Судове рішення #6342582

КИЇВСЬКИЙ МІЖОБЛАСНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

____________________________________________

01033, м.Київ,  вул.Жилянська 58-б                                                       тел. 284-37-31

Іменем   України

                                          П О С Т А Н О В А

23.09.09 р.                                                                                          № к10/021-08/17          

Київський міжобласний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді          Мельника С.М.,

суддів:                              Гаврилюка О.М.,

                                        Шевченка В.Ю.,

при секретарі судового засідання Лебедєвій С.В.,

за участю представників:

від позивача: ОСОБА_2 –представник за довіреністю,

від відповідача: Перенков А.О. –представник за довіреністю,

від третьої особи 1: не з’явились;

третя особа 2: ОСОБА_4,

від третьої особи 3: не з’явились,

від третьої особи 4: не з’явились,

від третьої особи 5: не з’явились,

розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Дніпро»на рішення господарського суду Київської області від 15.06.2009 р.

у справі          №К10/021-08/17 (суддя Суховий В.Г.)

за позовом          ОСОБА_5

до                    Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Дніпро»

за участю третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:

1. ОСОБА_6

2. ОСОБА_4

3. ОСОБА_7

4. ОСОБА_8

5. Державний реєстратор Васильківської районної державної адміністрації Дехтяренко Олег Іванович

про                    визнання недійсними рішень загальних зборів учасників товариства,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_5 звернулась до господарського суду Київської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Дніпро», за участю третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача –           ОСОБА_6, ОСОБА_4, ОСОБА_7, ОСОБА_8, Державний реєстратор Васильківської районної державної адміністрації Дехтяренко О.І., в якій просила визнати недійсними загальні збори учасників ТОВ «Агро-Дніпро»та прийняті на зборах рішення, що оформлені протоколом засідання загальних зборів учасників цього товариства від 25.05.2007 р.

Рішенням господарського суду Київської області від 15.06.2009 р. позов задоволено частково, визнано недійсним рішення зборів учасників ТОВ «Агро-Дніпро», оформлене протоколом засідання загальних зборів учасників цього товариства від 25.05.2007 р. №3. В частині позовних вимог ОСОБА_5 про визнання недійсними загальних зборів учасників ТОВ «Агро-Дніпро»відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю «Агро-Дніпро»звернулося з апеляційною скаргою, в якій просить рішення місцевого господарського суду скасувати, прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав вимоги, які містяться в апеляційній скарзі.

Представник позивача у судовому засіданні заперечив проти доводів та вимог апеляційної скарги з підстав, заявлених у відзиві на апеляційну скаргу.

Третя особа 2 у судовому засіданні заперечив проти вимог апеляційної скарги.

Треті особи 1, 3, 4, 5 не направили у судове засідання представників, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили.

Колегія суддів вважає за можливе розгляд справи за наявними в ній матеріалами у відповідності до ст. 75 ГПК України.

Відповідно до ст. 99 ГПК України в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у розділі ХІІ ГПК України. Апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.

У відповідності до ст. 101 ГПК України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Апеляційний господарський суд не зв’язаний доводами апеляційної скарги (подання) і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі. В апеляційній інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.

Дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення присутніх представників учасників апеляційного провадження, перевіривши застосування судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права, колегія суддів Київського міжобласного апеляційного господарського суду дійшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення місцевого господарського суду підлягає залишенню без змін, виходячи з наступного.

Згідно ст. 167 Господарського кодексу України, корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до п. 5.1. статуту та п. 7.1. ст. 7 установчого договору про створення ТОВ «Агро-Дніпро»в редакціях, чинних на момент проведення загальних зборів учасників товариства від 25.05.2007 р., статутний капітал товариства складає 100 000 грн., учасники товариства:                 ОСОБА_5 –сума внеску 49 900 грн., що дорівнює 49,9 % статутного фонду; ОСОБА_6 –сума внеску 25 000 грн., що дорівнює 25,0 %; ОСОБА_7 –сума внеску 25 000 грн., що дорівнює 25,0 %; ОСОБА_4 –сума внеску 100 грн., що дорівнює 0,1 %.

25.05.2007 р. були проведені загальні збори учасників ТОВ «Агро-Дніпро», на яких були присутні, згідно протоколу №3, ОСОБА_7 –25 % голосів,                      ОСОБА_4 –0,1 % голосів, ОСОБА_6 –25 % голосів, а також запрошений, як кандидат в учасники товариства, ОСОБА_8 Відсутня –ОСОБА_5 (49,9 % голосів).

До порядку денного були включені наступні питання:

1. Про загрозу існування ТОВ «Агро-Дніпро» у зв’язку з самоусуненням ОСОБА_5 від участі в діяльності товариства;

2. Про розгляд заяви учасника ОСОБА_6. про вихід з товариства та передачу частки статутного капіталу громадянину України –ОСОБА_8;

3. Про розподіл частки в статутному капіталі ТОВ «Агро-Дніпро»ОСОБА_5 між учасниками;

4. Про розподіл часток в статутному капіталі ТОВ «Агро-Дніпро»між учасниками;

5. Про затвердження нової редакції статуту ТОВ «Агро-Дніпро».

На зборах були прийнятті рішення про:

1. виключення ОСОБА_5 зі складу учасників ТОВ «Агро-Дніпро»та її частку розподілити між членами («за» - 50,1 %, «проти»- 0%);

2. передачу частки статутного капіталу ТОВ «Агро-Дніпро», належну ОСОБА_6., ОСОБА_8, згідно заяви з проханням включити його до складу учасників ТОВ «Агро-Дніпро»(«за»- 50,1 %, «проти»- 0 %);

3. розподіл частки, належній ОСОБА_5, що складає 49,9 % у статутному капіталі ТОВ «Агро-Дніпро»наступним чином: ОСОБА_7 –18 500 грн., у вигляді грошового внеску, що відповідно становить 18,5 %; ОСОБА_4 –12 900 грн., у вигляді грошового внеску, що відповідно становить 12,9 %; ОСОБА_8 –18 500 грн., у вигляді грошового внеску, що відповідно становить 18,5 % («за»- 50,1 %,             «проти»- 0%);

4. розподіл часток у статутному капіталі ТОВ «Агро-Дніпро»наступним чином: ОСОБА_7 –43 500 грн., у вигляді грошового внеску, що відповідно становить 43,5 % статутного капіталу; ОСОБА_4 –13 000 грн., у вигляді грошового внеску, що відповідно становить 13 %; ОСОБА_8 –43 500 грн., у вигляді грошового внеску, що відповідно становить 43,5 %;

5. затвердження та викладення у новій редакції статуту ТОВ «Агро-Дніпро»у зв’язку зі зміною учасників товариства.

Рішення загальних зборів учасників та інших органів господарського товариства є актами, оскільки ці рішення зумовлюють певні правові наслідки, спрямовані на регулювання господарських відносин, і мають обов’язковий характер для суб’єктів цих відносин.

Відповідними підставами для визнання недійсним рішень загальних зборів є:

- порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства;

- учасник товариства був позбавлений можливості взяти участь у загальних зборах;

- рішення загальних зборів порушує права чи законні інтереси учасника товариства.

Безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів в силу прямої вказівки закону є прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення;

Товариством з обмеженою відповідальністю є засноване одним або кількома особами товариство, статутний капітал якого поділений на частки, розмір яких встановлюється статутом (ст. 140 ЦК). Статут товариства з обмеженою відповідальністю містить відомості про розмір статутного капіталу, з визначенням частки кожного учасника, склад та компетенцію органів управління і порядок прийняття ними рішень ( ст. 143 ЦК).

У відповідності до ст. 88 Господарського кодексу України, ст. 116 Цивільного кодексу України, ст. 10 Закону України «Про господарські товариства»(далі –Закон) учасник господарського товариства має право брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах.

Управління діяльністю господарського товариства здійснюють його органи та посадові особи, склад і порядок обрання (призначення) яких визначається залежно від виду товариства, а у визначених законом випадках - учасники товариства (ст. 89 ГК). Органами управління товариством є загальні збори його учасників і виконавчий орган, якщо інше не встановлено законом (ст. 97 ЦК)

Відповідно до ст. 98 ЦК загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства, у тому числі і з тих, що передані загальними зборами до компетенції виконавчого органу. Рішення загальних зборів приймаються простою більшістю від числа присутніх учасників, якщо інше не встановлено установчими документами або законом. Порядок скликання загальних зборів визначається в установчих документах товариства. Рішення загальних зборів може бути оскаржене учасником товариства до суду.

Згідно ст. 145 ЦК вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори його учасників. До виключної компетенції загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю належить: визначення основних напрямів діяльності товариства, затвердження його планів і звітів про їх виконання, внесення змін до статуту товариства, зміна розміру його статутного капіталу, створення та відкликання виконавчого органу товариства, визначення форм контролю за діяльністю виконавчого органу, створення та визначення повноважень відповідних контрольних органів, затвердження річних звітів та бухгалтерських балансів, розподіл прибутку та збитків товариства, вирішення питання про придбання товариством частки учасника, виключення учасника із товариства, прийняття рішення про ліквідацію товариства, призначення ліквідаційної комісії, затвердження ліквідаційного балансу. Черговість та порядок скликання загальних зборів встановлюються статутом товариства і законом.

Ст. 58 Закону України «Про господарські товариства»передбачає, що загальні збори учасників складаються з учасників товариства або призначених ними представників. Учасники мають кількість голосів, пропорційну розміру їх часток у статутному (складеному) капіталі.

Ст. 100 ЦК передбачає, що учасник товариства у випадках та в порядку, встановлених установчими документами або законом, може бути виключений з товариства.

При вирішенні питання про виключення учасника з товариства рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосують учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів учасників товариства. З решти питань рішення приймається простою більшістю голосів (ст. 59 Закону).

Статтею 60 Закону передбачено, що загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів. Учасники зборів, які беруть участь у зборах, реєструються з зазначенням кількості голосів, яку має кожний учасник. Цей перелік підписується головою та секретарем зборів. Будь-хто з учасників товариства з обмеженою відповідальністю вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів.

У відповідності до ч. 5 ст. 61 Закону, що про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах. 

Питання виключення учасника з товариства з обмеженою відповідальністю регулюється ст. 64 Закону, у відповідності до якої учасника, який систематично не виконує або неналежним чином виконує обов’язки, або перешкоджає своїми діями досягненню цілей товариства, може бути виключено з товариства на основі рішення, за яке проголосували учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів учасників товариства. При цьому цей учасник (його представник) у голосуванні участі не бере.

Матеріалами справи, зокрема протоколом від 25.05.2007 р. №3, підтверджується, що на загальних зборах учасників ТОВ «Ремонтне підприємство»були присутні учасники, які володіють на день їх проведення 50,1 відсотками голосів, з чого вбачається, що спірні збори не були повноважними в силу ч. 1 ст. 60 Закону України «Про господарські товариства».

Таким чином, рішення, які прийняті загальними зборами та закріплені у протоколі від 25.05.2007 р. №3, були прийняті з порушенням ст. 60 Закону України «Про господарські товариства», тобто за відсутності кворуму для проведення даних зборів, що є безумовною підставою для визнання даних рішень загальних зборів недійсними.

Окрім того, судова колегія погоджується з доводами місцевого господарського суду, що ОСОБА_5 не була належним чином повідомлена про порядок денний призначених на 25.05.2007 р. загальних зборів, оскільки у наявному в матеріалах справи листі відповідача (Т.2, а.с. 114), який, згідно копії поштового повідомлення про вручення поштової кореспонденції, було направлено на адресу позивачу 11.05.2007 р., міститься тільки повідомлення про скликання зборів на 25.05.2007 р. на 13-00 год., при цьому не було зазначено порядку денного зборів, що є порушенням вимог ч. 5 ст. 61 Закону, яка регламентує порядок скликання зборів.

Також, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції, що рішенням загальних зборів від 25.05.2007 р. неправомірно з порушенням вимог законодавства здійснено вихід зі складу учасників товариства ОСОБА_6, та передано його частку у статутного капіталу в розмірі 25 % ОСОБА_8

Відповідно до ст. 148 ЦК, учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право вийти з товариства, повідомивши товариство про свій вихід не пізніше ніж за три місяці до виходу, якщо інший строк не встановлений статутом. Учасник, який виходить із товариства з обмеженою відповідальністю, має право одержати вартість частини майна, пропорційну його частці у статутному капіталі товариства.

У відповідності до ст. 53 Закону України «Про господарські товариства»(у редакції, чинній на час проведення та скликання оскаржуваних рішень загальних зборів), учасник товариства з обмеженою відповідальністю може за згодою решти учасників відступити свою частку (її частину) одному чи кільком учасникам цього ж товариства, а якщо інше не передбачено установчими документами, то і третім особам. Учасники товариства користуються переважним правом придбання частки (її частини) учасника, який її відступив, пропорційно їх часткам у статутному фонді товариства або в іншому погодженому між ними розмірі. 

У статті 147 ЦК встановлено, що учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право продати чи іншим чином відступити свою частку (її частину) у статутному капіталі одному або кільком учасникам цього товариства. Відчуження учасником товариства з обмеженою відповідальністю своєї частки (її частини) третім особам допускається, якщо інше не встановлено статутом товариства. Учасники товариства користуються переважним правом купівлі частки (її частини) учасника пропорційно до розмірів своїх часток, якщо статутом товариства чи домовленістю між учасниками не встановлений інший порядок здійснення цього права.

Згідно протоколу засідання загальних зборів учасників ТОВ «Агро-Дніпро»             від 25.05.2007 р. № 3, другим питанням порядку денного було питання «Про розгляд заяви учасника ОСОБА_6 про вихід з товариства та передачу частки статутного капіталу громадянину України –ОСОБА_8».

В матеріалах справи міститься адресована загальним зборам учасників                             ТОВ «Агро-Дніпро»заява ОСОБА_6 від 25.05.2007 р., в якій він завив про свій вихід зі складу учасників товариства, та те, що належну йому частку в статутному капіталі товариства, яка становить 25 % від статутного капіталу, передає ОСОБА_8

Під час поданні вищевказаної заяви було порушено приписи ст. 148 ЦК України стосовно повідомлення товариства про свій вихід не пізніше ніж за три місяці до виходу.

Також в матеріалах справи наявна нотаріально посвідчена заява ОСОБА_6 від 21.09.2007 р. (Т.1, а.с. 238), яка адресована зборам учасників ТОВ «Агро-Дніпро», та в якій він також завив про свій вихід зі складу учасників товариства, та те, що належну йому частку в статутному капіталі товариства, яка становить 25 % від статутного капіталу, передає ОСОБА_8 З чого вбачається, що названа заява була подана вже після проведення спірних загальних зборів учасників відповідача, які відбулися 25.05.2007 р.

З другого питання порядку денного спірних загальних зборів було вирішено передати належну ОСОБА_6 частку статутного капіталу ТОВ «Агро-Дніпро»ОСОБА_8, згідно з заяви з проханням включити його до складу учасників ТОВ «Агро-Дніпро».

Таким чином, рішення з другого питання порядку денного зборів було прийнято лише відносно передачі частки ОСОБА_6 ОСОБА_8, натомість, рішення стосовно виходу учасника ОСОБА_6. з товариства в розумінні приписів ст. 148 ЦК України збори не приймали.

Окрім того, при передачі частки ОСОБА_6 в статутному капіталі відповідача ОСОБА_8 було порушено приписи ст. 53 Закону України «Про господарські товариства»(у редакції, чинній на час проведення та скликання оскаржуваних рішень загальних зборів), оскільки ОСОБА_5 не надавала своєї згоди на відступлення частки ОСОБА_6 у статутному фонді товариства                 ОСОБА_8, та була позбавлена як учасник товариства переважного права на придбання вказаної частки.

Враховуючи вищевикладене, судова колегія вважає, що прийнятими 25.05.2007 р. на загальних зборах ТОВ «Агро-Дніпро»рішеннями, які оформлені у протоколі №3, було порушено права та законні інтереси ОСОБА_5 як учасника ТОВ «Агро-Дніпро», а саме її корпоративні права в розумінні ст. 167 Господарського кодексу України.

Згідно ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

З урахуванням вищенаведеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку про визнання недійсними рішень загальних зборів учасників ТОВ «Агро-Дніпро»від 25.05.2007 р.

Окрім цього, судова колегія погоджується з висновком місцевого господарського суду про відмову в частині позовних вимог ОСОБА_5 про визнання недійсними загальних зборів учасників ТОВ «Агро-Дніпро», оскільки нормами чинного законодавства не передбачений такий спосіб захисту порушених прав та  інтересів як визнання недійсними загальних зборів товариства.

За таких обставин, колегія суддів Київського міжобласного апеляційного господарського суду дійшла висновку, що підстав для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції не вбачається.

Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 104, 105 Господарського процесуального кодексу України, Київський міжобласний апеляційний господарський суд,

ПОСТАНОВИВ:

1.          Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Дніпро»на рішення господарського суду Київської області від 15.06.2009 р. по справі №К10/021-08/17 – залишити без задоволення.

2.          Рішення господарського суду Київської області від 15.06.2009 р. по справі №К10/021-08/17 –залишити без змін.

3.          Матеріали справи №К10/021-08/17 повернути до господарського суду Київської області.


Головуючий суддя:                                                                      С.М. Мельник


Судді:                                                                                          О.М. Гаврилюк


                                                                                                    В.Ю. Шевченко

Дата відправки  25.09.09

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація