Справа № 2-2424 / 2009 рік
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 жовтня 2009 року Чугуївський міський суд Харківської області
у складі : головуючого – судді Ковригіна О.С.
при секретарі - Фатєєвої С.М.
розглянувши у попередньому судовому засіданні в залі суду в м. Чугуєві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Чугуївської державної нотаріальної контори про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
В с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою в якій просить визначити додатковий строк - два місяця, для подачі заяви про прийняття спадщини у встановленому законом порядку.
В обґрунтування своїх вимог позивачка пояснила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер її син – ОСОБА_2
У встановлений законом строк для прийняття спадщини позивачка в нотаріальну контору не звернулася, посилаючись на юридичну неграмотність, бо вважала, що як мати померлого набула право на спадкування без будь яких формальностей.
В судовому засіданні ОСОБА_1 підтримала позов і просила його задовольнити, при цьому посилаючись на поважність причин пропуску строку звернення до нотаріальної контори пояснила, що у зв’язку з втратою сина вона певний час знаходилася у тяжкій депресії, а потім тривалий термін на лікуванні.
Представник Чугуївської держнотконтори в судове засідання не з’явився, про день та час розгляду справи повідомлявся належним чином та своєчасно, представив заяву про розгляд справи у відсутність представника відповідача з повним визнанням позову. Суд відповідно до ст. 169 ЦПК України вважає за можливе розглядати справу у відсутність відповідача за наявними доказами справи.
Виходячи з наведеного, суд вважає, що рішення у справі можливо постановити при проведенні попереднього судового засідання.
Відповідно до ч. 4 ст. 130 ЦПК України, при визнанні позову ухвалюється судове рішення в порядку, встановленому ст. 174 цього ж Кодексу. Згідно з ч. 4 ст. 174 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову, суд, за наявності для того законних підстав, ухвалює рішення про задоволення позову.
Вислухавши позивача, дослідивши та вивчивши матеріали цивільної справи, суд дійшов висновку. що позов підлягає задоволенню.
Згідно свідоцтва про смерть серії 1-ВЛ № 178655, 18.07.2008 року помер ОСОБА_1 ( а.с.5).
Відповідно до копії свідоцтва про народження І-ВД № 317847 – ІНФОРМАЦІЯ_2 року народився ОСОБА_1 , батьки: ОСОБА_3 та ОСОБА_1 ( а.с.6).
Відповідно до ст. 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, таке право одержують особи, визначені у ст.ст.1261-1265 ЦК України.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України, позивачка, як мати померлого ОСОБА_2 має право на спадкування за законом у першу чергу.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини – ст.1270 ЦК України.
Як встановлено по справі, позивачка у встановлений законом шестимісячний строк із заявою про прийняття спадщини до державної нотаріальної контори не звернулася. Суд, врахувавши обґрунтованість причин пропуску встановленого законом строку та обставин, які завадили позивачу, вважає причину пропуску строку для прийняття спадщини поважною.
За ст. 1272 ч.3 ЦК України – за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Керуючись ст. ст. 1261, 1270, 1272 ЦК України, ст. ст. 10, 11, 88, 130, 169, 174, 209, 212, 214-215 ЦПК України, суд –
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Чугуївської державної нотаріальної контори про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , померлого 18.07.2008 року – терміном у два місяці , який рахувати з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч 4 ст. 295 ЦПК України.
Суддя –