Судове рішення #6376306

                      № 2-2003/2009      




Р І Ш Е Н Н Я  


І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И  


7 жовтня   2009 року Іллічівський райсуд м. Маріуполя Донецької області під головуванням судді Топчій Т.В. при секретарі Клоковій К.О., за участю адвоката ОСОБА_1  розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Маріуполі цивільну справу за позовом   ОСОБА_2  до приватного підприємства «Гражданпромстрой-2» про стягнення  середнього заробітку за час затримки  сум по заробітній платі  та моральної шкоди., -


В С Т А Н О В И В:  


 У серпні 2009 року позивач звернувся до суду з позовом до ЧП «Гражданпромстрой-2» про стягнення  невиплаченої  заробітної плати та моральної шкоди.  

 У судовому засіданні  позивач – ОСОБА_2 змінив  свої позовні вимоги та пояснив, що  працював електрозварювальником ручної зварки  3 розряду  у відповідача з 11.02.08 року.  

22.09.08 року він звільнився  з ПП «Гражданпромстрой -2»  за власним бажанням. За період з липня 2008 року по вересень 2008  року відповідач заборгував йому заробітну плату  у розмірі 1450,91 грн. Він неоднаразово звертався до відповідача в усній та письмовій формі з проханням  виплатити йому заборгованість по  заробіній платі, відповідач визнанавав заборгованість по заробітній платі  але до часу звернення до суду з позовом не сплатив заборгованість. Заборгованість по заробітній платі   в сумі 1450,91 грн була сплачена йому тільки 03.10.09 року поштовим переказом. На нову роботу він не працевлаштувався на час розгляду справи. Вважає, що у відповідності зі ст 116,117 КзоП України   відповідач  повинен сплатити йому його середній заробіток за весь час затримкм по день фактичного розрахунку в сумі 6930,05 грн згідно наданого розрахунку, просив стягнути вказану суму з відповідача. Просив також стягнути з відповідача завдану моральну шкоду  в сумі 2000 грн, оскільки через  протиправні дії відповідача  він зазнав моральної шкоди, був змушений позичати гроші у знайомих та родичів, маючи заборгованість з заробітної плати  не міг забезпечити себе та членів своєї сім»ї  необхідним, змушений був звертатися до відповідача з відповідними вимогами, звертатися за захистом своїх прав до суду, зазнав психологічного стресу. Просив також стягнути з відповідача понесені ним судові   витрати  по  справі,  а  саме   витрати  пов’язані  з  наданням  правової  допомоги  в сумі  2000 грн      

 Відповідач будучі належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи у судове засідання не з»явився, про причини своєї неявки суд не повідомив, з проханням про розгляд справи у його відсутності не звертався, тому суд ухвалив розглянути справу заочно у порядку передбаченому ст. 224 ЦПК України            

Суд, вислухавши сторони,  дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги ОСОБА_2  до приватного підприємства «Гражданпромстрой-2» про стягнення  середнього заробітку за час затримки  суми  по заробітній платі  та моральної шкоди  підлягають задоволенню частково за наступними підставами.  

 У судовому засіданні встановлено і це підтверджується матеріалами справи,  що позивач  - ОСОБА_2  працював у ПП «Гражданпромстрой-2» з 11.02.08 року по  22.09.08 року. За період з липня 2008 року по вересень 2008  року  у відповідача перед позивачем  виникла забогованість   в сумі  1450,91 грн, розмір якої  відповідач згідно його відповідей позивачу не заперечував.  Сума вказаної заборгованості  була сплачена позивачу  03.10.09 року згідно поштового переказу.  






 Згідно ст. 117 КзоП України  у разі невиплати за виною власника або уповноваженого органу  належних звільненому працівнику сум у сроки визначені у ст. 116 КзоП України  за відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація  повинні сплатити працівнику його середній заробіток  по день фактичного розрахунку.    

 Таким чином суд вважає,  що при наявності  у відповідача  заборгованості по заробіній платі  перед позивачем за період  липня 2008 року по вересень 2008  року   в сумі 1450 грн, відповідач повинен сплатити позивачу  його середній заробіток  з часу ззвільнення з  22.09.08  року по день фактичного розрахунку тобто по 03.10.09  року. Порядок обчислення  середнього заробітку  та загальної суми середнього заробітку за весь час затримки заробіної плати  наданий позивачем   яка підлягає сплаті на його користь  відповідє вимогам  постанови КМУ № 100 від 08.02.95 року «Про затвердження порядку обчислення середнього заробітку» згідно якого  у всіх випадках збереження заробітної плати (окрім часу щорічної відпустки) середньомісячна заробітна плата обчислюється  виходячи з виплат за останні два календарних  місяці роботи, що передують події, з якою пов»язана відповідна виплата. Час протягом якого працівники не працювали і за ними не зберігався заробіток, або зберігався частково, виключаються з розрахункового періоду.  

 Згідно  розрахунково-платіжних відомостей та табелів обліку робочого часу  позивача, наданих відповідачем  за останні два місяці перед звільненням з роботи заробіток позивача  склав 869,65 грн, за 33 відпрацьованих дня, таким чином його середньоденний заробіток  складає 26,35 грн ( 869,65 грн  / 33 дня.). Час затримки заробіної плати позивачу  за період з 22 вересня 2008 року по 03 жовтня 2009 року складає 258  робочих днів. Таким чином, загальна сума середнього заробітку  яка підлягає сплаті позивачу  по день фактичного розрахунку  по заробітній платі складає 6 798,3 грн.

Згідно ст. 237-1 КзоП України  відшкодування власником або уповноваженим органом моральної шкоди  працівнику проводиться  у разі якщо порушення його законних прав призвели  до моральних страждань, втрати нормальних життевих зв»язків та вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя.  У судововому засіданні також встановлено, що  діями відповідача  позивачу було завдано моральної шкоди  оскільки через  протиправні дії відповідача  він був змушений позичати гроші у знайомих та родичів, маючи заборгованість з заробітної плати  не міг забезпечити себе та членів своєї сім»ї  необхідним, змушений був звертатися до відповідача з відповідними вимогами, звертатися за захистом своїх прав до суду, зазнав психологічного стресу. З урахуванням  обставин справи,  ступіню моральних страждань, тривалості  порушення прав позивача, ступіню вини відповідача, суд вважає, що на користь позивача  з відповідача  у відшкодування моральної шкоди  підлягає стягненню  сума 1000 грн.

 

 Оскільки  позовні вимоги ОСОБА_2  судом задоволено, при зверенні до суду позивач поніс судові витрати,  які складаються з суми сплаченої за надання правової допомоги 2000 грн  вони у відповідності з вимогами ст. 88 ЦПК підлягають стягненню з відповідача на користь позивача. Сума судового збору 76,48 грн  та витрати на інформаційно-технічне забезпечення процесу  в сумі 250 грн   підлягають стягненню з відповідача   на користь держави, оскільки позивач  був звільнений від їх сплати при зверненні до суду з позовом.        



  Керуючись ст.ст. 10, 60, 212, 213, 215, 224   ЦПК України, ст.ст.  116, 117, 237-1 КзоП України Постановою  КМУ № 100 від 08.02.95 року «Про затвердження порядку обчислення середньої заробітної плати», Постановою Пленуму ВСУ № 9 від 06.11.92 р. «Про практику розгляду судами трудових спорів» суд,  -










В И Р І Ш И В:  


 

 Позовні вимоги ОСОБА_2  до приватного підприємства «Гражданпромстрой-2» про стягнення  середнього заробітку за час затримки недоотриманих сум по заробітній платі  та моральної шкоди – задовольнити частково.


 Стягнути з приватного підприємства «Гражданпромстрой-2» на користь ОСОБА_2  середній заробіток за час затримки розрахунку  по заробітній платі в сумі 6 798,3 грн.

 Стягнути з  приватного підприємства «Гражданпромстрой-2» на користь ОСОБА_2 моральну шкоду в сумі 1000 грн


Стягнути з  приватного підприємства «Гражданпромстрой-2» на користь ОСОБА_2 судові витрати по справі  в сумі 2000 грн


Всього стягнути з  приватного підприємства «Гражданпромстрой-2» на користь ОСОБА_2 9 798,3 грн


Стягнути з приватного підприємства «Гражданпромстрой-2» на користь держави судовий збір в сумі 76,48 грн  грн та іто в сумі 250 грн.


 Заява про перегляд заочного рішення може бути подана  відповідачем у Іллічівський райсуд м. Маріуполя  протягом 10 дні  з дня отримання його копії.

 На рішення може бути подана апеляція до Апеляційного суд Донецької області через Іллічівський районний суд м. Маріуполя. Заяву про апеляційне оскарження рішення може бути подано потягом десяти  днів з дня проголошення рішення, а апеляційна скарга повинна бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання  заяви про апеляційне оскарження.





  Суддя:                                                                   

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація