ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.08.09 Справа № 27/213/09
Суддя
За позовом: Відкритого акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” в особі Запорізьких міських електричних мереж, м. Запоріжжя
до Приватного підприємця ОСОБА_1, м. Запоріжжя
про стягнення 3 144 грн. 31 коп.
Суддя Дроздова С.С.
Представники :
Від позивача: Токарева О.М., дов. № 140 від 24.04.2009 р.
Від відповідача: не з’явився
Відкрите акціонерне товариство “Запоріжжяобленерго” в особі Запорізьких міських електричних мереж, м. Запоріжжя звернулося до господарського суду Запорізької області з позовною заявою про стягнення з Приватного підприємця ОСОБА_1, м. Запоріжжя заборгованості в розмірі 3 144 грн. 31 коп. за спожиту електроенергію.
Ухвалою господарського суду від 22.07.2009 р. порушено провадження у справі № 27/213/09 та призначено судове засідання на 19.08.2009 р.
19.08.2009 р. до початку розгляду справи представник позивача заявив письмове клопотання щодо відмови від здійснення технічної фіксації судового процесу.
Головуючим суддею оголошено яка справа розглядається, склад суду, та роз’яснено представнику позивача, який прибув в судове засідання, його права, у тому числі право заявляти відводи.
Відводів складу суду не заявлено.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, на підставах, викладених у позовній заяві.
Відповідач в судове засідання, призначене на 19.08.2009 р. не з’явився, Проти позову не заперечив, письмового відзиву та інші витребувані судом документи не надав. Про час та місце розгляду справи був попереджений належним чином. Поважні причини своєї неявки суду не повідомив. Клопотань про розгляд справи за відсутності представника відповідача або про відкладення розгляду справи на адресу суду не надходило.
Згідно ст. 22 ГПК України, сторони зобов’язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об’єктивного дослідження всіх обставин справи.
У відповідності із ст. 33 ГПК України, обов’язок доказування і подання доказів покладається на сторони. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Неявка ПП ОСОБА_1 в судове засідання не звільняє відповідача від виконання вимог суду, викладених в ухвалі суду і направлення суду витребуваних матеріалів.
Згідно ст. 75 ГПК України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами, якщо їх достатньо для вирішення спору по суті. Відповідач свої зобов’язання не виконав, не скористався належним чином без поважних причин правом на захист своїх інтересів.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, суд дійшов висновку щодо задоволення позову.
Правовідносини між відкритим акціонерним товариством “Запоріжжяобленерго” в особі Запорізьких міських електричних мереж, м. Запоріжжя та Приватним підприємцем ОСОБА_1, м. Запоріжжя врегульовані договором № 4911 від 29.12.1999 р. на користування електричною енергією та додатковими угодами до договору.
За Договором Позивач зобов’язався здійснювати поставку електроенергії по регульованим тарифам відповідно до умов Договору, а відповідач своєчасно проводити оплату за використану електроенергію.
Фактичне споживання відповідачем електроенергії за період з 01.03.2008 р. по 25.06.2008 р. склало 6823 кВт/год. (згідно рапортів відповідача про споживання електроенергії).
Відповідно до п. 4.2. договору, відповідач щомісячно до 14 год. другого робочого дня наступного за розрахунковим періодом направляє свого представника до позивача для надання рапорту про використану електроенергію за розрахунковий період, документів, підтверджуючих оплату за використану електроенергію за розрахунковий період та отримання платіжних документів для оплати електроенергії в наступному розрахунковому періоді, але відповідач щомісяця не подавав звіт про спожиту електроенергію.
Відповідно до п. 6.39 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 р. № 28 (у редакції постанови НКРЕ України від 17.10.2005 р. № 910) у разі неможливості отримання постачальником електричної енергії даних про спожиту електричну енергію в зазначений термін визначення обсягу спожитої електричної енергії здійснюється за середньодобовим обсягом споживання за попередній розрахунковий період.
Тривалість періоду розрахунку за середньодобовим обсягом споживання електричної енергії до отримання показів розрахункових засобів обліку має не перевищувати одного повного розрахункового періоду, після чого розрахунок обсягу спожитої електричної енергії здійснюється постачальником електроенергії за величиною дозволеної потужності струмоприймачів та кількістю годин їх використання без подальшого перерахунку.
Згідно п. 4.3 договору остаточний розрахунок за спожиту електричну енергію за розрахунковий період здійснюється за платіжним вимогою - дорученням, яке направляється відповідачу електропостачальною організацією.
Згідно п. 4.4 Договору відповідач здійснює оплату в 5-ти денний строк після дати, вказаної в вимозі-дорученні. У разі несплати платіжного документа протягом 5-ти днів позивач сповіщає відповідача про дату та час відключення або обмеження електропостачання, а на суму зазначену в документі нараховується пеня.
Відповідачу, 19.11.2008 року була направлена платіжна вимога-доручення № 4911 від 14.11.2008 р. на суму 3144 грн.31 коп., яка Відповідачем не сплачена до теперішнього часу.
Відповідач не виконав свої обов’язки і сплату спожитої електричної енергії не провів, у зв'язку з чим за період з 01.03.2008 р. по 25.06.2008 р. виник борг за спожиту електричну енергію в сумі 3144 (три тисячі сто сорок чотири) грн. 31 коп.
25.06.2008 р. Відповідача було відключено від електричних мереж Позивача, про що було складено Акт про відключення електроустаткування підприємства за несплату боргу за спожиту електроенергію.
Відповідач свої обов’язки по оплаті в строки, визначені договором, належним чинои не виконав, сума боргу відповідача за спожиту активну електричну енергію в кількості 6823 кВт.ч. за вказаний період становить 3144 грн. 31 коп.
Згідно зі ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов’язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов’язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов’язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення зміну або припинення цивільних прав та обов’язків (ст. 626 ЦК України).
Договір є обов’язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України)
Відповідно до ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов’язання, що виникає між суб’єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб’єкт (зобов’язана сторона, у тому числі боржник) зобов’язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб’єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформації тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб’єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов’язаної сторони виконання її обов’язку.
Згідно ст. 193 Господарського кодексу України, суб’єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов’язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов’язання –відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Аналогічний припис містить норма статті 526 Цивільного кодексу України.
Порушенням зобов’язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов’язання (неналежне виконання)(стаття 610 ЦК України).
Таким чином, позивач виконав свої зобов’язання за Договором –поставив відповідачу електроенергію.
Однак, відповідач взяті на себе зобов’язання за договором належним чином не виконав, отриману електроенергію в повному обсязі не оплатив, що підтверджується матеріалами справи.
Факт заборгованості відповідача в сумі 3 144 грн. 31 коп. позивачем документально підтверджений в судовому засіданні.
Відповідач доказів її погашення не надав, правом на захист своїх інтересів не скористався.
Таким чином, суд дійшов висновку, що вимога позивача про стягнення з відповідача 3 144 грн. 31 коп. боргу обґрунтована та підлягає задоволенню.
На підставі статті 85 ГПК України –19 серпня 2009 року прийнято рішення та оголошено у судовому засіданні після закінчення розгляду справи.
Відповідно до вимог ст. 49 ГПК України судові витрати: державне мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача, оскільки спір до суду доведений з його вини.
Керуючись ст . ст. 49, 82- 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з Приватного підприємця ОСОБА_3 (69097, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Відкритого акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” в особі Запорізьких міських електричних мереж, м. Запоріжжя (69035, м. Запоріжжя, вул. Волгоградська, 25, на поточний рахунок з спеціальним режимом використання № 260313141419, МФО 313957, ЄДРПОУ 00130926 в ЗОУ ВАТ “Державний Ощадний банк України”) 3 144 (три тисячі сто сорок чотири) грн. 31 коп.. боргу за спожиту електричну енергію. Видати наказ.
Стягнути з Приватного підприємця ОСОБА_3 (69097, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Відкритого акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” в особі Запорізьких міських електричних мереж, м. Запоріжжя на розрахунковий рахунок № 260030231709 у ЗАТ “Сбербанк Росії”, МФО 320627, ЄДРПОУ –00130926) 102 (сто дві) грн. 00 коп. державного мита, 118 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.
Суддя С.С. Дроздова
(Рішення оформлено відповідно до вимог ст. 84 ГПК України та підписано 20.08.2009 р.)
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.