Судове рішення #63162593

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД


73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

____________________________________________________________________


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


"21" листопада 2011 р. Справа № 2-а-4629/10/2170


Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Василенко Г.Ю.,

при секретарі: Мельниченко О.В.,

За участю представників:

позивача - ОСОБА_1

відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Закритого акціонерного товариства "Будмеханізація" до Херсонського державного бюро технічної інвентаризації про зобов'язання вчинити певні дії,


встановив:


Закрите акціонерне товариство «Будмеханізація» (далі – позивач, або ЗАТ) звернулося до суду з адміністративним позовом до Херсонського державного бюро технічної інвентаризації (далі – БТІ) про зобов’язання видати свідоцтво на право власності на об’єкт незавершеного будівництва багатоповерхового жилого будинку, першої секції другої черги на сорок квартир, розташованого за адресою 4-й Таврійський жилий район – 30 за генпланом.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач листом від 30 червня 2010 року за №1075 відмовив в реєстрації та оформленні права власності на об’єкт незавершеного будівництва жилого будинку, першої секції другої черги, розташованого за адресою 4-й Таврійський жилий район – 30, чим були порушені майнові права позивача. Вважає відмову в оформленні свідоцтва про право власності на об’єкт незавершеного будівництва необґрунтованою, оскільки наявні всі підстави для зобов’язання відповідача, як суб’єкта владних повноважень, здійснити реєстрацію права власності позивача на об’єкт незавершеного будівництва багатоповерхового жилого будинку, першої секції другої черги, розташованого за адресою 4-й Таврійський житловий район – 30.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, надав суду письмові заперечення проти адміністративного позову, в яких зазначив, що державна реєстрація об’єкта незавершеного будівництва здійснюється відповідно до ст. 331 Цивільного кодексу України, розділу IV Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України №7/5 від 07 лютого 2002 року (далі – Положення) та на підставі документів, які підтверджують право власності або користування земельною ділянкою для створення об’єкта нерухомості, проектно-кошторисної документації, а також документів, які містять опис об’єкта незавершеного будівництва. Оскільки, позивач не надав необхідний пакет документів, йому було відмовлено в реєстрації права власності. Крім того, діючим законодавством не передбачено видача свідоцтва про право власності на об’єкти незавершеного будівництва. Просив в задоволенні позову відмовити.

Суд, заслухавши пояснення сторін, перевіривши докази та вивчивши матеріали справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Закрите акціонерне товариство «Будмеханізація» є суб’єктом господарювання та здійснює будівельну діяльність. Відповідно до договору №103 від 04 грудня 2001 року укладеного між позивачем та управлінням житлово-комунального господарства Херсонської облдержадміністрації, позивач є замовником по будівництву першої та другої черги багатоповерхового будинку, розташованого на території 4-го Таврійського жилого району – 30 за генпланом, та надано дозвіл на ведення будівельних робіт.

Розпорядженням Херсонського міського голови від 21 вересня 2007 року за №982-р позивачу надано дозвіл на проектування та будівництво вищевказаного багатоповерхового жилого будинку з виділенням черг будівництва: перша черга – 2 під’їзна блок секція на 49 квартир; друга черга – 3 під’їзна блок секція на 99 квартир.

Рішенням Херсонської міської ради від 15 липня 2008 року за №350, був введений в експлуатацію жилий будинок, але тільки перша черга. 14 червня 2010 року позивач звернувся з листом до відповідача про реєстрацію права власності на будівельний об’єкт та видачу свідоцтва про право власності.

30 червня 2010 року відповідач направив на адресу ЗАТ листа за №1075, яким повідомлялося, що для реєстрації права власності на об’єкт незавершеного будівництва другої черги блок секції жилого будинку, розташованого на території 4-го Таврійського мікрорайону у м. Херсоні необхідно надати певний перелік документів, а в разі їх не подання, ХДБТІ не зможе зареєструвати право власності на вищезазначений об’єкт незавершеного будівництва.

Вказані дії відповідача відповідають вимогам діючого законодавства виходячи з наступного.

Державна реєстрація права власності здійснюється відповідно до вимог Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" від 01 липня 2004 року № 1952-IV (далі ОСОБА_3 № 1952). ОСОБА_3 визначає правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна.

Державна реєстрація прав власності на нерухоме майно – це внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв’язку з виникненням, існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно, що здійснюється БТІ за місцезнаходженням об'єктів нерухомого майна на підставі правовстановлювальних документів особи, що звернулася до БТІ.

Відповідно до статті 19 вказаного Закону, підставою для державної реєстрації прав, що посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав, є: договір, укладений у порядку, встановленому законом; свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане відповідно до вимог цього Закону; свідоцтво про право власності, видане органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; державні акті на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; рішення судів, що набрали законної сили; інші документі, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.

БТІ проводить державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно відповідно до вимог Тимчасового положення.

Реєстрації права власності підлягають тільки об’єкти нерухомого майна, будівництво яких закінчено та які прийняті в експлуатацію у встановленому порядку, за наявності матеріалів технічної інвентаризації, підготовлених тим БТІ, яке проводить реєстрацію права власності на ці об’єкти.

Частиною третьою статті 331 Цивільного кодексу України передбачено, що до завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна). У разі необхідності особа, яка виготовила (створила) річ зі своїх матеріалів на підставі договору, визнається власником цієї речі, і може укласти договір щодо об’єкта незавершеного будівництва, право власності на який реєструється органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно на підставі документів, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою для створення об’єкта нерухомого майна, проектно-кошторисної документації, а також документів, що містять опис об’єкта незавершеного будівництва.

Згідно п.4.2. Тимчасового Положення у разі проведення державної реєстрації виникнення, переходу або припинення права власності на об’єкт незавершеного будівництва до заяви про державну реєстрацію прав заявником (заявниками) додаються документи, що посвідчують право на земельну ділянку, та дозвіл на виконання будівельних робіт, їх копії, документи, що підтверджують оплату за проведення державної реєстрації прав, видачу витягу про державну реєстрацію прав та надання витягу з Реєстру прав, а також інші документи, визначенні Положенням.

З пояснень сторін та наявних у матеріалах справи доказів суд дійшов до висновку, що однією з причин відмови у реєстрації права власності на нерухоме майно стала невідповідність наданих документів вимогам, встановленим Тимчасовим положенням та іншими актами чинного законодавства України для реєстрації права власності на об’єкт незавершеного будівництва та відсутність можливості видання такого документа, як свідоцтва про право власності на об’єкт незавершеного будівництва.

Відповідно до пункту 3.5. Тимчасового положення, реєстрації підлягають виключно заявлені права за умови їх відповідності чинному законодавству України і пред’явленим правовстановлювальним документам.

Однак, слід зазначити, що відповідно до листа Міністерства юстиції України від 10 травня 2006 року № 19-32/1, свідоцтво про право власності на об’єкт незавершеного будівництва для державної реєстрації цих об’єктів не видається. Після проведення державної реєстрації права власності на об’єкт незавершеного будівництва власнику (власникам) або уповноваженій особі видається витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно та витяг з Реєстру права власності на нерухоме майно.

Отже, зареєструвати за Товариством право власності на об’єкт незавершеного будівництва багатоквартирного жилого будинку, тим паче видати свідоцтво про право власності реєстратор Херсонського державного бюро технічної інвентаризації не мав законодавчо встановлених підстав.

Крім того, підпунктом а) пункту 8.1 Тимчасового Положення встановлено, що оформлення права власності на нерухоме майно з видачею свідоцтва про право власності здійснюється органами місцевого самоврядування, до яких належать: сільські, селищні, міські ради.

Відповідно до підпункту 10 пункту б) статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: делеговані повноваження, зокрема, облік відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.

Підпунктом а) пункту 8.1 Тимчасового Положення встановлено, що оформлення права власності на нерухоме майно проводиться органами місцевого самоврядування за заявою про оформлення права власності фізичних та юридичних осіб на оформлення права власності на новозбудовані, реконструйовані об'єкти нерухомого майна за наявності документа, що посвідчує право на земельну ділянку, та документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ЗАТ «Будмеханізація» до Херсонського державного бюро технічної інвентаризації є необґрунтованими, у зв’язку з тим, що відповідно до норм діючого законодавства Бюро технічної інвентаризації є реєстраційним органом, який здійснює реєстрацію права власності на нерухоме майно після належним чином оформлення цього права органами місцевого самоврядування.

Керуючись ст.ст. 157-163, 167 КАС України, суд -


постановив:


Відмовити закритому акціонерному товариству "Будмеханізація" в задоволенні позовних вимог.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 25 листопада 2011 р.



Суддя Василенко Г.Ю.



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація