Судове рішення #6342278

КИЇВСЬКИЙ МІЖОБЛАСНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

____________________________________________

01033, м.Київ,  вул.Жилянська 58-б                                                       тел. 284-37-31

Іменем   України

                                          П О С Т А Н О В А

22.09.09 р.                                                                                          № 01-10-01-08/4360          



Київський міжобласний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді                    Тарасенко К.В. (доповідач по справі),

суддів:                                        Шкурдової Л.М.,

                                                      Шевченка В.Ю.,

секретар судового засідання –Матвієвська Г.В.

у судове засідання представники учасників провадження не з’явились,

розглянувши апеляційну скаргу Уманської об’єднаної Державної податкової інспекції Черкаської області на ухвалу господарського суду Черкаської області від 06.07.2009 року

по справі № 01-10-01-08/4360 (суддя Чевгуз О.В.)

за заявою               ОСОБА_2, м. Черкаси,

до                             Відкритого акціонерного товариства «Рижавський насінницький буряк», с. Затишок, Чутіївський район, Уманського району Черкаської області,

про                          визнання банкрутом,

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою господарського суду Черкаської області від 06.07.2009 року задоволено клопотання ліквідатора про продовження строку ліквідаційної процедури ВАТ «Рижавський насінницький буряк»та повноважень ліквідатора на шість місяців.

Не погоджуючись із вищезазначеною ухвалою місцевого господарського суду, Уманська об’єднана Державна податкова інспекція Черкаської області звернулась до Київського міжобласного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить ухвалу господарського суду Черкаської області від 06.07.2009 року по справі № 01-10-01-08/4360 скасувати.

Апеляційна скарга мотивована тим, що оскаржувана ухвала винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, а саме:

- при прийнятті рішення про продовження строку ліквідаційної процедури, в порушення вимог ст. 43 ГПК України, суддя надав перевагу доказам ліквідатора та прийняв їх такими, що мають заздалегідь встановлену силу без всебічного, повного та об’єктивного розгляду в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності;

- всупереч вимогам Закону Уманська ОДПІ не була повідомлена належним чином про місце та дату засідання суду з питань продовження строку ліквідаційної процедури, у зв’язку з чим оскаржувана ухвала має бути скасована з підстав порушення норм процесуального права.

Ухвалою Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 03.08.2009 року апеляційну скаргу Уманської об’єднаної Державної податкової інспекції Черкаської області прийнято до провадження та призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні за участю представників учасників провадження на 18.08.2009 року.

Ухвалою від 18.08.2009 року розгляд справи в порядку ст. 77 ГПК України відкладено у зв’язку з неявкою представників учасників провадження на 22.09.2009 року.

У судове засідання 22.09.2009 року представники учасників провадження у справі про банкрутство не з’явились, про причини неявки не повідомили, про дату, час та місце повідомлені належним чином, що підтверджується відповідними Повідомленнями про вручення поштових відправлень, долученими до матеріалів справи.

Оскільки учасники провадження у справі про банкрутство про час та місце судового засідання повідомлені належним чином, зважаючи на те, що їх явка обов’язковою не визнавалась, колегія суддів апеляційного господарського суду вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи, проаналізувавши застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Київського міжобласного апеляційного господарського суду дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити, ухвалу господарського суду Черкаської області від 06.07.2009 року у справі № 01-10-01-08/4360 скасувати, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 101 ГПК України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу.

Згідно зі ст. 99 ГПК України, в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у розділі ХІІ ГПК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»(далі-Закон) провадження у справах про банкрутство регулюється названим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

При цьому, названий Закон слід розглядати як законодавчий акт, що містить спеціальні норми, які мають пріоритет по відношенню до норм загальних щодо регулювання порядку провадження у справах про банкрутство.

Згідно статті 22 Закону про банкрутство, господарський суд приймає постанову про визнання боржника банкрутом та відкриває ліквідаційну процедуру у випадках, передбачених Законом.

У постанові про визнання боржника банкрутом суд зазначає про відкриття ліквідаційної процедури на визначений строк. Її тривалість не повинна перевищувати дванадцяти місяців. В подальшому строк ліквідаційної процедури за клопотанням ліквідатора або комітету кредиторів може бути продовжено судом, про що виноситься ухвала. Загальний строк ліквідаційної процедури не може перевищувати вісімнадцяти місяців.

Як вбачається з матеріалів справи, ліквідаційна процедура Відкритого акціонерного товариства «Рижавський насінницький буряк»відрита 17.08.2004 року та в подальшому продовжена ухвалою від 25.08.2005 року на шість місяців, тобто загальний строк ліквідаційної процедури банкрута становив 18 місяців.

Незважаючи на це, місцевим господарським судом й надалі неодноразово продовжено строк ліквідаційної процедури: ухвалою від 06.03.2007 року на шість місяців, ухвалою від 11.10.2007 року на три місяці з 06.09.2007 по 06.12.2007 року, ухвалою від 11.12.2007 року на три місяці, ухвалою від 07.04.2008 року на шість місяців, ухвалою від 10.11.2008 року на шість місяців до 07.04.2009 року.

Таким чином, оскаржуваною ухвалою від 06.07.2009 року судом першої інстанції повторно продовжено ліквідаційну процедуру строком на 6 місяців.

Однак, як вже зазначалось вище, у силу ч. 2 ст. 22 Закону загальний строк ліквідаційної процедури банкрута не може перевищувати 18 місяців.

Винятки становлять окремі категорії суб'єктів підприємницької діяльності, особливості банкрутства яких передбачені розділом VI Закону.

Таким чином, Закон передбачає продовження ліквідаційної процедури понад 18 місяців із дня визнання боржника банкрутом лише для спеціальних суб'єктів.

Як вбачається з матеріалів справи, правові підстави, за якими можливе продовження строку ліквідації банкрута більш ніж на 18 місяців щодо боржника, визнаного банкрутом, відсутні.

Таким чином, колегія суддів апеляційного господарського суду вважає, що місцевий господарський суд при винесенні оскаржуваної ухвали невірно застосував норми чинного законодавства, які встановлюють строк ліквідаційної процедури та можливість його продовження.

Водночас, підставою для припинення провадження у справі про банкрутство є затвердження господарським судом звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу (ст. 40 Закону).

Відповідно до ст. 32 Закону звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс подається ліквідатором до господарського суду після завершення всіх розрахунків з кредиторами.

Закон не містить правових наслідків закінчення строку ліквідаційної процедури. (Відповідної правової позиції дотримується Вищий господарський суд України, постанова від 01.03.2006 року № 9/51-б/1-б/54-б/77-б).

На підставі зазначеного вище, колегія суддів апеляційного господарського суду дійшла висновку, що ухвалу про повторне продовження строку ліквідаційної процедури слід скасувати.

З огляду на вищезазначене, керуючись ст. ст. 99, 101-105 ГПК України, Київський міжобласний апеляційний господарський суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Уманської об’єднаної Державної податкової інспекції Черкаської області на ухвалу господарського суду Черкаської області від 06.07.2009 року у справі № 01-10-01-08/4360 –задовольнити.

2. Ухвалу господарського суду Черкаської області від 06.07.2009 року у справі № 01-10-01-08/4360 –скасувати.

3. Матеріали справи № 01-10-01-08/4360 повернути до господарського суду Черкаської області.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.


Головуючий суддя:                                                                              К.В. Тарасенко


Судді:                                                                                                      Л.М. Шкурдова


                                                                                                                В.Ю. Шевченко



Дата відправки   

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація