зв’язку з чим вона просить визнати за нею право власності на 4-кімнатну квартиру, що розташована за адресою: Одеса, Одеса, АДРЕСА_1, загальною площею 158, 8 кв.м., житловою – 109,1 кв.м.
Позивачка подала суду заяву, відповідно до якої просила справу розглянути у її відсутність та надала згоду, в разі неявки відповідача, на ухвалення заочного рішення по справі.
Представник відповідача виконавчого комітету Одеської міської ради в судове засідання не з’явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся у встановленому законом порядку, поважних причин неявки у судове засідання суду не представив. Суд у зв’язку з неявкою відповідача та неповідомленням про поважні причини такої неявки в судове засідання в порядку статті 169 ЦПК України, зі згоди позивача ухвалює рішення про заочний розгляд справи, що відповідає положенням ст.224 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
На підставі договору купівлі-продажу від 15.11.1995р. ОСОБА_1 придбала у власність квартиру за № 14 по вул. Артилерійській в м. Одесі. Право власності на зазначену квартиру, що виникло на підставі договору зареєстроване в КП «ОМБТІ та РОН» 17.11.1995р. за № 157 пр. стор. 72 реєстр. 167.
Відповідно до технічного паспорту на квартиру від 18.01.1996р. квартира складалась з 5 жилих кімнат загальною площею 153, 5 кв.м., жилою – 77, 4 кв.м.: жилі кімнати 1 – 24,3 кв.м., 2 – 10,8 кв., 3 – 7, 7 кв.м, 4 – 9,8 кв.м., 5 – 24,8кв.м.; кухні 6 – 11,6 кв.м, 7 – 7, 5 кв.м., 8 – 15,0 кв.м.; ванна кімната 10 – 4,5 кв.м; туалет 11 – 1,8 кв.м; коридори 12 – 1, 5 кв.м., 14 – 11,4 кв.м., 15 – 10,7 кв.м, 16 – 5,7 кв.м; кладовки 13 – 1, 5 кв.м., самовільно приєднані кладовки: 17 – 1,2 кв.м., 17 – 1,2 кв.м.
Згідно зі ст. 47 Конституції України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.
У зв’язку з тим, що зазначена квартира до її купівлі мала статус комунальної, в якій проживало три сім’ї вона була улаштована тимчасовими перегородками та великою кількістю допоміжних приміщень.
Так, в процесі експлуатації квартири для поліпшення умов проживання позивачкою було проведено капітальний ремонт в результаті якого були демонтовані тимчасові перегородки в кімнатах через що жилі кімнати 5 – 24,8кв.м., 4 – 9,8 кв.м. та коридор 16 – 5,7 кв.м перетворились в жилу кімнату 6 площею 42, 8 кв.м.; жилі кімнати 2 – 10,8 кв., 3 – 7, 7 кв.м та коридор 15 – 10,7 кв.м перетворились в жилу кімнату 7 площею 30,3 кв.м; жила кімната 1 – 24,3 кв.м залишилась жилою кімнатою 8 – 24,3 кв.м.; кухня 6 – 11,6 кв.м переобладнана в жилу кімнату 4 – 11,6 кв.м.; кухні 7 – 7, 5 кв.м., 8 – 15,0 кв.м, коридор 12 – 1, 5 кв.м. та кладова 13 – 1, 5 кв.м переобладнані в кухню 3 – 19,8 кв.м та санвузол 2 – 5,1 кв.м.; за рахунок переобладнання самовільно приєднаних комор 17 – 1,2 кв.м., 17 – 1,2 кв.м. збільшилась площа коридору 1 на 1,2 кв.м. та влаштовано санвузол 9 – 1 кв.м.
Таким чином, після проведеного переобладнання квартира перетворилась в 4 кімнатну та у зв’язку з демонтуванням великої кількості перегородок, приєднання комор, а також демонтування трьох камінів, які були розташовані в кімнатах загальна площа квартири стала складати 158, 8 кв. м., жила - 109,1 кв.м
Згідно зі ст. 383 ЦК України власник житлового будинку, квартири має право використовувати помешкання для власного проживання, проживання членів своєї сім'ї, інших осіб і не має права використовувати його для промислового виробництва. Відповідно до ч. 2 ст. 383 ЦК України в ласник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.
Прав власників інших квартир реконструкція квартири № 14 не порушує, про що свідчить відсутність претензій з боку співвласників квартир зазначеного житлового будинку протягом 14 років. Крім того, з технічної документації та висновку вбачається, що фактично відбулося поновлення квартиру до її первинного стану.
У справі призначалась та була проведена судова будівельно-технічна експертиза, на вирішення якої були поставлені наступні питання: Чи не порушує санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку самовільне переобладнання квартири, що розташована за адресою: Одеса, АДРЕСА_1? Чи можливе збереження та експлуатація самовільно переобладнаної 4 кімнатної квартири, що розташована за адре-
сою: Одеса, АДРЕСА_1? Чи не порушує самовільне переобладнання квартири, що розташована за адресою: Одеса, АДРЕСА_1 прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку?
За результатами експертного дослідження було складено висновок № 8552 відповідно до висновків якого квартира, що розташована за адресою: Одеса, АДРЕСА_1 переобладнана з п’яти кімнатної в чотири кімнатну та може експлуатуватися в цій якості оскільки відповідає санітарно-технічним вимогам і правилам. Переобладнання виконане в рамках квартири до реконструкції. Зміна площі квартири після переобладнання пов’язана зі знесенням не несучих перегородок. Інсоляція нижче розташованої квартири не порушена.
Задовольняючи позов, суд виходить з того, що згідно статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема визнання права. Загальними засадами цивільного законодавства згідно ст. 3 ЦК України є, зокрема, неприпустимість позбавлення права власності, крім випадків, встановлених Конституцією України та законом; судовий захист цивільного права та інтересу; справедливість, добросовісність та розумність. Згідно ст. 392 ЦК України власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно зі ст. 217 ЦПК України суд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, вжити заходів для забезпечення його виконання, про що зазначає в рішенні.
Відповідно до ст. 2 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” Державний реєстр прав на нерухоме майно та їх обмежень (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, яка містить відомості про речові права на нерухоме майно, їх обмеження, суб'єктів речових прав, технічні характеристики об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд тощо), кадастровий план земельної ділянки, а також відомості про правочини, вчинені щодо таких об'єктів нерухомого майна. Згідно з ч. 6 ст. 12 зазначеного Закону порядок ведення Державного реєстру прав встановлюється Кабінетом Міністрів України. У ч.5 Прикінцевих Положень Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” вказано, до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об’єктів нерухомості проводиться підприємствами бюро технічної інвентаризації. Наказом Міністерства юстиції України “Про затвердження Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно” від 07.02.2007 року встановлено, що з метою належного забезпечення захисту права власності на нерухоме майно фізичних та юридичних осіб до запровадження єдиної системи державної реєстрації прав власності на нерухоме майно та до введення в дію Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ) здійснюють реєстрацію прав власності на нерухоме майно, відповідно до затвердженого цим наказом Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно, яке визначає порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні та спрямоване на забезпечення визнання та захисту цих прав (п.1.1.).
За переліком правовстановлюючих документів, на підставі яких проводиться реєстрація прав власності на об’єкти нерухомого майна, що міститься у Тимчасовому положенні про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, що затверджений Наказом Міністерства Юстиції України від 07.02.2002 р., із змінами, внесеними згідно з Наказом Мін'юсту № 36/5 від 17.05.2004 р., рішення суду є правовстановлюючим документом для визнання права власності особи.
Таким чином, суд вважає, що зібрані по справі докази та встановлені судом фактичні обставини справи дозволяють задовольнити позов у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 1, 3, 16, 376, 392 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 60, 61, 169, 212-215, 217, 224-226 ЦПК України, СУД -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2 право власності на 4-кімнатну квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_2, загальною площею 158, 8 кв.м., житловою – 109,1 кв.м.
Встановити порядок виконання рішення, згідно з яким, після набрання ним законної сили воно є підставою для реєстрації права власності за ОСОБА_2 на квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_2, загальною площею 158, 8 кв.м, житловою 109,1 кв.м, та включає жилу кімнату 4 – 24,3 кв.м., жилу кімнату 3 – 30, 3 кв.м., жилу кімнату 2 – 42, 8 кв.м., жилу кімнату 1 – 11, 7 кв.м., кухні 19, 8 кв.м., коридор 12, 6 кв.м., 8.7 кв.м., санвузол, 5, 1 кв.м., туалет 1 кв.м. балкон 2,5 кв.м.
Рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача шляхом звернення із заявою про перегляд заочного рішення протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційному суду через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення та подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, або шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення у порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
СУДДЯ: В.К.Гуревський