Справа №2а-2953/2009 р.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 жовтня 2009 р.
Сніжнянський міський суд Донецької області у складі:
головуючої судді Варнавської Л.О.,
при секретарі Коркос Я.П., Лискіній Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сніжне справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Сніжнянської міської ради про поновлення строку та зобов’язання нарахувати та виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та допомогу при народженні дитини, -
В С Т А Н О В И В:
17.08.2009 року до суду звернулась позивачка ОСОБА_1 з позовом до відповідача, в якому пояснює, що перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення у зв’язку з народженням дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. Відповідачем була призначена допомога при народженні дитини та допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірах, які не відповідають вимогам ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми». Позивачка вважає, що відповідач неправомірно нарахував та здійснював їй виплати допомоги, чим порушив Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» і тому, просить поновити їй строк для звернення до суду, зобовязати відповідача нарахувати та виплатити недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та допомоги при народженні дитини в сумі 7918,04 грн.
В судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги, надала пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача за довіреністю ОСОБА_3 в судове засідання не з’явився, надав письмову заяву, в якій справу просив розглянути без його участі, заперечував проти задоволення позову у повному обсязі, надав письмові заперечення, в яких пояснив, що управління праці та соціального захисту населення виплачувало допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, який дорівнює різниці 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним загальним доходом родини, з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не більше ніж 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, згідно порядку встановленому Кабінетом Міністрів. Управління праці та соціального захисту населення як розпорядник державних коштів самого нижчого рівня не має повноважень та можливості змінювати розмір грошової допомоги, тим більше робити юридичну оцінку співвідношення законодавчих та нормативних актів вищих органів влади, а лише зобов’язане розподілити у встановленому порядку затверджені кошторисом і виділені із державного бюджету відповідні кошти. Допомога позивачці виплачувалась згідно чинного законодавства, заборгованості по виплатам не має. Посилається на те, що позивачем пропущений строк для звернення до суду передбачений ст. 99 КАС України.
Заслухавши позивачку, дослідивши матеріали справи суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом вставлено, що ОСОБА_2, народився 13.01.2007 року, матір’ю дитини записана ОСОБА_1, що підтверджується свідоцтвом про народження серії 1-ФП №043825.
Судом встановлено, що позивачка є особою, на яку поширюється дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ (надалі Закон № 2811-ХІІ).
Згідно ст. 15 Закону України № 2811-ХІІ допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Дію статті 15 зупинено пунктом 14 статті 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007» від 19 грудня 2006 року № 489-V (надалі Закон № 489-V).
Статтею 56 Закону № 489-V встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону № 2240-ІІІ здійснюється у таких розмірах:
- допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетом;
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року N 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) визнано неконституційним положення пункту 7 статті 71 в частині зупинення на 2007 рік дії частини першої статті 15 Закону України № 2811-ХІІ щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до законодавства приписи Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» втратили чинність з дня ухвалення наведеного Рішення Конституційного Суду України та з 9 липня 2007 року відновлена дія ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ . Однак до прийняття вказаного Рішення Конституційного Суду України до спірних правовідносин застосовуються норми Закону «Про державний бюджет України на 2007 рік», якими встановлені розміри державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Згідно ч.2 ст. 99 КАС України для звернення за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
ОСОБА_1. звернулась до суду 17.08.2009 року, в той час як Рішення Конституційного Суду України №6-рп було прийнято 09.07.2007 року та оприлюднено у передбаченому законодавством порядку (надруковано в Офіційному віснику України 27.07.2007 року №52). Позивачка при порушенні свого права, якщо вона вважала його порушеним, повинна була дізнатися при виплаті їй відповідачем щомісячно допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Закони, інші нормативно-правові акти, судові рішення є доступними для ознайомлення всіма громадянами, і можливість обізнаності людини про те чи інше положення законодавства залежить виключно від бажання такої людини. Тобто суд вважає, що позивачем пропущено річний строк звернення до адміністративного суду з позовом про визнання дій неправомірними, стягнення недоотриманої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік і поважних причин пропуску такого строку не вбачає.
Законом України « Про Державний бюджет України на 2008 рік» від 28 грудня 2007 року № 107-VІ було зупинено на 2008 р.р. дію частини 15 Закону № 2811-ХІІ в частині встановлення розміру вказаної допомоги і позивачці проводилась за 2008 р. виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірах передбачених Законами України «Про державний бюджет України» на 2008 р., і тому суд вважає такі виплати правомірними, оскільки, ці норми не визнані неконституційними, що доводить правомірність застосування зазначених норм відповідачем при виплаті спірної допомоги за вищезазначений період.
На підставі викладеного, керуючись ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ, Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року N 6-рп/2007, ст.ст. 104,158,159,160,161,162,163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Сніжнянської міської ради про поновлення строку та зобов’язання нарахувати та виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та допомогу при народженні дитини відмовити у повному обсязі.
Постанова може бути повністю або частково оскаржена сторонами, іншими особами, які беруть участь у справі, а також особами, які не брали участь у справі, якщо суд вирішив питання про їх права та обов’язки до Донецького апеляційного адміністративного суду через Сніжнянський міський суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Головуюча: