Судове рішення #6359534

                                                Справа № 2а- 420/2009р.                                                


П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И

                09 червня 2009 року Центрально-Міський районний суд  міста  Горлівки Донецької області у складі: головуючої судді  Федько С.П.,

                      при секретарі  Ковальовій О.Г.,

                      за участю представника відповідача Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради Донецької області – Коваленко О.В.,

                      розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Горлівці Донецької області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради Донецької області, Головного управління державного казначейства в Донецькій області, про визнання дій неправомірними , стягнення  недоотриманої суми щомісячної допомоги  на дитину,

В С Т А Н О В И В :

                Позивач 02 лютого 2008 року звернулась до суду  з позовом, на обґрунтування якого зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в неї народилась дитина  ОСОБА_2. Згідно зі ст. 15 ч.2 Закону   України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» їй  щомісячно до досягнення трирічного віку  дитині повинна виплачуватися грошова допомога у розмірі, що дорівнюється встановленому законом прожитковому мінімуму для дітей віком до шести років. Відповідач не виконував зазначене положення закону, та сплачував допомогу не в повному обсязі. Заборгованість за період з 01 травня 2006 року по 01 квітня 2009р. становить 12833,60 грн. Просить суд стягнути з відповідача на свою користь зазначену суму, визнати дії Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради в частині відмови у перерахунку та виплати недоотриманої суми допомоги неправомірними та зобов’язати Центрально - Міське управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради у наступні роки нараховувати та виплачувати допомогу у розмірі прожиткового мінімуму на дитину  до шести років, що буде встановлений  Законами України про державний бюджет на 2009, 2010 роки.

                Позивач у судове засідання не з’явилась, надавши заяву про розгляд справи у її відсутність, на позовних вимогах наполягала.

                Представник відповідача Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради Донецької області Коваленко О.В. в судовому засіданні проти позовних вимог заперечувала.  

                Представник Головного управління державного казначейства України в Донецькій області у судове засідання не з'явився. Про місце, дату та час розгляду справи повідомлений належним чином.  

                Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.                                                                                                                                          

                Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у позивача  народилась дитина ОСОБА_2, що підтверджується  копією свідоцтва про народження.  

                Відповідно до довідки Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради з  01 квітня 2007 року позивачу призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

               Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811 – ХІІ (далі Закон № 2811) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

                Згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2007р» № 489 від 19 грудня 2006 року  дію частини першої статті 15 зупинено на 2007 рік. Статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку  відповідно  до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» … здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетом - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

                Рішенням Конституційного Суду від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 визнано неконституційними положення  ст. 56 Закону України «Про  Державний бюджет України на 2007 рік» в частині зупинення на 2007 рік дії частини першої ст. 15  Закону № 2811.

        З моменту визнання норми  неконституційною, вона втрачає чинність, а тому з 9 липня 2007р. відновлено дію частини 1 статті 15 Закону України в редакції, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для  дітей  віком до 6 років. З таких підстав право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виникає у позивачки  за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року у розмірі прожиткового мінімуму для дітей  віком до 6 років.

               Згідно з ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлено річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

              Згідно з ч.1 ст. 100 КАС України, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на  цьому наполягає одна із сторін.

              Суд вважає, що незнання діючого законодавства не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду, оскільки відповідно до ст. 57 Конституції України всі законодавчі акти, які стосуються прав та обов'язків громадян, обов'язково підлягають оприлюдненню.

              У зв'язку з тим, що позивачем пропущено строк звернення до суду за захистом своїх прав віку за 2007 рік, а відповідач наполягає на застосування вказаного строку, суд вважає за необхідне відмовити позивачу у заявлених вимогах за період з 09 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року  з підстав пропуску строку для звернення до суду.

              Статтею 4 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» передбачено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім’ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України  у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів. Відповідно до п.3 перехідних положень Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», відповідно до яких розмір державної допомоги  сім’ям  з дітьми, передбаченої ст. 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням  до прожиткового мінімуму, але при   цьому не може бути  нижчим  за величину , що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 1 січня 2008 року – 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму.

              Пунктом 3 Перехідних положень Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» розмір державної допомоги сім’ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається  Верховною Радою України  в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 1 січня 2006 року – 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму.

              Стосовно виплат та розмірів допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2008 році, суд виходить з того, що  до Закону України «Про державну соціальну допомогу сім’ям з дітьми»  Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України»  від 28.12.2007 року №107, який набрав чинності з 01.01.2008р. (п.23 розділу ІІ) були внесені зміни, згідно з якими допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. Внесені зміни не розглядались Конституційним Судом щодо їх конституційності.

                Тому позов в частині вимог за період з 01 травня 2006 року до 09 липня 2007 року та з 1 січня 2008 року по 1 квітня 2009 року не підлягає задоволенню за відсутністю правових підстав. .

        Суд вважає, що позовні вимоги у частині зобов'язання відповідача робити перерахунок у разі підвищення прожиткового мінімуму надалі з 01.01.2009 року, є необґрунтованими і не підлягають задоволенню з таких підстав. Судовому захисту підлягають лише порушені права та свободи громадян. З цього приводу, не підлягають розгляду у суді  вимоги щодо відносин, які можуть скластися у майбутньому.  Крім того, відповідно до  ч. 2 ст. 19 Конституції України – органи державної влади та органи місцевого самоврядування , їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Зобов’язувати державні органи діяти відповідно до Законів, які ще не існують, є безпідставним.

                 На підставі вищенаведеного, Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-ХП, Рішення Конституційного Суду від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007,  Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України»  від 28.12.2007 року №107, керуючись ст.ст. 2,11,17,18,87,94,99,100,158-163 КАС України суд,      

П О С Т А Н О В И В :

                 В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради Донецької області, Головного управління державного казначейства в Донецькій області про визнання дій щодо виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 травня 2006 року по 01 квітня 2009 року  в розмірі меншому, ніж встановлено статтею 15 Закону України «Про державну соціальну допомогу сім’ям з дітьми» неправомірними; стягнення  недоотриманої суми щомісячної допомоги  по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період  з 01 травня 2006 року по 01 квітня 2009 року  в розмірі 12833 (дванадцять тисяч вісімсот тридцять три) грн. 60 коп.; зобов’язати Центрально - Міське управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради нараховувати  та виплачувати допомогу у розмірі прожиткового мінімум на дитину до шести років, що буде встановлений Законами України про державний бюджет на 2009, 2010 роки, - в і д м о в и т и.

                 Постанова у повному обсязі складена 12 червня 2009 року.

        Постанова набирає законної сили, якщо після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження (десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України – з дня складення в повному обсязі) заяву про апеляційне оскарження не буде подано або якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк встановлений ст. 186 КАС України (протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження ).

                 Постанова може бути оскаржена в Донецький Адміністративний Апеляційний суд через Центрально-Міський районний суд міста Горлівки шляхом подання заяви про оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови,  а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України – з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.


            Суддя                                                                                                                   С.П. Федько                                                                                                                                                    



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація