Судове рішення #6322862

Справа №2-а-1590/09 р.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

 

15 жовтня  2009 року                                                                    Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області в складі:

                                                      головуючого   -  судді  Березової І.О.,

                                                      при секретарі                Стецюк Г.М.,

                                                   

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Шепетівки

адміністративну справу за позовом ОСОБА_1

до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області

про стягнення недоплаченої щомісячної грошової допомоги відповідно до чинного законодавства,              

В С Т А Н О В И В:

    Позивач звернулась до суду з вказаним позовом, посилаючись на те, що вона, як мати  дитини віком до трьох років – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням"  має право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Відповідач, в порушення вимог законодавства, виплачує допомогу в меншому розмірі. Просить стягнути з управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 5760,82 грн.

    В судове засідання позивач не з’явилась, просила розглянути справу в її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

    Представник відповідача в судове засідання не з’явилась, подала суду заяву про розгляд справи в їх відсутності, позовні вимоги не визнають повністю.

    Дослідивши письмові докази по справі, вирішуючи спір у межах позовних вимог, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Стосовно вирішення позову в частині розміру у 2007 році допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку  суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що правовідносини між сторонами регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" від 18.01.1991 року №2240-ІІІ, який у 2007 та 2008 роках суттєво змінювався Законами України "Про Державний бюджет на 2007рік" та "Про Державний бюджет України на 2008  рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України". Приймаючи до уваги, що деякі зміни були визнані неконституційними, суд керується нормами Закону в тій редакції, в якій вони регулювали правовідносини між позивачем та відповідачем з урахуванням їх конституційності.  

Ст.43 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2007рік" (ст.56 ч.2 абз.3 ) встановлено, що на 2007р. допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Законів України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" та "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007рік" зупинено дію ст.43 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" ( п.7).

Згідно Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007р. (п.1 абз.5) вищенаведені положення п.7 ст.71 визнані неконституційними; вони втрачають силу з дня ухвалення цього Рішення (п.3) і Рішення у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статтей зазначених законів, що визнані неконституційними (п.5).

Таким чином, при вирішенні спору в частині розміру суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку суд має керуватись нормами ст.43 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", які відновили свою дію з дня ухвалення  Рішення КСУ – 09.07.2007р., і обчислювати цей розмір, виходячи з встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років. Статтею 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006р. затверджений на 2007 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.

У зв'язку із тим, що кошти, призначені для виплати допомоги, не є власністю управління, стягнення їх з відповідача неможливе.

Таким чином, вимоги позивача щодо нарахування та виплати управлінням  праці та соціального захисту населення Шепетівської міської ради Хмельницької області недоплаченої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у ромірі прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007р. підлягають задоволенню.  

Суд не знаходить підстав для задоволення позовних вимог позивача в частині сплати позивачу управлінням недоплаченої суми допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку до 09.07.2007 року, оскільки положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" визнані неконституційними та втрачають чинність лише з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Таким чином, враховуючи норми ч.2 ст. 152 Конституції України, відповідно до якої закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, Рішення   Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року зворотної дії в часі не має, і на період до 9 липня 2007 року не поширюється.

Стосовно вирішення позову в частині розміру у 2008 році допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку  суд виходить з наступного.

Пунктом 23 розділу II Закону України " Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесені зміни до Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми", якими в статті 13 цього Закону слова "не застрахована в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування" виключено. Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року не визнані такими що не відповідають Конституції України (є конституційними) зазначені зміни до Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми", якими фактично застраховані особи в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування і незастраховані в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування прирівняні, і спірна допомога надається відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми".

Законом України "Про  Державний бюджет України на 2008 рік  та про внесення змін до деяких законодавчих актів України "  від 28.12.2007 року  № 107-VI  виключено статті 40-44 та виключено у назві і тексті Закону "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням"  слова "народженням та". Вказані зміни до цього Закону визнані такими, що не відповідають Конституції України згідно із Рішенням Конституційного Суду України  від 22.05.2008 року № 10-рп/2008. Таким чином,  стаття 43 цього Закону діє з 22.05.2008 року в редакції: "Допомога по догляду  за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі в розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше  розміру прожиткового мінімуму".

Фактично у 2008 році питання порядку та розміру виплат допомоги застрахованим особам одночасно регулюються статтями 41, 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою  втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" та статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Аналізуючи можливість застосування до порядку та розміру виплати у 2008 році застрахованим особам допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне врахування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими зародженням та похованням" та статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" суд виходить з наступного.

Згідно з частиною 4 статті 8 КАС України забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.

Керуючись зазначеними принципами права, приймаючи до уваги лист Міністерства юстиції України від 29.07.2008р. № 337-0-2-08-19 на депутатське звернення у відношенні практики застосування норм права у випадку колізії, згідно якого перевага надається спеціальному нормативному акту, суд встановив, що до правовідносин, які складаються з приводу нарахування та виплати у 2008 році застрахованим особам допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, необхідно застосовувати положення саме Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням". Судом встановлено, що зазначений Закон є спеціальним для регулювання зазначених відносин для застрахованих осіб, ніж Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми". Більш того, виключення зі статей 13, 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" слова "незастрахованих", визначило цей Закон загальним для регулювання відносин щодо виплати допомоги всім особам. Приймаючи до уваги, що спеціальним законом визначені інші умови, порядок та розмірі виплат допомоги для застрахованих осіб, суд вважає, що в цьому випадку необхідно керуватися саме нормами спеціального закону, тобто Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".

Судом також враховано, що вже після визнання неконституційним скасування статтей 42, 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" Законом України № 309-VІ від 03.06.2008 року були внесені зміни до зазначеного вище Закону, але такі зміни не торкалися прав застрахованих осіб на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Отже, і після внесення змін 03.06.2008 року застраховані особи як і раніше мають право на допомогу саме на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".

Таким чином, при вирішенні спору в частині розміру суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік суд має керуватись нормами ст.43 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", які відновили свою дію з дня ухвалення  Рішення КСУ – 22.05.2008р., і обчислювати цей розмір, виходячи з встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років. Статтею 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік   та про внесення змін до деяких законодавчих актів України " від 28.12.2007р. затверджений на 2008 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 526 гривні, з 1 квітня - 538 гривні, з 1 жовтня - 557 гривень.

Отже, вимоги позивача щодо нарахування та виплати управлінням  праці та соціального захисту населення Шепетівської міської ради Хмельницької області щомісячної суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років за період з 22.05.2008р. по 25.07.2008р. підлягають задоволенню.  

Обов’язок по здійсненню  перерахунку належних до виплати сум позивача законом покладено на управління  праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області, у зв’язку із чим суд не може виконувати обов’язки суб’єктів владних повноважень, покладених на них законом. З цих підстав  суд не може здійснювати перерахунок належного підвищення.

Ст. 99 КАС України встановлює річний строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Оскільки права позивача були обмежені шляхом прийняття окремих неконституційних положень нормативно-правових актів, законів України, порушення її конституційних прав тривало понад рік, суд вважає, що ця  вимога підлягає задоволенню тому, що позивачем строк звернення до суду був пропущений з поважних причин і підлягає поновленню, так як її конституційні права порушувались державою.

Керуючись ст.ст.1, 3, 6, 22, 46, 55, 124, 129, 152 Конституції України, ст. 43 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", Законом України "Про Державний бюджет України на 2007рік", Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік  та про внесення змін до деяких законодавчих актів України ", Рішенням Конституційного Суду України №6-рп/2007р. від 09.07.2007р., Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008р. від 22.05.2008р., ст.ст. 2, 5, 7-12, 69-72, 94, 99, 104, 159-163 КАС України,

суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Поновити строк звернення до адміністративного суду.

Адміністративний позов ОСОБА_1  до управління праці та соціального захисту населення виконачого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області  – задовольнити частково .  

Зобов’язати управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007р. та з 22.05.2008р. по 25.07.2008р. з урахуванням встановленого розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.

Повернути ОСОБА_1  судовий збір у розмірі 3,40 грн з місцевого бюджету м. Шепетівка Хмельницької області.

В задоволенні решти позову – відмовити.

Постанова   може бути оскаржена в апеляційному порядку  до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції  шляхом подачі в 10-денний строк з дня  отримання копії постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом  20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до Львівського апеляційного адміністративного суду або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.

                            Суддя:                                                               

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація