ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2009 року справа № 2а-4043/09/2370
09 год. 25 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Холода Р.В.,
при секретарі судового засідання Шоколенко Т.М.
за участю:
позивача – ОСОБА_1
представника відповідача – Бузенка П.М. за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини А 4527 про відшкодування заборгованості по виплаті індексації грошового забезпечення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та грошової допомоги для оздоровлення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до військової частини А 4527 про відшкодування заборгованості по виплаті індексації грошового забезпечення в сумі 406 грн. 25 коп.
В судовому засіданні позивач надав письмову заяву про збільшення позовних вимог, згідно якої просив суд стягнути з відповідача заборгованість по виплаті індексації грошового забезпечення за період з серпня по грудень 2008 року у розмірі 406 грн. 25 коп., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2008 рік у розмірі 2164 грн. 17 коп. та грошової допомоги для оздоровлення за 2009 рік у розмірі 2164 грн. 13 коп., а всього 4734 грн. 55 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що в порушення Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991р. № 2011-XII та Порядку проведення індексації грошових доходів населення затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003р. № 1078 позивачу який проходить військову службу на посаді старшого інженера служби ракетно-артилерійського озброєння, технічної частини нараховується, проте не сплачується зазначена індексація та матеріальна допомога.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечив з підстав викладених у запереченнях на позов та пояснив, що військова частина А 4527 є бюджетною установою та фінансується виключно з Державного бюджету України, в кошторисі відповідача кошти на оплату індексації грошового забезпечення військовослужбовців за 2008 рік у кошторисі на 2009р. не передбачено та просив у задоволенні позову відмовити.
Сторони заявили, що не бажають закінчити справу примиренням.
Розглянувши матеріали позову, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.
ОСОБА_1, відповідно до наказу командира повітряного командування «Центр» від 27.11.2007 р. № 92 (по стройовій частині) призначений старшим інженером служби ракетно-артилерійського озброєння, технічної частини. Військову службу позивач проходить у військовій частині А 4527. На всіх видах забезпечення перебуває у вищевказаній частині.
В період з серпня по грудень 2008 року позивачу відповідачем нараховувалась, проте не сплачувалась, індексація грошових доходів населення. Розмір невиплаченої індексації за зазначений період складає 406 грн. 25 коп., що підтверджується розрахунком суд індексації грошового забезпечення за 2008 рік, виданої військовою частиною А 4527, 10.08.2009 р. №234. Крім того, у вказаному листі вказано, що згідно наказу командира військової частини А 4527 від 27.05.2008 р. № 118 майору ОСОБА_1 підлягає виплаті матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань в сумі 2164 грн.17 коп., але в зв’язку з відсутністю коштів дана виплата не проводилась.
Наказом командира військової частини А 4527 від 15.06.2009 р. № 123, ОСОБА_1 надано першу половину основної відпустки з виплатою грошової допомогу на оздоровлення за 2009 рік в розмірі 2164 грн. 13 коп.
Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 р. № 2011-XII встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
У відповідності до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», якою передбачено, що до складу грошового забезпечення входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до ч.1 ст.101 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, надаються щорічні основні відпустки із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.
Згідно ч. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» – г рошове забезпечення військовослужбовців, які проходять службу в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах та військовослужбовців, осіб начальницького складу, відряджених до органів державної влади та місцевого самоврядування, складається з посадового окладу, інших виплат (крім надбавки за ранг та надбавки за вислугу років), установлених цією постановою, а також окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, установлених у розмірі і порядку, що визначаються законодавством для військовослужбовців. На зазначених осіб не поширюється дія Постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 р. № 104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ».
Відповідно до п. 3 ч. 5 Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 7 листопада 2007 р. № 1294 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при щорічній основній відпустці у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.
Вимогами ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, до яких відноситься оплата праці (грошове забезпечення).
Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі-Порядок), затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078, визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Відповідно до Порядку індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, в тому числі грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби. Пунктом 4 цього Порядку зазначається, що у разі несвоєчасної виплати індексації грошових доходів громадян провадяться їх компенсація відповідно до законодавства.
Посилання відповідача на те, що кошторисом відповідача кошти на виплату індексації грошового забезпечення за 2008 рік не передбачено, спростовується доказами безпосередньо наданими відповідачем, згідно яких позивачеві нараховано та виплачено індексацію за квітень, травень, червень та липень місяць 2008 року, усього на загальну суму 197 грн. 56 коп.
Також представник відповідача в судовому засіданні пояснив, що протягом 2008 року зміни до кошторису військової частини А 4527 на 2008 рік не вносились.
Матеріали справи містять достатньо доказів, які свідчать про те, що позивачеві повинно бути виплачена індексація грошового забезпечення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань за 2008 рік та матеріальна допомога для оздоровлення за 2009 рік. Однак, відповідачем всупереч вимогам ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України не доведена правомірність своїх дій щодо не виплати індексації грошового забезпечення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги для оздоровлення позивачу.
Крім того, у судовому засіданні представник відповідача звернувся з клопотання про відмову в задоволенні позовних вимог щодо стягнення матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2008 рік, оскільки пропущений строк звернення позивача до суду.
Суд вважає, що вказане клопотання не підлягає задоволенню, оскільки, як пояснив сам представник відповідача, наказ про виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб від 27.05.2008 р. № 118 на день розгляду справи є чинний і не скасований.
Суд оцінює критично посилання відповідача на відсутність бюджетного фінансування для здійснення виплат позивачеві з огляду на те, що обов'язковість вказаних виплат визначена чинним законодавством, підстав для відмови у виплаті позивачу індексації грошового забезпечення та матеріальних допомог не вбачається, а на відповідача покладений обов'язок здійснювати вказані виплати. Відсутність грошових коштів у відповідача не є підставою для відмови у задоволенні позову.
У судовому засіданні позивач заявив клопотання про звільнення від сплати судового збору відповідно до п.47 ст.4 Декрету Кабінету Міністра України № 7-93 від 21.01.1993 р. «Про державне мито».
Згідно з п.47 ч.1 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від сплати державного мита звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, проходять службу у військовому резерві, - за позовами, пов'язаними з виконанням військового обов'язку.
Військовий обов'язок, відповідно до ч.3 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» включає, зокрема, проходження військової служби.
Оскільки, предмет позову безпосередньо стосується виконання військового обов'язку військовослужбовцем, то суд прийшов до висновку про звільнення позивача від сплати судового збору.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Витрати позивача на сплату судового збору в сумі 3 грн. 40 коп. відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають відшкодуванню із Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 11, 14, 70, 71, 89, 94, 105, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з військової частини А 4527, адреса: 19700, Черкаська область, м.Золотоноша, вул. Шевченко, 98 (ідентифікаційний код 08158580) на користь ОСОБА_1, адреса: 19700, АДРЕСА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) заборгованість по виплаті індексації грошового забезпечення за період з серпня по грудень 2008 року у розмірі 406 грн. 25 коп., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2008 рік у розмірі 2164 грн. 17 коп. та матеріальної допомоги для оздоровлення за 2009 рік у розмірі 2164 грн. 13 коп., а всього 4734 грн. 55 коп. (чотири тисячі сімсот тридцять чотири грн. 55 коп.).
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, адреса: АДРЕСА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 3 грн. 40 коп. (три грн. 40 коп.).
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її отримання особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Р.В. Холод
Повний текст постанови виготовлений 22 жовтня 2009 року.
- Номер:
- Опис:
- Тип справи: Адміністративний позов
- Номер справи: 2а-4043/09/2370
- Суд: Черкаський окружний адміністративний суд
- Суддя: Холод Руслан Віталійович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.08.2009
- Дата етапу: 03.03.2011