Справа № 2а-1936/09/1203
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 травня 2009р. суддя Артемівського районного суду м. Луганська Сторожук Т.А. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська, третя особа Головне Управління Державного казначейства України в Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання виплатити підвищення до пенсії ,
встановив :
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська щодо виплати за період з 22.05.2008р. по 31.12.2008р. підвищення до пенсії згідно Закону України „Про соціальний захист дітей України” та зобов’язати відповідача виплатити йому підвищення до пенсії за вищевказаний період в сумі 708,20 грн.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що він має правовий статус дитини війни, відповідач має виплачувати йому підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, передбачене ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни", однак, таке підвищення йому не виплачується і такими діями відповідача порушено його майнові права.
Сторони у судове засідання не з’явилися, надали суду заяви про слухання справи в порядку письмового провадження у їх відсутність: позивач на своїх вимогах наполягав; представник відповідача з вимогами позивача не згодний; представник третьої особи не з’явився, причини неявки суду не повідомив, заперечень проти позову не надав, про час слухання справи був повідомлений належним чином.
Судом постановлено слухати справу в порядку письмового провадження.
Суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач має правовий статус дитини війни, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 від 21.09.1994р.
Позивач звернувся до відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська із заявою про перерахунок та виплату підвищення до пенсії за віком, як дитині війни, але відповідачем йому було відмовлено у перерахунку та виплаті підвищення до пенсії, як дитині війни, свою відмову мотивував тим, що відповідно до ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни" дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком. Відповідно до ЗУ „Про Державний бюджет України на 2007 рік", фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Норми ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни" є діючими з 09.07.2007 року. Разом з тим, у 2007 році не були прийняті нормативні акти на виконання вказаних вимог закону, не було встановлено порядок виплати таких підвищень. Крім того, ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25 років, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розміру пенсій, визначених відповідно до цього Закону. У 2007р. законодавчо не було врегульовано питання стосовно фінансування виплати підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком „Дітям війни”. Пенсійний фонд України має свій бюджет, яким передбачені витрати , пов’язані з виплатою пенсій та інших державних соціальних допоміг найменш забезпеченим верстам населення та затверджується не Верховною Радою України, а Кабінетом Міністрів України у 2007р. не містив положень щодо виплати підвищення до пенсії „дітям війни” у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком і виділення коштів на фінансування таких виплат в бюджеті Пенсійного фонду України на 2007р не було передбачено. З цього виходить що бюджет Пенсійного фонду України та пов’язані з ним витрати формується окремо від Державного бюджету України на відповідний рік. Законодавством України визначено, що фінансування ст. 6 ЗУ „Про соціальний захист дітей війни” проводиться з Державного бюджету, а не з бюджету ПФУ, таким чином не визначений законом механізм розрахунку підвищення. П 8 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” установлено, що дітям війни до пенсії або щомісячно чи державної соціальної допомоги , що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня - 48,10грн., з 1 липня – 48,20грн, та з 1 жовтня – 49,80грн. Таким чином, для перерахунків або підвищення пенсій не має законних підстав.
Судом встановлено:
Відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року № 2195-ІУ, що набрав чинності 01 січня 2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. внесено зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», зокрема статтею 6 вказаного Закону після внесення змін передбачалось, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошовою утримання ; державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2ОО8 від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України», Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. щодо внесенім змін до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Таким чином, вимоги позивача щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська здійснити перерахунок підвищення до пенсії «дитини війни» за період з 22 травня по 31 грудня 2008р підлягають задоволенню.
Статтею 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» був затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність: з 01 січня – 470,00 грн., з 01 квітня - 481 грн., з 01 липня- 482,00грн., з 01 жовтня – 498,00грн.
Відповідач в 2008р. здійснював виплати позивачу до пенсії, але в зменшеному розмірі - 10% мінімальної пенсії за віком., а саме: з 1 січня -47,00грн., з 1 квітня -48,10грн., з 1 липня – 48,20грн, з 1 жовтня – 49,80грн.
Враховуючи, що позивачу починаючи з 01.01.2008 року сплачується підвищення до пенсії у розмірі 10 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за період з 22.05.2008 року до 31.12.2008 року відповідач повинен донарахувати позивачу 780,40грн.
Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим для виконання на всій території України, остаточним, і воно не може бути оскаржене та має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними .
Дії відповідача по звуженню майнових прав позивача щодо невиплати йому підвищення до пенсії за віком, як дитині війни, за вказаний період є протиправними, а порушене право позивача підлягає судовому захисту.
Суму невиплаченого позивачу підвищення до пенсії за період з 22 травня по 31 грудня 2008р в розмірі 708,20 грн. слід стягнути за рішенням суду.
На підставі ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей України”, Закону України „Про Державний бюджет України на 2008р.”
Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 87, 158-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська, третя особа Головне Управління Державного казначейства України в Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання виплатити підвищення до пенсії – задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська щодо невиплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії за віком, як дитині війни за період з 22 травня по 31 грудня 2008р .
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська здійснити перерахунок та виплату на користь ОСОБА_1 підвищення до пенсії як дитині війни за період з 22 травня по 31 грудня 2008р. у розмірі 20% мінімальної пенсії за віком в сумі 708,20 грн.
Заява про оскарження постанови може бути подана протягом 10 днів, апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Сторожук Т.А.