ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
______________________________________________________________________________________________
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 вересня 2011 р. Справа № 2-а-6352/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Кравченко К.В.
при секретарі: Сердюк О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
заступника прокурора Херсонської області
до департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради, Херсонської обласної державної адміністрації, третя особа -виконавчий комітет Херсонської міської ради
при визнання протиправними та скасування актів індивідуальної дії,
встановив:
Заступник прокурора Херсонської області звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду із адміністративними позовами, які ухвалою суду від 24.06.11р. об'єднані в одне провадження для спільного розгляду та вирішення, в яких заявив наступні позовні вимоги:
- визнати протиправним та скасувати висновок управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Херсонської міської ради від 15.01.2010р. №01113-18;
- визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Херсонської обласної державної адміністрації №57 від 27.01.2010р. «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання їх у власність».
В судовому засіданні 16.09.2011р. представником Херсонської обласної державної адміністрації заявлено клопотання про закриття провадження у даній справі на підставі п.1 ч.1 ст.157 КАС України. Таке клопотання вмотивовано тим, що на підставі оспорених прокурором в рамках даної адміністративної справи актів індивідуальної дії у певних громадян виникло право власності на земельні ділянки, а тому такі правовідносини мають приватноправовий характер і підлягають розгляду в порядку господарського судочинства.
Представник департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради таке клопотання підтримав та просив його задовольнити.
Представник прокуратури заперечував проти задоволення такого клопотання, вважаючи, що даний спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши позиції представників сторін, суд приходить до висновку про необхідність закриття провадження у даній справі з наступних підстав.
Відповідно до п.п. 1, 5 ч.2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) юрисдикція адміністративних судів поширюється, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності, а також спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Як вбачається з положень ст. ст. 13, 14 Конституції України, ст. ст. 177, 181, 324 ЦК України земля та земельні ділянки є об'єктами цивільних прав, а держава та територіальні громади через свої органи беруть участь у земельних відносинах з метою реалізації цивільних та інших прав у приватноправових відносинах, тобто прав власників земельних ділянок.
З положень ст. ст. 13, 14, 140, 142, 143 Конституції України, ст. ст. 11, 16, 167, 169, 374 ЦК України, ст. ст. 80, 84, 123, 124, 127, 128 Земельного кодексу України випливає, що органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у правовідносинах щодо розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності діють як органи, через які держава або територіальна громада реалізують повноваження власника земельних ділянок.
Реалізуючи відповідні повноваження, державні органи або органи місцевого самоврядування вступають з фізичними та юридичними особами у цивільні правовідносини. У таких відносинах держава або територіальні громади є рівними учасниками земельних відносин з іншими юридичними та фізичними особами.
Рішенням органу місцевого самоврядування або державної адміністрації про надання земельної ділянки у власність або в користування здійснюється волевиявлення власника землі і реалізуються відповідні права у цивільних правовідносинах з урахуванням вимог ЗК України, спрямованих на раціональне використання землі як об'єкта нерухомості (власності).
Таким чином, справи у спорах за участю державних органів та органів місцевого самоврядування, що виникають з правовідносин, у яких державні органи та органи місцевого самоврядування реалізують повноваження власника землі, підвідомчі судам цивільної (господарської) юрисдикції.
Індивідуальні акти органів держави або місцевого самоврядування, якими реалізовуються волевиявлення держави або територіальної громади як учасника цивільно-правових відносин і з яких виникають, змінюються, припиняються цивільні права і обов'язки, не належать до правових актів управління, а спори щодо їх оскарження мають приватноправовий характер, тобто справи у них підвідомчі цивільним або господарським судам.
Відповідно до пункту 1 ч.1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 157 КАС України, суд
ухвалив:
Закрити провадження в адміністративній справі 2-а-6352/10/2170 за позовом заступника прокурора Херсонської області до департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради, Херсонської обласної державної адміністрації, третя особа - виконавчий комітет Херсонської міської ради при визнання протиправними та скасування актів індивідуальної дії.
Роз'яснити позивачу, що повторне звернення з такою самою позовною заявою не допускається.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня її проголошення.
Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п"яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суду, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги, ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Кравченко К.В.
кат. 6.2.1