Справа № 1-35/09
В И Р О К
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
смт.Турійськ 21 квітня 2009 року
Турійський районний суд Волинської області під головуванням судді Воробей І.В.
за участю секретаря Ганюк З.Ю.
прокурора Книш В.В.
захисника-адвоката ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні кримінальну справу про обвинувачення ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки та жительки с.Дуліби Турійського району Волинської області, громадянки України, ІНФОРМАЦІЯ_2, не одруженої, має на утриманні трьох малолітніх дітей, перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, не судимої, у вчиненні злочину, передбаченого ст.166 КК України,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2, незважаючи на постановку її сім’ї як неблагополучної на облік у службі у справах дітей Турійської районної державної адміністрації Волинської області та неодноразово застосовувані до неї з боку органів місцевого самоврядування, опіки та піклування заходи впливу, впродовж періоду з 28 жовтня 2002 року до 28 січня 2009 року злісно не виконувала встановлені ст.150 Сімейного кодексу України та ст.12 Закону України “Про охорону дитинства” обов’язки по догляду за своїми дітьми: сином ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, дочкою ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, та сином ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_5, а саме, неодноразово на тривалий час залишала дітей без нагляду, систематично недогодовувала їх й постійно утримувала в антисанітарних умовах, не піклувалася про здоров’я, психічний і фізичний розвиток синів та дочки, 17 грудня 2008 року і 28 січня 2009 року ухилилася від їх лікування, що спричинило тяжкі наслідки у вигляді виникнення у ОСОБА_3 хронічного тонзиліту та поведінкових і емоційних розладів у формі патологічної поведінки, у ОСОБА_4 – залізодефіцитної анемії та затримки психомовного розвитку, а у ОСОБА_3 - попрілостей першого ступеня, гострої респіраторної вірусної інфекції, залізодефіцитної анемії та гострого бронхіту, який міг призвести до гострої дихальної недостатності з настанням смерті.
Допитана в судовому засіданні підсудна ОСОБА_2 винною себе в інкримінованому їй обвинуваченні визнала повністю та суду показала, що вона є одинокою матір’ю і має на утриманні трьох малолітніх дітей. Ствердила, що після народження двох старших дітей ухилялася від догляду за ними і через це її сім’я в червні 2008 року була поставлена на облік як неблагополучна. На неодноразові попередження з боку органів місцевого самоврядування, опіки та піклування реагувала в міру своїх можливостей. Визнала, що неодноразово на тривалий час без поважної причини залишала дітей зі своїми батьками, які зловживають алкогольними напоями, постійно утримувала синів та дочку в антисанітарних умовах без належних виховання, нагляду, харчування і догляду, а 28 січня 2009 року самовільно та передчасно припинила їх лікування в Турійській центральній районній лікарні. Оскільки 11 лютого 2009 року різко погіршився стан здоров’я її найменшого сина, його знову госпіталізували до Турійської центральної районної лікарні. На даний час вона впорядкувала своє житло, приділяє більше уваги вихованню, навчанню і харчуванню дітей, а також - догляду та нагляду за ними.
Щиро кається у вчиненому, просить суворо її не карати.
Крім власного визнання своєї винуватості винуватість підсудної ОСОБА_2 у вчиненому підтверджується й перевіреними і дослідженими в судовому засіданні доказами.
Так, свідки ОСОБА_6М та ОСОБА_7 показали суду, що ОСОБА_2 є одинокою матір’ю, має на утриманні трьох малолітніх дітей. Після народження двох старших дітей ОСОБА_2 часто залишала їх зі своїми батьками, які зловживають алкогольними напоями, утримувала сина ОСОБА_8 і дочку ОСОБА_9 в антисанітарних умовах без належних нагляду, харчування і догляду, а тому її сім’я в червні 2008 року була поставлена на облік у службі у справах дітей Турійської РДА як неблагополучна. Незважаючи на неодноразові попередження про відповідальність за невиконання обов’язків по догляду за дітьми, ОСОБА_2 свою поведінку не змінила, а тому 12 грудня 2008 року було проведене обстеження матеріально-побутових умов її сім’ї, в ході якого встановлено, що ОСОБА_2 продовжує утримувати ОСОБА_3, ОСОБА_4 і ОСОБА_3 в антисанітарних умовах та часто залишати їх зі своїми батьками без належних нагляду, харчування і догляду. При повторному обстеженні матеріально-побутових умов сім’ї ОСОБА_2 17 грудня 2008 року було виявлено, що її діти потребують госпіталізації в зв’язку з тим, що вона і надалі утримує їх в антисанітарних умовах без належних нагляду, харчування і догляду, однак ОСОБА_2 від лікування синів і дочки відмовилася. Після цього ОСОБА_2 продовжувала злісно не виконувати обов’язки по догляду за своїми дітьми, а тому 23 січня 2009 року їх госпіталізували до Турійської центральної районної лікарні, де було встановлено, що ОСОБА_3 хворіє на хронічний тонзиліт та поведінкові й емоційні розлади у формі патологічної поведінки, ОСОБА_4 – на залізодефіцитну анемію та затримку психомовного розвитку, а ОСОБА_3 - на попрілості першого ступеня, гостру респіраторну вірусну інфекцію та залізодефіцитну анемію. Незважаючи на це, ОСОБА_2 28 січня 2009 року самовільно перервала курс лікування своїх дітей і забрала їх додому, де стан здоров’я найменшого з синів ОСОБА_2 різко погіршився, після чого 11 лютого 2009 року його з діагнозом гострий бронхіт повторно госпіталізували до Турійської центральної районної лікарні і таким чином врятували йому життя.
Свідки ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 та ОСОБА_13 суду показали, що ОСОБА_2 неодноразово на тривалий час залишала дітей зі своїми батьками, які зловживають алкогольними напоями, постійно утримувала синів та дочку в антисанітарних умовах, систематично недогодовувала їх, не піклувалася про здоров’я, психічний і фізичний розвиток дітей, неодноразово ухилялася від їх лікування, не реагувала на попередження з боку органів місцевого самоврядування, опіки та піклування.
Свідки ОСОБА_14, ОСОБА_15 та ОСОБА_16 дали суду показання, аналогічні показанням свідків ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 та ОСОБА_13
Свідок ОСОБА_12 також суду показала, що їй як головному державному соціальному інспектору управління праці та соціального захисту населення Турійської районної державної адміністрації відомо, що ОСОБА_2 щомісячно одержувала допомогу як одинока матір на сина ОСОБА_8 в розмірі 164.10 грн. і допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на дочку ОСОБА_9 в розмірі 130.64 грн., а також в січні 2009 року отримала одноразову допомогу при народженні дитини на сина ОСОБА_17 в розмірі 7 500.00 грн., однак вищезазначені кошти використовувала не за призначенням.
2
Свідок ОСОБА_18 суду показав, що ОСОБА_2 є багатодітною одинокою матір’ю і його сусідкою. Ствердив, що вона дійсно неодноразово на тривалий час залишала дітей зі своїми батьками, які зловживають алкогольними напоями.
Свідки ОСОБА_19 та ОСОБА_20, показання яких досліджені в суді, під час досудового слідства ствердили, що їх дочка ОСОБА_2 неодноразово залишала з ними своїх дітей, утримувала синів і дочку в антисанітарних умовах, ухилялася від їх лікування, хоча своєчасно одержувала допомогу на дітей (а.с.56-61).
Наведені вище показання підсудної та свідків є послідовними, такими, що не суперечать один одному й фактичним обставинам справи, а тому суд покладає їх в основу вироку нарівні з іншими дослідженими в судовому засіданні доказами, що підтверджують їх достовірність.
Так, зокрема, з акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї ОСОБА_2 від 15 травня 2008 року вбачається, що остання утримувала дітей в антисанітарних умовах, ухилялася від виконання обов’язків по догляду за ними і часто залишала їх зі своїми батьками, які зловживають алкогольними напоями (а.с.23).
Як видно з протоколу від 10 грудня 2008 року № 2, неналежний стан догляду ОСОБА_2 за своїми дітьми був предметом обговорення на засіданні ради громадського пункту охорони порядку Дулібівської сільської ради Турійського району Волинської області, де ОСОБА_2 була попереджена про відповідальність за злісне невиконання обов’язків по догляду за синами і дочкою (а.с.25).
З акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї ОСОБА_2 від 12 грудня 2008 року вбачається, що остання утримувала житло в антисанітарному стані, часто залишала синів і дочку зі своїми батьками та використовувала кошти допомоги на дітей не за призначенням (а.с.26-27).
Як видно з акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї ОСОБА_2 від 17 грудня 2008 року, остання продовжувала утримувати житло в антисанітарному стані та ухилятися від виконання обов’язків по догляду за своїми дітьми (а.с.28).
З висновку експерта від 16 березня 2009 року № 166 вбачається, що ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, народилася здоровою, а тому виявлені у неї залізодефіцитна анемія та затримка психомовного розвитку є набутими у створених її матір’ю умовах проживання. Також ОСОБА_4 була недоглянута, про що свідчить наявність у дитини педикульозу, брудних одягу і постільної білизни. Разом з тим, ОСОБА_4 неналежно харчувалася, зокрема, одноманітною їжею, що спричинило виникнення у неї залізодефіцитної анемії, яка призводить до затримки фізичного, нервово-психічного розвитку, обтяжує перебіг гострих респіраторних, гастроентерологічних хвороб і може бути однією з причин смерті дитини. Крім цього, ОСОБА_4 адекватно не виховувалася, про що свідчить її неадекватна та нерозвинена емоційна і соціальна поведінка, загальмованість, які кваліфікуються як затримка психомовного розвитку. Таким чином, ОСОБА_4 відстає в психосоціальному розвитку від однолітків і хворіє на соматичне захворювання через відсутність адекватного виховання та штучне створення незадовільних соціально-побутових умов, що і зумовило істотну шкоду для її здоров’я (а.с.88-90).
Як видно з висновку експерта від 16 березня 2009 року № 161, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, народився здоровим, а тому виявлені у нього хронічний тонзиліт та поведінкові й емоційні розлади у формі патологічної поведінки є набутими у створених його матір’ю умовах проживання. Також ОСОБА_3 був недоглянутий, про що свідчить наявність у дитини педикульозу, брудних одягу і постільної білизни. Разом з тим, ОСОБА_3 неналежно харчувався, про що свідчить виявлення під час обстежень житлово-побутових умов сім’ї ОСОБА_2 в раціоні дитини лише картоплі, молока та малого асортименту круп. Крім цього, ОСОБА_3 адекватно не виховувався, про що свідчить його збудженість, зменшення словникового запасу, невміння спілкуватися з ровесниками, адекватно реагувати на оточуюче середовище, читати і рахувати, відсутність логічних зв’язків у судженнях, жорстоке поводження з тваринами та жебракування, які кваліфікуються як патологічна поведінка, що є захворюванням і належить до групи поведінкових та емоційних розладів. Таким чином, у ОСОБА_3 порушений психосоціальний розвиток і наявне хронічне соматичне захворювання через відсутність адекватного виховання та контролю за проведенням дозвілля і штучне створення незадовільних соціально-побутових умов, що й зумовило істотну шкоду для його здоров’я (а.с.91-93).
З висновку експерта від 16 березня 2009 року № 170 вбачається, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_5, народився з килою білої лінії живота, а тому виявлені у нього попрілості першого ступеня, гостра респіраторна вірусна інфекція, залізодефіцитна анемія та гострий бронхіт є набутими у створених його матір’ю умовах проживання. Також ОСОБА_3 був недоглянутий, про що свідчить наявність у дитини попрілостей першого ступеня, брудних одягу і постільної білизни. Разом з тим, ОСОБА_3 неналежно харчувався, зокрема, лише коров’ячим молоком, а не адаптованими сумішами та харчовими добавками, що спричинило виникнення у нього залізодефіцитної анемії, яка призводить до підвищення вірогідності інфекцій у грудних дітей, порушення їх розумового та психомоторного розвитку і може бути однією з причин смерті. Крім цього, захворювання ОСОБА_3 на гостру респіраторну вірусну інфекцію та гострий бронхіт могли призвести до виникнення у нього гострої дихальної недостатності з настанням смерті. Таким чином, в зв’язку з тим, що ОСОБА_3 був недоглянутий, неналежно харчувався, проживав у незадовільних матеріально-побутових і соціальних умовах, стан його здоров’я погіршився і в нього виникли такі захворювання як гостра респіраторна вірусна інфекція, залізодефіцитна анемія та гострий бронхіт, що і зумовило істотну шкоду для здоров’я ОСОБА_3 (а.с.94-96).
Таким чином, суд, всесторонньо аналізуючи матеріали даної справи та ті обставини, що були встановлені в судовому засіданні, приходить до висновку, що ОСОБА_2, будучи матір’ю малолітніх ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5, злісно не виконувала встановлені законом обов’язки по догляду за дітьми, що спричинило тяжкі наслідки, і за це повинна нести кримінальну відповідальність.
При цьому, суд виходить з того, що ОСОБА_2 умисно, систематично, незважаючи на відповідні попередження з боку органів місцевого самоврядування, опіки та піклування, маючи реальну можливість виконувати встановлені законом обов’язки по догляду за дітьми, на тривалий час залишала своїх малолітніх синів та дочку без нагляду, харчування, чистого одягу в шкідливих для здоров’я антисанітарних умовах, ухилялася від догляду за ними та від їх лікування, внаслідок чого у ОСОБА_3 виникли хронічний тонзиліт та поведінкові й емоційні розлади у формі патологічної поведінки, у ОСОБА_4 – залізодефіцитна анемія та затримка психомовного розвитку, а у ОСОБА_3 - попрілості першого ступеня, гостра респіраторна вірусна інфекція, залізодефіцитна анемія та гострий бронхіт, що міг призвести до гострої дихальної недостатності з настанням смерті, які суд оцінює як тяжкі наслідки за ознакою заподіяння шкоди здоров’ю дитини.
3
При обранні міри покарання підсудній суд враховує ступінь тяжкості вчиненого нею злочину, особу підсудної, обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання.
До пом’якшуючих покарання обставин суд відносить підсудній щире каяття у вчиненому та активне сприяння розкриттю злочину.
До обтяжуючих покарання обставин суд відносить підсудній вчинення злочину щодо малолітнього.
Також, суд враховує і те, що вчинений ОСОБА_2 злочин є злочином середньої тяжкості, підсудна має на утриманні матір похилого віку, злочин скоїла вперше і посередньо характеризується за місцем проживання.
З врахуванням наведеного суд вважає, що виправлення підсудної ОСОБА_2 в даному випадку можливе без ізоляції її від суспільства і щодо неї слід обрати міру покарання, передбачену санкцією закону, за яким вона повинна нести кримінальну відповідальність, у виді позбавлення волі із застосуванням ст.ст.75, 76 КК України, оскільки підсудна має дітей віком до чотирнадцяти років і обмеження волі до неї не застосовується.
Керуючись ст.ст.323, 324 КПК України, суд, -
З А С У Д И В :
ОСОБА_2 визнати винною у вчиненні злочину, передбаченого ст.166 КК України, призначивши покарання у виді позбавлення волі на строк 2 (два) роки.
На підставі ст.ст.75, 76 КК України ОСОБА_2 звільнити від відбування покарання з випробуванням, якщо вона протягом одного року не вчинить нового злочину і виконає покладені на неї обов'язки:
-повідомляти органи кримінально-виконавчої системи про зміну місця проживання;
-періодично з'являтися для реєстрації в органи кримінально-виконавчої системи.
Запобіжний захід до набрання вироком законної сили щодо засудженої ОСОБА_2 залишити попередній – підписку про невиїзд.
На вирок може бути подана апеляція до апеляційного суду Волинської області через Турійський районний суд протягом п'ятнадцяти діб з моменту його проголошення.
Головуючий:
- Номер: 1-в/213/21/16
- Опис:
- Тип справи: кримінальне провадження у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 1-35/09
- Суд: Інгулецький районний суд м. Кривого Рогу
- Суддя: Воробей І.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 11.01.2016
- Дата етапу: 25.01.2016
- Номер: 5/785/37/16
- Опис: клопотання Нікітіна Г.Е. про перерахування строку ув"язнення
- Тип справи: на справу в порядку виконання судових рішень у кримінальних справах (кримінальних провадженнях)
- Номер справи: 1-35/09
- Суд: Апеляційний суд Одеської області
- Суддя: Воробей І.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Повернуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.01.2016
- Дата етапу: 18.01.2016
- Номер: 1-в/213/72/16
- Опис:
- Тип справи: кримінальне провадження у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 1-35/09
- Суд: Інгулецький районний суд м. Кривого Рогу
- Суддя: Воробей І.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 25.01.2016
- Дата етапу: 03.02.2016
- Номер: 5/785/200/16
- Опис: клопотання Пержу В.В. про перерахування строку ув'язнення
- Тип справи: на справу в порядку виконання судових рішень у кримінальних справах (кримінальних провадженнях)
- Номер справи: 1-35/09
- Суд: Апеляційний суд Одеської області
- Суддя: Воробей І.В.
- Результати справи: інше
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.04.2016
- Дата етапу: 11.04.2016
- Номер: 1-в/761/258/2024
- Опис:
- Тип справи: кримінальне провадження у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 1-35/09
- Суд: Шевченківський районний суд міста Києва
- Суддя: Воробей І.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.05.2024
- Дата етапу: 22.05.2024