ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
69041, м. Запоріжжя, вул. Кремлівська, 65-в
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 вересня 2009 року справа № 2а-2137/09/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О., при секретарі Щербині Л.О., представника позивача ОСОБА_1, представника третьої особи – Лишенка С.С., розглянувши матеріали адміністративного позову
за заявою ОСОБА_3
до державного реєстратора Виконавчого комітету Запорізької міської ради Євстаф’євої Ганни Іванівни
до державного реєстратора виконавчого комітету Запорізької міської ради Медведєвої Тетяни Омельянівни
до державного реєстратора виконавчого комітету Запорізької міської ради Клюєвої Марини Дмитрівни
третя особа - ОСОБА_7
третя особа - Громадське об’єднання човновласників «Ветеран війни та праці»
про визнання протиправними дій державних реєстраторів щодо реєстрації зміни посадових осіб і зобов'язання виконавчого комітету Запорізької міської ради здійснити реєстраційні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому вказує, що рішенням загальних зборів членів громадського об»єднання човновласників «Ветеран війни та праці» від 21.10.01 р. його було обрано на посаду голови правління цієї організації. Як позивачу стало відомо, 23.10.08 р. ОСОБА_7 та іншими особами, які не є членами громадського об»єднання човновласників, були незаконно проведені збори, де позивача було виключено із членів об»єднання човновласників, затверджено новий Статут об»єднання та обрано на посаду голови правління ОСОБА_7
03.11.08 р. ОСОБА_7, як вказує позивач, видаючи себе за голову правління, на підставі незаконного протоколу зазначених Зборів, подав державному реєстратору Запорізької міської Ради Клюєвій М.Д. реєстраційну картку на внесення змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб, з метою внесення до державного реєстру завідомо неправдивих відомостей щодо зміни керівника об»єднання човновласників. Таким чином, 03.11.08 р. дані щодо позивача, як голови правління об»єднання були виключені з Єдиного державного реєстру, а замість позивача в дані про голову правління було внесено ОСОБА_7. З метою протидії цьому дійсними членами громадського об»єднання човновласників 30.11.08 р. були проведені загальні збори, на яких було обрано нового голову правління об»єднання - ОСОБА_8. На підставі протоколу цих зборів від 30.11.08 р. державний реєстратор Запорізької міськради Евстаф»єва Г.І. 05.12.08 р. внесла до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб дані про зміну голови правління, тобто дані про голову правління ОСОБА_7 було виключено, а дані про голову правління ОСОБА_8 було включено до реєстру. В цей же день, на підставі неправдивої заяви ОСОБА_7 про втрату свідоцтва про державну реєстрацію об»єднання державний реєстратор Євстаф»єва Г.І. також внесла дані в Єдиний державний реєстр про заміну свідоцтва про державну реєстрацію громадського об»єднання човновласників «Ветерани війни та праці».
15.01.09 р. державний реєстратор Запорізької міськради Евстаф»єва Г.І. на підставі заяви ОСОБА_7 внесла до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб дані про зміну голови правління, тобто дані про голову правління ОСОБА_8 було виключено, а дані про голову правління ОСОБА_7 було включено до державного реєстру.
06.12.08 р. знову були проведені загальні збори членів об»єднання човновласників, на яких ОСОБА_8 відмовився від посади голови правління об»єднання, після чого на цю посаду знову було обрано позивача – ОСОБА_3 З цих підстав 20.01.09 р. державний реєстратор Запорізької міськради Евстаф»єва Г.І. внесла до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб дані про зміну голови правління, тобто дані про голову правління ОСОБА_7 було виключено, а дані про голову правління ОСОБА_3 було включено до державного реєстру.
05.02.09 р. державний реєстратор Запорізької міськради Евстаф»єва Г.І. на підставі заяви ОСОБА_7 внесла до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб дані про зміну голови правління, тобто дані про голову правління ОСОБА_3 було виключено, а дані про голову правління ОСОБА_7 було включено до державного реєстру.
З довідки Єдиного державного реєстру, яку позивач отримав 21.05.09 р., стало відомо, що під час судового засідання в іншому суді Зарва М.М. знову звернувся до державного реєстратора Запорізької міськради Медведєвої Т.О. по питанню внесення змін в відомості про голову правління об»єднання човновласників, внаслідок чого 19.05.09 р. державним реєстратором були внесені зміни щодо голови правління об»єднання в державний реєстр, дані про голову правління ОСОБА_7 були виключені з реєстру, а дані про нового голову правління – Кущевського Юрія Олександровича – включені.
Позивач вважає зазначені зміни, які були внесені державними реєстраторами, відповідачами по справі, в Єдиний державний реєстр юридичних та фізичних осіб щодо керівництва правління об»єднання човновласників, незаконними та такими, що здійснені з порушенням Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців», оскільки ОСОБА_7 не був уповноваженою особою, яка мала право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності. Тому позивач просить суд визнати протиправними дії всіх зазначених державних реєстраторів Запорізької міської ради та скасувати внесені ними до Єдиного державного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців України відомості щодо зміни посадових осіб громадського об»єднання човновласників, а також позивач просить суд зобов»язати Запорізьку міську раду здійснити реєстраційні дії по внесенню до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осід-підприємців змін до відомостей про громадянське об»єднання човновласників «Ветеран війни та праці» стосовно того, що головою правління вказаного об»єднання є ОСОБА_3.
В судовому засіданні представник позивача на своєму позові наполягає, просить суд задовольнити його в повному обсязі.
Відповідач Євстаф»єва Г.І. в судове засідання не з»явилася повторно з невідомих причин, суд вважає можливим слухати справу в її відсутність.
Відповідачі – державні реєстратори Клюєва Марина Дмитрівна та Медведєва Тетяна Омелянівна, в судовому засіданні позов не визнали, проти позову заперечують. Вважають його безпідставним та необґрунтованим, оскільки з їх боку при внесенні відповідних змін до Єдиного реєстру юридичних осіб щодо громадського об»єднання човновласників «Ветеран війни та праці» ніяких протизаконних дій здійснено не було, вони діяли відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». Тому просять в позові позивачу відмовити.
Представники 3-х осіб : ОСОБА_7 та громадського об»єднання човновласників «Ветеран війни та праці» в судовому засіданні з позовом також не згодні, вважають його необґрунтованим і просять в позові позивачу відмовити.
Суд, вислухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи, вважає позов позивача таким, що не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні з матеріалів справи та пояснень сторін, Громадське об»єднання човновласників «Ветеран війни та праці» було зареєстровано виконкомом Орджонікідзевської районної Ради м. Запоріжжя 21.10.1993 р. Позивач ОСОБА_3 був головою правління громадського об»єднання човновласників «Ветеран війни та праці» з 21.10.2001 р. на підставі протоколу зборів вказаного об»єднання. 03.11.08 р. державним реєстратором Запорізької міськради Клюєвою М.Д. внесені зміни до відомостей про юридичну особу, а саме – щодо керівника, і в ЄДР внесено керівником вказаної організації ОСОБА_7, згідно з наданою реєстраційною карткою ф № 4 та протоколом зборів організації від 23.10.08 р.
05.12.08 р. державним реєстратором отримані поштою документи на заміну свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, підпис керівника ОСОБА_7 був завірений нотаріально. В ЄДР зроблено запис про втрату свідоцтва про державну реєстрацію за НОМЕР_2 та видано дублікат свідоцтва НОМЕР_1, який був отриманий ОСОБА_7 09.12.08 р.
05.12.08 р. знову державним реєстратором Євстафьєвою Г.І. було внесено запис про внесення змін щодо керівника організації, керівником організації внесено Афанасьєва О.Г. на підставі протоколу зборів громадського об»єднання човновласників від 30.11.08 р.
15.01.09 р. державним реєстратором Євстафьєвою Г.І. були внесені зміни щодо керівника вказаного об»єднання, керівником було внесено ОСОБА_7, згідно протоколу організації від 23.10.08 р.
20.01.09 р. державним реєстратором Євстафьєвою Г.І. знову було внесено зміну в запис про керівника організації, і керівником внесено ОСОБА_3 згідно з протоколом зборів від 06.12.08 р.
29.01.09 р. державному реєстратору надіслана копія листа Запорізького міського управління ГУМУС України в Запорізькій області про печатку громадського об»єднання човновласників.
05.02.09 р. державним реєстратором Євстафьєвою Г.І. знову було внесено керівником зазначеної організації ОСОБА_7 на підставі протоколу розширеного засідання правління від 03.02.09 р.
19.05.09 р. державним реєстратором Медведєвою Т.О. були внесені зміни до запису про керівника організації і керівником було внесено на підставі поданих 18.05.09 р. документів та протоколу зборів № 4 від 27.04.09 р. Кущевського Ю.О., який і є головою правління громадського об»єднання човновласників «Ветеран війни та праці» до теперішнього часу.
Як вбачається з матеріалів справи, численні зміни в керівництві громадського об»єднання човновласників «Ветеран війни та праці» на протязі 2008-2009 рр., а також численні судові спори в різних судових органах є наслідком непорозуміння в питаннях приналежності та організації роботи вказаного об»єднання між різними фізичними особами.
При цьому суд не вбачає в діях відповідачів – державних реєстраторів Запорізької міськради Євстафьєвої Г.І., Клюєвої М.Д. та Медведєвої Т.О., по внесенню змін в відомості про керівника громадського об»єднання човновласників «Ветеран війни та праці» перевищення наданих їм повноважень та порушення вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців», з огляду на наступне.
У відповідності до ч. 1 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» у разі, якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, не пов»язана із змінами до установчих документів юридичної особи або не підлягає державній реєстрації, виконавчий орган юридичної особи або уповноважена ним особа зобов»язаний подати
/ надіслати рекомендованим листом/ державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі. У разі, якщо подається /надсилається/ реєстраційна картка про внесення змін до відомостей про місцезнаходження юридичної особи, до неї додається свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи.
Відповідно до ч. 2 даної статті, державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо вони не передбачені ч. 1 цієї статті. Якщо реєстраційна картка про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в ЄДР, подається особисто особою, уповноваженою виконавчим органом юридичної особи, державному реєстратору додатково пред»являються її паспорт та документ, що підтверджує її повноваження згідно із ч.3 ст.19 цього Закону.
Як встановлено в судовому засіданні, зміни в відомості про керівника об»єднання човновласників в Єдиний державний реєстр вносилися державними реєстраторами Запорізької міськради – відповідачами по справі, на підставі наданих їм особисто реєстраційних карток, протоколів загальних зборів об»єднання човновласників та паспортів як позивачем ОСОБА_3 і ОСОБА_8, так і ОСОБА_7
Таким чином, жодної з підстав для залишення без розгляду реєстраційної картки про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в ЄДР, передбачених ч. 5 ст. 19 Закону України « Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», у державних реєстраторів – відповідачів по справі, при наданні їм вищезазначених документів як позивачем ОСОБА_3, так і ОСОБА_7, не було.
Крім того, актом № 1 про проведення перевірки за дотриманням вимог законодавства щодо факту проведення реєстраційних дій відносно юридичної особи – громадського об»єднання човновласників «Ветеран війни та праці», складеним посадовими особами представництва державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництвав Запорізькій області 24.02.09 р., встановлено, що у державного реєстратора Євстафьєвої Г.І. при здійсненні нею внесення змін в ЄДР про керівника громадського об»єднання човновласників «Ветеран війни та праці» були відсутні підстави для залишення без розгляду реєстраційної картки, наданої ОСОБА_8
Таким чином, суд вважає дії державних реєстраторів Запорізької міськради – відповідачів по справі, законними, такими, що відповідають вимогам Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», та не перевищують їх службових повноважень.
На підставі викладеного, суд вважає, що в позові позивачу необхідно відмовити в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.. ст.. 19, 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», суд –
ПОСТАНОВИВ:
В позові ОСОБА_3 до державного реєстратора Виконавчого комітету Запорізької міської ради Євстаф’євої Ганни Іванівни, Державного реєстратора виконавчого комітету Запорізької міської ради Клюєвої Марини Дмитрівни, Державного реєстратора виконавчого комітету Запорізької міської ради Медведєвої Тетяни Омельянівни, треті особи: ОСОБА_7 і Громадське об’єднання човновласників «Ветеран війни та праці», про визнання протиправними дій державних реєстраторів щодо реєстрації зміни посадових осіб і зобов'язання виконавчого комітету Запорізької міської ради здійснити реєстраційні дії – відмовити у повному обсязі.
Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Суддя Л.О.Нестеренко