ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 жовтня 2009 року справа № 2а-4211/09/2370
14 год. 40 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Холода Р.В.,
при секретарі судового засідання Шоколенко Т.М.,
за участю представників:
від позивача – не з’явився,
від відповідача – Микитенко І.В. за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Чигиринському районі Черкаської області до відкритого акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії Чигиринського відділення № 3199 про повернення перерахованої пенсії
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання дій відповідача неправомірними та зобов’язання повернути перераховану пенсію в сумі 829 грн. 72 коп., разом з нарахованими відсотками в сумі 14 грн. 96 коп., всього 844 грн. 68 коп.
Позивач у судове засідання не з’явився, надавши через відділ документального забезпечення клопотання від 20.10.2009 р. про розгляд справи за відсутністю його представника.
Представник відповідача позов не визнав та просив суд відмовити у його задоволенні з мотивів викладених у запереченні.
Заслухавши пояснення та доводи представника відповідача, вивчивши та оцінивши письмові докази у справі в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що на виконання Порядку виплати пенсії та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їх поточні рахунки у банках, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 року №1596 (із змінами та доповненнями), (далі – Порядок), між сторонами по справі укладений договір № 2/5 від 30.12.2005 р. про зобов’язання відповідача виконувати функції по виплаті пенсії пенсіонерам через його банківські рахунки відповідно до зазначеного Порядку.
Відповідно до пункту 4 Порядку установи уповноважених банків здійснюють відкриття поточних рахунків, проводять операції із зарахування сум пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки відповідно до цього Порядку, угод, укладених ними з управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, управліннями праці та соціального захисту населення райдержадміністрацій, виконкомів міських, районних у місті рад (далі - органи праці та соціального захисту населення) або центрами з нарахування і виплати пенсій та допомоги - у регіонах, де функціонують такі центри.
Спір між сторонами виник з приводу відмови відповідача щодо повернення суми пенсії померлого пенсіонера ОСОБА_2 в розмірі 844 грн. 68 коп., з урахуванням нарахованих відсотків в розмірі 14 грн. 96 коп., яка була перерахована позивачем на його банківські рахунки у вересні 2008 року.
Згідно наданого суду свідоцтва про смерть ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1.
В зв’язку з цим позивач звернувся до Чигиринського відділення № 3199 Черкаського обласного відділення відкритого акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» з листом № 3175/06 від 02.09.2008 р. про повернення пенсії по причині смерті вказаного пенсіонера. Відповідач своїм листом № 522 від 08.09.2008 р. повідомив, що пенсія разом за нарахованими відсотками буде повернута починаючи з місяця наступного за місяцем припинення цивільної правоздатності вкладника. Позивач зазначає, що на день подачі позову відповідач кошти на рахунок позивача не повернув.
Відповідно до вимог пункту 13 Порядку у разі надходження до уповноваженого банку відомостей про смерть одержувача пенсії та грошової допомоги уповноважений банк зобов'язаний припинити зарахування коштів на поточний рахунок з місяця, наступного за місяцем смерті одержувача, і зробити відповідну помітку у примірнику списку на зарахування пенсій та допомоги, що підлягає поверненню органу Пенсійного фонду або органу праці та соціального захисту населення. Суми пенсій та грошової допомоги, зараховані на поточний рахунок разом з нарахованими на них відсотками починаючи з місяця, наступного за місяцем смерті пенсіонера, підлягають поверненню уповноваженим банком відповідно органам Пенсійного фонду та соціального захисту населення не пізніше наступного операційного дня надходження відомостей про смерть одержувача.
Вказаний Порядок є обов’язковим для застосування, а контроль за додержанням цього Порядку здійснюється органами Пенсійного фонду, органами праці та соціального захисту населення, відповідно до вимог пункту 28 цього Положення.
Виходячи з вимог Порядку виплати пенсії та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їх поточні рахунки у банках, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 року № 1596 (із змінами та доповненнями), поверненню підлягає сума пенсії та відсотків, які знаходиться на рахунку пенсіонера, і відповідно, до стягнення підлягають не кошти банку, а кошти вкладного рахунку пенсіонера.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог з приводу визнання дій ВАТ «Державний ощадний банк України» в особі філії Чигиринського відділення № 3199 неправомірними, суд виходив з того, що відповідач не є суб’єктом владних повноважень у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – юридична особа, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2, 11, 14, 70, 71, 89, 94, 159 – 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Зобов’язати відкрите акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» в особі філії Чигиринського відділення № 3199, адреса: 20901, Черкаська область, м. Чигирин, вул. П. Дорошенка, 19 (р/р 3622701 в ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 354724, код 02767243) повернути управлінню Пенсійного фонду України в Чигиринському районі Черкаської області, адреса: 20901, Черкаська область, м. Чигирин, вул. П. Дорошенка, 18 (р/р 25602301368 в ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 354507, код 21366805) перераховану пенсію в сумі 829 грн. 72 коп., разом з нарахованими відсотками в сумі 14 грн. 96 коп., а всього 844 грн. 68 коп. (вісімсот сорок чотири грн. 68 коп.).
В задоволенні решті позовних вимог відмовити.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її отримання особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Р.В. Холод
Повний текст постанови виготовлений 21 жовтня 2009 року.