ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
Іменем України
13 липня 2009 р. м. Чернівці Справа № 2а-708/09/2470
14 год.33 хв.
Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Левицького В.К.,
при секретарі судового засідання: Герасиму Андрію Штефановичу
за участю сторін:
від позивача – представник Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці Черняк О.О. (довіреністю № 19/09 від 05.01.2009 р.);
від відповідача - не з’явився,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці до Чернівецької філії ЗАТ КБ «Приватбанк» про стягнення суми переплати пенсій,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці, звернулося до суду з адміністративним позовом до Чернівецької філії ЗАТ КБ «Приватбанк» про стягнення суми переплати пенсій.
В обґрунтування позовних вимог зазначають, що в управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці перебувають на обліку в якості отримувачів пенсії за віком, згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення» ОСОБА_1 ОСОБА_2, зареєстровані за адресою АДРЕСА_1. Вказані особи в листопаді 2002 р. вибули на постійне місце проживання до ФРН. Заяв про припинення виплати пенсії у зв'язку з виїздом за кордон та доплату пенсії за 6 місяців наперед вказані пенсіонери до управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці як особисто, так і через уповноважених представників не подавали.
Протягом грудня 2002 р. - квітня 2008 р. їм було зараховано на поточні рахунки відкриті в ЧФ ЗАТ «ПриватБанк» кошти в загальній сумі 50606, 59 грн., належать органам Пенсійного фонду України. Добровільно повернути державні кошти відповідач відмовився.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з’явився, явку представника в судове засідання не забезпечив, причину неявки не повідомив, хоча належним чином повідомлений про дату, час і місце проведення судового засідання, що підтверджується відміткою про вручення рекомендованого поштового відправлення. До суду направив клопотання про розгляд справи за відсутності представника. Вимоги викладені в позовній заяві визнав в повному обсязі.
Вислухавши пояснення представника позивача та дослідивши матеріали справи судом встановлено наступне.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши представника позивача, з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХП від 05.11.1991 р. (далі – Закон № 1788) громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Згідно ст. 8 зазначеного Закону виплата пенсій здійснюється з коштів Пенсійного фонду України.
Відповідно до ст. 92 Закону № 1788 пенсії, призначені в Україні до виїзду на постійне проживання за кордон, виплачуються за 6 місяців наперед перед від'їздом за кордон. За час перебування цих громадян за кордоном виплачуються тільки пенсії, призначені внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання.
Стаття 102 Закону № 1788 передбачає, що пенсіонери зобов'язані повідомляти орган, що призначає пенсії, про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати. У разі невиконання цього обов'язку і одержання у зв'язку з цим зайвих сум пенсії пенсіонери повинні відшкодувати органу, що призначає пенсії, заподіяну шкоду.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 року (далі – Закон № 1058) право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають:
1) громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у ст. 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом;
2) особи, яким до дня набрання чинності цим Законом була призначена пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" (крім соціальних пенсій) або була призначена пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) за іншими законодавчими актами, але вони мали право на призначення пенсії за Законом України "Про пенсійне забезпечення" - за умови, якщо вони не отримують пенсію (щомісячне довічне грошове утримання) з інших джерел, а також у випадках, передбачених цим Законом, - члени їхніх сімей.
Відповідно до ст. 49 Закону України № 1058 виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3 ) у разі смерті пенсіонера; 4 ) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5 ) в інших випадках, передбачених законом. Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому ч. 3 ст. 35 та ст. 46 цього Закону.
Статтею 50 Закону № 1058 передбачено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Як встановлено судом, громадяни ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, були зареєстровані за адресою АДРЕСА_1 та перебували на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці в якості отримувачів пенсії за віком згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення».
22.11.2002 р. вказані громадяни були зняті з реєстрації та вибули на постійне місце проживання до ФРН (а.с. 22, 23). Заяв про припинення виплати пенсії у зв'язку з виїздом за кордон та доплату пенсії за 6 місяців наперед вказані пенсіонери до управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці як особисто, так і через уповноважених представників не подавали.
Протягом грудня 2002 р. – квітня 2009 р. пенсіонерам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на поточні рахунки відкриті в Чернівецькій філії ЗАТ КБ «ПриватБанк», відповідно №НОМЕР_1 та № НОМЕР_2, зараховано 20832,79 грн. та 29773,80 грн. на загальну суму 50606,59 грн.
Вказана сума коштів зберігається на поточних рахунках пенсіонерів, що підтверджується актами № 1 та 2 звірки від 07.07.2009 р. щодо зарахування сум пенсій та грошової допомоги на рахунки ОСОБА_1 та ОСОБА_2 Чернівецькою філією ЗАТ КБ «ПриватБанк». В добровільному порядку відповідач відмовився повертати державні кошти.
Відповідно до ст. с т. 50 та 104 КАС України суб’єкт владних повноважень має право звернутись до адміністративного суду у випадках, встановлених законом. Стаття 50 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачає, що суми надміру виплачених пенсій стягуються судом за позовом територіальних органів Пенсійного фонду. Тому суд вважає, що позивач наділений компетенцією (повноваженням) звертатись з таким позовом до адміністративного суду.
Згідно п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідач позов визнав в повному об’ємі.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 51, 112, 136, 158, 160 – 163 та 167 КАС, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити повністю.
2.Стягнути зЧернівецької філії ЗАТ КБ «Приватбанк» (58005, м. Чернівці, вул. Стасюка, 14а, р/р 36226837002201, 36228837001200, МФО 356282, код ЄДРПОУ 21419223) суму переплати пенсій в розмірі 50606,59 грн. на користь Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці.
Постанова, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складання її в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлено 18 липня 2009 р.
Суддя В.К. Левицький