Судове рішення #6364692

           

справа 2-а-344-09

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


 17 вересня 2009  року  


Богодухівський районний суд Харківської області у складі головуючої – судді Кузіної Н.П., за участю секретаря Герасимюк Л.А., розглянув у письмовому провадженні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Богодухівському районі Харківської області “про призначення, виплату державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірах, встановлених законом, та про стягнення заборгованості”, -


ВСТАНОВИВ:


Позивач звернувся до Богодухівського районного суду Харківської області з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Богодухівському районі Харківської області в проведенні йому перерахунку пенсії, зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Богодухівському районі Харківської області провести з 01 вересня 2008 року перерахунок та виплатити заборгованість з державної пенсії в мінімальному об’ємі в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та з додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, виходячи виключно із законодавчо визначеного розміру мінімальної пенсії за віком та зобов’язати відповідача після здійснення відповідного перерахунку та виплати заборгованості у необхідних розмірах призначити до виплати у законодавчо встановлених розмірах державну пенсію в мінімальному об’ємі в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.


Мотивуючи тим, що за рішенням МСЄК є інвалідом 2-ої групи та віднесений до 1-ої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Відповідно до п.4 ст.54 Закону України 231-У від 05.10.2006 року «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсія по інвалідності 2-ї групи не повинна бути не нижче 8 мінімальних пенсій за віком. Відповідно до п.9 Закону України «Про пенсійне забезпечення» і відповідно до Закону України «Про Державний бюджет» мінімальна пенсія за віком відповідає розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Відповідно до ч.4 ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсія інвалідам, у яких встановлений зв'язок захворювання з роботами по ліквідації аварії на ЧАЕС не повинна бути не нижче 8 мінімальних пенсій за віком. Розмір пенсії позивача, відповідно до п.4 ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» повинен складати 482 грн. х 8 = 3856,00 грн. Згідно ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» йому повинна додаватись додаткова пенсія за шкоду, спричинену здоров'ю, як інваліду 2-ї групи - 75% мінімальної пенсії за віком (75% від 482 грн. = 361,50 грн.). А отже, на думку позивача, відповідач повинен зробити йому донарахування з 01.09.2008 року, встановивши основну щомісячну пенсію 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.

   

Позивач в судове засідання не з’явився, надав суду заяву про розгляд справи у письмовому провадженні за його відсутністю, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.


Представник відповідача в судове засідання не з’явилась, надала заяву про розгляд справи за її відсутністю, а також письмові заперечення, з яких вбачається, що відповідач вимоги позивача не визнає з наступних підстав: - позивач перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію по інвалідності 2 групи внаслідок захворювання, отриманого при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Норми Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", які регулюються питання призначення та перерахунку пенсії, мають відсилочні норми з посиланням на ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".


Прожитковий мінімум застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно із Законом України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" були внесені зміни до Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". З 01.07.2008 року набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 року №654 „Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян", відповідно до якої і було проведено перерахунок пенсій.


Відповідно до рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 року №10-рп, положення Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення. Разом з тим, відповідно до письмових заперечень відповідача, рішення про відновлення дії законодавчих актів України у редакції, чинній до внесення змін до них, Верховною Радою України не приймалось. Внаслідок цього, порядок обчислення пенсій та підвищень до них, передбачених саме Законом України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" залишився неврегульованим.


Суд, здійснивши судовий розгляд справи в порядку письмового провадження, дослідивши матеріали справи, встановив наступне:


ОСОБА_1 є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи та має першу категорію, що підтверджується копією посвідчення серія А №НОМЕР_1 видане 2 лютого 1993 року, є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується вкладкою № НОМЕР_2 Відповідно до копії довідки МСЕК № 015647 позивачу встановлена ІІ група інвалідності безстроково.


Позивач звернувся до відповідача з проханням здійснити перерахунок його пенсії. На вказану заяву відповідач надав відповідь відповідно до якої відмовив позивачу в проведенні перерахунку. 20.10.2008 року  Управлінням Пенсійного фонду України в Богодухівському районі Харківської області позивачу надано відповідь, в якій роз'яснено, що положення Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" визнані неконституційними та втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення. Разом з тим, рішення про відновлення дії законодавчих актів України у редакції, чинній до внесення змін до них, Верховною Радою України не приймалось. Внаслідок цього, порядок обчислення пенсій та підвищень до них, передбачених саме Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" залишився неврегулюваним. Відтак у 2008 році обчислення пенсій та підвищень, передбачених вищезазначеним Законом, здійснюється відповідно до Постанови КМУ від 28.05.2008 року №530 „Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" та до ПКМ від 16.07.2008 року №654 „Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян".


Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.


Відповідно до вимог ч. 4 ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи", в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.


Згідно ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до 1 категорії призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам II групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком.


З положень Закону України, від 28.12.2007, № 107-УІ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" вбачається, що текст статті 50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" викладено в новій редакції: особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах : інвалідам II групи - 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.


Рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22 05 2008 року положення ст. 67 розділу І, пунктів 2-4, 6-8, 10-18. підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24 - 34. підпунктів 1-6, 8 - 12, пункту 35. пунктів 36 - 100 розділу II „Внесення змін до деяких законодавчих актів України" визнані такими, що не відповідають Конституції України, тобто є неконституційними.


Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.


Таким чином, положення п. 28 Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік" втратило чинність 22 травня 2008 року.


Судом встановлено, що ОСОБА_1. є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідом 2 групи від захворювання, яке пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС  і він вправі отримувати пенсію в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, а також щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам II групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком.

                       

Відповідно до ст. 54 Закону України, від 28.12.2007, № 107-УІ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" затверджено на 2008 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривня, з 1 липня - 482 гривні, з 1 жовтня - 498 гривень.


Відповідно до ст. 67 Закону України, від 28.12.2007, № 107-УІ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.


Відповідно до вимог ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.


Відповідно до ч. 2 ст. 87 Закону України  «Про пенсійне забезпечення», суми пенсії не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь – яким строком.


Таким чином, суд приходить до висновку, про неправомірність відмови Управління Пенсійного фонду України в Богодухівському районі Харківської області  у проведення перерахунку пенсії позивачу.


Разом з тим, суд, зазначає, що позовні вимоги щодо зобов’язання відповідача   в подальшому виплачувати позивачеві перераховану пенсію не підлягають задоволенню, оскільки ця частина позовних вимог спрямована на майбутнє зобов’язання відповідача вчиняти дії, у здійсненні яких відповідачем відмовлено не було. Крім того, здійснення перерахунку пенсії є компетенцією органів Пенсійного фонду України, а не судових органів.


Керуючись ч.2 ст.19 Конституції України,ст..50,п.4 ст.54,ст..67,ст..71 Закону України "Про статус  і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ,ст..54 Закону України від 28.12.2007 року №107-VI " Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України",ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, ст.ст.71, 72, 86, ст.ст.  160 -163, 167, 186, 254  Кодексу адміністративного судочинства України, суд




ПОСТАНОВИВ:


          Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити  частково.


Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Богодухівському районі Харківської області в проведенні ОСОБА_1 в  перерахунку пенсії.


Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Богодухівському районі Харківської області провести перерахунок з 01 вересня 2008 року призначеної ОСОБА_1 державної пенсії в мінімальному об’ємі в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.


 Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Богодухівському районі Харківської області заборгованість з виплати належних ОСОБА_1  державної пенсії в мінімальному об"ємі, у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, виходячи виключно з законодавчо визначеного розміру мінімальної пенсії за віком на момент виплати, в зв"язку з переглядом їх призначень та нарахувань до виплат, яка склалась з 01 вересня 2008 року.


В іншій частині позовних вимог відмовити.


Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Богодухівський районний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.


 Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.



Суддя              

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація