Судове рішення #6329477

2-575/2009 р.    

БАШТАНСЬКИЙ    РАЙОННИЙ СУД

_____________________________________________________________

56100  Миколаївська область м. Баштанка вул. Полтавська 43


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ      УКРАЇНИ


10.09.2009 року Баштанський районний суд Миколаївської області в складі: головуючого - судді Желєзного І.В. при секретарі – Кирпічовій О.О., розглянувши у судовому засіданні в залі суду м. Баштанка справу за  позовом ОСОБА_1 до Лоцкинської сільської ради Баштанського району Миколаївської області про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування,


ВСТАНОВИВ:


Позивач звернувся до суду з позовною заявою про визнання за ним в порядку спадкування права власності на житловий будинок, що розташований за адресою:АДРЕСА_1 після смерті ОСОБА_2 померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 На обґрунтування вимог позивач в заяві та в судовому засіданні зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2 після смерті якої відкрилась спадщина, в тому числі на житловий будинок, що розташований за адресою:АДРЕСА_1Позивач є спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_2 фактично прийняв спадщину, оскільки проживав разом зі спадкодавцем на момент її смерті та вступив у володіння спадковим майном після її смерті. Державною нотаріальною конторою відмовлено позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 оскільки на вказаний будинок відсутні правовстановлюючі документи, які б підтверджували право власності на нього спадкодавця, при цьому, згідно з довідками Лоцкинської сільської ради Баштанського району від 20.07.2009 року №610 та від 20.07.2009 року №611 вказаний житловий будинок належав померлій ОСОБА_2та їй надавалась земельна ділянка для обслуговування вказаного житлового будинку. Посилаючись на викладене, позивач просив про задоволення позову.

 

Від Лоцкинської сільської ради Баштанського району Миколаївської області надійшла заява про визнання позову та слухання справи за відсутності їх представника. З огляду на те, що в матеріалах справи є достатньо даних про права та обов’язки сторін, суд ухвалив про слухання справи в відсутність представника відповідача


Вислухавши пояснення позивача та його представника, дослідивши матеріали справи (свідоцтво про народженняОСОБА_1.; свідоцтво про смерть ОСОБА_2; довідку Лоцкинської сільської ради Баштанського району від 06.07.2009 року №569; довідку Лоцкинської сільської ради Баштанського району від 20.07.2009 року №610; довідку Лоцкинської сільської ради Баштанського району від 20.07.2009 року №611; довідку КП „Баштанське бюро технічної інвентаризації” від 14.07.2009 року №45; технічний паспорт на будинок; свідоцтво про смерть ОСОБА_1.І.; свідоцтво про смерть ОСОБА_3 лист Баштанської державної нотаріальної контори від 21.07.2009 року №719/01-14; висновок КП „Баштанське районне бюро технічної інвентаризації” про технічний стан житлового будинку), суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог і можливість задоволення позову.


В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 після смерті якої відкрилась спадщина, в тому числі на житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 Позивач ОСОБА_1 (син померлої) є спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_2 Позивач, який є спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_2 фактично прийняв спадщину, оскільки проживав разом зі спадкодавцем на момент її смерті та вступив у володіння спадковим майном після її смерті. Державною нотаріальною конторою відмовлено позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 оскільки на вказаний будинок відсутні правовстановлюючі документи, які б підтверджували право власності на нього спадкодавця.


Незважаючи на відсутність правовстановлюючого документа на житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 суд приходить до висновку про належність на праві власності вказаного будинку ОСОБА_2 яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується довідками Лоцкинської сільської ради Баштанського району від 20.07.2009 року №610 та від 20.07.2009 року №611 за якими житловий будинок по АДРЕСА_1 згідно з погосподарськими книгами за 1991 – 2005 роки числився за ОСОБА_2 та рішенням сесії Лоцкинської сільської ради Баштанського району Миколаївської області від 24.12.1993 року №16/1 їй надавалась земельна ділянка для обслуговування вказаного житлового будинку.


Згідно з вимогами ст.ст. 548, 549 ЦК УРСР для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини. Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.

Відповідно до п.5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України правила книги шостої ЦК України (Спадкове право) застосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом.


Згідно зі ст.ст. 1258; 1261; 1268 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки. Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.


Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. За правилами ч.1 ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Згідно зі ст. 392 ЦК України власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право не визнається іншими особами.


В судовому засіданні встановлено, що позивач (син спадкодавця) відноситься до спадкоємців першої черги за законом і належним чином прийняв спадщину після смерті ОСОБА_2 померлої ІНФОРМАЦІЯ_1, оскільки постійно проживав разом зі спадкодавцем на момент її смерті та вступив у володіння спадковим майном після її смерті. Зазначене є підставою для визнання за позивачем, який відповідно до діючого законодавства прийняв спадщину, як спадкоємцем першої черги за законом, права власності на предмет спору.

 

На підставі ч.1 ст. 321; ст.ст. 328; 392; 1258; 1261; 1268 ЦК України, ст.ст. 548, 549 ЦК УРСР та керуючись ст. 10; 11; 60; 214; 215 ЦПК України суд,


ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.


Визнати за ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 право власності на житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2 померлої ІНФОРМАЦІЯ_1


Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана апеляційному суду Миколаївської області через Баштанський районний суд протягом двадцяти днів після подання апелянтом заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення.



суддя:



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація