КОПІЯ
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
____________________________________________________________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 вересня 2009 року м. Хмельницький
Колегія суддів судової палати у цивільних справах
апеляційного суду Хмельницької області
в складі: головуючої – судді Варвус Ю.Д.
суддів: Ніколаєвої В.М., Переверзєвої Н.І.
при секретарі: Мороз А.В.
з участю: представника відповідача Колісника О.Ф.
розглянула у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 22ц-1898 за апеляційною скаргою відкритого акціонерного товариства „Державний ощадний банк України” на рішення Кам’янець-Подільського міськрайонного суду від 06 травня 2009 року за позовом ОСОБА_1 до ВАТ „Державний ощадний банк України”, третя особа ОСОБА_2 про визнання кредитного договору недійсним та стягнення моральної шкоди і за позовом ОСОБА_3 до ВАТ „Державний ощадний банк України”, третя особа ОСОБА_2 про визнання договору поруки недійсним та стягнення моральної шкоди.
Заслухавши доповідача, пояснення представника відповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів
в с т а н о в и л а :
ОСОБА_1, звертаючись в суд з зазначеним позовом, вказував, що з 08 грудня 2005 року між ним та ВАТ „Державний ощадний банк України”, в особі керуючої Кам’янець-Подільського відділення № 188, укладений кредитний договір № 884, згідно якого він отримав кредит в сумі 5000 грн. Даний правочин вчинив на прохання ОСОБА_2, яка ввела його в оману щодо істотних умов правочину. Оскільки він є інвалідом ІІІ групи з дитинства, нечуючий і розуміє тільки мову жестів, проте перекладача при укладенні угоди не було. Документи, які підписував він не читав, а тому не розумів наслідків укладення правочину, просив визнати недійсним кредитний договір та стягнути моральну шкоду в сумі 3628 грн. за перенесені ним моральні страждання.
ОСОБА_3, звертаючись в суд з позовом ВАТ „Державний ощадний банк України” про визнання договору поруки недійсним та стягнення ____________________________________________________________________
Головуючий у першій інстанції: Швець О.Д. Справа № 22ц-1898
Доповідач: Варвус Ю.Д. Категорія № 19,27
моральної шкоди, вказувала, що 08 грудня 2005 року між нею та відповідачем був укладений договір поруки, відповідно до умов якого вона взяла на себе зобов’язання відповідати по кредитному зобов’язанню ОСОБА_1. Даний правочин вчинила на прохання ОСОБА_2, яка пояснила, що підписом в договорі поруки посвідчує її платоспроможність, а вона сама буде сплачувати кошти по кредиту і даний договір для неї ніяких обов’язків не породжує. Зміст договору та наслідки укладення договору працівник банку їй також не пояснила, а тому вважає, що була обманута відносно істотних умов договору. Просила визнати договір поруки № 884 від 08 грудня 2005 року недійсним та стягнути моральну шкоду в сумі 2500 грн. за перенесені нею душевні страждання.
Зазначені позови судом об’єднанні в одне провадження.
Ухвалою Кам’янець-Подільського міськрайонного суду від 06 травня 2009 року провадження у справі за позовом ОСОБА_1. до ВАТ „Державний ощадний банк України про стягнення моральної шкоди і за позовом ОСОБА_3 до ВАТ „Державний ощадний банк України” про стягнення моральної шкоди закрито, в зв’язку з відмовою позивачів від даних позовних вимог.
Рішенням Кам’янець-Подільського міськрайонного суду від 06 травня 2009 року позов задоволено.
Визнано недійсним кредитний договір № 884 від 08 грудня 2005 року укладений між ОСОБА_1 та ВАТ Державного Ощадного Банку України.
Визнано недійсним договір поруки № 884 від 08 грудня 2005 року укладений між ОСОБА_3 та ВАТ Державного Ощадного Банку України.
В апеляційній скарзі ВАТ „Державний ощадний банк України” просить рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своїх вимог апелянт зазначає, що під час підписання кредитного договору і договору поруки позивачам був наданий весь стандартний пакет документів, які надаються фізичним особам під час отримання кредитів. При цьому позивачі з ними ознайомилися до підписання договорів і ніяких зауважень у них до банку не виникло. Крім того, доказів введення в оману працівниками банку позивачів при укладенні кредитного договору та договору поруки матеріали справи не містять та в рішенні суду першої інстанції не наведені.
Апеляційна скарга ВАТ „Державний ощадний банк України” підлягає задоволенню, а рішення суду – скасуванню з наступних мотивів.
Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1. та ОСОБА_3, суд виходив з того, що при укладенні оспорюваних кредитного договору та договору поруки відповідач та третя особа ОСОБА_2 ввели позивачів в оману щодо обставин правочинів, які мають істотне значення, а саме замовчували дані про правові наслідки укладення даних договорів.
Проте з такими висновками суду погодитися не можна, оскільки вони ґрунтуються на припущеннях про обставини справи, а не на зібраних доказах.
Відповідно до вимог ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Пред’являючи позов про визнання правочинів недійсними з підстав введення в оману щодо обставин, які мають істотне значення, ОСОБА_1 та ОСОБА_3 не надали суду доказів, які б підтверджували вчинення оспорюваних договору кредиту та договору поруки під впливом обману зі сторони відповідача. Не були встановлені такі і в судовому засіданні.
Разом з тим, згідно ч.2 ст.230 ЦК України обман має місце, якщо сторона заперечує наявність обставин, які можуть перешкоджати вчиненню право чину, або якщо вона замовчує їх існування.
Обставини, які зазначені позивачами не є обманом в розумінні цієї статті. Як пояснив в судовому засіданні представник відповідача позивачі, до підписання оспорюваних договорів, були ознайомлені з ними, де детально викладені права і обов’язки сторін, наслідки порушення умов кредитного договору. Не оспорювали зазначеного і позивачі.
Крім того, як в позовній заяві, так і в судовому засідання позивачі посилалися на те, що дані правочини були ними укладені на прохання третьої особи ОСОБА_2, яка обманула їх щодо умов погашення кредиту та правових наслідків таких дій.
Оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, колегія суддів вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1. та ОСОБА_3 задоволенню не підлягають, в зв’язку з їх недоведеністю.
Керуючись ст.ст. 303, 307, 309, 316, 319 ЦПК України, колегія суддів
в и р і ш и л а :
Апеляційну скаргу відкритого акціонерного товариства „Державний ощадний банк України” задоволити.
Рішення Кам’янець-Подільського міськрайонного суду від 06 травня 2009 року скасувати.
В позові ОСОБА_1 до ВАТ „Державний ощадний банк України”, третя особа ОСОБА_2 про визнання кредитного договору недійсним відмовити.
В позові ОСОБА_3 до ВАТ „Державний ощадний банк України”, третя особа ОСОБА_2 про визнання договору поруки недійсним відмовити.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення, проте може бути оскаржене в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання ним законної сили.
Головуюча: (підпис)
Судді: (підписи)
З оригіналом згідно: суддя апеляційного суду Ю.Д. Варвус