Справа № 22-2425-2009 р. Рішення ухвалено під головуванням Грабика В.В.
Категорія - 61 Доповідач Камзалов В.В.
У Х В А Л А
Апеляційного суду Вінницької області
від 7 жовтня 2009 року
І М Е Н Е М УК Р А Ї Н И
Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Вінницької області в складі:
Головуючого: Камзалова В.В.
Суддів: Іванюка М.В., Колодійчука В.М.
При секретарі: Руденко О.М.
Розглянувши у відкритому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за апеляційною скаргою
ОСОБА_1 на рішення Ленінського районного суду м. Вінниці від 14 серпня 2009 року в справі за заявою ОСОБА_1 за участю зацікавленої особи – органу опіки і піклування при виконкомі Вінницької міської ради про визнання недієздатною ОСОБА_2 з серпня 2006 року, встановлення опіки та призначення опікуна, -
В С Т А Н О В И Л А :
В листопаді 2008 року ОСОБА_1. звернулася до суду із заявою про визнання недієздатною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 з серпня 2006 року, встановлення над нею опіки та призначення опікуна, посилаючись на те, що ОСОБА_2 - мати заявниці.
Психічні розлади у ОСОБА_2. з’явилися в серпні 2006 року, коли вона почала висловлювати маячні ідеї та страхи, була підозрілою, настороженою, не спала. Не розуміла наслідків своєї поведінки, не могла правильно орієнтуватися та оцінювати прості життєві ситуації.
В березні 2007 року психічний стан матері погіршився настільки, що вона була госпіталізована до психіатричної лікарні і лікувалася там біля місяця. Згодом
вона знову лікувалася у психіатричній лікарні з 24 жовтня 2007 року по 18 грудня 2007 року та з 22 січня 2008 року по 12 травня 2008 року.
За рішенням Ленінського районного суду м. Вінниці від 6 жовтня 2008 року мати була примусово госпіталізована до обласної психіатричної лікарні з діагнозом - шизофренія, параноїдна форма, безперервний тип перебігу
Внаслідок психічної хвороби ОСОБА_2. не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, потребує встановлення над нею опіки.
Рішенням Ленінського районного суду м. Вінниці від 14 серпня 2009 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду, заявниця подала апеляційну скаргу, в якій просила рішення суду скасувати в частині відмови в задоволенні заяви щодо визнання ОСОБА_2 недієздатною, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права та ухвалити нове рішення, яким визнати ОСОБА_2 - недієздатною.
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення у межах заявлених вимог та доводів апеляційної скарги, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги.
Згідно ч.1 ст. 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та ( або) керувати ними.
Згідно акту № 119 додаткової стаціонарної судово - психіатричної експертизи від 14 травня 2009 року ОСОБА_2 страждає на хронічне душевне захворювання у вигляді хронічного маячного розладу. Внаслідок свого захворювання ОСОБА_2. не може повною мірою усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. ( а.с. 29-30 ).
В зазначеній судово – психіатричній експертизі не вказано про те, що ОСОБА_2 внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та ( або ) керувати ними, а тому підпадає під дію ст. 36 ЦК України, тобто обмеження цивільної дієздатності особи.
Однак вимогу про обмеження цивільної дієздатності ОСОБА_2. заявниця не ставила.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції підставно відмовив заявниці у задоволенні позову.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 307, 308, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів,-
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - відхилити.
Рішення Ленінського районного суду м. Вінниці від 14 серпня 2009 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.
Протягом двох місяців ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України.
Головуючий:
Судді:
З оригіналом вірно :