Судове рішення #6301381

Копія

 

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И  

9 жовтня 2009 року                                      Справа № 2-а-439/09/1916

Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючого суду судді ПАРФЕНЮКА В. І.

з участю секретаря ЮЖДИ Л. С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Чорткові справу адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі про зобов’язання виплатити недоотримані суми щомісячної доплати непрацюючому пенсіонеру, який проживає в зоні посиленого радіологічного контролю, -

ВСТАНОВИВ:

В серпні 2009 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі про зобов’язання виплатити недоотримані суми щомісячної доплати непрацюючому пенсіонеру, який проживає в зоні посиленого радіологічного контролю.

В позовній заяві він зазначив, що є непрацюючим пенсіонером і проживає на території зони посиленого радіологічного контролю і відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на отримання щомісячної грошової доплати в сумі однієї мінімальної заробітної плати. Відповідач не виплачує йому належні суми в повному обсязі.

Тому позивач просить зобов’язати відповідача виплатити недоотримані суми щомісячної доплати непрацюючому пенсіонеру, що проживає в зоні посиленого радіологічного контролю  за період з 1999 року по 2009 рік в сумі 32 066 гривень.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримує, просить задовольнити.

Представник відповідача – управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі ОСОБА_2 позов не визнає, просить в його задоволенні відмовити, посилаючись на те, що управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі здійснює свої повноваження по ефективному та цільовому використанню коштів Пенсійного фонду України. Управління як розпорядник коштів державного бюджету, отримавши відповідні асигнування із державного бюджету, виплачує бюджетні кошти за цільовим призначенням, тобто проводить фінансування пенсій і допомоги вищевказаної категорії громадян. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір підвищення до пенсії встановлено в сумі 5, 20 гривень. Державним бюджетом профінансовано Пенсійний фонд у вказаному розмірі, і ця доплата виплачена позивачу, а тому немає підстав для виплати тієї суми, яку вимагає позивач. ОСОБА_2 того, позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду, передбачений ст. 99 КАС України, а це також є підставою для відмови в задоволенні позову.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази в справі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких мотивів.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 являється непрацюючим пенсіонером, який проживає в зоні посиленого радіологічного контролю, що підтверджується пенсійним посвідченням № 112509, виданим 30 жовтня 1992 року Чортківським районним відділом соціального забезпечення, та посвідченням громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіологічного контролю, четвертої категорії, серії В-П № 191275 від 9 серпня 1993 року.

Згідно ч. 1 ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які   постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, проводиться доплата до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.

З відповіді управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі вбачається, що за період з 1999 року по 2009 рік позивачу ОСОБА_1 доплата до пенсії виплачувалась в сумі 5,20 гривень щомісячно згідно постанови Кабінету Міністрів України № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи». Тобто така доплата проводилась не на рівні мінімальної заробітної плати, як це передбачено Законом України «Про  статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Встановлений постановою Кабінету Міністрів України № 836 у 1996 році розмір щорічної допомоги громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у зв'язку з обмеженим споживанням продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства та допомога громадянам, які являються пенсіонерами, не змінювався і не відповідає розміру, встановленому іншими законами України.

Оскільки ні Верховна Рада України, ні Кабінет Міністрів України в наступному будь-яких рішень із цих питань не приймали, то виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору, застосуванню підлягають саме норми Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та законодавство щодо розмірів мінімальних заробітних плат, а не постанова Кабінету Міністрів України "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 26.07.96 р. № 836. Розмір мінімальної заробітної плати визначається Законом України про державний бюджет на відповідний рік і цей розмір береться до розрахунку на момент виплати доплати.

Дія положення ст. 39 даного Закону була зупинена Законом України від 19 грудня 2006 року «Про Державний бюджет на 2007 рік» і визначено, що громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Проте рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року внесення таких змін до Закону визнано неконституційним, оскільки «не можуть вноситися зміни, зупинятися дія чинних законів України, а також встановлюватися інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших законів України».

Згідно рішення Конституційного суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 «законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об’єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок – скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина. У разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх не чинними мають використовуватись окремі закони». Тому внесення змін до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» вказаним рішенням Конституційного Суду України визнано неконституційними.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Вищезазначеними рішеннями Конституційного Суду України визначено, що вони мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку із правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

На підставі викладеного суд приходить до висновку, що позивач має право на виплату щомісячної грошової доплати як непрацюючому пенсіонеру, що проживає в зоні посиленого радіологічного контролю, за період з 9 липня по 31 грудня 2007 року та з 22 травня по 31 грудня 2008 року, а тому позов підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 19, 92, 152 Конституції України, ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, ст.ст. 6, 11, 17, 18, 71, 86, 94, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Чортківському районі щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 щомісячної доплати як не працюючому пенсіонеру, який проживає в зоні посиленого радіологічного контролю.

Зобов’язати управління Пенсійного фонду України у Чортківському районі  Тернопільської області нарахувати і виплатити ОСОБА_1  недоотриману суму щомісячної грошової доплати як не працюючому пенсіонеру, що проживає в зоні посиленого радіологічного контролю з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня по 31 грудня 2008 року з врахуванням однієї мінімальної заробітної плати за кожний місяць.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги Львівському апеляційному адміністративному суду через Чортківський районний суд.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана сторонами протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не буде подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

СУДДЯ:/підпис/                                   ОСОБА_3

Копія вірна:

СУДДЯ:                                       В. І. ПАРФЕНЮК

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація