КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 2-а-3841|07 р. Головуючий у першій інстанції: Невгад Л.М,
Доповідач: Мамчур Я.С.
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 вересня 2009 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Мамчура Я.С.,
суддів: Усенка В.Г., Зайцева М.П.,
при секретарі: Іващенко О.Р.,
розглянувши апеляційну скаргу позивача - ОСОБА_1 на постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 20 вересня 2007 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Ради Блоку «Блок Юлії Тимошенко», третя особа - Білоцерківська міська територіальна виборча комісія, про визнання нечинним та скасування рішення про відкликання та дострокове припинення повноважень депутата Білоцерківської міської ради, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області з адміністративним позовом до Ради Блоку «Блок Юлії Тимошенко», третя особа - Білоцерківська міська територіальна виборча комісія, про визнання нечинним та скасування рішення про відкликання та дострокове припинення повноважень депутата Білоцерківської міської ради.
Постановою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 20 вересня 2007 року у задоволенні позову - відмовлено.
На вказану постанову позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив її скасувати та ухвалити нову, якою задовольнити позовні вимоги, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши у судовому засіданні суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивачка на виборах до місцевих рад, які відбулися 26 березня 2006р., була обрана депутатом Білоцерківської міської ради від виборчого блоку політичних партій «Блок Юлії Тимошенко».
Так, рішенням Ради Блоку «Блок Юлії Тимошенко» № 42-02-0281 від 02.06.2007р., яке затверджено рішенням міжпартійного з'їзду виборчого блоку політичних партій «Блок Юлії Тимошенко» від 02.06.2007 року, було відкликано та достроково припинено повноваженняОСОБА_1, як депутата Білоцерківської міської ради Київської області, з підстав невходження депутатської фракції блоку Юлії Тимошенко до Білоцерківської міської ради.
Питання припинення повноважень депутатів місцевих рад врегульовані ст. 5 Закону України від 11 липня 2002 року № 93 - ІV «Про статус депутатів місцевих рад».
Так, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 5 цього Закону Повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі: відкликання його політичною партією (виборчим блоком політичних партій), за виборчим списком відповідної місцевої організації якої його було обрано депутатом місцевої ради, у разі невходження депутата місцевої ради (крім депутата сільської, селищної ради), обраного за виборчим списком відповідної місцевої організації політичної партії (виборчих блоків політичних партій) у багатомандатному виборчому окрузі, межі якого збігаються з межами відповідної ради, до складу депутатської фракції відповідної місцевої організації політичної партії (виборчого блоку політичних партій) або його виходу зі складу такої депутатської фракції внаслідок подання депутатом особистої заяви про вихід з депутатської фракції, або переходу депутата в іншу депутатську фракцію, або з інших підстав, встановлених вищим керівним органом політичної партії (виборчого блоку політичних партій), за виборчим списком відповідної місцевої організації якої він був обраний депутатом місцевої ради.
Зазначеною нормою визначено підстави, за яких політична партія (виборчий блок політичних партій) може відкликати депутата місцевої ради.
Частиною п'ятою статті 5 Закону про статус депутатів місцевих рад встановлено, що рішення про відкликання та припинення повноважень депутатів місцевих рад із зазначених вище підстав приймає також вищий керівний орган партії (блоку). Повноваження депутата в такому випадку вважаються припиненими достроково з моменту прийняття рішення вищого керівного органу політичної партії (блоку).
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про об'єднання громадян» визначено, що політичною партією є об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, які мають головною метою участь у виробленні державної політики, формуванні органів влади, місцевого та регіонального самоврядування і представництво в їх складі. Ця діяльність спрямована, головним чином, для займання політичних постів членами деякої партії чи співчуваючих їй з метою впливу на прийняття рішень органами державної влади. Політичні партії в Україні утворюються і діють тільки з всеукраїнським статутом.
Виходячи з положень ст. 2 Закону України "Про політичні партії в Україні" Політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.
Згідно зі ст. 13 Закону України "Про об'єднання громадян" об'єднання громадян діє на основі статуту або положення.
Відповідно до ч. 5 ст. 6 Закону України "Про політичні партії в Україні" порядок вступу до політичної партії, зупинення та припинення членства в ній визначається статутом політичної партії.
Відкликання та дострокове припинення повноважень депутатів місцевих рад обраних від виборчого блоку політичної партії „Блок Юлії Тимошенко" регулюється Положенням про порядок відкликання та дострокового припинення повноважень депутата Верховної ради Автономної республіки Крим та депутата місцевих рад, що затверджене рішенням виборчого блоку політичних партій „Блок Юлії Тимошенко" від 13 лютого 2007 року та рішенням міжпартійного з'їзду виборчого блоку політичних партій „Блок Юлії Тимошенко" від 13 лютого 2007 року /далі по тексту Положення/.
В п. 2.1 Положення встановлено, що депутата місцевої ради може бути відкликано та достроково припинено його повноваження в разі не входження депутата, обраного за виборчим списком відповідної місцевої організації виборчого блоку політичних партій „Блок Юлії Тимошенко" у багатомандатному виборчому окрузі, межі якого збігаються з межами відповідної ради, до складу депутатської фракції відповідної місцевої організації Блоку.
Пунктом 3 Положення зазначено, що рішення про відкликання та дострокове припинення повноваження депутата місцевих рад приймається Радою виборчого блоку політичних партій „Блок Юлії Тимошенко" та затверджується рішенням міжпартійного виборчого блоку „Блок Юлії Тимошенко".
Отже, колегія суддів погоджується з твердженням суду першої інстанції, що рішення про відкликання та дострокове припинення повноважень депутата Білоцерківської міської радиОСОБА_1 було прийнято компетентним органом з підстав, передбачених Положенням.
Пунктом 4 Положення передбачено, що депутат місцевої, що відкликається, може подати до вищого керівного органу виборчого блоку політичних партій свої особисті пояснення, розгляд яких є обов'язковим перед прийняттям рішення.
Отже, як вбачається з матеріалів справи та було встановлено судом першої інстанції, що відповідачем були здійснені всі необхідні заходи для належного повідомленняОСОБА_1 Так, 25.04.2007 р. міською партійною організацією ВО „Батьківщина" за місцем реєстраціїОСОБА_1, а саме - за адресою АДРЕСА_1 гуртожиток, була направлена телеграма, якою позивач повідомлялася про засідання бюро Київської обласної партійної організації ВО „Батьківщина", де мало розглядатися питання відкликання та дострокового припинення повноважень депутатів міських та районних рад.
Як вбачається з повідомлення про вручення телеграми, копія якого мається в матеріалах справи, дана телеграма не була врученаОСОБА_1 у зв'язку з тим, що позивачка за місцем реєстрації не проживає, а її фактичне місце проживання невідомо. Представником відповідача також був представлений суду лист Київської обласної партійної організації „ВО „Батьківщина", направлений позивачці за вищевказаною адресою 25.05.2007 р., де вона повідомлялася про те, що вищим керівним органом виборчого блоку політичних партій „Блок Юлії Тимошенко" буде розглядатися питання про відкликання та дострокове припинення її повноважень як депутата місцевої ради, запропоновано надіслати письмові пояснення з цього приводу. З даного листа вбачається, що адресат його не отримала, лист було повернуто відправнику за закінченням терміну зберігання 27.06.2007 р.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з твердженням суду першої інстанції, що відповідачем було дотримано процедуру повідомленняОСОБА_1 про розгляд вищим керівним органом партійної організації питання про відкликання та дострокове припинення її повноважень, як депутата Білоцерківської міської ради.
Так, відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З підстав вищенаведеного, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212 КАС України, суд
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу позивача - ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 20 вересня 2007 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий - суддя: Я.С. Мамчур
Судді: М.П. Зайцев
В.Г. Усенко
Ухвалу складено у повному обсязі 25.09.2009.
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 2-а-3841|07 р. Головуючий у першій інстанції: Невгад Л.М,
Доповідач: Мамчур Я.С.
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 вересня 2009 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Мамчура Я.С.,
суддів: Усенка В.Г., Зайцева М.П.,
при секретарі: Іващенко О.Р.,
розглянувши апеляційну скаргу позивача - ОСОБА_1 на постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 20 вересня 2007 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Ради Блоку «Блок Юлії Тимошенко», третя особа - Білоцерківська міська територіальна виборча комісія, про визнання нечинним та скасування рішення про відкликання та дострокове припинення повноважень депутата Білоцерківської міської ради, -
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212 КАС України, суд
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу позивача - ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 20 вересня 2007 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий - суддя: Я.С. Мамчур
Судді: М.П. Зайцев
В.Г. Усенко