№ 2-1119
2009 рік
РІШЕННЯ
іменем України
(вступна та резолютивна частини)
21 жовтня 2009 року м. Зміїв
Зміївський районний суд Харківської області
в складі : головуючого судді – Россолова В.В.,
за участю секретаря судового засідання – Онацької В.В.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні в залі суду в м. Змієві Харківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Соколівської сільської ради Зміївського району Харківської області, ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, третя особа Зміївська державна нотаріальна контора Харківської області,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 3 серпня 2009 року звернулася до суду з позовом до Соколівської сільської ради Зміївського району Харківської області, ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, третя особа Зміївська державна нотаріальна контора Харківської області. В обґрунтування позову вона зазначила, що 10 грудня 2006 року в с. Соколове Зміївського району Харківської області померла її мати ОСОБА_3. За життя ОСОБА_3 була власником житлового будинку № 9 з надвірними будівлями, що знаходяться в с. Соколово Зміївського району Харківської області, вул. Посохова, 9. Таким чином, після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина у вигляді вказаного вище житлового будинку з надвірними будівля і спадкоємцями за законом залишилися позивач та її рідна сестра ОСОБА_2, яка не заперечує проти позову, а також не заперечує проти оформлення на ім’я позивача всього спадкового майна їхньої померлої матері. Інших спадкоємців ні за законом, ні за заповітом не існує, оскільки батько позивача ОСОБА_4 помер 18 червня 1990 року, а брат ОСОБА_5 помер 31 грудня 2001 року. Після смерті матері позивач, залишаючись проживати у належному їй будинку, звернулася до Соклівської сільської ради Зміївського району Харківської області та до нотаріальної контори за місцем знаходження нерухомого майна матері з метою прийняття спадщини, однак їй було роз’яснено, що нею був пропущений встановлений законом шестимісячний термін. Причину відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину в нотаріальній конторі обґрунтували відсутністю реєстрації позивача у спадковому житловому будинку, однак. Проте актом від депутату Соклівської сільської ради Зміївського району Харківської області від 29 червня 2009 року підтверджено факт постійного проживання позивача з її матір’ю ОСОБА_3 станом на момент смерті, а також факт її поховання нею та факт проживання після смерті матері у спадковому будинку. Тобто, як станом на момент смерті матері, так і станом після її смерті, позивач постійно проживала в будинку, доглядала та доглядає за ним і прилягаючою земельною ділянкою, обробляючи її та вважала, що вона фактично прийняла спадщину після смерті матері, що не приймається до уваги нотаріальною конторою через відсутність реєстрації у будинку, в зв’язку з чим позивач і була вимушена звернутися до суду з даним позовом про продовження строку для прийняття спадщини. Зазначений термін вона пропустила також з інших поважних причин, а саме: на даний момент вона знаходиться в досить похилому віці, їй майже 60 років, є пенсіонеркою, ветераном праці, в зв’язку з чим часто хворіє, смерть матері вона тяжко переживала та через зазначені вище обставини не мала
2
фактично фізичної можливості звернутися до нотаріальної контори з метою належного прийняття спадщини у встановлений шестимісячний термін. Крім того, через ту обставину, що позивач проживаю у сільській місцевості, вона не має достатньої змоги слідкувати за змінами в законодавстві. Також, через відсутність у неї юридичної освіти та належного матеріального забезпечення, вона не має достатньої змоги слідкувати за змінами в законодавстві. Просила позов задовольнити.
Позивач ОСОБА_1 надала заяву з проханням провести розгляд справи за її відсутністю, наполягала на задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у позові.
Від Соколівської сільської ради Зміївського району Харківської області на адресу суду за № 02-21/31 надійшов лист від 18 вересня 2009 року з проханням провести розгляд справи за відсутністю їх представника, заперечень проти задоволення позовних вимог та надання додаткового строку для прийняття спадщини після померлої ОСОБА_3 не мають.
Відповідач ОСОБА_2 надала письмову заяву, в якій вказала, що позов визнає в повному обсязі, розгляд справи просила провести за її відсутності.
Представник Зміївської державної нотаріальної контори Харківської області у судове засідання не з’явився, про час та місце розгляд справи були повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили, заперечень проти позову не надали.
Ознайомившись з матеріалами справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного:
Судом встановлено, що 10 грудня 2006 року в с. Соколове Зміївського району Харківської області померла ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії 1-ВЛ № 083902, яке видане 11 грудня 2006 року Соколівською сільською радою Зміївського району Харківської області, про що в книзі реєстрації смертей зазначеної ради зроблено відповідний актовий запис за № 34 /а.с. 10/.
Факт родинних відносин між позивачем та померлою 10 грудня 2006 року в с. Соколове Зміївського району Харківської області ОСОБА_3 підтверджується: свідоцтвом про народження позивача серії ЯУ № 054516, яке видане 13 грудня 1949 року Вилівською сільською радою Зміївського району Харківської області, про що в книзі реєстрації актів про народження зазначеної ради зроблено відповідний актовий запис за № 15 /а.с. 11/; свідоцтвом про шлюб серії ІІ-АГ № 342619, яке видане 15 лютого 1969 року Палацом одруження м. Харкова, з якого вбачається, що після реєстрації шлюбу прізвище позивача змінено з ОСОБА_3 на ОСОБА_1 /а.с. 12/.
За життя ОСОБА_3 була власником житлового будинку № 9 з надвірними будівлями, що знаходяться в с. Соколово Зміївського району Харківської області, вул. Посохова, 9, що підтверджується: технічним паспортом на садибний /індивідуальний/ житловий будинок, який міститься в інвентарній справі № 358 КП «Зміївське бюро технічної інвентаризації» /а.с. 13-15/; свідоцтвом про право на спадщину за законом від 27 березня 1991 року, яке видане старшим державним нотаріусом Готвальдівської державної нотаріальної контори в Харківській області ОСОБА_6 та зареєстровано в реєстрі за № 1-622 /а.с. 16/; свідоцтвом про право власності від 27 березня 1991 року, яке видане старшим державним нотаріусом Готвальдівської державної нотаріальної контори в Харківській області ОСОБА_6 та зареєстровано в реєстрі за № 1-620 /а.с. 17/.
З свідоцтва про смерть серії ІІІ-ВЛ № 489210, виданого 20 червня 1990 року вбачається, що 20 червня 1990 року помер батько позивача ОСОБА_4 /а.с. 18/.
Згідно свідоцтва про смерть серії І-ВЛ № 326550, виданого 2 січня 2002 року міським відділом реєстрації актів громадянського стану Харківського обласного управління юстиції, 31 грудня 2001 року помер брат позивача ОСОБА_5 /а.с. 19/.
Актом від депутата Соколівської сільської ради Зміївського району Харківської області від 29 червня 2009 року підтверджено факт постійного проживання позивача з її матір’ю ОСОБА_3 станом на момент смерті останньої, а також факт її поховання позивачем та факт проживання після смерті матері у спадковому будинку позивача /а.с. 23/.
3
У відповідності до ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Враховуючи те, що позивач, з підстав похилого віку та необізнаності у спадковому праві пропустила строк, встановлений законодавством для звернення з заявою про прийняття спадщини, що визнається судом поважними причинами з яких вона пропустила вказаний строк, суд приходить до висновку про задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 1268, 1270, 1272 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 60, 209, 212-215 ЦПК України,
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 – задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк в 2 (два) місяці для подачі заяви до Зміївської державної нотаріальної контори Харківської області про прийняття спадщини після смерті 10 грудня 2006 року ОСОБА_3, починаючи з моменту набрання чинності цим рішенням.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, рішення набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Заяву про апеляційне оскарження рішення може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до апеляційного суду Харківської області через Зміївський районний суд Харківської області.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий: